Бизнес Новини

Руснаците вече не продават имоти по Южното Черноморие, 90% от купувачите са българи

   
Руснаците вече не продават имоти по Южното Черноморие, 90% от купувачите са българи

Българите са основните купувачи на ваканционни имоти по Южното Черноморие, като делът им се засилва през последните години. Така в първите месеци на 2024 година къщите и апартаментите на Южното Черноморие се продават предимно на българи и те съставляват около 90% от всички купувачи, показва докладът на строително-инвестиционната компания Green Life Development & Resorts.

„Тенденцията българите да доминират на този пазар започна във времето на пандемията и оттогава делът им расте с всяка изминала година. Останалите 10% от купувачите са предимно от държави като Германия, Израел, Полша, но те не са така определящи за пазара”, коментира Екатерина Желяпова, търговски директор на Green Life Development и допълва, че профилът на българските купувачи става все по-разнообразен.

Допреди пет години те са били предимно хора на над 50-годишна възраст. Това са клиенти със спестени средства, които решават да ги вложат в недвижим имот на по-ниска цена и с по-малка обвързаност спрямо градския имот. Тази група купувачи е активна и днес, но на пазара уверено излиза и нов профил клиенти, посочват от компанията.

„Младите семейства с малки деца – хора на средна възраст между 30 и 40 години, вече са най-устойчивата група клиенти при нас“, съобщава Желяпова. Това според нея се дължи от една страна на факта, че тези хора имат нужда от удобно, сигурно и добре уредено място, на което да прекарват лятото с децата си, без това да изисква твърде много проучване и предварителна организация.

От друга страна, покачването в цените на ваканциите в хотели и места за настаняване с краткосрочен наем прави тази опция скъп вариант за по-младите клиенти. Това мотивира част от тях да потърсят дългосрочно решение – в покупка на ваканционно жилище, допълва Желяпова.

Цените на този тип имоти през последните години демонстрират по-умерен темп на растеж, като се очаква покачването през следващата година да се засили, тъй като те изостават от ръста на цените в София. В сравнение с апартаменти в столицата, цените на ваканционните имоти са с 20% по-ниски.

Таблица: Green Life Development & Resorts 

Цената на апартамент с една спалня в Созопол започва от 75 хил. евро, а с две спални – от 95 хил. евро, като тази стойност достига 130 хил. - 140 хил. евро за по-функционалните имоти. Къщите в комплекси в Созопол пък стартират на ценови нива от 280 хил. евро.

„Ръстът в цените на ваканционните апартаменти на Южното Черноморие е незначителен на фона на покачването на градските жилища, който надмина 35-40% от 2021 г. насам. Това прави имотите „втори дом” добър и сигурен вариант за вложение на спестяванията, особено когато даден комплекс предлага както условия за деца, така и пълноценен отдих за различните поколения”, казва Желяпова.

И допълва: „Можем да кажем, че ваканцонният пазар в момента е подценен на фона на еуфорията на градските жилища, но това прави инвестицията в него разумен ход за по-находчивите купувачи”.

Въпреки активното присъствие от български клиенти рускоговорящите собственици на ваканционни жилища вече не продават активно имотите си. Вторичният пазар се намира във фаза на затишие.