Европейският парламент преизбра днес Роберта Мецола (Европейска народна партия, Малта)) за председател на институцията за следващите две години и половина. Мецола получи 562 гласа от общо 623 валидни бюлетини и при необходимо мнозинство от 312 гласа.
Вторият кандидат испанката Ирене Монтеро, предложена от "Левицата", получи 61 гласа.
Новоизбраните евродепутати започнаха днес работа в Страсбург, като първата точка в дневния им ред бе именно изборът на нов председател на Европейския парламент.
В своето слово преди гласуването Мецола се обяви за повече власт на ЕП, за борба със злоупотребите в институцията и в подкрепа на Украйна. Европа е място на помирение, равенство, свобода, демокрация, на възможности, върховенство на закона и напредък, каза тя. Европа ни дава възможност да мечтаем за бъдеще с неограничени възможности, добави Мецола, цитирана от БТА.
Тя посочи, че ЕП трябва да преодолее разликата между това, което ЕС върши и онова, което хората очакват. Мецола обеща да се бори за право на ЕП на законодателна инициатива и допълни, че евродепутатите трябва да имат възможност да отхвърлят законопроекти, с които не са съгласни.
ЕП трябва да бъде подсилен, почтен и открит, настоя тя. Няма да избягвам трудните решения, добави Мецола.
"Искам хората да си възвърнат вярата и ентусиазма за нашия проект“, бяха първите думи на Мецола след избирането ѝ. Тя се обяви за отпор на антиевропейския наратив, "който се налага толкова лесно и бързо“. "Дезинформацията, допълнително засилена по време на пандемията, подхранва цинизма и евтините решения на национализма, авторитаризма, протекционизма и изолационизма“, добави тя.
Днес трябва да бъдат избрани и 14 заместник-председатели на европарламента. В сряда евродепутатите ще потвърдят броя и размера на постоянните комисии, подкомисии и делегациите на парламента. Разпределението на местата в комисиите по политически групи отразява разпределението в самия парламент. Членовете на комисиите ще бъдат обявени в петък.
В новия европарламент има осем групи, което е с една повече от досега. Групите са: Европейска народна партия със 188 евродепутати; Прогресивен алианс на социалистите и демократите със 136 евродепутати; Патриоти за Европа с 84 евродепутати; Европейски консерватори и реформисти със 78 евродепутати; Обнови Европа със 77 евродепутати; Зелените/Европейски свободен алианс с 53 евродепутати; Левицата с 46 евродепутати; Европа на суверенните нации с 25 евродепутати. Независими са 12 евродепутати, а други 21 още не са избрали група към която да се включат.
Според предварителната програма в четвъртък Европарламентът ще гласува кандидатурата на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия (ЕК). Гласуването е тайно. Ако получи подкрепата на поне 361 депутати от 720-местния Европарламент (минимум половината плюс един), Фон дер Лайен, която е водещ кандидат на Европейската народна партия, ще се върне на поста председател на Еврокомисията за следващите пет години.
Според предварителната програма се очаква новият Европарламент да изрази силна подкрепа за Украйна. В сряда сутринта лидерите на политическите групи ще направят изявления относно необходимостта ЕС да продължи да подкрепя Украйна, а в късния следобед ще бъде гласувана специална резолюция.
Роберта Мецола - новият стар председател на ЕП
Най-младият председател на Европейския парламент (ЕП), избиран някога, първият гражданин на Малта на този пост, една от първите жени малтийски евродепутати, третата жена председател на Европарламента. Юристка, специализирала европейското право. Съпруга и майка на четирима синове.
Така накратко може да бъде описана Роберта Мецола - новият стар председател на Европейския парламент, която днес получи втори мандат на този пост, пише от Страсбург БТА.
Роберта Мецола е родена през 1979 година в Малта. По професия е юрист, специализирана в областта на европейското право и политика. Завършила е обмен по програма "Еразъм" във Франция и се е дипломирала в Университета на Малта и Колежа на Европа в Брюж.
В студентските си години тя води активна кампания за членството на Малта в ЕС и участва активно в различни организации. В периода 2002-2003 г., когато е на 23 години, е генерален секретар на студентската организация "Европейски демократи". През 2004 година се явява на евроизборите, събира 5 025 гласа, но не е избрана. Между 2004 и 2012 г. работи в постоянното представителство на Малта към Европейския съюз. През 2012 г. става правен съветник в екипа на върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Катрин Аштън.
Роберта Мецола е омъжена за финландския политик Уко Мецола. Политиката е това, което ги събира двамата: запознават се в Малта през 1999 година на студентско събитие, както разказват те пред "Таймс ъв Малта“ (Times of Malta).
Роберта и Уко имат четирима синове, родени през 2007, 2008, 2011 и 2017 г.
Като членове на Европейската народна партия (ЕНП) двамата се кандидатират на изборите за Европейски парламент през 2009 г., като стават първата семейна двойка, участвала в едни и същи избори за Европейски парламент от две различни държави членки. "Не успя да се получи. Няма значение. Обичам те“, пише Уко на Роберта вечерта след изборите, пише финландският печат.
Роберта Мецола бе избрана за първи път за член на Европейския парламент през 2013 г., като става една от първите жени - членове на Европейския парламент от Малта. Мецола е преизбрана през 2014 г. и след това отново през 2019 г., сочи официалната ѝ биография на сайта на ЕП.
Тя стана първи заместник-председател на ЕП през ноември 2020 г. и беше изпълняващ длъжността председател на Парламента, след като предишният председател Давид Сасоли почина. На 18 януари 2022 г. евродепутатите избраха с 458 гласа още на първия тур Роберта Мецола за председател на Европейския парламент до изборите през юни 2024 г. Така тя стана третата жена председател на Европейския парламент след Симон Вейл (1979-1982 г.) и Никол Фонтен (1999- 2002 г.).
Мандат с предизвикателства
Ковид, войната в Украйна и корупционният скандал в Европарламента - това са само част от предизвикателствата, които белязаха първия мандат на Роберта Мецола като председател на ЕП.
"В политиката съм, за да се боря с корупцията, това е изпитание за нашите ценности. Няма да има безнаказаност. Няма да има замитане под килима", каза Роберта Мецола в разгара на корупционния скандал в Европарламента през 2022 година. „Европа не е за продан, корумпираните ще получат цялата тежест на закона", изтъкна тя.
Очаква се вторият мандат на Роберта Мецола, който е две години и половина, да не е по-лесен, тъй като ще председателства Европарламент с по-силно отпреди представяне на десните сили и повече евроскептичните националисти.
23-годишна активитстка от Австрия е най-младият евродепутат, бившият кмет на Палермо е най-възрастният
Двадесет и три годишната Лена Шилинг (Зелени/ЕСА) от Австрия е най-младият евродепутат в новият Европейски парламент. Най-възрастният евродепутат е 77-годишният Леолука Орландо (Зелени/ЕСА) от Италия, който бе кмет на Палермо повече от 20 години и също така е бил председател на Италианската федерация по американски футбол.
Средната възраст на евродепутатите в новия Европейски парламент е 50 години, стана ясно на пресконференция на предстаивтели на институцията по-рано днес.
През десетия си мандат Европейският парламент ще има 720 места - с 15 повече, отколкото в края на предишния. 54 процента от евродепутатите са новоизбрани (през 2019 г. делът на новодошлите е 61 процента), а делът на жените е 39 на сто (през 2019 г. беше 40 процента).
Първата парламентарна сесия на новия Европейски парламент е отразявана от близо 500 журналисти.