„В динамичните времена на бързо развитие на технологии, икономика, глобализъм ние сме длъжни да преоткрием ролята на родния език като един от най-дълбоките символи на идентичност. Трябва да укрепваме този мост, който ни връща обрано към дома, корените и самите себе си, но и който ни отваря към други народи и култури".Това заяви държавният глава Румен Радев при откриването на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност", който се състои по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщиха от прессекретариата на президентството.
"Българската азбука, просвета и култура и славянската писменост са вградени дълбоко в нашата държава и институционалност. Благодарение на силата и красотата им България се съгради като държава на духа, която още преди хилядолетия се превърна в един от културните центрове на Европа", каза Радев.
В конференцията участват повече от 30 учени слависти от 11 държави, които в рамките на два дни ще дискутират с българските си колеги значението на славянското наследство, съхраняването и разпространението му. Президентът и вицепрезидентът откриха форума в Националния дворец на културата в София.
През годините силата на словото разграничава добро и зло, формира личен и колективен морален компас, каза в приветствието си към участниците президентът Румен Радев. Държавният глава заяви, че българската писменост, просвета и духовност са ни съхранили като народ и са ни превели през най-тежките изпитания през векове на потисничество. „Като преки наследници на делото на светите братя Кирил и Методий наш дълг е да съхраняваме и развиваме това богатство", заяви Румен Радев и посочи, че кирилицата, тръгнала от нашите земи, днес формира широко духовно пространство, обединяващо милиони хора.
Майчиният език е първият и най-голям дар, който получаваме от своите родители, заяви президентът и посочи, че днес българският език остава единствената връзка с отечеството ни за българите, живеещи в чужбина. Държавният глава призова за провеждането на държавни политики и предприемането на съвременни работещи решения, за да не изтънява тази връзка със сънародниците и с диаспората ни зад граница.
Двудневната конференция „Азбука. Език. Идентичност" е продължение на проведения по инициатива на вицепрезидента през 2022 г. Международен форум за кирилицата „... И ний сме дали нещо на света". Програмата от втория ден на конференцията утре ще се състои в Регионалния исторически музей в Пловдив.