На 27 октомври няколко зелени НПО са изпратили нов, над 20ти пореден, донос срещу довършването на АМ Струма през Кресненското дефиле. Той е подписан от Андрей Ковачев, бивш главен съветник на Борислав Сандов и Тома Белев докато бяха министър и зам. министър в Министерство на екологията. Другият е Петко Цветков от швейцарската фондация Биоразнообразие. И двамата са бивши съпредседатели на Зелено движение, съобщава Еко Новини.
На 39 страници еколозите са преповторили всички неистини, полуистини и лъжи, които са писали в подобен компромат през миналата година. Една от най-големите им манипулации до Конвенцията, е че те имали подкрепата на цялото население от Югозападна България, което било против проекта. Истината е коренно различна. Митингите в Кресна срещу АМ Струма се организират от дошли от София екоактивисти и тези от тях , които през лятото живеят в село Влахи, където имат къщи и бизнес по обществени поръчки там. Не повече от 10-15 лица участват в тези протести.
С изключение на собствениците на няколко незаконни капанчета местните хора твърдо стоят зад довършването на АМ Струма през Кресненското дефиле. Дори рафтърите, които първоначално бяха заблудени от еколозите, се отказаха от тях и подкрепят проекта. Нещо повече. Само преди три месеца жители на Кресна, Симитли, Струмяни, Черниче, Полето, Петрич и други градове и села, организираха подписка от над 6000 човека само за 15 дни. Тя беше изпратена в Брюксел, Страсбург, Министерски съвет и Парламента.
От над 20 години еколозите пишат до различни европейски институции в опити да провалят АМ Струма. През това време, заради саботажа от зелените НПО групирани в Коалицията За да остане природа в България, в Кресненското дефиле са загинали 74 човека, а ранените са над 400. Този статистика е най-черната за цяла Европа. Няма път в никоя друга европейска държава, който за такова кратко разстояние - само 16 километра, да е взел толкова много жертви.
Но нито загиналите и тежко ранените, нито нервите на шофьорите и икономическите загуби, могат да спрат еколозите да правят всичко възможно да блокират този проект. Те от над две десетилетия лобират за швейцарска фирма, която иска да строи в Дефилето тунел за 2 милиарда евро. Доводите на експерти, научни организации и БАН, че в този силно сеизмичен район с повишена радиоактивност на почвата и скалите не може да се прокопава тунел, еколозите не желаят да чуят.
Новият донос е изготвен от следните екоорганизации:
1.„Сдружение за дива природа Балкани“. Зад него стои Андрей Ковачев, който само в рамките на един месец, заведе 9 съдебни дела срещу Оценката за въздействие върху околната среда на АМ Струма. Всичките до едно отхвърлени от съда. Съпругата на Ковачев, Катерина Раковска, заедно с жената на Тома Белев, Веселина Кавръкова, управляват клона на швейцарското НПО WWF(Световен фонд за дивата природа).
2. „Българско дружество за защита на птиците“, ръководено от Ирина Матеева. Това е организацията, получила най-много грантове директно от Европейския съюз и обществени поръчки от бюджета. Сумите, които са получили са над сто милиони лева.
3.CEE Bankwatch Network. Това е много подозрителна еко мрежа . Членове са само зелени неправителствени организации от бившите социалистически страни. Основната им дейност е да блокират енергийни и транспортни проекти в Източна Европа. Примерите са много. Те се опитват да спрат реконструкцията и финансирането на електроцентралата в Ровинари, Румъния. Имат искания и водят дела за затваряне и спиране изграждането на ВЕЦ в Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Македония, Грузия ,България и Румъния. Една от основните им кампании е срещу довършването на АМ Струма и изграждането на транспортен коридор V в Босна и Херцеговина. В България техен представител е еко сдружението „За Земята“.
4.„Институт за Зелена политика“. Този институт всъщност е НПО с един член - Петко Ковачев - бивш съпредседател на „Зелено движение“. Неговият "институт " се е специализирал във водене на дела срещу енергийни проекти. Едно от тях е срещу Оценката за въздействие върху околната среда на 7 реактор на АЕЦ Козлодуй. Ковачев е работил и в „CEE Bankwatch-Прага“.
5.Сдружение „За Земята“, което стана известно преди време, защото заради водените дела от членовете му, строителството на софийския завод за битови отпадъци беше забавно с над 3 години.
Тези екоактивисти, написали компромата от 39 страници до Бернската конвенция срещу довършването на АМ Струма през Кресненското дефиле, са членове и на партията Зелено движение. На всичките тях бизнесът им е да участват в обществени поръчки по европрограми уж за опазване на природата и биоразнообразието в страната. Само за последния седемгодишен програмен период, за такива дейности от Европейският съюз и от Бюджета са отпуснати над един милиард лева. Тези огромни пари с нищо не са спомогнали за съхранението на животинските и растителни видове. Напротив, въпреки изхарчените стотици милиони, бракониерската сеч вече е пандемия. Следствие на масовото обезлесяване, на много места в България при наводнения всяка година загиват хора. А корояди унищожават бълкарските гори. Но вместо да опазват природата, зелените са се вторачили и опитват да блокират освен АМ Струма и тунела под Шипка, Петрохан, магистралите Черно море, Русе -В. Търново, Хемус и още много други държавни, общински и частни проекти.