Спорт

Италия е европейския волейболен шампион!

20.09.2021 09:35

Италианският мъжки отбор по волейбол победи Словения във финалния мач на европейското първенство, провел се в полският град Катовице.

Срещата завърши с резултат 3:2 за италианските волейболисти. По-рано в мача за третото място полският национален отбор победи Сърбия (3-0).

Снимка: БГНЕС

Италия е европейския волейболен шампион! - 2

Италианците спечелиха Европейското първенство за седми път (1989, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005), само националният отбор на СССР има повече титли (12).

Най-резултатен за новите европейски шампиони стана Даниеле Лавиа с 21 точки (2 блока, 3 аса, 46% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане) за победата. Алесандро Микиелето добави още 17 точки (2 блока, 3 аса, 38% ефективност в атака и 42% позитивно посрещане) за успеха.

От друга страна Словения не можа да запише най-големия си успех в историята, като загуби трети финал на европейските първенства след тези през 2015-а от Франция с 0:3 и през 2019-а година от Сърбия с 1:3 гейма.

Италия е европейския волейболен шампион! - 3

За словенците Ален Пайен реализира 16 точки (4 блока, 1 ас и 65% ефективност в атака). Тончек Щерн (1 блок, 3 аса и 32% ефективност в атака) и Клемен Чебул (2 блока, 1 ас, 31% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) се отчетоха с по 14 точки, но и това не беше достатъчно за победата.

Руският национален отбор спечели турнира през 2013 и 2017 г., финалистите на олимпийския турнир в Токио напуснаха настоящото състезание, губейки от отбора на Полша на четвъртфиналите (0-3).

Европейското първенство по волейбол се проведе в четири държави - Полша, Финландия, Чехия и Естония.