Реакция

Юлиан Попов: Има много силен граждански порив за пренареждане на политическите сили

  04.08.2020 18:17  
Юлиан Попов: Има много силен граждански порив за пренареждане на политическите сили

"Има много силен граждански порив за пренареждане на политическите сили, който не е насочен само към правителството, но и към парламента. Това е много интересно, защото в такава ситуация е нормално да видим засилване на подкрепата към опозицията и оттегляне на подкрепата за управляващата партия. Това, което виждаме, е както оттегляне на подкрепата за управляващата партия, но дори в по-голяма степен оттегляне на подкрепата за парламентарната опозиция". Това каза пред БНР Юлиан Попов, министър на екологията в служебното правителство на Марин Райков, в коментар на резултатите от огласено социологическо проучване на "Алфа рисърч". 

"Популярността на БСП е спаднала повече, отколкото на ГЕРБ, което поставя много сериозни въпроси за това какъв тип представителство би искал да види българският народ и какво е грешно в тази система, че недоволството е към една по-широка система, която излиза извън правителството и парламента", добави Попов.

Той посочи, че има много голяма колебаеща се част от анкетираните - 45%, които заявяват, че още не са решили за кого да гласуват.

Според него антиправителствените протести са състезание и залагане:

"Това е големият проблем, че се извършват залагания върху бъдещето на политическата структура в България от извън политически и извън публични структури, най-общо известни като митичното КОЙ".

По думите на Юлиан Попов интересно в социологическото проучване е навлизането на темата за антисистемните партии:

"Поява и издигане на две групи - около Мая Манолова и около Слави Трифонов, които се представят като антисистемни, но в същото време са крайно популистки и не представят решения за каквото и да било. Прави впечатление, че кампаниите им са изключително професионални".

Според Попов главният прокурор Иван Гешев е престъпил "всички норми на поведение и на професионализъм в тази много важна институция" и с това е предизвикал вълна от недоволство:

"В една демократична държава, когато има сериозен проблем, какъвто е с главния прокурор, демократично решение трябва да се намери", категоричен беше Попов и добави, че едно от решенията е това, което прави "Демократична България" в момента - да следи отблизо дейността на Гешев. Той изрази недоумение защо Манолова, Трифонов и парламентарни опозиционни сили странят от тези демократични начини на контрол на главния прокурор и не говорят за това. 

Попов посочи, че не участва в протестите на българите в Лондон, където живее.

Цветозара Тронвил - координатор за протестите на българите във Франция, коментира, че са изпратили нота до дипломатическите мисии в Париж:

"Иззехме функциите си на суверен в държавата и де факто подадохме оставката на г-н премиера директно пред дипломатическите мисии в Париж. Дори и символичен да е жестът, той е с изключително голямо значение и тежест".