Спорт

Италия е новият шампион на Европа след драма с дузпи

12.07.2021 09:04

Италия е новият европейски шампион! Скуадра Адзура надви Англия след изпълнение на дузпи и се изкачи на европейския връх. Двата тима изиграха епичен сблъсък, завършвайки при резултат 1:1 след продължения, но при дузпите Италия се наложи над своя противник и триумфира с купата.

Люк Шоу попари Скуадрата още във втората минута, а в 67-ата минута друг защитник - Леонардо Бонучи, отбеляза попадение и съхрани надеждите на италианците.

Снимка: БГНЕС

UEFA EURO 2020: Италия е новият шампион на Европа след драма с дузпи

Срещата стартира вихрено с неочакван ранен гол за "трите лъва". Кийрън Трипиър центрира дълбоко в наказателното поле, където докато италианската отбрана спеше, Люк Шоу овладя с добро първо докосване и разстреля Джонлуиди Донарума още във втората минута, отбелязвайки най-бързото попадение във финал на Европейско първенство.

Инкасираното попадение прати момчетата на Манчини в нокдаун и в следващите минути двубоят се изнерви неимоверно. Англичаните опитаха да нанесат втори удар, с който тотално да поемат инициативата над двубоя, но защитниците на Скуадрата се справиха.

В 22-ата минута Жоржиньо съвсем уплаши италианците, след като изпита болки и не бе сигурно дали ще продължи играта. В крайна сметка до принудителна смяна не се стигна и футболистът на Челси продължи двубоя.

След 30 минути футбол на "Уембли" италианците така и не успяваха да се съвземат от гола, който развали характерното за тях спокойствие и ги принуди да действат паникьосано. В една от редките си възможности Инсиние стреля към вратата на Пикфорд, но твърде неточно.

Пет минути по-късно Италия получи импулс в играта си, което откри добра възможност пред Федерико Киеза. Младата звезда на адзурите демонстрира техника и само късметът опази вратата на англичаните, след като топката премина встрани от вратата, а Пикфорд дори не помръдна.
Англичаните отвърнаха светкавично с мощна атака, която обаче бе прекъсната от добрите действия на опитния Леонардо Бонучи.

В последните минути на първата част италианците се окопитиха и започнаха да задържат топката за по-дълъг период от време. В добавените минути Чиро Имобиле намери топката от въздуха и моментално стреля към вратата на Англия, но Джон Стоунс блокира с решителна намеса и опази аванса на своите на почивката.

Началото на втората част бе идентично с това на първата. Емоциите отново взеха връх, след като италианците излязоха решени да обърнат развоя в мача, а Рахийм Стърлинг се строполи на тревата след съприкосновение с Леонардо Бонучи и поиска дузпа, но Бьорн Кайперс подмина претенциите и играта продължи.

Именно Стърлинг отново бе под прожекторите, извършвайки нарушение и подарявайки добра възможност на противника. Лоренцо Инсиние стреля от пряк свободен удар, но не фалцира добре топката и кълбото прелетя встрани от вратата.

Англичаните рано-рано се прибраха в своята половина в опит да бранят аванса си, което позволи на Италия да заиграе по-уверено. В 57-ата минута Пикфорд опази мрежата си, след като отрази удар на Инсиние от непосредствена близост.

След час игра Джордан Пикфорд се превърна в герой за "трите лъва", отразявайки мощния удар на Федерико Киеза, минал през няколко играчи на Англия.
Италианците дочакаха своя момент в 67-ата минута, когато Леонардо Бонучи отбеляза изравнителното попадение и съхрани надеждите на своя тим със своето осмо попадение с националната фланелка. Легендарният защитник на Ювентус се възползва по перфектен начин от разбъркване в наказателното поле и с лекота преодоля Пикфорд отблизо, превръщайки се в най-възрастния голмайстор във финал на Европейско.

Малко по-късно Берарди профука перфектна възможност да оформи обрата, след като не успя да реагира при грешка на Пикфорд.

С добър индивидуален рейд Киеза премина двама играчи на "трите лъва", но бе спрян от Кайл Уокър. При съприкосновението с англичанина Киеза се контузи и въпреки че съумя да се върне в игра, малко по-късно бе заменен от съименника си Бернардески.

До края на редовното време Италия даде всичко от себе си да спечели двубоя в първите 90 минути, но англичаните се отбраняваха добре и мачът влезе в продължения.

През първото продължение и двата отбора имаха по една добра възможност. Първо Италия се отърва на косъм, след като Калвин Филипс овладя топката по чудесен начин и стреля светкавично към вратата на Донарума, но кълбото премина встрани от вратата. Скуадрата обаче побърза да отвърне, след като Кайл Уокър сбърка и позволи на Емерсон да центрира към наказателното поле, където обаче Белоти се размина с топката, а Бернардески не успя да засече топката.

През второто продължение играта бе накъсвана и футбол почти не се игра, така че за зрителите остана да наблюдават изпълнение на дузпи.