Новини

Без наборна казарма, но се задава военна подготовка

   
Без наборна казарма, но се задава военна подготовка

Министерството на отбраната обмисля въвеждане на задължителна военна подготовка за гражданите, но не и връщането на наборната военна служба. Това стана ясно от обясненията на служебния военен министър Атанас Запрянов в петък. 
 
МО от години обсъжда въпроса за въвеждането на военна подготовка, но няма политическо решение в тази посока.
 
Войната в Украйна обаче отвори дебата в цяла Европа, а в България темата за връщането на казармата бе завъртяна и от президента Румен Радев.
 
В същото време професионалната ни армия е в кадрови и технологичен колапс.
 
Същото е положението и с резерва.
 
Запрянов коментира, че  в някои страни има военна подготовка за някои категории държавни служители като полицаи, пожарникари или охраната в съдебната система.
  
Запрянов коментира, цитиран от БНТ, че това е решение, което трябва да бъде взето от Народното събрание.
 
“Напълно съм съгласен с господин президента и разбирам неговото притеснение като върховен главнокомандващ, че българските въоръжени сили са много под щата окомплектовани. Ние наистина изследваме различни варианти. Това е крайна мярка да върнем задължителната подготовка на българските граждани, но ако наистина след като Народното събрание увеличи драстично заплатите от първи януари догодина и няма интерес. Сега имаме около 350 вакантни места, обявени за сухопътните войски, за гвардията - над 100. Ще видим как ще мине този подбор. Ако не се увеличи интересът на младите хора към въоръжените ни сили, ние наистина трябва да мислим за други форми, нещо, което и други страни въведоха”, каза Запрянов от Брюксел, където участва в срещата на военните министри от НАТО. 
 
Кадровият колапс в армията се задълбочава, като през миналата година свободните места са се увеличили още повече до близо 22%. Числеността на резерва пък е едва 16%.
 
На 25-ти ноември 2007 г. приключи задължителната наборна военна служба в България. 
 
Връщането на задължителната казарма обаче трудно може да се случи и едва ли някой на сериозно повдига въпроса. Държавата вече няма необходимата организация и инфраструктура да управлява подобен процес, който и преди 2007 година бе добил абсурдни измерения.
 
Последните години наборните войници предимно даваха наряди, основно по опазване на огромното армейско имущество, останало от времето на соца, вместо да получават адекватна военна подготовка.
 
В последните години на съществуването задължителната казарма се бе превърнала в истинска агония и за Министерството на отбраната.
 
МО нямаше възможност да осигури навременното влизане на всички подлежащи на военна служба.