Новини

Директива от Москва: Начело на комплекс Камчия да застане Росен Григоров, директор в Лукойл-Нефтохим

   
Директива от Москва: Начело на комплекс Камчия да застане Росен Григоров, директор в Лукойл-Нефтохим

Департаментът по имущество на град Москва е изпратил до съвета на директорите на руския лагер "Санаторно-оздравителен комплекс Камчия" ("СОК Камчия") в едноименния курорт директива, в която е поискал за изпълнителен директор на комплекса да бъде назначен по съвместителство сегашният директор по управление на персонала на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД Росен Григоров.

Това съобщи "Дневник", като се позова на копие от документа, а самият Григоров потвърди назначението му, което още не е отразено в Търговския регистър.

Смяната на изпълнителния директор на "СОК Камчия" може да се разглежда като косвено потвърждение на прогнозите, че Русия ще направи опит формално да се освободи от собствеността на курорта "Камчия", за да изпревари подготвяния в Народното събрание Закон за прилагане на международните санкции и да осуети опитите на българската държава да си върне собствеността върху лагера, наричан често "руски ексклав".

Копие от директивата на Департамента по имущество на град Москва беше изпратено до "Дневник" от анонимен имейл. Документът (от последните дни на декември) е подписан от първия заместник ръководител на департамента по имуществото на Москва Елена Юревна Специвцева и е адресиран до съвета на директорите на "СОК Камчия".

С нея на членовете му - всички са руски граждани с изключение на досегашния изпълнителен директор Николай Недялков - е поръчано "да обезпечат свикването на съвета на директорите" и "да гласуват "за" избирането на Росен Григоров" на мястото на Недялков. Поръчано е също Григоров да бъде назначен на трудов договор "по съвместителство", което означава, че той ще запази като основно работно място и директорския си пост в "Лукойл Нефтохим Бургас".

В директивата е указана точно месечната работна заплата в евро, която трябва да получава Григоров, както и това, че като "мотивация" може да му бъде изплащано и допълнително трудово възнаграждение.

Проверка в Търговския регистър показа, че промяната на директорския пост в "СОК Камчия" все още не е отразена там, но самият Григоров потвърди, че изборът му е факт, както и, че е запознат със съдържанието на т.нар. директива от Москва.

"Не съм информиран предварително за назначението си, каза той. Нямам и представа защо изборът е паднал точно върху мен. Предполагам, че това се дължи на дългогодишния ми опит в управлението - аз съм в "Лукойл Нефтохим Бургас" вече повече от 20 години".

Росен Григоров каза също, че предстои да се запознае с финансовото състояние на "СОК Камчия", което по негова информация "не било цветущо". "След като видя на място за какво става дума може и да не приема, ще видим", каза още той. Григоров отрече да знае за евентуални планове "Лукойл Нефтохим Бургас" да придобие лагера.

Директивата от Москва за новоназначението в руския лагер край Варна идва на фона на блокирането или конфискацията на руско имущество в други страни от Европейския съюз. Миналата седмица парламентът на Латвия прие специален закон за конфискацията на Дома на Москва в Рига, който също беше собственост на правителството на град Москва.

В същото време заради несинхронизирано законодателство България на практика има случаи, в които не се прилагат санкциите на Европейския съюз срещу руски граждани и компании, наложени още през 2014 г. след анексирането на Крим. Режимът на санкциите е създаден така, че е национална отговорност прилагането им. Дълго време такъв механизъм нямаше до създаването на координационна група към Министерството на външните работи.

Недостатъчната комуникация на това, което върши правителството, също създава представа, че едва ли не нищо не се прилага от санкциите. Докато спирането на руски пропагандни телевизионни канали, действията около спора с "Газпром" за плащане в рубли или недопускането на самолета на външния министър Сергей Лавров заради санкционирано лице на борда, са пример за обратното.

Но би трябвало множество български институции - от финансовото разузнаване през данъчните и гранична полиция да следят по-строго за стотиците санкционирани руски граждани след началото на войната срещу Украйна. В България, сочена като един от инициаторите още през февруари 2022 г. за замразяване от ЕС на активи на руски банки на стойност над 300 млрд. евро и имущество на руски олигарси за повече от 20 млрд. евро, не е известно да е блокирала нещо подобно на собствена територия.

Още през юли м.г. депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев каза пред "Нова телевизия", че "Камчия ще бъде българска скоро". Според него всички точки, които са използвани през годините за руски корупционен натиск и за руска пропаганда, като АЕЦ "Белене", "СОК Камчия", "Лукойл Нефтохим Бургас" и други, трябва да се върнат на България, като по този начин се прекрати и влиянието на Путин в България.