Коментари

Седмичен коментар

  31.07.2023 09:10  
Седмичен коментар

30 часа обсъждания и 20 часа заседания 

Толкова време беше нужно на парламента да приеме бюджета. Депутатите вдигнаха заплатите на всички чиновници, коментира «24 часа». Парите ще се вземат от капиталовите разходи – общо 375,6 млн. лв. 

Компаниите с повече от 100 служители ще превеждат парите на наетите само по банков път. Парламентът ги задължава да не начисляват таксиза откриване, обслужване и теглене от базова банкова сметка, в която постъпват пари от заплати, пенсии, стипендии, социални помощи. Безплатно ще бъде и тегленето от тази сметка от банкомат на същата банка. 

Месечната помощ за дете до една година става 200 лв. 

Няма промени в размера на осигуровките, здравните вноски и максималния осигурителен доход, който остава 3400 лв. 

Регистрираните по ДДС фирми ще декларират на всеки три месеца касовите си наличности, ако те са над 50 хил. лв.

Всички енергийни дружества, държавни и частни, ще правят вноски във фонд «Сигурност на електроенергийната система» до края на тази година. 

Не получи подкрепа предложението клиент да откаже плащане на сметката в заведение, ако не е получил фискален бон. Отпадна и текстът ресторантьорите да плащат заплати на служителите си само по банков път. Ставката за ДДС за заведенията остава 9 на сто.

Денков заплаши с оставка

Компромис на Бойко Борисов за промените в бюджета спасиха кабинета на Николай Денков, който в сряда бе готов да хвърли оставка. Според депутати от (не)коалицията, коментира „Труд“, отстъпката на лидера на ГЕРБ е спасителен ход срещу поредно служебно правителство на Румен Радев. 

Преди заседанието на парламента в ПП получили SMS от премиера с предупреждение, че е готов да хвърли оставка, ако не бъдат коригирани решенията на бюджетната комисия. 

По-късно Денков призна пред журналисти, че ако приетият от парламента бюджет не е бил одобрен в крайния му вариант, е щял да подаде оставка. 

Механизъм вместо споразумение

Бойко Борисов повдигна завесата за бъдещото (не)коалиционно споразумение между ГЕРБ и ПП-ДБ. Той за първи път застана пред медиите за общо изявление с Христо Иванов и Кирил Петков. От думите му се разбра, че няма да е споразумение, а «механизъм за обща работа». 

Драматичната развръзка за бюджета

И този цирк доживяхме – финансовият министър да се откаже от бюджета си и да обвини съпартийците си в лобизъм. Това стана по време на заседание на бюджетната комисия, когато след 12 часа депутатите приеха на второ четене основния финансов закон на държавата. Поводът за развръзката е фактът, че в комисията отхвърлиха повечето от мерките за засилване на данъчния контрол и събираемостта на парите в държавната хазна, предложени преди това от Асен Василев. 

Усещането за задаваща се криза обаче остана. Лидерът на ГЕРБ призна, че оцеляването на правителството било на косъм. Премиерът Денков също дойде сърдит на заседанието на правителството. Даже бе прието нещо като управленска програма на кабинета.

А иначе финансовият министър трябва да се сърди на себе си за пачите яйца, на които се насади. Защото при представянето на бюджета се появиха коментарите, че той е в насипно състояние. Не се правят никакви усилия за някакви реформи в публичния сектор – размерът на публичната администрация, пенсионен модел, държавни дружества и предприятия, здравеопазване, образование. 

Проектът за бюджет на Асен Василев заложи на брутално изсмукване на средствата от държавните дружества. Министерството на финансите желае да компенсира по-ниската данъчна събираемост и липсата на реформи в разходната част, като смята да прибере 100 на 100 дивидентите на държавните дружества или да им източи кръвта.

За догодина властта предлага само данъчна козметика, а не необходимата данъчна революция. За нея се изисква доста политическа смелост, която управляващите явно не притежават. (Из коментар на Евгени Гаврилов/

Депутатите «откупиха» ваканцията си

За да почиват от 1 август, депутатите се впуснаха в законодателен маратон. През последните работни дни те си определиха близо 20 точки в дневния ред, включително и държавния бюджет. Именно той бе основна «заплаха» пред почивката им, коментира «24 часа». Депутатите обаче напрегнаха сили и в сряда за «фаталните» 13 часа отметнаха «малките» бюджети – на Здравната каса и Общественото осигурване. На първо четене бяха приети поправки в Семейния кодекс за тайната на осиновяването. Депутатите отчетоха напредък за членството в Еврозоната, ще решават въпроса за «зелената карта» на автомобилите.   

Новата сесия на Народното събрание се очаква да бъде открита през първата седмица на септември.

За три месеца три години назад

Постигнахте отстраняването на един главен прокурор, избор на нов, няколко висящи спора, спасяване на Бойко Борисов от „Барселонагейт“, а на Кирил Петков - от наказателно преследване на нарушаване на Конституцията. 

Овладяхте БНБ с политически назначения, стигнахте до пълно отрицание на опозицията и никакво зачитане на законите и правилата. По време на гледането на бюджета ГЕРБ дадоха почивка, защото трябваше да се договорят за едно назначение с ПП-ДБ. Част от сговора е било – ще ви подкрепим бюджета, ако ни назначите човека. Бюджетът на държавата е заложник на борбата за власт, постове и пари.

През промените в Конституцията ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС искат да закрепят властта си. Всичко това беше облечено в евроатлантическа завеса, която ни отдалечава всеки ден от европейските ценности, а мнозинството в парламента не представлява мнозинството в обществото. За три месеца ни върнахте три години назад, а искате през промяната в Конституцията да закрепите управлението си за 30 напред. (Корнелия Нинова в парламента)

 

24 май става Ден на българското слово, просветата и културата и на кирилицата?

Служебният премиер да се избира между шефа на отиващия си парламент, председателя на Конституционния съд и управителя на БНБ е записано в проекта за промени в конституцията. 

ГЕРБ-СДС и ДПС са против да бъде въведена мандатност на кметовете.

Новото е, че в основния закон на страната ще се запише: образованието, науката, културата и културно-историческото наследство стават национални приоритети.

Както се очакваше, 24 май е обявен за национален празник като Ден на българското слово, просветата и културата и на кирилицата.

В проекта отпада забраната за двойно гражданство на депутатите, а според нов текст пълномощията на предишния парламент се прекратяват с конституирането на новия парламент.

Висшият съдебен съвет в този вид престава да съществува. На негово място се задават два съвета – Висш съдебен и Прокурорски. 

Според проекта ВСС ще назначава председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд за срок от пет години. Президентът е изваден от тази процедура. 

Главният прокурор е определен в проекта като «административен ръководител на Върховната прокуратура». Той се назначава и освобождава от Прокурорския съвет за пет години, но има право само на един повторен мандат. Президентът няма да издава указ за назначаването му. 

Инспекторатът, който сега се води към ВСС, става «независим орган, който се подчинява само на закона».

Празник срещу празник

Проф. Андрей Пантев: 24 май е международен празник, честват го словаците, чехите, руснаците - макар и не по този начин. Ако стане национален празник, така се загубва значението му като космополитен, планетарен празник, празник на човечността. 6 септември е хубава дата, но ако нямаше 3 март, нямаше да има 6 септември. Нямаше да има какво да се съединява.

Проф. Милко Палангурски: Аз категорично съм 22 септември да е националният ни празник. Нашите съседи, тези които излизат от Османската империя, празнуват или националната си независимост, или националното си обединение.

Проф. Мария Пиргова: Гражданското внимание се насочва към националния празник. Там сме противопоставили Ботев и Левски на Кирил и Методий – това е страшна драма за българския народ. 

Проф. Христо МатановАз съм за 3 март, защото 24 май дава друга конотация на празника, друг акцент - общославянски, който също е проруски. Около датата 24 май вероятно ще има възражения от Словакия, където е седалището на Св. Методий, както и от Хърватия и Северна Македония. 

Слави Трифонов, фейсбукСамо българският гражданин на референдум може да каже кога да е националният празник.

Кузман Илиев: 3 март е лицето на политическата свобода на целокупната ни родина, а 24 май е културната почва, от която пониква духът за въоръжена борба и политическо освобождение. Да сблъскваме двете е мерзост, каквато предците ни не заслужават.

Проф. Искра БаеваПолитици, оставете на мира всенародния празник на писмеността! Не го политизирайте!. Имате всички останали дни на разположение, не посягайте на този!

Валери Найденов: Големият въпрос е какво иска българският народ?

Валерия Велева: България е на икономическото дъно в ЕС, социално опустошена, демографски загиваща, нацията е смразена и морално деградирала, половината от младите са функционално неграмотни, а ПП-ДБ ще поправят Конституцията, за да натрият носа на Радев и ще сменят националния празник, за да се докарат на чужда сила. 

Гадателката Светлана Дилкова – Алена: Националният празник е кюспе за емоции. Идеята е да се размъти водата, народът да се раздразни, вниманието да отиде в тази посока.

И в четирите Конституции на България - 1879 г., 1947 г., 1971 г. и 1991 г., няма вписана дата за национален празник на страната.

На лов за врагове

В България сега големият проблем е в недостига на врагове. След рухването на един от полюсите, върху които 32 години се крепи балансът на силите, зейна политически вакуум. Столетницата едва крета върху 8,93% доверие, а ПП пропилява шансовете си да заеме стратегическа сфера на влияние. Вместо да се превърне в нова мощна алтернатива на старото статукво, ПП-ДБ влиза в “сглобка” с него. Доброволно отмества мерника си.

Това е причината от възкачването на кабинета “Денков” насам прогресивните сили трескаво да си търсят нов враг. Шумно атакуват Румен Радев и русофилите от “Възраждане”, безславно свалят гарда, насаждайки все по-горчиво разочарование в душите на членовете и симпатизантите си. (Из коментар на Диляна Ценова в „24 часа“)

Покушение срещу историята

«Когато нямаш работещи решения за настоящето и за бъдещето - започваш война с миналото. Опитът да се изтрие 3 март от националния календар е покушение срещу историята, срещу идеалите на българските възрожденци и срещу паметта на хилядите загинали за нашата свобода наши и чужди воини. Аз съм категорично срещу такива експерименти, заяви пред журналисти президенътРумен Радев. Недопустимо е разделение и абсурдна ситуация – да избираме „за“ и „против“ нашия език и писменост и нашата свобода и държавност – няма решение на такава дилема»

"Проектът за промени в Конституцията е юридически неграмотен и политически порочен. След едно много дълго подготвяне на публиката за предстоящи чудодейни промени в правосъдната система, за правосъдна реформа – обществото ни очакваше работещи решения, които да водят към повече справедливост и отчетност, към по-малко политизация в съдебната система. Вместо това ни се сервира изненадващо национално разделение и атака срещу президентската институция и местната власт. Това се вижда както от конституционалистите, така и от гражданите"коментира държавният глава. 

Лош знак

„В проекта за конституционни промени бяха изсипани като яхния всякакви идеи. Има видим стремеж да се пипнат правомощията на президентакоментира бившият президент Георги Първанов по Нова нюз. За него е неочаквано и съмнително от гледна точка на крайния ефект премахването на служебния кабинет. «Един кабинет, който се е провалил, който може би ще бъде бламиран при вот на недоверие, трябва да бъде оставен да прави изборите. Това е очевидна атака срещу президента. Не бива заради мръсната вода да изхвърляме и легена”, каза Първанов.

Той определи смяната на националния празник католош знак, символ на лоша национална политическа култура. „24 май е много красив, емоционално зареден празник, но 3 март е символ на началото на възраждането на българската държавност. След 3 март се създава българската Конституция. Русия ни дарява белгийския тип конституция, ако щете дори с герба и „Съединението прави силата” ние заимстваме от Белгия. След това се създава Българската армия, МВР, създава се нова модерна българска държава”, обясни Първанов.

Президентът започна темата за конституцията 

Това заяви по Би Ти Ви вицепрезидентът Илияна Йотова и припомни консултациите, инициирани преди време от държавния глава. Нека не сме наивни - тези промени се правят срещу "лицето Румен Радев" - както някои политици се отнасят към държавния глава. Те имат нужда от оправдание в очите на българската общественост. Как хората от протестите направиха коалиция с тези, срещу които протестираха, смята Илияна Йотова. Според нея се води кампания срещу Радев. 

В дълбоките води на съмнението

Няма проект за промяна на конституциятаИма само несъгласувани идеи, твърди конституционалистът проф. Пламен Киров. Коментират се идеи, а не конкретен текст под формата на законопроект за изменение на конституцията. Тук навлизаме в дълбоките води на съмнението дали Обикновено народно събрание е компетентно да извърши конституционните промени съобразно идеите на ПП-ДБ. 

Според професора имаме единна съдебна власт и всички прокурори, съдии и следователи са с еднакъв статус на магистрати. Желанието да бъде минирано влиянието на главния прокурор не кореспондира с желанието да се осъществява публичен контрол. Какво ще контролираме на един административен ръководител, ако го сведем до такъв. 

Коментар с тирета

Ако трябваше и ако ми поставяха задача да оценя обстановката в света и какво произлиза от това за България, бих започнал с «тирета». Това е отговорът на известния български дипломат Петър Воденски, който е бил генерален консул в Истанбул, посланик в Анкара, Кишинев и Никозия, член на Стратегическия съвет към президента и на Българското дипломатическо дружество.

 

Ето картината, която Воденски рисува във в. «Златна възраст».

 

Ако беше война между САЩ и Русия, можеха да си я водят някъде в Аляска.

- Това е война на САЩ за укротяване и подчиняване на противопоставящите се на американските «напътствия» играчи. Ако някой не е разбрал кои са те, това са Русия и Китай. 

- Европа е само допълнителна цел на сегашното «укротяване». Тя и по-рано си беше подчинена на САЩ, но разкъсването на връзките на европейската промишленост с доставяните на изгодни цени руски суровини изпрати Европа завинаги в предверията.

Тази война ще е дълга и ще завърши с договаряне на новите сфери на влияние – ако дотогава някой не си изпусне нервите.

- За САЩ е изгодно да използват НАТО в ролята на «коалиция на желаещите». Сиреч участие във войната без участие на ООН.

За САЩ е изгодно да ползват живата сила на Украйна да се унищожава взаимно с живата сила на Русия. Засега САЩ само са си измели с метлата оръжейните складове от старото оръжие и прибягват към забраненото «касетъчно», за утилизирането на което иначе трябваше да плащат долари.

- САЩ са надъхали сегашния режим в Киев, че Украйна се бие заради цяла Европа, цяла Америка и цяла Азия срещу Путин и по този начин Зеленски оправдава стотиците хиляди убити мъже и жени (до неотдавна си мислех, че трудно би се намерил истински държавник, който така, с лека ръка, да изпраща собствените си граждани на смърт). Както казва един уважаван наш професор, «за САЩ украинската жива сила, която изтощавая Русия, излиза без пари, а за Киев доставяните американско-натовски оръжия също излизат без пари», тоест и едните, и другите имат интерес. А за морала никой не се сеща.

- В тази война могат да се намесят и други играчи – както дребни (от глупост), така и големи (поради собствен интерес за господство и защита на собственото си могъщество в света и определени региони).

Когато/ако войната приключи с дипломация (поради собствен интерес и в защита на собственото си могъщество в света), тогава сферите на влияние в света ще бъдат преначертани. 

Какво произтича от това за България? Кой да ти каже?

- В края на Втората световна война нашата съдба бе начертана на салфетка. Ако и сега стане така, не бих изключил на тази салфетка да пише: «30 на сто - Вашингтон, 30 на сто – Москва, 30 на сто – Анкара, 10 на сто – Пекин».

 

При всички положения България има интерес тази война да свърши по-бързо с дипломация, а това предполага да не се изпращат допълнително българско оръжие и български военни на фронта.

 

При писането на горните тирета съм ползвал анализи на изтъкнати наши професори, специалисти и др., пише в заключение Петър Воденски.

«Росенец» - накъде?

Отнемането на концесията на пристанище "Росенец" трябва да бъде добре обмислено след изготвянето на доклад как това да стане, каза финансовият министър Асен Василев, който беше изслушан по темата в бюджетната комисия на парламента.  По думите му НАП и митниците са там и всичко е наред на пристанището, монтирани са уреди, каквито са изискванията на закона. Имаме списък какво прави "Лукойл", обезпечаване, измервателни уреди, в момента има 24-часово наблюдение. Да се отдели пристанището ще са нужни инвестиции, а няма доклад от енергийното министерство. Не съм сигурен кога ще има, обясни Василев. 

Последни гърчове на един стар режим

Притеснителна е реакцията на властите в Скопие, които за пореден път една дума на съжаление, едно категорично осъждане не направиха, а не да обясняват кой откъде е минал, че това не е организирано престъпление. Така журналистът Любчо Нешков, собственик на агенция БГНЕСкоментира сблъсъците преди мача „Левски“ - „Шкупи“ в РСМ.

„Дълг на нашите политици е да обяснят на ЕС, че става въпрос за последните гърчове на един стар режим, който се опитва по всякакъв начин да задържи РСМ като зависима държава на стар геополитически проект, който няма място в ЕС“, коментира Нешков пред Би Ти Ви. По думите му подобни ексцесии могат да доведат до нова Сребреница.

Разработва се нова стратегия за Чероморския регион

Стратегическото партньорство между България и САЩ е по-силно от всякога, заяви амеиканският посланик Кенет Мертен на събитие, организирано от Атлантическия клуб в България. Посланикътотбеляза постоянно разширяващите се връзки в различни видове сектори, както и навършващите се 120 години дипломатически отношения между нашите страни и обеща да работи с българското правителство за падането на визите за САЩ, но припомни, че има ясни критерии и те трябва да бъдат изпълнени.

Вече текат подготовките за двустранния стратегически диалог между САЩ и България. Това ще е невероятна възможност за ръководствата на двете държави да разгледат прогреса на двете нации, които работят по въпроса за двустранното и регионалното значение, каза той.

90 хил. американци посещават България всяка година и все повече американски компании навлизат в България, съобщи Мертен и подчерта разширяването на свързаността в технологиите, енергетиката, иновациите, транспорта и инфраструктурата. 

Накъде «върви» Черно море

Ръководството на НАТО осъди "опасното" поведение на Русия в Черно море и опитите ѝ да блокира износа на украинско зърно, като подчерта, че новата руска "предупредителна зона" засяга териториалните води на България, която е членка на Алианса. Новата морска "зона на повишена военна заплаха", създадена от Русия, обхваща водите в изключителната зона на членката на НАТО България, което "поражда нови рискове от недоразумения и ескалация", предупреждават от НАТО.

"Оставаме готови да защитим всеки сантиметър от съюзническата територия от всякаква агресия", подчерта Йенс Столтенберг и добави, че се засилват мерките за наблюдение на Черно море, "по-специално с помощта на морски патрулни самолети и безпилотни летателни апарати".

"Русия изпрати нотификация за определяне на временна предупредителна зона в Черно море заради провеждане на военни учения. Дори тези действия да не представляват формално нарушение на международноправните норми, те не се смятат за добра практика", заявявиха от Министерството на отбраната по повод определеното от НАТО като "опасно" поведение на Русия в Черно море.

Притиснително е

"Определянето на предупредителна зона за Черно море обикновено се прави за няколко дни – докато трае военното учение. Притеснителното е, че 10-дневният срок на нотификацията на Русия изтече и бе удължен с още 10 дни", заяви по Нова нюз военният министър Тодор Тагарев. В отговор на въпрос за евентуално искане от украинските власти за съдействие на износ на зърно, той каза, че ако има такова запитване, то ще бъде обсъдено с нашите съюзници, които са на прилежащата територия на Черно море, и евентуално с партньорите ни от НАТО.

Черно море е твърде малко, за да има всяка страна 200 мили икономическа зона, но има ясен регламент. Всяка страна има право да действа в своята икономическа зона, никой друг няма право да действа в тази акватория, заяви Тагарев. "НАТО определи в стратегическата концепция защитата на Черно море като свой стратегически приоритет и това беше тема на срещата във Вилнюс. Черно море е изключително важно за икономиката, транспорта, екологията", поясни министърът. 

Игра с огъня

Румен Радев няма да е вечно президент. Само заради него да се премахва нещо, което е работило добре през годините на прехода, е мислене на ниво "стимул-реакция". Правителството на Ренета Инджова лошо ли беше? Кабинетът Софиянски извади страната от ръба на гражданска война. Какво щеше да стане, ако Първанов и Добрев не бяха проявили държавничество чувство и не бяха отстъпили. Един фалирал редовен кабинет да продължи да управлява е по-лошо от всеки служебен кабинет. 

Учудвам се на аргументите на някои конституционалисти, че страната не можела да остане без парламент 6 месеца. Че каква е гаранцията при управление на правителство в оставка да се състави в новия парламент редовно правителство? Същата като при служебен кабинет.  Играят си с огъня само заради оставащите две години и половина от мандата на сегашния президент. А и неговите служебни кабинети, като изключим катастрофални ала-бала кадрови изключения, се справиха добре в условията на тежка криза. 

Защо тогава залагате в Конституцията промени, които утре могат да доведат до гражданска война? Защото точно това ще стане, ако, принуден да подаде оставка провалил се кабинет, продължи да управлява неограничено време и организира избори. (Богомил Бонев, фейсбук)

 

Разни хора, разни коментари

В основните пет приоритета на правителството липсва темата за корупцията и завладяната държава, подчерта пред БНР политологът доц. Милен Любенов, преподавател в СУ "Свети Климент Охридски". "Това е тема, която ПП и ДБ артикулираха много силно през последните три години. Тази промяна показва трансформация вътре в рамките на новото управляващо мнозинство. Имаше много големи очаквания на голяма част от гражданите, че ще видим ефективна борба срещу корупцията в това Народно събрание - нещо, което на този етап липсва в тази управленска програма", коментира доц. Любенов.

Управленският формат "Денков" оправдава своето съществуване с доста конкретни постижения, но съдебната Пунта Мара може да се окаже лъжицата катран в кацата с меда. Успокоението е, че управленските алтернативи на този формат биха произвели лъжица мед и няколко каци с катран. Но това успокоение е само частично. (Из коментар на Даниел Смилов в „Дойче веле“)

 

Президентът Радев се радваше на мощно влияние върху държавното управлениеблагодарение на правомощията, които му осигуряваше Конституцията. Сега е на път да загуби почти всичко. Реализират ли се докрай замислите на управляващите, той ще бъде лишен от реална власт. Тогава наистина ще се превърне в главен церемониалмайстор на републиката, за какъвто мислехме държавния глава преди кризата. (Из коментар на Людмил Илиев в „Сега“)

"Формално Денков държи волана, ГЕРБ държи пътната карта, често спорим с водача дали трябва да се завие наляво или надясно. Контролът върху волана не е директен, минава през разговор с водача", заяви в "Панорама" Томислав Дончев от ГЕРБ-СДС. По думите му е безспорно, че тази конструкция е странна. 

"Тя е без аналог в новата политическа история. Може би ще остане в бъдещето като некоалицията. Каквито и компромиси да струва и вътрешнопартийни несгоди да носи този формат като управляваща конфигурация е по-добра спрямо всички останали алтернативи", коментира Дончев.

Какъв е смисълът да се променя Конституцията? Намираме се вероятно в средата на една война, която ще постави нови въпросителни за геостратегическата картина на света след нея. Тази нова Конституция, която сега ще приемем, може да се окаже пълен нонсенс. Дискусията за националния празник е трик, който използват управляващите, за да отклонят вниманието от важните проблеми. Ние сме олигархично общество. (Бившият служебен министър Ренета Инджова, БНР)

Конституция и промяна на конституция не се пишат на коляно. Дебатът по съществените проблеми се измества от този  за националния празник. Хвърлен е, за да се разсее вниманието от другите проблеми. Хубаво е да има два национални празника - 24 май и 3 март. Това са датите, с които сме възпитавани от деца. Отричането на март е връщане в най-лошите години на комунизма. (Стефан Софиянски, бивш служебен премиер и бивш кмет на София, БНР)

Цъфна, но не върза, казва един герой на Ивайло Петров, авторът на “Хайка за вълци”. То у нас аслъмного хайка се навъди, би казал Радичков: я за вълци, я за трафиканти, я за електорат по селата с малцинствата. Радичков и Ивайло Петров бяха другари в лова на глигани, зайци, всякакви пернАти и пЕрнати в главата литературно-реалистични политперсонажи… Както и в нашия парламент, Бастионът на демокрацията, от 34 години там цъфти “красота”, но малко връзва. Жътвата слаба, пАрата отива в свирката на държавния кораб, а парАта - както реши бюджетната комисия или министърът-ковчежник… Остава надеждата-химера, че Красотата щяла да спаси света, прошепва от отвъдното Достоевски. Ковчежникът обаче, както и онези от бюджетната комисия казват, че не вярвали на Достоевски, а на Ротшилд. (Енчо Господинов, фейсбук)

Браншът смята държавното управление на туризма за отчайващо, каза пред Би Ти Визам.-председателят на Националния борд по туризъм Мартин Захариев. Бюджетът не е направил нищо за туризма. Програмата на правителството в тази част е написана на коляно, без приоритизиране и със стилистични грешки, коментира той. И призова премиера да преосмисли политиката си в сектор "Туризъм" и да поеме отговорност. "С този министър няма как да плуваме в една лодка", заяви той по адрес на Зарица Динкова. Няма как да работим със сегашния министър, а ще чакаме по-добри времена, подкрепи думите на Захариев председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.

Войната срещу българската нация, отнела 3 млн. български граждани за 34 години, продължава на различни фронтове, като един от тях е българското семейство. Не може да се очаква, че чрез джендър идеологията, особено когато се поднася на деца, ще решим демографския проблем. С епруветки и сурогатни майки не се повишава естественият прираст на населението. Джендър идеологията, разпространявана в детски градини и училища, накърнява физическото и психическото здраве на децата(Адвокат Владимир Шейтанов, съпредседател на инициативния комитет за свикването на референдум за забрана на джендър идеологията в училищата, за който бяха събрани 200 хил. подписа, БНР) 

Прогноза на «Медиана» 

Страната навлиза в нов тип политическа криза,сочат данните от представително проучване на „Медиана“ в периода 18 - 24 юли. Предишната криза беше продукт на конфронтацията между партиите и невъзможността им да постигнат минимален консенсус и да съставят правителство. В крайна сметка те постигнаха някакъв консенсус, който обаче влиза в остро противоречие с волята и очакванията на мнозинството от избирателите, които заявяват:„Това не е наше правителство!“, посочват от агенцията. 

В същото време отговорите на въпроса „За кого бихте гласували, ако изборите са днес“, показват, че в парламента биха влезли същите партии, които и сега са в Народното събраниеи в същата конфигурация. За ГЕРБ -СДС биха гласували 23,3%, за ПП-ДБ – 18%, за „Възраждане“ 15,4%, за ДПС 12,9%, за БСП – 9%, за ИТН - 5,4%.  

Президентът се ползва с най-високо доверие, а сред политическите лидери с най-висока подкрепа са Бойко Борисов, Корнелия Нинова и Костадин Костадинов. 47% от анкетираните са заявили, че правителството на Денков ги разочарова, 20% посочват, че кабинетът им вдъхва надежда, а 33% са заявили, че не могат да преценят. 

Отново местят «Под игото»

«Нови промени в учебните програми по всички предмети от 1 до 10 клас предлага образователното министерство. «Ще търсим мнението на експертите, за да отпадне фактологическата сложност в програмите. Говорим и за започване на по-голяма промяна на учебното съдържание, свързана с по-голяма интердисциплинарност и очертаване на компетентностни рамки в тях. Това е процес, който в момента стартира, и може би ще продължи няколко години». Това е коментарът на просветния министър Галин Цоков. 

От МОН съобщиха, че прегледът на програмите е започнал през 2022 г. с анкети с учители и ученици, работни групи, които са огледали съдържанието им, министерството е използвало и професионално социологическо проучване, за да се сондира мнението на родители и деца за учебното съдържание от 1 до 10 клас. 

Първата група промени са за отмяна на теми и понятия по български език и литература, математика, информатика, философия, география, икономика, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование. В аргументите се посочва, че по българнски език и литература вече нямало да се учи за анотция и делово писмо, а от география и икономика отпадало понятието «отрасъл».

Другата основна промяна, пише «24 часа», е свързана с преместването на теми за изучаване от един клас в друг. В програмите по български език и литературата предложенията са 12, а само по литература – две: «Левски» от «Епопея на забравените» и «Под игото» на Иван Вазов се «свалят» от 10 в 9 клас. 

Безвъзмездна помощ за африкански страни

Русия ще е готова до три-четири месеца да доставя зърно за Африка и да замени украинската пшеница, заяви руският президент Путин на форума "Русия-Африка" в Санкт Петербург и обяви готовност да осигури безвъзмездно между 25 и 50 хил. тона за най-нуждаещите се африкански държави. Тойсъобщи, че се подготвя създаването на руска индустриална зона в района на Суецкия канал в Египет, като още през тази година там трябва да започне изграждане на първите производствени мощности.

Африка е готова да работи с Русия като специален партньор, но руската подкрепа за стабилността на континента трябва да минава през стабилно решение за мир между Русия и Украйна, подчерта председателят на Африканския съюз Азали Асумани.

Турция планира връщането на 1 милионмигранти

“Турция е върнала досега 600 хил. нелегални мигранти там, откъдето са дошли. Предвиждаме тази цифра да достигне 1 млн. души. Това прави около 240 хил. семейства. В същото време ще продължим да търсим трайно решение на мигрантския проблем, прилагайки реални политики. Нито ще отстъпим от сигурността си, нито ще притесняваме нашите граждани. Ще разрешим този въпрос в съответствие с нашата култура, вяра, съпричастност и чувство за справедливост. Както направихме това за нашите иракски братя през 90-те години. Това заяви турският президент Ердоган в реч пред випускниците на полицейската академия в Анкара.

Пригожин и Зеленски комшии в италиански курорт

Семейството на Пригожин притежава в елитния италиански морски курорт „Форте дей Марми“ вила, която е само на 5 минути пеша от тази на Зеленски. Двуетажното бижу на собственика на „Вагнер“ е с разгърната площ 600 кв. м, заобиколено е от парк от 160 декара, а цената на имота е 3,5 млн. евро. Вилата на Зеленски, закупена преди той да стане президент, е малко по-скромна от тази на Пригожин, съобщава излизащият във Флоренция в. „Ла Национе“, пише «Труд».

Според римския всекидневник „Република“, днес това е курорт на вечната руско-украинска дружба, защото 40 на сто от всички летовници са руснаци и украинци, т.е. гостите в хотелите и частните вили са с паспорти на двете враждуващи страни във войната. Малки русначета и украинчета си играят заедно, а родителите им си говорят на възвишени арт теми или за тривиални бизнеси на езика на Толстой. Богатите семейства от двете иначе биещи се страни обикновено събирали загар на оборудваните с луксозни съоръжения прескъпи плажове „Туига“ и „Алпемаре“, където цената на една тента надхвърля 500 евро на ден. Но имало украинци и руснаци и на френския колос на лукса „Луи Вюитон“, който предлага малка шатра с легла, кабина за преобличане, всевъзможни кремове и пълен хладилник срещу 7000 евро от сутрин до вечер през юли и 8000 евро през август.

Вести от България

Присъединяване на България към Шенгенското пространство до края на 2023 г. и към еврозоната от 1 януари 2025 г., овладяване на инфлацията, изпълнение на реформите и проектите от Националния план за възстановяване и устойчивост и подобряване на ефективността и прозрачността на управлението на общинските проекти. Това са петте основни приоритета в Програмата за управление на България за периода юни 2023 г. - декември 2024 г., приета от правителството.

Пълна либерализация на пазара на едро на електроенергия до края на 2023 г. при запазване за битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г., предвиждат промени в Закона за енергетиката. Прекратява се ролята на НЕК като обществен доставчик и се премахват квотите на производители за регулирания пазар. 

Завърши рехабилитацията на ВЕЦ "Момина клисура", която е част от каскадата Белмекен-Сестримо-Момина клисура. Модернизацията трябва да осигури безаварийна работа на една от най-големите каскади в българската електроенергийна система за период от поне 15 години. Тя ще посрещне своя 50-годишен юбилей с изцяло обновено турбинно оборудване, нови сферични шибъри, операторски станции и системи за управление и контрол. 

Димитър Главчев беше избран от Народното събрание за председател на Сметната палата със седемгодишен мандат. Той е бивш депутат от ГЕРБ в шест парламента и бивш председател на 44-тото Народно събрание.

Станимир Михайлов е новият управител на Националната здравноосигурителна каса. Той беше единственият кандидат за поста. Очакваше се ГЕРБ да бламират номинацията му, но Борисов получил СМС със заповеднически тон: «Избирайте го, иначе лошо». Какво го е накарало така рязко да промени позицията на депутатите си, не е ясно, коментира Епицентър.бг.

България да отмени договорената с ЕС дерогация до 2024 г., която й позволява да продължи вноса на руски петрол, предлагат парламентарните групи наГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.

Смениха директорите на шест общински болници в София - "Шейново", "Св. София", "Княгиня Клементина", Първа, Втора и Четвърта градска.

Европейската комисия одобри включването на "Българско кисело мляко" като защитено наименование за произход от България, което ще бъде добавено към правния регистър eAbrosia, който вече защитава 1641 селскостопански продукта, вина и спиртни напитки на територията на ЕС. Това е вторият наш продукт, регистриран като защитено наименование за произход на европейско ниво след “Странджански манов мед”.

Силвия Аздреева стана първата българка, успяла да покори К2 - вторият най-висок връх на планетата. Преди по-малко от година тя изкачи Еверест и Лхотце. Първият българин на К2 беше зоологът Боян Петров - през 2014 г., а 5 години по-късно там стъпи и адвокатът Стефан Стефанов. А норвежката алпинистка Кристин Харила и нейният непалски водач  поставиха световен рекорд за най-бързо изкачване на всички 14 осемхилядника на Земята.

Монумент на японския самурай Сейго Ямадзава, воювал за освобождението на България в Руско-турската война, беше открит в „Алеята на героите“ в курорта «Свети Влас" в присъствието на президента Петър Стоянов (1997 - 2002) и японския посланик Нарахира Хироши.

Продължаваме да настояваме за финансова децентрализация на селата. Това означава самостоятелен бюджет на всяко населено място, заяви на пресконференция Делчо Митев, председател на Националното сдружение на кметствата в България и несменяем кмет на хасковското село Брягово вече 47 години.

Годишните данъчни загуби за България от злоупотреба с корпоративен данък възлизат на 135,6 млн. долара, което се равнява на 0,2 на сто от БВП, посочва британският мозъчен тръст "Мрежа за данъчна справедливост".

Вести от света

Нова военна помощ за Украйна в размер на 400 млн. долара обявиха САЩ, която ще включва боеприпаси за противовъздушната отбрана, бронирани превозни средства и противотанкови оръжия. 

САЩ и НАТО отказват да преговарят с Русия за обезпечаване на еднаква сигурност за всички страни, а Зеленски узакони невъзможността за преговори с Русия, заяви руският президент Путин на форум в Санкт Петербург.

Кримският мост през Керченския пролив трябва да бъде неутрализиран, каза президентът Зеленски, цитиран от Cи Ен Ен. По думите му това е "вражеско съоръжение, изградено незаконно". Той повтори, че цел на украинските власти е "да си върнат Крим, който е наша суверенна територия".

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу илидерът на Северна Корея Ким Чен Ун разгледаха изложение за отбрана в Пхенян, на което бяха представени забранените балистични ракети на Севера. Посещението на Шойгу беше първото на руски министър на отбраната след разпадането на Съветския съюз.

Румъния ще стане най-големият производител на природен газ в ЕС. Добивът от Черно море ще донесе близо 20 млрд. евро на страната, съобщиКристина Вершер, изпълнителен директор на команията OMV Petrom

Френската река Лоара, известна със стотицитезамъци по бреговете ѝ, е засегната от невиждана суша. Големите острови в реката се свързват с брега и на места хората могат да се разхождат от единия бряг до другия.

Коледа в Украйна вече ще се чества на 25 декември, а не на 7 януари, както беше досега, след като президентът Зеленски промени с укази датите на редица официални празници.

Кучето на американския президент Байдън - Командър, е ухапало агенти на Сикрет сървис 10 пъти за четири месеца, предаде Асошиейтед прес.

С влак, автобус, лодка или пеша, 44-годишният Тор е посетил 203 държави от заминаването си от Дания на 10 октомври 2013 г. до пристигането си на Малдивите на 24 май - последната му спирка

Август 2023 г. ще бъде един от редките месеци, през който ще настъпят две пълнолуния – в началото и в края на месеца. Второто пълнолуние се нарича Синя Луна - название, което обаче няма нищо общо с видимия цвят на Луната.