Анализи

Любопитно от седмицата

  25.09.2023 09:39  
Любопитно от седмицата

Новини от «друг» свят

От хладилник в радиатор 

Нивото на морския лед около Антарктида е значително по-ниско от всички предишни регистрирани нива, което е тревожен показател за региона, който някога изглеждаше устойчив на глобалното затопляне, съобщи Би Би Си. Без леда, който охлажда планетата, континентът може да се превърне от хладилник в радиатор на Земята. Сега площта му по повърхността на океана е под 17 млн. кв. км - с 1,5 млн. кв. км по-малко от средното за септември и доста под рекордно ниските стойности за предишните зими. Плаващият морски лед действа като защитна обвивка и предпазва океана от нагряване, а при стопяването в него се оголват тъмни области, които поглъщат слънчевата светлина вместо да я отразяват. Така водата се затопля, стопява още лед и може да затопли допълнително Земята, като наруши обичайната роля на Антарктида като регулатор на глобалните температури. 

Неподвластни на стреса 

Мидите – събирателното наименование на няколко семейства двучерупчести видове мекотели, са способни да се справят със стреса, причинен от промените в околната среда, показва проучване наУниверситета на Южна Австралия и Китайския университет в Хонконг. Изследователите установили, че мидите, изложени на топлите океански температури в продължение на три седмици, са ускорили скоростта на пречистване (филтриране) на водата, а след това са се върнали към нормалните нива през първата седмица след края на горещата вълна. Освен източник на храна за хората, мидите играят важна роля за рециклирането на хранителни вещества и подобряването на качеството на водата в крайбрежните екосистеми.

Нощното небе става все по-ярко

Светлинното замърсяване от населените места не само се е увеличило драстично през последните няколко десетилетия, но нарастващият брой сателити в космоса оказват влияние върху способността на тъмнината да пада дори там, където няма изкуствена светлина, пише IFLScience.По-бързият растеж на земните и небесните светила оказва влияние върху здравето на хората и околната средаотразява се на поведението на много животински видове, като например прелетните птици. Учените предупреждават, че не само природата и човешката биология са засегнати. Нощното небе е обвързано и с културата - истории, практики и традиции, както религиозни, така и светски, разчитат на него.

Преди 15 хил. години Сахара била зелена гора 

Последният период, в който Сахара е била зелена гора, е настъпил преди 15 хил. години, сочи ново проучванеЦикличната й трансформация в екосистеми на савана и гори е една от най-забележителните промени в околната среда на планетата, пише IFLScience«Нашето изследване е едно от първите за моделиране на климата, които симулират африканските влажни зони», казва д-р Едуард Армстронг от университета в Хелзинки. Потвърждава се идеята, че „озеленяването“ на Сахара е причинено от движението на Земята около оста си. Това се отразява на силата на африканския мусон, който помага да се контролира колко растителност се разпространява в този огромен регион.

Чакат ни влажност и жега

Глобалното затопляне се свързва със суша и пожари, но ни чакат и проливни дъждове, и големи горещини, съобщи Юрикалърт. С повишаване на температурите земните маси ще стават по-влажни, отколкото по-сухи, предупреждават учени от китайския Северозападен университет по земеделие и горско стопанство. Почвата изсъхва и намалява способността ѝ да абсорбира вода. Последващи валежи по-трудно проникват в слоевете й, водата се стича по повърхността, което води до наводнения, свлачища и унищожаване на реколтата. Районите, които вероятно ще бъдат силно засегнати от комбинацията влажност и жега, са сред най-гъсто населените в света

Има и такива училища 

“Шиши” в град Ченду, Китайсъздадено през 194 г., е най-старото функциониращо училище в света, след като през 1902 г. е превърнато в модерна гимназия.

Основното училище в село Пума Чангтанг, Тибете най-високо разположеното на ЗемятаНамира се на 5373 метра над морското равнище и е с 200 м по-близо до небето от базовия лагер под връх Еверест.

Училището в долината Лос Пинос, КолумбияДо него учениците и учителите стигат по въжена линия. Най-малките се придружават от родителите си или от по-голям брат или сестра. Другият възможен маршрут минава през джунглата, но отнема два часа.

100 училища в Бангладеш са на лодки зарадиежегодните наводнения, които причиняват сериозни щети на сградите им, а пътищата стават непроходими. Във всяко от тях има достъп до интернет, библиотека и захранване с фотоволтаични панели.

Детската градина “Котката” в град Карлсруе в германската провинция Баден-Вюртемберг е с необичайна архитектура – сградата му представлява гигантска бяла котка с мустаци и кръгли прозорци за очи. Входът е през устата на котката, опашката й е пързалка за учениците, но вътре обстановката е традиционна. 

Парфюми под пластове глина

Съкровища на мястото на потънал храм на бог Амон Ра в древния пристанищен град Тонис-Хераклеон край средиземноморското крайбрежие на Египет откриха подводни археолози. Фараоните идвали в него, за да получат титлите на властта си като царе от върховния бог на древноегипетския пантеон. Под пластове глина с дебелина няколко метра са намерени ценни предмети, принадлежащи към съкровищницата на храма, като сребърни ритуални инструменти, златни бижута и крехки алабастрови съдове за парфюмиНаходките свидетелстват за богатството на това светилище и за благоденствието на древния град.

Най-горещите места на планетата

Долината на смъртта, Калифорния, държи официалния рекорд на Гинес за най-висока температура на въздуха от 57°C, поставен през юли 1913 г.

Куинсланд, Австралия. През 2003 г. НАСА регистрира 69,3°C в този огромен и лишен от сянка район във вътрешността на страната.

Кебили, Тунисе носител на титлата за най-високата температура в Африка и цялото източно полукълбо - 55°Cизмерена през юли 1931 г. 

В древния град Тимбукту, Маликойто се намира в южния край на пустинята Сахара и е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, температурата е над 54°C.

В Митрибах, Кувейте отчетена температура малко под 54°C през юли 2016 г., който се смята за най-горещия месец в Азия досега

В Уади Халфа, Суданразположен на източния бряг на река Нил, през април 1967 г. термометърът показва 53°C.

Финикс, Аризона, САЩе най-горещият град в страната с температура 41°C.

В Ооднадата, Австралияпрез януари 1960 г. е регистрирана най-горещата температура в югозападната част на Тихия океан, когато живакът достига малко под 51°C. 

Тексас, САЩе най-горещият район в страната. Средната лятна температура през последното столетие е била 27°C.

Комодоро Ривадавия, Аржентинае най-горещото място в Южна Америка - през декември 1905 г. в негое регистрирана най-високата температура на континента - 49°C.

В Гадамес, Либиятехнически оазис, наричан«перла на пустинята Сахара», е измерена температура от 48°C.

Атина и Елефсина, Гърцияпоставят температурен рекорд от 48°C на 10 юли 1977 г.

Ал Азизия, Либиясе слави като най-горещото място в света в продължение на 90 години, след като през 1922 г. температурата е 58°C

Мека, свещеният град на исляма, е най-горещият в света. Заобиколен от Арабската пустинятемпературата в него достига 44°C

Далол, Северна Етиопия, държи рекорда за най-висока средна годишна температура от 35°C., алетните горещини са над 40°C

Пустинята Лут, ИранПрез 2005 г. температурата в нея достига 71°C. (vesti.bg)