Новини Светът

Стармър свиква спешна среща заради масовите безредици в Обединеното кралство

   
Стармър свиква спешна среща заради масовите безредици в Обединеното кралство

Британският министър-председател Киър Стармър свика извънредно заседание по сигурността в опит да потуши антиимигрантските протести, които разтърсиха общности в Обединеното кралство и заплашиха да потопят младото му правителство в поляризиращ културен дебат.

През уикенда насилието избухна в градове като Родъръм, Блекпул и Бристол в първото голямо изпитание за новото лейбъристко правителство. Безредиците бяха подхранвани от онлайн кампания за дезинформация, след като преди седмица в Саутпорт, Северозападна Англия, при нападение загинаха три млади момичета. Крайно десни активисти твърдяха, че заподозреният е мюсюлмански мигрант, за да подклаждат антиимигрантски и ислямофобски настроения въпреки че информацията беше невярна.

In Rotherham, South Yorkshire, protesters on Sunday attacked a hotel they believed was housing asylum seekers and started a fire, injuring around a dozen police officers. Home Secretary Yvette Cooper told BBC radio on Monday that hundreds of arrests have been made in England’s worst rioting in over a decade. 

В неделя в град Родъръм, Южен Йоркшир, протестиращи нападнаха хотел, в който според тях са настанени хора търсещи убежище, и предизвикаха пожар, като раниха около десетина полицаи. В понеделник министърът на вътрешните работи Ивет Купър заяви пред радио BBC, че са извършени стотици арести при най-тежките безредици в Англия от повече от десетилетие.

"Станахме свидетели на наистина ужасяващо криминално насилие и бандитизъм в някои от нашите градове и села; това е пълен позор", каза Купър. "Трябва да има равносметка; те трябва да платят цената за престъпленията си".

В речта си от "Даунинг стрийт" в неделя Стармър обвини крайната десница за насилието и заяви, че тези, които са участвали в него, ще бъдат наказани с "цялата строгост на закона".

В понеделник той трябва да проведе извънредна среща с висши министри и полицейски началници - каза Купър. Премиерът подготвя извънредни съдебни заседания, освен това ще поиска от прокурорите да работят по-дълго време, както и през уикендите, за да обработват делата, и ще пренасочи полицейски части, ако е необходимо.

Властите все още не са посочили поименно конкретни групи и няма видима единна структура на тези, които стоят зад насилието. Разнородни групи от крайно десни активисти изглежда са се мобилизирали онлайн, включително използвайки Twitter и Telegram, за да призоват за протести в градове в цялата страна. Крайно десният агитатор Томи Робинсън, чието истинско име е Стивън Яксли-Ленън, използва постове в платформата Х, за да подклажда напрежението, а лидерът на Реформаторската партия на Обединеното кралство Найджъл Фараж постави под въпрос дали полицията е скрила истината при нападението в Саутпорт.

Протестиращи се опитват да влязат в хотел Holiday Inn Express по време на демонстрация в Родъръм, Обединеното кралство, на 4 август.
Запитан конкретно за Робинсън, Купър отказа да коментира отделни случаи, но заяви, че "ако има криминална провокация онлайн, тя трябва да бъде разгледана".

"Определено има материали онлайн, които нарушават закона и това трябва да бъде преследвано", каза Купър. "Не може просто да има кресливи бандити, които да могат да подстрекават и организират насилие и също така да не носят последствия за това. Необходимо е да се предприемат действия и от страна на компаниите за социални медии."

Това са най-сериозните случаи на насилие в Англия от лятото на 2011 г., когато в продължение на пет дни бушуваха безредици след убийството на чернокож от полицията в Северен Лондон. Това доведе до съдебни дела срещу хиляди хора и дълги присъди за лишаване от свобода. Стармър е бил директор на прокуратурата по онова време и според служителя се очаква да възприеме подобен твърд подход към последните размирици.

Купър обяви допълнителни мерки за защита на джамиите и обеща "пълна подкрепа" за полицията при справянето с безредиците.

Напрежението се покачва след нападението с нож на 29 юли на танцово парти на тема "Тейлър Суифт" в Саутпорт, близо до Ливърпул. Полицията съобщи, че заподозреният, 17-годишният Аксел Рудакубана, е роден във Великобритания, в опит да се противопостави на неверните твърдения, разпространени в социалните медии, че той е мюсюлмански мигрант.

По данни на полицията на Мърсисайд в събота вечерта около 300 души са участвали в безредици в района на Уолтън в Ливърпул. От полицията, която отговаря и за Саутпорт, съобщиха, че е бил подпален местен магазин и са били нанесени щети по библиотека.

В Хъл демонстрантите се събрали пред хотел, в който са настанени търсещи убежище, като били разбити няколко прозореца и хвърлени бутилки. Във видеоклиповете, качени в социалните мрежи, се чува как много от протестиращите скандират "спрете лодките" - препратка към пресичането на европейския континент от мигранти, които се опитват да стигнат до Великобритания.

Много полицейски служби в страната издадоха т.нар. заповеди за разпръскване, за да се опитат да разпръснат и възпрат бунтовниците. Размирици имаше и в Лестър, Стоук он Трент, Нотингам, Манчестър, Мидълзбро и Съндърланд, както и в Белфаст в Северна Ирландия.

"Ще направим всичко необходимо, за да се уверим, че хората могат да преминат през съдебната система", заяви в неделя Даяна Джонсън, министър на полицията, в интервю за Sky News. Ако е необходимо, съдилищата ще могат да заседават и през нощта, за да се справят с големия брой арестувани, добави тя. За натоварената правосъдна система на Обединеното кралство бързината може да се окаже трудно постижима.

От 2010 г. насам, когато консерваторите започнаха да управляват, съкращенията на финансирането доведоха до това, че голяма част от съдебната система изпитва затруднения да обработва делата дори при обичайното си натоварване. Повече от половината от магистратските съдилища, които се занимават с престъпления от по-нисък ранг, бяха закрити през 14-те години на управление на торите. Към април тази година тези съдилища работят с около 387 000 висящи дела, като броят им се е увеличил след пандемията.

Размириците се случват само няколко дни след като Камарата на общините излезе в дълга лятна ваканция. Прити Пател, бивш министър на вътрешните работи, която сега се бори да наследи Риши Сунак като лидер на Консервативната партия, призова членовете на парламента да се върнат на работа.