Анализи

Любопитно от седмицата

  04.12.2023 09:03  
Любопитно от седмицата

Новини от «друг» свят

Шест планети в един ритъм

Открита е невиждана досега планетарна система с шест екзопланети, които се въртят около нея в синхронизиран танц, съобщава сп. Nature. Подобни системи, от два до три пъти по-големи от диаметъра на Земята, но по-малки от Нептун и близки до звездите си, се срещат често. Но досега няма такавас шест планети в орбитален резонанс и синхронно въртене около звездата. Засичането на това явление предполага, че системата не е преживяла големи сътресения от създаването си, вероятно преди 4 млрд. години, и едва ли е била преобразена от гигантски сблъсък, нарушил орбитите на планетите.

Колко често се случва това чудо

Магнитното поле на Земята се обръща във времеви мащаби, които варират между 100 хил. и 1 млн.години. Учените могат да разберат колко често се случва това като наблюдават вулканичните скали в океана. Те улавят ориентацията и силата на магнитното поле, когато са създадени, така че датирането им предоставя информация как този процес се е развил във времето. Обръщането обикновено отнема няколко хиляди години, но през това време ориентацията на магнитосферата може да се измести, да изложи повече от Земята на космическа радиация и да промени концентрацията на озон в атмосферата. Все още не може да се прогнозира с точност кога ще се случи следващото обръщане на магнитното поле.

Лунни проби съобщават за вулканична активност

Учени картографираха с висока степен на точностлунната повърхностчийто химичен състав е ключов за разбирането на еволюцията на спътника на Земята, съобщи Синхуа. Лунните проби, взети по време на мисията на Китай "Чанъе-5", дават важна информация за ранната вулканична активност преди 2 млрд. години. Изследователите са комбинирали данни от пробите на мисиите "Аполо" и "Чанъе-5" благодарение на инверсионен модел, пише сп. "Нейчър Комюникейшънс". 

Астероиди доставяли вода на Земята?

Материали от астероида Бену, изминали милиони километри, за да стигнат до Земята, могат да разкрият произхода на живота на планетата ни,предаде ДПА. Пробата с размер на чаена лъжичка, взета от негокоято изследват учени от Лондонския природонаучен музей, може да съдържа важни сведения и за образуването на планетите и Слънчевата система. Астероиди като Бену осигурявали и хранителни вещества, необходими за живота на ЗемятаАнализът ще помогне да се провери теорията, че астероидите са доставили вода на нашата планета преди 4,5 млрд. години. 

Зимните бедствия „родиха“ нови думи 

Снегокалипсис“, дървопад“ и „токонет са трите нови думи, родени във фейсбук след падането на първия сняг у нас. Закъсали в снежни преспи по пътищата са авторите на „снегокалипсис“, а падналите дървета и клони  на „дървопад“. Автори на „токонет“ пък са останалите без ток в продължение на часове и дни, съобщи Дарик нюз.Според психолози хуморът в подобни ситуации еотдушник при трудности. Проф. Петя Осенова от СУ обясни, че образуването на сложни думи от два корена е типично за българските отглаголни съществителни и даде пример с кръводаряване, снеговалеж, дърводобив, водоснабдяване, главозамайване и др.

Цитираме Шекспир без да знаем

Шекспир е използвал 20 хил. думи в пиесите и стихотворенията си, като част от тях е измислил самПрез 52-те си години живот той обогатява английския език по такъв мащабен начин, че е трудно да се оцени напълно въздействието му. Великият писателдава на англичаните ярки думис които да изразяват надеждата и отчаянието, скръбта и яростта, любовта и похотта. Дори човек да не е чел сонетите му, да не е гледал пиесите му или филмовите им адаптации, вероятно го е цитирал несъзнателно. Думата спалня  (bedroomнапример се появява за първи път в "Сън в лятна нощ", "очна ябълка" (eyeball– в "Хенри VI", "кученце" (puppy dogв "Крал Джон", а "бързам" (hurryв "Комедия от грешки".

Открита е бактериална памет

Едноклетъчен организъм без мозък или нервна система може да формира спомени и да ги предава на следващите поколения, съобщи Юрикалърт, позовавайки се на резултатите от американско изследване. Авторите му установили, че нивата на вътреклетъчното желязо предизвикват формирането на вид памет в бактериите, която определя последващото им поведение. Подобен вид бактериална памет не е откриван досега. Ешерихия коли е една от най-изследваните форми на живот на Земята, но учените продължават да откриват неочаквани начини за нейното оцеляване и разпространение. Феноменът на бактериалната памет описва как информацията от минали преживявания влияе върху вземането на настоящи решения, но не е същата като съзнателната човешка памет. Бактериите нямат мозък, но могат да събират информация от околната среда и ако са се сблъсквали често с нея, те я съхраняват и използват.

Градове с «гръб» към Слънцето

Жителите на градчето Уткиагвик в щата Аляска, най-северното населено място в САЩ, се сбогуваха с последните слънчеви лъчи за тази година. Те ще видят слънцето отново на 23 януари 2024 г. За 4000-те жители феноменът не е нещо необичайно, тъй като се повтаря всяка година. Явлението се дължи на начина, по който Земята се накланя около оста си, оставяйки части от Арктика и Антарктика „с гръб“ към Слънцето в продължение на месеци. Изгревите ще продължават да се проявяват под някаква форма, но Слънцето ще остане скрито под хоризонта, пише novini.bg. В същата ситуация се намират и жителите на руския град Мурманск, в който живеят над 300 хил. души. Третият град, който ще посрещне първите слънчеви лъчи на 15 януари догодина, е норвежкият Тромсьо.

По-големи от тенджера за мляко

Така животновъдът Мат Коулман описва огромните снежинки, паднали върху негово пасище в щата Монтана по време на снежна буря през 1887 гИ досега тези колосални снежинки с диаметър от 38 см и дебелина от близо 20 см държат рекорда като най-големите, регистрирани някога. Според ученитестава дума за единични кристали от лед, в които водните молекули се подреждат в шестоъгълен модел, пише Live Science. Снежинките са много различни  съдържат от един до стотици и дори хиляди снежни кристали, които се чупят и слепват във въздуха, докато падат на земята, и образуват "парцали". Затова е възможно Коулман да е видял в ранчото си преди повече от век куп ледени кристали, които след сблъсък са образували гигантските снежинки.

"Ел Ниньо" се сърди

Странно петно топла вода в западната част на Тихия океан предизвика тазгодишния "Ел Ниньо" да се държи неочаквано, съобщава «Вашингтон пост». Тосе намира близо до Международната линия за смяна на датата - граница север-юг, която разделя две последователни календарни дати. По време на типичните проявления на "Ел Ниньо" топлите води в Източния Тих океан затоплят въздуха отгоре и го карат да се издига. Но сега той се издига в западната част на океана, създава ниско налягане и предизвиква дъждове и гръмотевични бури. "Ел Ниньо" може да се държи необичайно тази година и поради продължителни ефекти от феномена "Ла Ниня" - хладният аналог на "Ел Ниньо", предаде LiveScience.

Маймунски банкет за 8500 долара

От десетилетия насам в Тайланд организират маймунски банкет с цел привличане на туристи. И тази година хиляди маймуни макак се катериха по раменете на организаторите и посетителите, за да стигнат до любимите си плодове - манго, дуриан, банани, диня, портокали и гуава. Почерпката беше на стойност близо 8500 долара. Въпреки че са атракция за туристите, местните жители често недоволстват срещу многобройната популация на макаците. През последните пет години властите правят опит да кастрират част от тях, за да контролират броя им.

Най-после заснеха Вангуну 

За първи път в историята австралийски зоолози от Университета в Мелбърн заснеха Вангуну, най-редкия гигантски плъх на планетата, който живее в джунглите на Соломоновите острови. Местните жители разказвали за огромни плъхове, които се катерят по дърветата и цепят кокосови орехи със зъбите си. През 2017 г. американски учени събиратпроби от кожата на Вангуну и правят ДНК анализ, който показва, че той принадлежи към неизвестен досега вид плъхове. Предполага се, че те са тежали средно по 1 кг и са достигали дължина от 45 см,което е 3-4 пъти повече от размера и теглото на нормалните плъхове. Тогава обаче гризачите не саоткрити и фотографирани. Затова сега австралийските учени създават мрежа от капани с камери в джунглата и успяват да направят 95 снимки на Вангуну, предава БГНЕС.

Новите северни «жители» 

Компании от САЩ и Великобритания вече подготвят първите животни, с които да заселят най-северните територии на Америка – в Канада и Аляска, а след това и в Сибир. Хибридите са кръстоска на вълнест мамут с индийски слон. Очаква се първите бебета да се родят през 2027 г. Целта е чрез използване натехнология за редактиране на гени тундрата да се насели с мамути, за да се опази и възстанови екосистемата от времето, когато са бродили в нея.Извлечен е геном на вълнест мамут, умрял преди 4000 г., който изчезва с края на ледниковия период преди хилядолетия, но в Арктика на два изолирани острова остават популации. 

Странни празници по света

Фестивалът Циси се отбелязва от китайците на седмия ден от седмия месец. Известен е като китайския Св. Валентин. Традиция е тогава младите момичета да се молят за добър съпруг и да демонстрират домакинските си умения чрез бродиране и дълбаене на пъпеши. 

Хората от градчето Тинку в Боливия всяка година организират фестивал, в който е задължително не само да удариш съседа си, но и да го разкървавиш. Те вярват, че богинята Пачамама носи плодородие, но при условие, че се пролее кръв. 

Ежегодно на 2 февруари жителите на град Пънксътоуни отбелязват Деня на мармота и с нетърпение очакват да разберат дали мармота Фил ще види сянката си. Ако това се случи, зимата ще продължи още шест седмици.

Нощта на репичките е популярен празник в Мексико. Всяка година на 23 декември се организира състезание по дълбаене на репички с цел да се пресъздадат сцени от Рождество Христово. Традицията се заражда по време на Коледния пазар през далечната 1897 г., когато фермерите издълбавали в чудати форми продукцията си, за да е по-привлекателна за купувачите. 

В календара на Исландия 1 март е Ден на пенливото пиво. Празникът е свързан със 75-годишната забрана за консумиране на бира, която отдавна е само лош спомен в историята на страната. 

В Италия децата получават за Коледа подаръци от грозната, но мила вещица Бефана. На 5 януари родителите оставят чиния с броколи и чаша вино за нея. Старицата лети на своята метла цяла нощ, влиза през комините на къщите и оставя подаръци за послушните деца. 

Испанците имат фестивал, по време на който прескачат бебета. Никой не знае как точно се е зародил този чудат обичай, но местните вярват, че по този начин бебетата се избавят от греховете, с които пристигат на този свят. Празникът датира от 1620 г., когато мъж, облечен като дявол, прескача новородени бебета. (Нова тв)