Заглавия и цитати от медиите
4-10 септември 2023
Нали Съединението прави силата
Президентът Радев: Националното ни единение е кауза, която трябва да отстояваме, за да не се налага следващите поколения да водят нашите битки за справедливост, за държавност и достойнство. „Каквито и да са различията в обществото ни, вярвам, че отстояването на националната ни памет и традиции, гарантирането на достоен живот за нашите деца в свободна, правова и европейска страна, е обща кауза за всички нас. Особено днес, когато в Европа продължава да бушува опустошителна война и да се обезценява човешкият живот, да се надигат гласовете на омразата и ксенофобията и да се анатемосва всяко инакомислие, да плащаме с растящо обедняване нашето собствено лекомислие и примирение.
Денят на Съединението трябва да напомня, че само единни можем да преодоляваме изпитанията и да градим онази България, на която предците ни посветиха живота си. (Из словото на тържествената церемония в Пловдив по повод 138-ата годишнина от Съединението на България.)
Премиерът Денков: Днес е празник, с който всички можем да се гордеем. От една страна Съединението отразява исторически акт, който променя съдбата на България, а от друга - е символ, който показва от какво има нужда българското общество, ако иска да се развива. Най-големите победи могат да бъдат постигнати и по мирен начин с правилната дипломация и съюзници, но дори и тогава може да се наложи да защитаваме с кръв успехите си. Народът ни трябва да гледа своите идеали и интереси и да не се подчинява на чуждите. Именно освободителката на България от османско владичество е най-големият противник на Съединението. (Из словото пред мавзолея-костница на княз Александър І Батенберг)
Столичният кмет Фандъкова: Съединението ни показа, че когато имаме национална цел, можем да се обединяваме. Този празник и надписът на сградата на Народното събрание са пример за пътя, по който трябва да вървим напред. Извоюваното съединение на България показва, че обединени заедно можем да постигаме национална цел сами. Това е урок, който ние, за съжаление, не научаваме и в тези години сме свидетели на разединение, но вярвам, че има надежда и тя е в това, че можем да надскочим егото, да постъпваме с чест и достойнство, със съединени сили в името на България. (Из пред мавзолея-костница на княз Александър І Батенберг).
Събитие от световна величина
Аз не мога да разбера защо една страна, която чества завръщането си на европейската политическа карта, иска да зачеркне датата на това завръщане. Никой в България не е смятал Русия за образец за бъдещото устройство на страната ни. Но каквото и да е станало тогава, най-сетне сенките на нашите мъченици от миналото са си отдъхнали на небето, защото тяхната мечта е била да има такава държава и народ, които да се управляват сами. А коя дата да бъде наш национален празник? Ако не беше 3 март 1878 г., какво щеше да се съединява в Пловдив на 6 септември 1885 г.?
На този ден се регламентира не само краят на една война между две империи, а и създаването на държава, която макар и с полунезависим статут се включва в семейството на европейските страни. Това е четвъртата славянска страна в Европа по това време и е началото на онзи голям взрив на модерната българска държава. Благодарение на нашите усилия Европа разбира какъв народ живее от двете страни на Балкана. Трети март най-сетне ни завръща в Европа посредством нашите мъченически усилия и освободителната руска армия. Този ден постави началото на българската държавност, която от феодализма и средновековието завинаги попадна в модерните времена. Така че освобождението на България от оковите на Османската империя е събитие не само от европейска, но и от световна величина по онова време.
Целият свят е бил изненадан от зрелостта на българското общество да създаде своя държавност. Възкръсването на българската държава на Трети март е и триумф на общественото мнение в Европа. (Проф. Андрей Пантев, “Труд news”)
Виж Карловско, сещай се за Царево
Не природно, а човешко бедствие
Издадените разрешителни за сеч само за землището на с. Кости от 2021 г. до момента са близо 360,съобщи “Биволъ”, като разпространи и документи от Регионалната дирекция по горите в Бургас. След бурята Кости е най-засегнатото от водното бедствие в района на Царево.
“Сега изчислете и си представете мащаба на промишлената сеч в цялата община за 10 години примерно. Ако умножите още с общините Малко Търново, Созопол, Приморско, Средец за изминалите 10 г., вероятно разрешителните за промишлени сечи ще надхвърлят десетки хиляди... А още 10 г. назад във времето? И се изсичат целево и поголовно вековните гори на планината - тези, които усвояват и поддържат водния баланс”, коментира “Биволъ”. И определя потопа не като случайно природно бедствие, а като “човешко бедствие на една действителност, в която се примиряваме да живеем и която е позор за всички нас”.
Все пак има причини
От 80 години е забранено застрояването и засипването на речни корита, но навсякъде това се нарушава. Държавата десетилетия не си е била на мястото. По цялото Черноморие има презастрояване, а изкопната маса отива в деретата, коментира по Нова тв експертът по климатични промени Георги Стефанов. В плановете за управление на риска от наводнения са само Лозенец и Царево, докато "Арапя", Варвара, "Нестинарка", Синеморец и Ахтопол ги няма. Ако бъдат включени, ще трябва речните корита да се освободят, коментира Стефанов.
Да му мислят пострадалите
1250 лв. могат да получат пострадалите от потопа по Южното Черноморие за повреди по жилището, а до 2500 лв. – за повредени уреди. Разчистването на реките и дерета по склоновете на Странджа към морето, откъдето дойде голямата вълна, може да се окаже проблемно. Причината е, че планинската територия се води природен парк и в нея действат специални правила, забраняващи влизането на тежка техника», предупреди министър-председателят Денков.
Премиерът: Държавата реагира мигновено
360 речни участъка в цялата страна са с намалена проводимост и застрашават живота на населението. 7 от тях са в община Царево, обяви премиерът Николай Денков в парламента, където отиде в петък, за да обясни какво предприема правителството за възстановяване на щетите от потопа по Южното Черноморие. Той разказа, че през декември м.г. и този април служебното правителство отпуска 93 млн.за преодоляване на щети, но са финансирани само 10 от посочените 360 обекта, а в Царево – само един. През 2022 г. са били отпуснати 22 млн лв. За бюджет 2023 сумата е увеличена многократно и сегаса налични 60 млн. За момента оценката на щетите в Царево е около 30 млн. лв. Според Денков реакцията на държавата е била мигновена. Още през нощта на място са били 11 екипа, които започнали веднага да помагат изтеглянето на хората. Освен тях имало и 4000 туристи, сред които много деца.
Доклад и след това нищо
Беше Бисер, беше Аспарухово, беше Мизия, бяха карловските села, сега и това, което касае незаконната сеч на гори, неподготвената инфраструктура, непочистените корита, корупцията при средствата, които се отпускат за решаването на този проблем. А в крайна сметка приключва с човешки трагедии и погубено имущство. На парламента му отива да се заемем с този проблем комплексно. В нито едно от местата, които споменах, не са възстановени пътищата, инфраструктурата, живота на хората. В Мизия положението е същото, както преди 7 години. Половината от вас ходиха да се снимат там с лопатите. И след това нищо. Седмица фотосесии и цял живот страдание на хората, изоставени от държавата. Това е част от декларация от името на ПГ на БСП за България, прочетена от Корнелия Нинова в четвъртък в парламента.
Хората питат Денков
Повече от час в четвъртък премиерът отговаря на въпроси на граждани и журналисти на страницата на Министерския съвет във Фейсбук.
На запитване какво мисли за смяната на националния празник от 3 март на 24 май, той заяви, че е разбрал, че 3 март няма как да обединява нацията, след като видял руската посланичка Елеонора Митрофанова да обяснява как трябва да се чества, и след като руският патриарх се е накарал на президента Радев по същата причина. Денков каза още, че 24 май е символ на това, че руската държава, освободила България през 1878 г., дължи същестуването си на славянската писменост, създадена от Св. св. Кирил и Методий.
По този повод журналистката Валерия Велева коментира във фейсбук: «Г-н Денков, отървете се от комплексите си за Трети март! Ще се срамувате! Не се страхувайте толкова от г-жа Мирофанова, тя все някога ще си отиде, изпълнила с чест своята мисия.
Готов да работи с Радев
Благотворителният "Мач на надеждата", организиран от бившия капитан на националния отбор по футбол Стилиян Петров, събра в деня на Съединението президента Радев, премиера Денков и софийския кмет Фандъкова. Тримата седнаха малко преди началото на мача заедно и изгледаха първото полувреме, след което Радев потегли за Пловдив. На трибуните бяха забелязани и Кирил Петков, както и кандидатът на ПП-ДБ за кмет на София Васил Терзиев.
Денков не закъсня: „Разговорът с президента Радев го приемете като подадена ръка, включително и от моя страна. Много се надявам от другата страна да са разбрали този жест и некоректните нападки към правителството да престанат", заяви премиерът Денков пред журналисти по повод разговора си с държавния глава на националния стадион.
Няма пряка заплаха за пристанищата ни
България е подала сигнал на най-високо ниво в НАТО, че Русия се опитва да превърне Черно море в руско езеро. Доставя се оборудване за два кораба, за да изградим това. В момента не виждаме пряка заплаха за българските пристанища, но на сила се отговаря със сила. Затова сме започнали да купуваме ракети за бреговата охрана, за да не смее никой да доближава черноморските ни градове.Националният интерес на България е фронтовата линия и агресорът в лицето на Русия да бъдат възможно най-далеч от границите на страната, затова и България подкрепя Украйна по всички възможни начини.
НАТО ще защитава Черно море
Черно море е много важно за НАТО, следим обстановката там внимателно. Разширено е въздушното наблюдение на съюзниците над Черно море, а в България и Румъния са разположени батальони на пакта. Удвоихме броя на батальоните по източния фланг, ще направим необходимото за защитата на всяка педя от земята на алианса, заяви генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг пред външната комисия на Европейския парламент.Украинското контранастъпление напредва и надхвърля очакванията. Ще бъде кървава и трудна битка и не може да се предвиди как ще се развият събитията, каза още Столтенберг, но не изключи загуби от украинска страна и настоя подкрепата за Киев да продължи при всички обстоятелства.
Приемат на барабан 13 закона
Съгласие за ударно приемане на 13 законопроекта в рамките на един месец постигна парламентарното мнозинство ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Това съобщи Кирил Петков в началото на последния пленарен ден от изминалата седмица.
В четвъртък правителството одобри на свое заседание Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, който предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електроенергията до края на 2023 г. и преминаване на битовите потребители на свободния пазар от 2026 г.
Коментар на защитения свидетел
Моята кауза е да направя нещо за България и българския народ. Не мисля повече да се занимавам с бизнес, правил съм много неща за българския народ, за спорта, а те унищожиха колекцията ми. Това заяви Васил Божков на пресконференция на живо на страницата си във фейсбук. Журналистите бяха събрани в хотел "Хаят" след предварителна регистрация, а бизнесменът отговаряше от офиса си на "Московска", където се намира по време на домашния си арест с електронна гривна.
Според него единственото вредно нещо за България е Борисов и той трябва да бъде изваден от политическата сцена, за да има България някакво бъдеще. Божков искал да обедини всички партии, които са против статуквото и с гласовете на мълчаливото мнозинство, което сега не гласува, да спечели изборите и да спаси държавата. Борисов и Пеевски трябвало да бъдат изличени от властта, а също и "Промяната", която била комсомолската организация на ГЕРБ. Това, че е под домашен арест, нямало да му пречи да организира всички, които са против статуквото, защото при тази мярка всеки може да го посещава.
Дайте да похарчим едни пари
Министерството на туризма се кани да похарчи седемцифрена сума за организиране на рекламни пътувания из страната за журналисти, блогъри, влогъри, инфлуенсъри и експедиенти. Обществената поръчка за опознавателните екскурзии, познати като Press & FAM Trips, е част от Годишната програма за Национална туристическа реклама, става ясно от съобщение на сайта на МТ. За подготовката и провеждането им са отредени 1.2 млн. лв. с ДДС - от бюджета на ведомството, тоест от джобовете на българските данъкоплатци. Кандидатите за финансиране трябва да организират групи от репортери, снимачни екипи, блогъри и т.н., да ги разведат по интересни маршрути, като им осигурят транспорт, хотели, храна, екскурзовод, брошури, а после да споделят със своите читатели, зрители и последователи видяното и преживяното.
За съжаление новината звучи като "дайте да похарчим едни пари". А използването на термини като "ескпедиенти" (участници в експедиции) внася комичен елемент, тъй като в България думата е по-позната като име на препарат срещу листни въшки ("Експедиент 10ЕК")… Туристическият бранш и министерството редовно се оплакват от малкото пари, които бюджетът отпуска за представянето на България като рай за отдих и пътувания. (Из коментар в „Сега“)
Шапки долу!
Ние винаги сме готови за митични геройства. Тези дни ще изпратим българин и македонец в космоса; следващия петък ще влезем в зоната на Шенген; по-следващия понеделник ще ни махнат визите за САЩ; до есента ще спечелим войната в полза на Украйна за чест и слава на българското оръжие и т.н.
Сега подбутнахме напред с още една година срока за приемането ни в еврозоната. Новата дата за фанфарите на радостта е определена на 01.01.2025 г. Пей сърце! По магистралата към еврозоната обаче има малки препъни камъчета: инфлацията да не надвишава 1,5% размера на тази в трите държави членки с най-добри показатели; дефицитът да е под 2%; дългосрочният лихвен процент да не бъде по-висок от два процентни пункта; да гарантираме, че законодателството ни е съвместимо с Договора и с Устава на Европейската система на централните банки и на ЕЦБ. При наличието на тези могъщи и всеобхватни юридически „мозъци“ в МС и в НС, които са компетентни по всички въпроси (от гипсаджийското обслужване на отбраната до безпощадната и кървавата война с паметниците и историческите дати), то със сигурност прочутата политическа „сглобка“ на управляващите ще „сглоби“ необходимите параграфи, алинеи и точки. Шапки долу! (Проф. Боян Дуранкев, из интервю в «Труд»)
Защо?
Кога ще си признаете пълния провал в управлението и ще подадете оставка? Ето още какви въпроси зададе депутатът от ГЕРБ Делян Добрев към ПП във Фейсбук:
1. Нали бяхте почтени и нулевотолерантни към корупцията? Защо парите от Европа по ПВУ се оказаха в сметките на съдружниците, учредителите, роднините и ортаците на ПП?
2. Защо всеки път като дойдете на власт, бензинът и дизелът скачат рязко?
3. Защо не изпълнявате закона за компенсация на горивата и не връщате по 73 ст. на литър бензин и дизел от началото на 2023 г.?
4. Защо инфлацията в България продължава да е двойно по-висока от тази в ЕС?
5. Къде са хилядите инвеститори, които обещавахте?
6. Обещавахте, че няма да има нито един човек под прага на бедност. Всъщност, заради инфлацията хората под прага на бедност са рекорден брой. Защо?
7. Защо водите Булгаргаз към фалит? Има ли връзка това с бизнес интересите на основния ви спонсор Сашо Дончев?
8. Нали щяхте да спирате 8 млрд. лв. кражби на година и да върнете тези пари на хората. Това прави по 2000 лв. за всеки пълнолетен гражданин на България. За две години - 4000 лв. Защо не върнахте парите на хората?
9. Защо теглите заеми като обезумяли? Нали като се спрат кражбите щеше да има пари за всичко?»
Съобщение от тоалетните
«Скъпи колеги, във връзка със зачестилите липси на кърпи за ръце и течен сапун в санитарните помещения в сградата на Народното събрание на пл. «Александър Батенберг» 1, Ви уводомяваме, че санитарните материали са предназначени за ползване единствено и само в WC помещенията, а не по кабинетите, които обитавате. Моля за разбиране!
Дирекция „Управление на собствеността“
Тази бележка е поставена в тоалетните до пленарната зала на бившия партиен дом, където се пренесоха заседанията на Народното събрание поради ремонт в старата сграда.
Реплика
Мустафа Емин, чието име нашумя покрай скандала в “Пирогов", не притежавал нужното образование, за да изпълнява функциите, за които бил поканен на работа от министъра на отбраната. Тодор Тагарев смятал да го назначи за парламентарен секретар, но се оказало, че Емин няма нужната военна диплома за този пост. Това съобщава Епицентър.бг и пита: скакво Емин е толкова ценен за политическия кабинет на министъра на отбраната; кой го назначи в близкото му обкръжение, след като няма военно образование; има ли политически чадър над него от най-високо ниво в правителството?
На първо четене
Пътната полиция да има пълен достъп до общинските камери, а 70% от приходите от наложени глоби от нарушения да остават в бюджетите на общините. Това са част от промените в Закона за движението по пътищата, приети от парламента на първо четене. Според тях санкции могат да се налагат за превишена скорост, преминаване на червен светофар и при шофиране в насрещното движение, отпадане на стикерите от предното стъкло на автомобилите.
Предвижда се забрана за шофиране за 12 месеца и глоба от 3000 лв. за нарушаване на правилата за преминаване през жп прелез. Една година за младите шофьори ще бъде забраната да управляват автомобил с над 120 конски сили, както и да шофират след 22 часа до 6 сутринта. За каране без книжка се предлага глобата да се вдигне до 2000 лв. С тази сума ще бъде глобяван и собственикът на колата, ако я е предоставил на неправоспособен водач.
Разни хора, разни коментари
Мнозинството няма да се разпадне, но е доста вероятно ГЕРБ, който е на път да потвърди доминацията си в местната власт в повечето областни центрове, след изборите да поиска повече власт. ПП-ДБ не притежават силата и волята да противопоставят реална алтернатива на ГЕРБ по места. Най-интересният и най-несигурният сблъсък се очертава в София. ПП-ДБ показва серия от тежки политически грешки. (Политологът доц. Борис Попиванов, БНР)
Ще има много голяма търговия с гласове. Машинации не очаквам, но очаквам много купен вот. Защото на теория един глас избира кмета. Всички усилия се хвърлят при местните избори. Те са най-важните за всяка държава. (Математикът и дългогодишен член на ЦИК проф. Михаил Константинов, Нова нюз)
Хоризонтът на правителството е поне до европейските избори догодина. Президентът използва възможността като говорител на висока трибуна да критикува винаги правителството. От това печели българската демокрация. Въпросът е да има мярка и от едната, и от другата страна, за да не се стига до такива отношения, от които страдат цели институции. (Политологът доц. Стойчо Стойчев, БНР)
Имаме два политически живота: това, което се случва в парламента, и това, което прави правителството. Сглобката функционира. Но около бюджета и местните избори нещата може да изглеждат по друг начин. Тогава ще навлезем още повече в етап на критикуване и разграничаване «ние наистина не сме коалиция». Местните избори са ключови за това с каква карта на България ще осъмнем. Президентът се върна в традиционната си роля – остри критики и конфликти, не смятам, че ще излезе от нея. (Социологът Евелина Славкова, БНР)
Депутат изрази възмущението си, че в залата, в която заседават народните представители, има цели 80 петолъчки. За да спят спокойно депутатите, може да намерят утеха в това, че звездата във вид на равностранен вдлъбнат или изпъкнал (както в случая) декагон е хералдически символ, използван от 1777 г. за знамето на САЩ и чак през 20-те години на 20 век Червената армия си го слага на шапките, след които той става символ на комунистическите държави, в т.ч. и на България. Та разбираеми са вълненията на онзи депутат, който настоява да се изчегъртат петолъчките. (Из коментар на „24 часа“)
За да бъде преместен Паметникът на съветската армия, той трябва да бъде разглобен, както е бил отливан. Не вярвам някой да има куража да започненеговото демонтиране, тъй като е от национално значение. Институтът за паметниците на културата трябва да свали този статут и едва тогава да бъде преместен. В Музея на социалистическото изкуство няма място за него. Част от композициите могат да бъдат поставени пред Националната галерия, а колекцията от фигури - в парка в Димитровград. (Бившият културен министър проф. Велислав Минеков, БНР)
Журналистиката трябва да бъде защитена от институционална и неинституционална цензура. В момента има не просто свобода, а вакханалия на цензурата, неистов страх от истината. Наложил се епринципът, че който плаща, той поръчва музиката, но журналистиката не е кръчма, не е чалгаджийско заведение, а изключително отговорно занимание, работа, кауза. На терена на българските медии е един змиярник, страшно е, кошмарно е. Троловете в социалните медии са друг вид цензура. (Велислава Дърева, БНР)
Тежка грешка на управляващите
Нещата в управляващото мнозинство ще се изострят през следващите седмици до местните избори. Има неудобство от двете страни (ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС) да седят на една маса и да гледат в общото бъдеще, както и за това, че едните спечелиха властта и след това не я упражниха, а я дадоха на други хора. Това неудобство ще се засилва по време на местните избори, защото и двете страни ще трябва да активизират своите съмишленици, за да се представят добре на вота. Съмнявам се, че ще се мине гладко през изборите за местна власт.
Напрежението между правителството и президента устройва и двете страни. В лицето на Румен Радев правителството вижда своето основание да съществува, за да устоят на президента, защото не трябва да има негови служебни правителства. От страна на Радев е същото - той не случайно прави това, защото по този начин излиза, че той е единствената опозиция на това, което се случва в страната. Допускам, че това нещо ще продължи. Въпросът е кой как ще изиграе тази ситуация.
Отварянето на темата с промяната на националния празник беше тежка грешка на управляващите и президентът взе инициативата много силно. (Проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", бивш министър на образованието и науката, БНР)
Русия показа забележителна устойчивост
Това коментира английският вестник «Телеграф». Санкциите не помогнаха да се сломи руската решителност, но нанесоха големи вреди на Европа. Противопоставянето доведе до криза на разходите за живот в цяла Европа с бясна инфлация и икономическа стагнация и се превръща във все по-разделяща сила в политически план. Според изданието вярата, че Европа може по някакъв начин да излезе от военния конфликт в Украйна относително невредима, винаги е била проява на пожелателно мислене. Заблуда беше и мисълта, че санкциите ще свалят Путин. Той вероятно няма да падне от власт. Междувременно европейската икономика става все по-слаба. Докато руският лидер вярва, че скоро може да има по-малко враждебен обитател в Белия дом, той няма да отстъпи и сантиметър.
Индия "приспа" космическите си кораби на Луната
Индийският лунен спускаем апарат и луноходът са временно "приспани", тъй като Слънцето на Луната започва да залязва и батериите му няма да могат да се зареждат, съобщи Би Би Си. Те ще «заспят» един до друг, след като слънчевата енергия се изчерпи и батериите им се изтощят и ще се събудят отново около 22 септември, когато започне следващият лунен ден. Успешното събуждане обаче не е даденост, особено за лунохода, чиито малки размери могат да го оставят за по-дълго в сянката на лунната повърхност.
Най-големият самолетоносач в света акостира в Анталия
Най-големият и модерен самолетоносач в света - американският "Джералд Р. Форд" - акостира в Анталия на фона на военно напрежение в Черно море и в навечерието на срещата на Путин и Ердоган на 4 септември в Сочи. Това говори за затопляне на отношенията между САЩ и Турция, коментира «Свободна Европа».
“Джералд Р. Форд”, който носи името на 38-ия американски президент, е първият произведен от нов, едноименен клас самолетоносачи. Дълъг е над 330 метра, което е дължината на три футболни игрища, и има 25 палуби. Притежава нова ядрена система с два реактора, които могат да генерират почти три пъти по-голямо количество електрическа енергия от предишното поколениe. Има и иновативна електромагнитна система, която се очаква да разшири възможностите за изстрелване на самолети, включително безпилотни.
Самолетоносачът може да носи над 75 летателни средства на борда си, а екипажът да наброява 2600 души.
Тревожни вести от британските училища
Всяко пето дете в британските начални и средни училища изостава с говоренето и разбирането на думите. Това е най-високият брой деца с речеви и езикови проблеми, регистриран някога. Повече от половината деца и млади хора не обичат да четат в свободното си време, показва проучване на благотворителна организация, цитирано от БНР.Тревожните данни идват в началото на учебната година, когато по съображения за безопасност се затварят стотици училища, строени с газобетон, чийто срок на годност е изтекъл. Това предизвика хаос сред директорите на училища, които трябва или да осигурят алтернативни сгради или да преминат към онлайн обучение. Би Би Си изнесе данни, че лично премиерът Риши Сунак, когато е бил министър на финансите през 2021 г., е одобрил намаляването наполовина на финансирането за ремонт на училищата.
Вести от България
Филмът "Уроците на Блага" на режисьора Стефан Командарев, който спечели голямата награда "Кристален глобус" на престижния фестивал в Карлови Вари, ще бъде българският претендент за «Оскар».
Мащабна изложба „Послания“ по случай 120-годишнината от рождението на големия български художник Златю Бояджиев се открива в Националната галерия на 14 септември. Картините проследяват творчеството на автора до 1951 г., когато е поразен от тежък инсулт и получава парализа на дясната половина на тялото, и след като отново започва да рисува, но вече с лявата ръка.
Кандидат-студентите за театрална режисура получиха студен душ на 7 септември. Списъкът след края на деня бе достоен за стена на плача – при едва шестима кандидати, театралният дует Иван Добчев - Маргарита Младенова написа двойки от горе до долу. Кандидатите стигнаха едва до втори кръг, а трети така и не се състоя, съобщи Lupa.bg.
Анна Александрова (ГЕРБ) пое ротационното председателство на парламентарната Комисия по правни въпроси от депутата от ПП-ДБ Стою Стоев, а съпартиецът й Тома Биков е новият шеф на Комисията по култура и медии на мястото на Вежди Рашидов, който напусна Народното събрание.
В румънския парламент е внесен законопроект, който предвижда страната да гласува срещу интересите на държавите, които не допускат Румъния в Шенген и в Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС. Основните мишени са Австрия и Нидерландия заради ветото им през декември м.г., което блокира приемането на България и Румъния.
Народното събрание забрани окончателно употребата на райски газ в обекти за дистрибуция на храни. Неговото използване ще се допуска само за професионална употреба в обекти за производство и преработка на храни като добавка. Предвиждат се до 12 хил. лв. глоба и имуществена санкция за бизнес оператор, който наруши забраната.
9 на сто са по-малко туристите това лято в България.
България да създаде правна рамка и защита на еднополовите двойки. В момента те нямат никакъв правен статут и е нарушено правото им на зачитане на личен и семеен живот. Това обяви Европейският съд по правата на човека в Страсбург в свое решение по жалба на две българки, чийто брак във Великобритания през 2016 г. не е признат от нашите власти.
Резиденция “Лозенец” да приема само официални делегации и събития на властта, а частни лица и фирми да не могат да я наемат почасово, както досега. Това предвижда промяна в Наредбата за организацията и дейността на военните клубове и представителните обекти на Министерството на отбраната, публикувана за обществено обсъждане.
След 19 убити деца на пътя за осем месеца, КАТ ще бъде край училищата от 15 септември. През първия учебен ден ще има полицаи през целия ден, а после сутрин, обед и вечер.
Симитли е в силно земетръсен район, което прави невъзможно изграждането на 25-километров тунел, който да се превърне в част от магистрала «Струма», заявиха от Камарата на строителите в България.
Знамената на ЕС и НАТО да станат елементи, допълващи националната символика, националният суверенитет да се гарантира и от въоръжените ни сили, но и от членството ни в НАТО и нейните командни структури, да има закон за отношенията с Русия. За това настояват Соломон Паси, Росен Плевнелиев и Елена Поптодорова в открито писмо до депутатите.
Вести от света
Германия готви най-големия си експеримент с въвеждането на 4-дневна работна седмица. В продължение на половин година десетки компании от различни браншове ще редуват четири дни работа с три дена почивки, а голям екип от специалисти ще наблюдава и документира данните и ще анализира резултатите. Такива експерименти вече са правени в други страни и изводите са, че има смисъл в това да се работи по-кратко.
Вашингтон ще достави на Украйна боеприпаси с обеднен уран за бойни танкове "Ейбрамс", обещани на Киев в рамките на нов транш американска военна помощ на стойност 175 млн. долара, обяви Пентагонът. Те а ефикасни срещу танкове и блиндирана военна техника. За първи път САЩ ще доставят на Украйна подобни боеприпаси, които са спорни заради рисковете за отравяне на военните и населението.
Джордж Сорос, основателят и председател на "Отворено общество", обяви, че ще обособи подкрепата си за ромските общности в Европа чрез създаването на нова фондация, и обеща 100 милиона евро за тази цел. Синът му Алекс написа в "Политико", че "Отворено общество" не си тръгва от Европа, а само променя приоритетите си.
Средната възраст, на която младежите в ЕС напускат жилището на родителите си и заживяват самостоятелно, е 26.4 г., сочат данните на Евростат. Най-дълго те живеят с родители си в Хърватия (до 33.4 г.), Словакия (30.8 г.), Гърция (30.7 г.), България и Испания (30.3 г.), Малта (30.1 г.) и Италия (30 г.). Най-рано напускат дома на родителите си във Финландия (21.3 г.), Швеция (21.4 г.), Дания (21.7 г.) и Естония (22.7 г.).
Индийският парламент се събира на 18 септември на извънредно заседание, на което се очаква името на многолюдната азиатска държава да се промени и тя да се казва Бхарат. Причината е, че сегашното име, въведено от британските колонизатори, е символ на робството, каза премиерът Моди.
Япония изстреля в четвъртък първия си модул за изследване на Луната. Ракетата носи лунен спускаем апарат, за да тества технологии за прецизно кацане на лунната повърхност. Ако мисията е успешна,Япония ще бъде петата страна с такова постижение.
Северна Корея пусна на вода първата си тактическа ядрена подводница. Тя е зачислена към флота, който патрулира във водите между Корейския полуостров и Япония.
САЩ предадоха на Бразилия короната на най-големия износител на царевица в света и може би никога няма да си я върнат, съобщи Bloomberg. В продължение на повече от половин век американските земеделци доминираха на международния пазар на царевица.
Кражбите на ИТ оборудване и данни, както и дигиталният и индустриалният шпионаж и саботаж ще струват на Германия 206 млрд. евро през тази година.
Из архива
Любомир Левчев: Кой ще изтегли каруцата на Андрешко
Неотдавна прочетох във вестник тлъсто заглавие, което съобщаваше, че Андрешко няма да бъде приет в Европейския съюз. Напоследък чета и слушам за много проклятия към това момче от Шоплука. Беше време, когато този разказ на Елин Пелин се изучаваше в гимназията. Може би тогавашните литератори са изпортили досието на Андрешко катого обявиха за революционер.
Известно е как съдбата на историческите и литературните герои си играе с тях. Днес «Осанна!», утре – «Разпни го!». Ето че и Андрешко не е забравен. Той просто се преиначава.
Своя разказ Елин Пелин печата през 1903 г. в сп. «Просвета», считано за трибуна на интелектуалците. Редакторът Марин Пундев толкова се възторгва от Андрешко, че плаща на автора 100 лева хонорар. Това е паметно признание. 100 лева тогава е най-голямата монета на царството. Известно е, че Елин Пелин другарува с цар Борис Трети. И нито веднъж на монарха не му хрумва да упрекне писателя: «Абе, какви ги пишеш ти, какъв е този ужасен Андрешко».
Днес, когато у нас гениите са повече от читателите, не бих си позволил да нарека разказа на Елин Пелин гениален. Дори пейзажът се превръща в портрет на България – свечерена, разкаляна, замислена. Впрочем замислени са всички – и гарванът, и конете, и Андрешко.
Един дебел чиновник, облечен с вълчи кожух, пътува с каруцата на хитрото селянче към неговото село, което не си плащало данъците. Това се разбира от разговора между него и надменния му пасажер. Андрешко си представя как неговият съсед и приятел ще го погледне и ще му каже тъжно: «Ти ми доведе това зло. Как ще преживея зимата?». И оставя калуцата с бирника в блатото. С конете отива да предупреди нещастника да си скрие някъде житцето.
Това е всичко. Състрадание към ближния. Солидарност с бедняка. Това е чутовният подвиг, а днес – чудовищното престъпление на Андрешко. За да бъда точен, трябва да призная, че оня дебелак, който остава да крещи и плаче в блатото, не е наречен от Елин Пелин бирник. В първите издания на разказа той е съдебен пристав. През 1938 г. е произведен в съдия-изпълнител. Не съм чел ни в нашата, ни в световната литература някаква възхвала или защита на бирника. Може би малко съм чел. Държавата ни бавно се превръща в един глобален бирник, но дори и тази мръсна работа тя предоставя като концесия на наши и чуждестранни фирми. Топлината и светлината – тези символи на благородния човешки дух, поскъпват. Гьоте бил казал: «Светлина, повече светлина». А дали е чул тогава гласа на Мефистофел: «Пари, повече пари».
Продължавайки мислено разказа на Елин Пелин, изведнъж си представям блатото, пълно с боклуци, и каруцата, в която седи не бирникът, а държавата. Хей, Андрешко, я се върни да изтеглиш проклетата каруца. (Из есе в сборника „Писма от ада“, 2005)