Заглавия и цитати от медиите
11-17 септември 2023
Кабинетът няма да се поддаде на опити за шантаж. Така премиерът Денков определи пред журналисти заканите на земеделските производители да започнат протести с блокиране на възлови пътни трасета. И подчерта, че «освобождаването на вноса на земеделска продукция от Украйна е от полза за всички граждани. През 2022 г. те са отчели печалба между 20% и 25% спрямо 2021 г. Казват, че секторът умира, но такива норми на печалба в света всъщност са само повод за завист», посочи Денков. Според него протестът започва да придобива политически характер, което се виждало от подкрепа от партии и от това, че част от хората, които го оглавяват и организират, са близки до "определени политически лица". Кои са те, той не назовава.
Непослушните
Полша, Унгария и Словакия обявиха, че ще забранят едностранно достъпа на украински храни до пазарите си, след като срокът на общата забрана, договорена с ЕК, изтече на 15 септември.
"Ще го направим, защото е в интерес на полския фермер. Няма да слушаме Берлин, Туск и Вебер", заяви полският премиер Матеуш Моравецки. Унгария наложи едностранно забрана на вноса от Украйна на 24 селскостопански продукта, включително на зърното, веднага след решението на ЕК. Словакия също удължи ограниченията, за да избегне "неоправдания натиск върху пазара в страната и да гарантира интересите на местните производители".
Коментари
Земеделският министър Кирил Вътев призна, че властта не е комуникирала с него идеята да започне отново внос на украинско зърно. Безпартийният Вътев, както се описа сам, подкрепя тревогата на българските зърнопроизводители и не е виждал анализ, който да показва какъв ще е ефектът, ако забраната отпадне. Кирил Петков обаче твърди, че лично е говорил с министъра по този въпрос.
«Казал съм на министрите, че когато вземат важни решения, трябва да ги обсъждат с мен. Те са част от Министерския съвет. Важното за мен е да има подкрепа в парламента, която да съответства на приоритетите в програмата ни», посочи премиерът Николай Денков.
Според Десислава Танева, депутат от ГЕРБ, този акт на парламента няма никакво значение за действителността, но доверието към България ще ерозира. Няма държава, която да не прави протекция на собственото си производство, коментира Явор Гечев, бивш служебен земеделски министър. Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите заяви: „Това, което се случи в Народното събрание,беше падение, но ни направи огромна услуга – за пръв път се обединява целият сектор, това е наистина прецедент.“
«Имало е подобни протести, но тогавашните правителства са намирали начин да им купят вождовете. Идват хората, протестират, скачат, хванеш някои шефове или фактори в тези браншови организации, обещаеш нещо и те клекнат. След 3 месеца разберат, че са били излъгани, то и затова земеделието ни е на този хал, разказа по БНР почетният председател на ВМРО Красимир Каракачанов. - Едни хора, за да спасят собствения си задник, са готови да закрият държавата България. Това е трагедията. Другата голяма трагедия е, че българският народ вижда, разбира, мълчи и чака поредния спасител да се появи от ръжта».
«Хлябът да бъде български е въпрос на национална сигурност. Трябва да се защитават българските производители. Дълг на политиците са първо българските интереси», посочи по БНТ социологът Кънчо Стойчев.
Завесата се вдига
„Аз с терористи не преговарям. През последните дни те започнаха да се държат като терористи. Използват фалшиви аргументи, поставят искания сега, веднага нещо да се случи“, заяви премиерът Денков пред Би Ти Ви. И допълни, че очаква зърнопроизводителите да дойдат на масата за преговори и да говорят по същество.
"Ние сме шокирани от това определение. Не прилича на академичен човек, камо ли на български министър-председател да използва такива квалификации по отношение на хората, които произвеждат храната в тази страна". Такапредседателят на Асоциацията на земеделските производители Венцислав Върбанов коментира пред БНТ думите на премиера.
Коментар направи пред журналисти в Албена и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов: "Бих искал да призова и двете страни да спрат с такива тежки квалификации. От времето, когато аз съм бил премиер, този бранш е получил над 30 млрд. лв. Когато си получил такива пари от ЕК, не може да говориш, че ще събориш държавата и си фалирал. Тук е тяхната грешка. Грешката на Денков е в квалификациите. Моят съвет към тях е да забравят лошите думи, да седнат на масата, ще им помогнем. Но за съжаление имаме слаб земеделски министър, до този момент не съм видял и икономическия. Правителството е длъжно да помогне на този сектор с нови пазари".
На извънреден брифинг в неделя вечер премиерът Денков каза, че основният проблем вече е решен. “Решението се намира в споразумението, което беше изградено и обяснено от ЕК и Украйна. Два пъти разговарях с министър председателя на Украйна, тъй като неговата държава пое ангажимента да наложи ограничения на специфични групи стоки според държавите и техните изисквания, така че да не се пренасити пазара. От нас се очаква да определим по кои стоки, какви количества сме готови да приемем. Това е решение, което правителството иска да приеме след обсъждане със съответните браншови организации“, заяви премиерът
България прави големи отстъпки
Ако някой е бил достатъчно наивен да вярва, че може да изтъргува срещу падането на мораториума за украинското зърно влизането на България в Шенген, това си е за негова сметка. България прави големи отстъпки, на моменти – исторически компромиси – и не получава нищо. Помните компромиса по повод българското вето върху преговорите със Северна Македония. Той доведе само до нови гаври с България в Скопие и до пребити наши сънародници и футболни запалянковци там. Не получихме нищо. Сега пада мораториумът върху вноса на украинско зърно и отново не получаваме нищо. (Евродепутатът Иво Христов, БНТ)
Слънчогледовият сблъсък
Не бе изненада, че в парламента темата за вноса на зърнени култури от Украйна доведе до сблъсък между интересите на зърнопроизводители и преработватели, които произвеждат олио. Зърнопроизводителите заявиха, че отпадането на забраната на внос от Украйна е най-бързият и сигурен начин за гибелта на българското земеделие. Преработвалите пък обясниха, че капацитетът им за преработка е много по-голям от българската реколта от слънчоглед и годишно се нуждаят от внос на поне 1,5 млн. тона. Тъй като пазарната цена на слънчогледа е по-ниска от миналата година, нашите производители не искат да продават на сегашната цена.
Сливи за смет
В България има 120 хил. декара със сливи, но на родните пазари вече не купуват българските, защото има евтин внос от Украйна.
Вече четири месеца парите за пострадалите площи от градушки и измръзвания не стигат до фермерите, а официалното обяснение е, че няма кой да ги администрира, защото администрацията била в отпуск.
В момента няма никакво подпомагане за производителите на картофи, което е сред причините за високите цени в магазините.
Внасят мед от Турция и Украйна. Българските цени на меда са се сринали, а има залежала продукция от миналата година. Изкупната цена на меда е 3,20 лв. за килограм, а себестойността на производството е 5,50 лв., обясняват от Националната браншова камара «Плодове и зеленчуци».
Според финансовия министър Асен Василев, служебният кабинет на президента Радев е накарал българския народ да плаща по-скъп хляб, по-скъпо брашно и по-скъпо олио и фуражи, а оттам и по-високи цени на месните и млечните продукти. Той припомни, че за 2022 г. секторът е генерирал 2,5 млрд. лв. печалба. След това негово изявление никой не опроверга «истината».
Ще чуят ли Австрия и Нидерландия?
България и Румъния трябва да бъдат в Шенген
Това е категоричното послание на председателката на Европейската комисия Упсула фон дер Лайен в годишната й реч пред Европейския парламент. Тя благодари на България и Румъния за «водещата им роля в прилагането на добри практики, които доказват, че двете страни са част от нашето Шенгенско пространство. Нека ги допуснем в него, без да се бавим повече».
Призивът дойде, когато Австрия и Нидерландия блокират присъединяването ни към Шенген в аргумент, че има проблеми в пограничните райони и настояват на реформа на системата на убежища за бежанци в ЕС. Според председателката на ЕК служебното правителство на Нидерландия след падането на кабинета на Марк Рюте едва ли би се ангажирало с решение.
Председателката на ЕК подкрепи страната ни и в спора със Скопие, като обеща интересите ни да бъдат спазени. Важно е да започнат разговори за присъединяване на Северна Македония, но също е важно и българските интереси да са уважени.
Речта на Урсула фон дер Лайен е предизборна и е нещо като агитация за щастие. Не се споменават проблемите на ЕС, които остават същите и все още не са преодолени, коментира пред Bloomberg TVBulgaria икономистът доц. Красен Станчев.
Още една бариера падна
Официално приключва наблюдението на България и Румъния чрез Механизма за сътрудничество и проверка, създаден през 2007 г. при присъединяването на двете страни към ЕС заради проблеми с корупцията, организираната престъпност и съдебната реформа, обяви Европейската комисия.
«Премахната е още една бариера – да бъдем равноправни с останалите държави от ЕС. Скоро трябва да премахнем и останалите – да бъдем приети в Шенген и да се присъединим към еврозоната», коментира премиерът Николай Денков.
Денков: Решенията са резултат от моята воля
"Както виждате, всичко за тези три месеца се подреди. Всичко лека-полека си тръгва в нормалния живот на едно регулярно правителство", казапремиерът Николай Денков в "Панорама" по БНТ по повод 100-те дни на неговото правителство. Според него това, което държи управляващото мнозинство заедно, са общите цели: да направим България по-справедлива държава, да ускорим икономическо развитие, да намалим неравенствата, които в България не са малки. Ние няма как да постигнем нашите задачи, ако някой ни саботира. Уверявам ви, че има такива случаи, заяви премиерът. По думите му има проблеми с чуждото влияние у нас.
Денков коментира и смяната на националнияпразник: «24 май е уникален, можем да се гордеем, да бъдем патриоти. Българската култура, слово, духовност - това е, което е запазило България много преди да има 3 март».
"Когато аз нося отговорност, решенията са резултат от моята воля. Това, което подлъгва много хора, е, че съм диалогичен. Аз нямам никакво колебание да вземам решенията, някои от министрите вече го видяха", каза още премиерът и посочи, че той взема решенията за управлението, а не някой друг над него в политическата йерархия.
Да има или да няма
Местните избори бяха ключово важни в казуса да има или да няма правителство. Сега стават важни в казуса доколко стабилно е това правителство. Проблемите, които припламват между партиите на национално равнище, на местно абсолютно оголено могат да се видят. ГЕРБ си е загубила инстинкта да търси и да намира сериозни кандидатури. Тутка се, което говори за проблем. И в лявото е голяма какофония. Местните избори за първи път няма да се състоят във формата леви срещу десни. Всички изследвания показват, че ГЕРБ запазва първото си място в национален мащаб. Затова за ПП-ДБ е изключително важен символичният успех, който търсят с кметското място в София. (Политологът Татяна Буруджиева, БНР)
Ако ГЕРБ спечели областните градове
Интересно е дали в София Бойко Борисов ще извади силен кандидат за кмет, или ще играе с не особено убедителен тип Цецка Цачева, което ще бъде знак за продължаване на сглобката на национално ниво. Ако ГЕРБ спечелят най-много областни градове и покажат пропорционален силен вот в общинските съвети, биха могли да настояват при ротацията за пълна смяна на министрите, т.е. изцяло герберски кабинет с вицепремиер Денков, огледален на сегашния. (Журналистът Веселин Стойнев, БНР)
Промените в училищата
Над 700 хил. ученици, от които 57 хил. първокласници, ще се обучават от 70 хил. учители в 2349 училища през новата учебна година. В чужбина 30 хил. деца ще учат в близо 400 неделни училища и в две български държавни училища. Какво е новотопрез новата учебна година?
След близо 2-годишен преглед на учебните програми от 1 до 10 клас, МОН най-накрая предложи промени в тях, целящи да ги облекчат от многото факти и академичния стил, да дадат повече време за упражнения и да се изпълнят с по-модерно съдържание, отговарящо на нуждите на съвременните деца. Промените обаче са лишени от смелост, така че учениците спокойно може и да не знаят за тях, особено най-малките от 1 до 4 клас, пише «Сега».
При домашните работи също няма да се случат тези новости, които първоначално планираше МОН, което опита да ограничи даването на писмени домашни до определен брой за всеки предмет и етап, както и да забрани домашните през ваканциите. Недоволството на учители осуети тези намерения.
От 1 октомври медицинските бележки за извинение на отсъствията на учениците вече ще се издават само по електронен път, като след преглед личният лекар ще изпраща информацията директно до училището.
Да те предаде приятел е болезнено
Аз винаги съм бил много лоялен човек. Турчин стане ли ти приятел, не си гледай гърба. Аз бях приятел на Бойко Борисов, дори загърбвах грешките му, защото това е тип хигиена на морала към приятелството. Но накрая се оказва, че само ти си бил лоялен. Днес Бойко Борисов не вярвам да ми е приятел, той си има други приятели, но да е жив и здрав. Няма нужда да ми се обажда вече.
Американското посолство щом е казало аз ще се оттегля. Не може, нас ни управляват нашите приятели от Америка. Когато бях министър при мен дойде американската посланичка и аз тогава си позволих да й кажа, че "Америка за България" прави такава политика, че разделя българското общество на две и ако всички си заравяте главата и само аз го виждам - много зле. Вече няма да вдигна телефона, няма да се върна, срокът за обаждания мина. Има една човешка болка от предателството. Ако случаен човек те обиди, подминаваш го и го забравяш. Но приятелството е години инвестиция, любов, вяра, доверие, лоялност - всички човешки добродетелни качества. Да те предаде приятел, на който си бил предан до дупка, е болезнено". (Вежди Рашидов, БНТ)
Софийски факти
Висшист между 35 и 49 г., всеки трети IT експерт или работещ в сферата на търговията и ремонтите и получава 2600 лв. заплата. Този профил на средния софиянец очертава специалният доклад на SofiaInvestment Agency “Икономически и инвестиционен профил на София 2022 г.”, изготвен от Института за пазарна икономика, съобщава «24 часа».
Средната работна заплата в София е 2697 лв., а най-висока е в ИКТ сектора - 5021 лв. На второ място по доходи са финанси и застрахователни дейности - 3088 лв., следвана от професионални дейности - 3203 лв., и здравеопазване и социална работа - 2654 лв. Ключов за пазара в София е ежедневният приток на работници - 58 хил. от други населени места. Това са около 8% от всички работещи в столицата.
Безработицата остава рекордно ниска - 1,8%.
БВП на човек от населението достига 38,9 хил. лв., което е над 2,2 пъти над средното за страната.
Произведената продукция от предприятията в София е за 81 млрд. лв. Добавената стойност в търговията остава най-висока - 8,5 млрд. лева. На второ място е IT секторът с 8,3 млрд. Строителството е на трето място в столичната икономика с 13% от произведената продукция. Половината от чуждите инвестиции също са в София - 14,7 млрд. лв. от общо 28,2 млрд. евро.
128 евро се плащат за ток, вода, отопление и отпадъци в София, в Солун е два пъти повече.
Наемът на едностаен апартамент извън центъра на София е около 324 евро, докато в Белград, Букурещ и Солун той е по-висок, а само в Скопие е по-нисък - 194 евро.
«Малък град» за силите на НАТО
Над 100 млн. лв. ще струват сградите и съоръженията край Ямбол, които ще бъдат изградени за многонационалната бойна група на НАТО, съобщи военният министър Тодор Тагарев, който беше изслушан от парламентарната Комисия по отбрана. Засега в бюджета е заложена сума за проектиране. Очаква се част от средствата да бъдат осигурени от НАТО. Базите ще бъдат построени в с. Безмер и с. Кабиле.
Коалиция с лек сексуален привкус
Изисква известно обяснение тази коалиция, с лек сексуален привкус "сглобка", защото формирането й доведе до недоволство сред част от избирателите ипромяната не се случи. Последните 15 години Борисов управлява и това не се промени. Трябва да си сляп, за да не го виждаш.
Акцентът в конституционните промени трябваше да бъде върху съдебната система, но сякаш се работи на парче, направи се само първа крачка. Преди години, когато бях министър на образованието, ме поканиха на първа копка на училище до Пловдив. Отивам, радваме се, ще има ново училище, поливам вода. Но гледам - кметът не се радва. Питам го защо, а той ми отговаря - как да се радвам, като вие сте четвъртият министър, който прави първа копка. Горе-долу и с Конституцията е така. (Деканът на Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Даниел Вълчев, БНТ)
Само трима стават
Личностите в България с тежест да претендират за реална власт, са основно три - Румен Радев, Бойко Борисов и Костадин Костадинов. Президентът има най-голяма перспектива от тримата. Не смятам, че има други политически лидери, които да могат да претендират да имат достатъчно политически капитал, за да управляват държавата.
Бойко Борисов е истинският началник, добре си играе играта да подскаже на коалиционните му партньори, че животът на това правителство зависи само от неговата воля. ПП нямат способ да наложат волята си над него. Той ще ги остави през 9-те месеца, през които ПП формално носи отговорността за кабинета, да се наиграят, за да докажат пред обществото, че съвсем не стават за управници. (Политологът Слави Василев, БНР)
сигурност».
Вести от България
58 партии и 9 коалиции се регистрираха за участие в местните избори. За сравнение на изборите през 2019 г. имаше 59 партии и 7 коалиции, а през 2015 г. – 71 партии и 3 коалиции.
Хроничният дефицит на някои лекарства в страната започва през 2022 г. по време на правителството «Петков», сочи доклад на ДАНС, получен в парламентараната Комисия по здравеопазване. Изпращам доклада в прокуратурата, заяви нейният председател Костадин Ангелов. Кабинетът «Петков» взе властта на 13 декември 2021 г. и продължи да управлява до 2 август 2022 г.
УНИЦЕФ предупреждава за влошени образователни резултати, отпадане от училище, увеличаване на случаите на насилие и липса на базови знания и умения, които са сред основните предизвикателства пред учениците в България.
2,55 млрд. лв. е бюджет 2023 на София, приет от Столичния общински съвет съвет след близо четири часа спорове, който ще действа до февруари или март догодина.
Мляко, сирене, яйца поскъпнаха с 50 на сто според данни на НСИ.
Горивата ще поскъпнат, след като спре да се използва руски петрол. Вижте цените при съседите ни и си направете сметката. Колкото са там плюс транспорта до България и ще видите, че цените ще скочат до 4 лв., прогнозира по Би Ти Ви бившият икономически министър Никола Стоянов. „ “, посочи той.
Предсрочният отказ от дерогацията за руския петрол ще доведе до проблеми със снабдяването на вътрешния пазар с достъпни горива, ще вдигне цените не само на горивата, но и на всички стоки и услуги, ще доведе до сериозно повишаване на инфлацията, хиляди ще загубят работните си места. (Из писмо на Синдиката на българските нефтохимици ЛУКОЙЛ до президента, премиера, председателя на Народното събрание)
Над 4 хил. шофори през последните пет години са оставали без книжка поне три пъти, съобщи вътрешният министър Калин Стоянов по време на парламентарния контрол.
Опитват се да ограничат властта на държавния глава, но да не пропускаме, че президентската институция има правомощия в различните власти с цел да балансира, да играе ролята на медиатор и мост. Отсъстват приемственост, институционална памет и реални аргументи. (Политологът Атанас Радев, БНР)
Най-много в ЕС са хората в България (22,5 на сто), които не са могли да се отопляват достатъчно през изминалата зима.
Около 120 хил. души у нас си изкарват прехраната със събиране на вторични суровини.
България се смъкна до пето място по ръст на почасовите разходи за заплати в ЕС през второто тримесечие на тази година, след като държеше лидерската позиция през предходните няколко тримесечия, показват данни на Евростат.
Омбудсманът Диана Ковачева сезира БНБ за хаоса с "безплатните" банкови сметки след оплаквания на граждани от усложнени и неясни процедури при тяхното ползване при превод на заплати, пенсии и помощи.
Банки отново увеличават таксите, като ръстът при някои услуги е повече от двоен. В същото време към края на юли печалбата на банките е над 2 млрд. лв., а до края на годината се очаква да достигне 3 млрд. лв.
.
Зеленски се тревожи
"Това е контраофанзива, това не е филм с "хепиенд". Загубихме много хора. „Няма да имаме „хепиенд“, трябва да го признаем“, каза украинският президент Зеленски в интервю за Cи Ен Ен. Според него доставката на оръжия от Запада не означава постигане на бързи резултати на бойното поле. „Докато седим и говорим за това контранастъпление, когато много хора казват, че върви много бавно, то все още продължава“, посочи Зеленски.
Орязването на помощта за Украйна само ще удължи войната и би създало рискове за Запада в собствения му заден двор. Няма начин да се предвиди как милионите украински бежанци в европейските страни ще реагират на изоставянето на страната им, заявява Зеленски в интервю за Economist. По думите му украинците като цяло се „държали добре“, „много са благодарни“ на тези, които са ги приютили, и нямало да забравят тази щедрост. Но не би било „добра история“ за Европа, ако „вкара тези хора в ъгъла“.
Какво става с "Пътя на коприната"
Преди десет години китайският лидер Си Дзинпин за първи път заговори за изграждането на нов "Път на коприната". Амбициозната цел на Пекин беше да развие инфраструктурните и икономически отношения на Китай с Европа по трасето на древния „Път на коприната“. Днес, 10 години по-късно, официално известен под името “Един пояс, един път”, той се простира върху няколко континента, включително Африка, Южна Америка, Югоизточна Азия и дори Арктика, пише германската обществено-правна медия АРД.
Пекин инвестира огромни суми в пристанища, язовири, железопътни линии, магистрали и тръбопроводи. Германското икономическо дружество Germany Trade & Invest отчита 274 нови проекта в рамките на “Един пояс, един път” само през първото тримесечие на тази година. Сега на мястото на китайските банки се включват като инвеститори много частни компании от страната и чужбина. Все по-влиятелни стават тези от арабските държави като Саудитска Арабия и ОАЕ, с които Китай все повече разширява отношенията си.
Вести от света
Румъния ще атакува Австрия в Европейския съд и ще иска обезщетение, ако австрийското правителство продължи да настоява за вето върху присъединяването на страната към Шенген, съобщи премиерът Марчел Чолаку в интервю за в. "Дер Щандард". Според него щетите, причинени на страната му от австрийската блокада, възлизат на поне 2% от нейния БВП, тоест на няколко милиарда евро.
Президентът Путин нарече «грешка» решението на Съветския съюз да изпрати танкове в Унгария и Чехословакия, за да потуши протестите по време на Студената война, предаде Би Би Си. Той съобщи, че 160-170 руски културни дейци са напуснали родината си, тъй като не са съгласни с политиката на страната.
Прокуратурата на САЩ повдигна федерално обвинение срещу сина на Байдън - Хънтър, в престъпления, свързани с незаконно придобиване на оръжие, докато е употребявал наркотици. Така за първи път син на американски президент е обект на наказателно преследване. До края на септември се очаква на Хънтър да бъде повдигнато и обвинение в корупция и укриване на данъци. Той може да получи общо до 25 г. затвор и глоба от 750 хил. долара.
78% от украинците смятат президента Зеленски за „пряко отговорен“ за проблема с корупцията в Киев, разкри украинско социологическо проучване на благотворителната фондация „Демократични инициативи на Илко Кучерив“ и Киевския международен институт по социология.
110,97 млрд. долара са отпуснали САЩ за военна, икономическа и хуманитарна помощ за украинците, от които 101,2 млрд. долара вече са изразходвани. В тази сума не са взети предвид 24 млрд. долара, които Байдън поиска от Конгреса за Украйна, съобщи телевизионният канал Fox News.
Най-мащабното командно учение от Студената война насам планира НАТО през пролетта на 2024 г. в Германия, Полша и балтийските държави. Според "Файненшъл таймс" в него ще участват около 41 хил. военнослужещи, повече от 50 кораба и ще бъдат извършени около 700 бойни полета.
Над 11 хил. са жертвите на опустошителното наводнение в Либия, а около 30 хил. души са без покрив. Продължава издирването под руините на десетки хиляди души. Международната организация по миграцията предупреди за опасност от възникване на огнища от холера заради липсата на течаща и питейна вода.
Отĸpиxa нaxoдищe нa литий в дpeвeн вyлĸaн в САЩ, oбpaзyвaн пpeди oĸoлo 16 млн. гoдини, ĸoeтoмoжe дa ce oĸaжe нaй-гoлямoтo в cвeтa. Пpeдпoлaгa, чe в него мoжe дa имa 20-40 млн. мeтpични тoнaлитий в плacт oт глинa.
До 2,25 млрд. евро дава ЕС на Гърция заради щетите от наводненията.
Typция вoди пpeгoвopи c "Pocaтoм" зaизгpaждaнeтo нa втopa АЕЦ нa бpeгa нa Чepнo мope, съoбщи енергийният министър на страната Aлпapcлaн Бaйpaĸтap.
Столетниците в Япония вече са над 92 хил., което се случва за първи път. Така за 53-та поредна година има поставен рекорд за японци над 100-годишна възраст.
Проститутките в Германия са се увеличили с 19 на сто, съобщава ДПА, като се позовава на Генералната статистическа служба на странатаПроф. Юлия Кръстева става почетен гражданин на Сливен
Номинациите на световния учен Юлия Кръстева, на композитора Георги Т. Попов и на писателя Милен Русков са излъчени от общинската комисия по символика.
Предложението за проф. Юлия Кръстева е постъпило от ректора на Бургаския свободен университет. Българката е професор в Парижкия университет Дени Дидро», преподава в Колумбийския университет в Ню Йорк и работи с проф. Умберто Еко и друг прочут българин – проф. Цветан Тодоров, син на друг голям наш библиограф проф. Тодор Боров. През 2004 г. норвежкото правителство удостоява Юлия Кръсева с награда за новаторска работа, посветена на пресечната точка между език, култура и литература. Получава най-високите отличия на френската държава, а президентът Макрон я нарича «последната публично известна интелектуалка». В една от последните си книги «Пътувам към себе си» тя пресъздава връзката си със Сливен. Преди няколко години в България шумно бе обявено, че тя била «агент на Държавна
Из архива
Докога ще я караме така?
Нещо, което се е разтуряло в продължение на години, изведнъж не се оправя. Деца премазаха деца. Това е послеслов на цялата ни обърканост и безотговорност. Примерът, който децата ни виждат от нас, е митингаджийски. Младите не ходят на театър, на концерт. Учителите от известно време или са в стачка, или плачат, че са гладни. Срина се авторитетът и на родители, и на учители.
Чудя се на българския народ защо продължава да вкарва некадърници и провалили се политици в парламента. Нещата диктуват онези, които имат пари, независимо по какъв начин са ги спечелили.Защо няма един милионер, който да построи театър? Парите или се изнасят навън, или се крият. Не може един да има в кухнята си столове за хиляди долара, а друг да рови в кофите с боклук. Не говоря така, защото съм ляв по убеждение. Ще бъда такъв, докато нямащите по света са 157 пъти повече от имащите. Това е статистика на ЮНЕСКО.
Българи дупедавци, жадни за пари, продадоха срещу нищожни суми държавата. Сега отвън ни казват, че нямаме промишленост. Не вярвам, че сегашният ЕС ще стане силен, защото нито Русия, нито САЩ ще позволят тази работа.
Властта е болест, дето не прощава на никого. Понятно е защо духовността не е на първо място, когато става дума за хляба и за покрива. Когато всичко се сведе до мисълта за насъщния, човек започва да мисли с долната част на тялото си. Моята професия ме е научила на чувство за висока отговорност. Това разбирам под прозрачност в политиката. Бих уважавал формация или хора, готови да дадат пример. Да кажат – ето, представителите на народа ще получават средната заплата за страната. А сега реформата продължава кой какво ще вземе. Докога ще я караме така?
Работя три-четири пъти повече, отколкото би трябвало на моите години. Страх ме е децата ми да не ми зададат въпроси, от които да се срамувам. Театралният храм също стана беден. Не може така изведнъж да хвърлиш театъра на пазара. (Артистът Васил Михайлов, „Труд“, януари 2002 г., „Стандарт“, декември 1998 г.)