Коментари

Джевдет Чакъров: ДПС се събира за оставката на Делян Пеевски

   
Джевдет Чакъров: ДПС се събира за оставката на Делян Пеевски

Раздора в ДПС придобива нови размери. Депутатите на санкционирания по глобалния закон "Магнитски" Делян Пеевски изключиха 17-те народни представители на Ахмед Доган от парламентарната група на партията. С това решение ДПС вече не е втора по големина парламентарна група и няма да получи втория мандат за съставяне на правителство. 

Това стана, след като в сряда вечерта Доган призова за оставките на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, както и на още петима, които останаха в лагера му след раздора в парламентарната група и партията. След това Пеевски обяви, че няма да подаде оставка и се закани, че "никой не може да спре новото начало". 

Сега парламентарната група на ДПС, в която мнозинство има Пеевски, изключи от състава си другия съпредседател на партията Джевдет Чакъров и още 16 депутати. За решението беше съобщено по време на пленарното заседание. След изключването им групата на Движението вече се състои 27 души и не е втора по големина, което означава, че няма да получи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство. Вместо това той ще иде при "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), които вече са втори по големина след ГЕРБ със своите 39 народни представители. 

За решението на парламентарната група, в която Пеевски има мнозинство, се разбра по време на пленарното заседание в четвъртък. 

Промяна има и в сайта на ДПС. До снощи в него имаше основно изказвания на Делян Пеевски и дори не беше публикувано писмото на Доган, но отговорът на санкционирания по "Магнитски" веднага бе качен. Днес вече Пеевски е "изтрит" от сайта на партията - не само снощната му позиция, че няма да подаде оставка, но и всички останали публикации за него. Сега на основно място на интернет страницата на партията е обръщението на Доган, публикувани са и прессъобщения от участия на подкрепящи го членове на ДПС.

Преди парламентарната група на Пеевски да изключи хората на Доган, съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров каза пред журналисти, че колективните органи на ДПС ще се съберат, за да се вземе решение по повод поисканите оставки от Ахмед Доган на шестима депутати от партията начело с председателя Делян Пеевски. 

"Колективните органи на ДПС ще заседават, предполагам с участието на почетния ни председател, така че ще се вземат съответните решения", каза Джевдет Чакъров. Той коментира ситуацията в ДПС, след като сбъсъка между Доган и Пеевски навлезе в нова фаза.

"Голяма част от хората още вчера взеха да се обаждат, споделят призива на почетния ни председател. Това, което той споделя - че няма нормално функциониране на базата на демократичните принципи в ДПС, е изказано обстойно в неговото обръщение. Това, което той призовава, е да се освободим от страха", каза Чакъров.

Той посочи, че повечето от структурите в страната застават зад призива на почетния председател.

Чакъров каза още, че са имали и други такива случаи в политическата история, но ДПС има съпротивителни сили.

Рамадан Аталай: Кризата започна да се разрешава

Рамадан Аталай, който беше изключен от парламентарна група по нареждане на Пеевски, заяви, че вчерашната ситуация показва, че кризата, появила се в ДПС, вече започва да се разрешава.

"Смятам, че в скоро време колективните органи, за които постоянно говорим, ще се съберем и всеки ще каже своето си мнение и ще се вземе решение. Ако Централният съвет вземе решение, че Пеевски не е прав той и да продължава да упорства, нещата ще бъдат решени", коментира Аталай.

Той смята, че Делян Пеевски може да остане член на ДПС.

Относно втория мандат, Рамадан Аталай изрази увереност, че ДПС ще го вземе и ще предложи разговори с другите политически формации.

На тези, които припознават нашите политики и визията за развитие и тази краткосрочна програма, която би трябвало да се изпълни, за да излезе България от това положение, сме готови да предложим едно такова правителство, каза Аталай.

Ако другите партии решат, че не може с нас - отиваме на трети мандат, където също пак ще чакаме да видим политиките, визията, програмата за развитието на България, добави той.

Хасан Азис: Ахмед Доган е първи председател на ДПС по устав

Бившият кмет на Кърджали Хасан Азис обяви, че почетният лидер на ДПС Ахмед Доган е първи председател на партията.

"В устава на нашата партия има един член за ролята и мястото на почетния председател, който липсва в другите партии: "Основателят и първи председател на ДПС е почетният председател на партията", каза Хасан Азис, член на Централния съвет на ДПС, пред бТВ.  Той коментира сблъсъка между почетния председател Ахмед Доган и председателя Делян Пеевски. Двамата изпратиха писма до медиите късно вечерта в сряда.

След дълго мълчание Ахмед Доган призова за оставката на Пеевски в писмо до членовете на ДПС, изпратено и до медиите. Доган пише, че в ДПС има опит за "вътрешнопартиен преврат", за да се "използва партийната власт за лични и групови интереси, и най-вече да се промени политическият профил на партията".

Последва отговор, също под формата на писмо, от председателя на ДПС Делян Пеевски. Той обяви, че никой не може да спре "новото начало". "Продължаваме с екипа ми, с изпълнението на ангажиментите си, за Новото начало, в името на по-доброто и по-мъдрото Утре. Ще бъдем с хората и до хората", написа Пеевски.

Хасан Азис отбеляза, че в писмото си Доган призовава, а не налага. Призивът за оставки е насочен към колективните органи на партията, които трябва да вземат решенията, коментира той.

Азис отбеляза, че по устав почетният председател може да свика заседание на Централното бюро и други колективни органи. Той уточни, че не знае дали Доган се готви да го направи.

Ахмед Доган поиска 6 оставки:

Делян Пеевски – един от двамата председатели на ДПС;
Халил Летифов – зам.-председател на ДПС и член на Централното оперативно бюро;
Станислав Анастасов – зам.-председател на ДПС и член на Централното оперативно бюро;
Хамид Хамид – зам.-председател на парламентарната група на ДПС и член на Централното оперативно бюро;
Ертен Анисова – зам.-председател на парламентарната група на ДПС;
Радослав Ревански – член на Централното оперативно бюро.

Пеевски вече обяви, че няма никакво намерение да подава оставка. Останалите петима засега запазват млчание.

По устав Централното бюро на ДПС трябва да реши какво ще се случи с поисканите от Доган оставки на шестимата.

Изречението "късно е либе за китка" в писмото на почетния председател, Азис преведе като "връщане назад няма".

"Когато председателите на партията и почетния председател си говорят с писма това е знак, че има проблем. Когато между двамата председатели има разминаване и това е в медиите, това е знак, че има проблем", коментира Азис.

С броя на избирателите, гласували за ДПС на последните парламентарни избори, той се опита да опровергае тезата, че благодарение на Делян Пеевски партията е получила повече гласове.