Слънцето ще се превърне в най-важния енергиен източник
Слънцето вероятно ще стане най-важният източник на енергия в света до 2050 г., предаде ДПА, позовавайки се на изследване на учени от Университета на Ексетър и лондонския Юнивърсити колидж. "Напредъкът на възобновяемите енергийни източници означава, че прогнозите, основани на изкопаемите горива, вече не са реалистични", казва ръководителят на изследователския екип д-р Фемке Нийсе.
Въпреки че пътят на слънчевата енергия към превръщането й в най-важния енергиен източник изглежда определен, учените предупреждават, че има четири "бариери", които могат да попречат на това - наличието на стабилни електрически мрежи, финансирането на слънчевата енергия в развиващите се страни, капацитетът на веригата за доставки и политическата съпротива в региони, където много работни места, свързани с индустрията на изкопаемите горива.
Индия се мери в ледниците
Индия ще инсталира система за ранно предупреждение на високорискови езера в Хималаите, за да реагира на смъртоносни наводнения. Неотдавна едно от тях излезе от коритото си и предизвика големи щети. В процес на реализация е пилотен проект с швейцарски експерти за създаване на такива системи край две от общо 56 ледникови езера в страната, които ще работят със слънчева енергия или батерии и няма да е необходимо да има хора на място. Те ще изпращатсигнал 90 минути преди наводненията да отнесат домове и постройки. Повече от 200 ледникови езера представляват голяма опасност за хималайските общности в Индия, Пакистан, Китай, Непал и Бутан.
Най-близо до нашата звезда
Сондата "Паркър" на НАСА продължава да чупи рекордите, които постави през последните години, откакто изследва Слънцето, и стана най-бързиятсъздаден от човека обект, летял някога, съобщи "Бизнес инсайдър". По време на 17-тото си преминаване край нашата звезда тя се доближи на 7,26 млн. км от повърхността й. Това е най-близкото разстояние до Слънцето, на което се е намирал досега космическият апарат. При най-близкото си приближаване до него «Паркър» е развил скорост от 635 266 км в час - 180 пъти по-голяма от тази на най-бързия пилотиран самолет. С тази невероятната скорост космическият апарат може да направи приблизително 15 обиколки на Земята само за час и да прекоси цялата дължина на Индия от 3214 км за по-малко от половин минута. През следващите години скоростта на сондата ще продължи да се увеличава и до 2025 г. тя ще се движи с 690 хил. км в час, което съответства на около 0,064% от скоростта на светлината.
Мистериозната антиматерия
Учени направиха ключово откритие за антиматерията - мистериозната субстанция, разпространена при раждането на Вселената и противоположна на материята, от която са направени звездите и планетите. Материята и антиматерията са били в равни количества при Големия взрив. Но докато материята е навсякъде, то нейният антипод е изключително труден за откриване. Според последните изследвания и дветереагират на гравитация напълно еднакво. По някакъв начин материята надвива антиматерията в първите моменти на съзидание. Д-р Даниел Ходжинсън от изследователния екип на ЦЕРН смята, че ключът може да е в това как те се държат под въздействието на гравитацията. Антиматерията, която той определя като «най-мистериозното нещо, което можем да си представим“, съществува мимолетно във Вселената, за части от секундата.
Мозъчното чудо
Учени създадоха най-подробния атлас на човешкия мозък в историята, който включва много непознати досега видове клетки. В него подробно се описватместоположението и вътрешното функциониране на 3300 вида, от които само малка част бяха известни на науката. Те обменят химически и електрически съобщения заедно с други клетки. Мозъкът на възрастен човек съдържа около 86 млрд. неврони и още 84 млрд. други клетки. При създаването на атласа са използвани най-съвременни методи, тествани преди това предимно върху животни. Учените са направили каталог на цялата РНК в отделните клетки и изследване на химически маркери, разположени върху ДНК и контролиращи използването на гените. Комбинирайки тези методи, те са създали карти на мозъка на развиващ се и възрастен човек в мащаб една клетка, както и мозък на примати калитрикс и макак.
Въртящият се котел на Земята
Външното ядро на Земята е слой от предимно разтопен метал, който се намира между твърдото вътрешно ядро и мантията и съдържа предимно течно желязо, никел и микроелементи. Започва на около 2900 км дълбочина и завършва на 5150 км под повърхността. Този планетарен слой е от съществено значение за живота на Земята, тъй като генерира магнитното й поле. Разтопеното желязо и никел пък генерират т.нар. ефект на геодинамо, без който и без магнитното поле, което произвежда, животът на Земята ще бъде изложен на вредна слънчева радиация. Над външното ядро лежи мантията, най-богатият слой на Земята, който се простира от земната кора до дълбочина от около 1800 мили. За разлика от богатото на желязо външно ядро, тя е съставена главно от силикатни скали и е богата на силиций, магнезий и кислород. Под външното ядро се намира вътрешното ядро – твърда сфера с радиус от около 1220 км и температурата около 5200°.
Бебетата движат очите си по-бързо
Екип от учени от Мичиганския университет в САЩ установи защо възприятието на времето от човека се променя с напредването на възрастта и набира все по-голяма скорост, съобщава „Дейли мейл“.
Според Синди Лъстиг, професор по психология, една от причините е, че когато сме по-възрастни, животът ни е по-структуриран около рутината и има по-малко големи знакови събития, които използваме, за да откроим различните епохи от нашия живот. За едно петгодишно дете една година е 20% от живота му, изпълнен с нови преживявания, докато открива света около себе си. Същият отрязък от време обаче е само 2% от живота на 50-годишен човек, който има по-малко нови преживявания. Мозъците ни “наслагват” еднообразните рутинни дни и седмици, което създава впечатлението, че всичко се слива в едно и времето тече по-бързо.
Ейдриън Бежан от Университета Дюк Друга има друга хипотеза, според която бързият ход на времето се дължи на остаряването на мозъка.
Бебетата например движат очите си много по-често от възрастните, тъй като обработват образи с по-бързи темпове, докато по-възрастните хора обработват по-малко образи, поради което преживяванията изглеждат така, сякаш се случват по-бързо.
Защо котките познават пътя към дома
Тези животни издават над 100 различни звука, имат по-чувствителен слух от хората и кучетата и завидна бързина - могат да тичат с 59 км/ч. За сравнение Юсейн Болт, ямайският лекоатлет, смятан за най-бързия човек на света, достигна 45 км/ч. Обикновено раждат между 1 и 9 котенца наведнъж, но има и изключения. В „Рекордите на Гинес“ е записана котка, родила 19 котенца наведнъж, от които 15 оцелели, а от тях само едно било женско. Котките познават пътя към дома. Учени обясняват това с тяхната способност да се ориентират по ъгъла на слънчевите лъчи. Съществува и хипотеза, чедобрата им ориентация се дължи на специални клетки в мозъка, които действат като вътрешен компас.