Коментари

Главчев пред НАТО: Членството ни в алианса бе цивилизационен избор

   
Главчев пред НАТО: Членството ни в алианса бе цивилизационен избор

За България присъединяването към НАТО не бе просто една външнополитическа цел. Членството на България в алианса бе цивилизационен избор, послужи за вдъхновение и мотивация на няколко поколения българи, допринесе за развитието на мира и просперитета в държавата.

Това каза служебният премиер Димитър Главчев. Днес е последният ден от пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, на която България е домакин. В София тя трябва да приеме своите препоръки за предстоящата среща на върха на алианса във Вашингтон през юли. Очаква се те да потвърдят подкрепата на НАТО за Украйна.

В сесията участват близо 400 парламентаристи от 32-те държави членки на НАТО, както и представители на 25 страни-партньори и парламентарни организации. В София е и генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг. По-късно днес се очаква той да разговаря на четири очи с премиера Главчев.

Драстично влошената среда за сигурност доказа, че нашите най-базови свободи могат да бъдат поставени под въпрос. НАТО остава гарант за нашата сигурност и просперитет. Трябва да останем обединени в подкрепата си за Украйна. НАТО доказа своята значимост и способността си да се приспособява към нарастващите опасности за сигурността, подчерта още Главчев. Той обясни, че България очаква значими резултати от срещата във Вашингтон и, че трябва да се обърне специално внимание на ситуацията в Черно море.

По най-грешните и трагични причини Украйна се превърна в защитник на цяла Европа. Наш колективен дълг е да продължим подкрепата си за нея. България остава твърдо ангажирана да подкрепя Украйна - толкова дълго, колкото е необходимо, подчерта той. Главчев напомни и за помощта, която страната ни оказа на Киев.

Всички знаем, че заедно сме по-силни, завърши Главчев.

"Всеки ден, всяка нощ мъже, жени и деца в Украйна загиват, защото Русия води война. Те ни напомнят, че украинците умират не само защото искат свобода демокрация и благоденствие, а че ако Русия спечели войната в Украйна, ние сме следващите в списъка на Путин", обърна се към присъстващите пък председателят на ПА на НАТО Михаил Шчерба.

Трябва да ускорим подкрепата за Украйна. Тя може да се защити, само ако може  да нападне линиите на доставка на Русия и основните операции, които тя провежда. Въздушната отбрана на страната трябва да бъде основен приоритет. Трябва да сме сигурни, че въздушното пространство на страната е защитено, подчерта той. 

Вижте как Русия ни напада - изправени сме пред широки кампании за дезинформация, целенасочени убийства, корупция, действия на саботаж, палежи, експлозии и всичко това се случва на територията на НАТО, продължи Шчерба.

Безопасността и сигурността днес не са свързани само с войните, но и с отстояване на демокрацията и институциите. Ние сме обединени от ангажимента, който сме поели с договора за НАТО - да опазваме мира и общото наследство на нашите народи. НАТО отбелязва своята 75-годишнина и са необходими не само думи, а действия. Време е да се създаде център за демократична устойчивост. Това трябва да се направи и разчитам на вашата подкрепа, каза Шчерба.

Трябва да постигнем поне 2% от БВП за военни цели. Във Вашингтон трябва да покажем, че НАТО е подготвен за бъдещето. Той трябва да е алианс в защита на нашите територии. Трябва да подкрепим онези, които искат да се присъединят към НАТО, призова той.

Нашите домакини в България показват своето силно приятелство. Благодаря ви за ролята, която страната изпълнява в Черноморския регион, по отношение на Западните Балкани и др., каза още Шчерба. Той приветства представителите на Швеция, които за първи път се включват в подобен форум от приемането на страната в алианса.

Вашето присъствие прави организацията по-силна, но трябва скоро да приветстваме и Украйна. Във Вашингтон трябва да кажем, че нейното членство е тръгнало по един необратим път. Ние представляваме 1 млрд. граждани в алианса. Решени сме да участваме в оформянето на алианса за бъдещите поколения. Един за всички и всички за един!, завърши Шчерба.

НАТО да обърне внимание на сигурността в Черно море, призова и.д. председател на парламента Росица Кирова. "Пълноправното членство на България и Румъния в Шенген е абсолютно необходимо, за да може да се стимулират регионалните инвестиции. Това ще бъде в помощ и на Украйна, но ще бъде и от решаващо значение, когато нейното възстановяване започне", подчерта тя.