За издръжката на тричленно семейство от двама възрастни с едно дете са необходими 2615 лева на месец, а за един работещ - 1453 лева месечно. Това показват данните на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за второто тримесечие на 2024 г.
За първи път от 2013 г. насам доходът за издръжка намалява в сравнение с предходното тримесечие, обяви президентът на синдиката Пламен Димитров на пресконференция в София.
"Сумата е почти същата, колкото за предходното тримесечие. Даже е с 1 лев по-малко... Преди 10 години също сме имали такова, макар и минимално към настоящия момент, намаление на издръжката на живота. Това отразява овладяването на инфлацията и нейния значително по-нисък темп. Тя продължава да расте, но в доста по-нисък темп", коментира Пламен Димитров.
На годишна база обаче доходът за издръжка на живота се е повишил с 51 лева за един човек и с 91 лева за семейство или нарастването е с 3.6 на сто.
Необходимият доход за храна и обществено хранене е 572 лв. за един работещ. Това е 39.4% от общия доход, показва анализът на КНСБ.
Синдикатът отчита намаление с 0.3 % при хранителните стоки на тримесечна база, но на годишна има ръст. Най-голям е при ориза с 7.1%, следвано от цените н месото и местните продукти с 3.7%. При хляба, хлебните продукти и зърнените храни увеличението на годишна база е 2.9%, а при млякото и млечните продукти - с 1.3%.
От нехранителните стоки най-големи са разходите за ток и горива на домакинствата – 19.4 на сто от общите разходи.
За 62 на сто от работещите в страната заплатата им не стига за издръжка. По последни данни над 1.6 млн. души получават възнаграждение под нея.
Около една трета от наетите работят със заплата до 1000 лева, съобщиха от КНСБ.
Синдикатът настоява да има дефиниция на национално ниво за заплатата за издръжка и Националната статистика да я обявява на всяко тримесечие. Така гражданите ще придобият представа за това колко пари им трябват, за да могат да живеят сравнително добре по българските стандарти, отбеляза президентът на КНСБ Пламен Димитров.