"Към днешна дата съставяне на Министерски съвет не е възможно", обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във вторник вечерта. Не е ясно дали блъфира или наистина смята така и ако да - защо? Само няколко часа по-рано ГЕРБ приключи успешно първият кръг от преговорите за правителство.
В понеделник "контактьорките" от ГЕРБ (както "полковник" Николай Марков нарече посочения от Бойко Борисов преговорен екип) се срещнаха с контактьорите от ДПС. След разговора и двете страни демонстрираха умерено задоволство, да не би да проличи колко се радват, че ПП-ДБ вече ги няма да им се пречкат и да ги дразнят като говорят непрекъснато за корупция, за належащи реформи, поставят условия и предусловия в преговорите, карайки двамата големи в българската политика да се чувстват тъпо, макар и не за дълго.
Във вторник същите три представителки на ГЕРБ (Деница Сачева, Теменужка Петкова и Рая Назарян) се срещнаха с "Има такъв народ"- втората и последна партия в този парламент, която желае да преговаря с тях за правителство. Както разбрахме, разговорите са минали конструктивно. Преговорните екипи си споделили взаимно какви приоритети имат, нищо конкретно не било обсъждано, но вратата за нова среща е отворена.
Още преди изборите, но най-вече след тях, повечето наблюдатели посочиха ИТН като логичния трети партньор в правителството. И то не само защото с тях ГЕРБ и ДПС ще постигнат комфортно мнозинство от 131 гласа. От първото си влизане в парламента преди три години ИТН се изявява като резервна партия на ДПС, така че и в този случай тя би направила това, което каже Делян Пеевски - например да подкрепи кабинет ГЕРБ-ДПС без да участва в него.
Присъствието на трети играч обаче има важно имиджово значение за Борисов, за да размие контурите на очевадния му съюз с Пеевски. Същото е предназначението на словесните фльонги, използвани да опишат предстоящото правителство. То щяло да е на "споделената отговорност". И "експертно". А защо не просто правителство? Коалиционно, каквото би било в действителност? Нали именно ГЕРБ не спираха да атакуват ПП-ДБ за предишното правителство "Денков-Габриел" за това, че втората политическа сила прави кабинет с мандата на първата, заради екстравагантната ротационна формула, за това, че го наричат "сглобка" и какво ли не, само и само да избягат от истината, че управляват заедно с ГЕРБ. А ПП-ДБ искаха панически да прикрият тази истина, защото избирателите им гласуваха доверие да демонтират корупционния модел "Борисов – Пеевски", а не да го оставят на власт и да го легитимират.
Часът на истината за ПП-ДБ все пак настъпи на 9 юни, когато те разбраха, че са изгубили 300 хил. избиратели и са се сринали до трета политическа сила. А онзи, когото по време на кампанията сочеха за господар на кочината, в която се е превърнала държавата, постигна звездния си миг на реванш. ДПС стана втора политическа сила за пръв път от създаването си насам.
Това донякъде дава отговор на въпроса защо им трябваше на ГЕРБ да разтурят ротационното правителство, което на практика си беше тяхно, при това точно преди министър-председателят от ГЕРБ да встъпи в длъжност.
Делян Пеевски анонсира още по време на предизборната кампания какво ще стане след изборите: "Ние ще решаваме кой може да управлява, кой може да е премиер, кои да са министри и ще решаваме дали искаме или не искаме да дадем нашата подкрепа. Никой не чакаме да ни кани за каквото и да било".
Общо взето, Борисов няма голям избор, щом като Пеевски вече е решил, че ДПС ще управлява с мандата на ГЕРБ. За беда на Борисов, този път ПП-ДБ няма да участват в представлението на "споделената отговорност" и да тичат по сцената, удобно да изместват фокуса от реалния диригент на властта. / mediapool.bg