Анализи Бизнес Новини

С 10% по-малко работни места за месец юли

   
С 10% по-малко работни места за месец юли

Броят на обявите за работа във водещите сайтове в страната продължава да спада през летните месеци – това показва ежемесечният анализ на HR компанията и кариерен сайт JobTiger. Традиционно е за сезона търсенето на служители да се охлади в сектор “Хотелиерство и туризъм”. генерално спада и активността на българина заради планирани ваканции и отпуски.

В краят на м. юли наблюдаваме 10% по-малко предложения за работа. Обявите са с около 4500 по-малко спрямо м. юни, като това се дължи основно на динамиката в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Търговия и продажби“ и „Административни и обслужващи дейности“. Нивото на предлагане остава почти непроменено спрямо същия период през 2023 г., като обявите за работа са едва с 300 по-малко или спад от 1%.

Както и в предходните месеци, тази динамика е характерна за сезона и за момента не се наблюдават отклонения от вече установените летни тенденции.

графика

Активност по сектори

Ръст на обявите през м. юли наблюдаваме единствено в сектор „Производство“, като предложенията са нараснали с 15% (1050 обяви повече). При всички останали сектори отчитаме спад, като той е най-голям в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“ (1750 предложения по-малко, 22% спад), „Търговия и продажби“ (1460 предложения по-малко, 12% спад) и „Административни и обслужващи дейности“ (560 предложения по-малко, 10% спад).

Динамиката при останалите сектори е както следва: „Логистика и транспорт“ (400 предложения по-малко, 7% спад), „ИТ“ (200 предложения по-малко, 7% спад), „Счетоводство, одит, финанси“ (200 предложения по-малко, 9% спад), „Маркетинг и реклама“  (180 предложения по-малко, 13% спад), „Строителство“ (160 предложения по-малко, 6% спад) и „Здравеопазване и фармация“ (90 предложения по-малко, 4% спад).

Според анализът на HR компанията и кариерен сайт JobTiger с най-голям ръст на годишна база са обявите в сектор „Производство“ (25% ръст), а с най-голям спад продължава да бъде сектор „ИТ“, с 23% по-малък брой предложения. Динамиката при останалите сектори е илюстрирана на схемата по-долу.

С най-голям дял продължават да бъдат обявите в сектор „Търговия и продажби“ (24%). Сектор  „Производство“ измества „Хотелиерство и ресторантьорство“ от второто място и обявите в него съставляват 20% от общия брой обяви за работа. Съответно сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ заема трето място с дял от 15%.

Дяловото разпределение при останалите сектори остава почти непроменено. На четвърто място е сектор „Логистика и транспорт“ (12%), а след него се нареждат „Административни и обслужващи дейности“ (11%),  „ИТ“ (7%),   „Строителство“ (6%), „Здравеопазване и фармация“ (5.1%), „Счетоводство, одит, финанси“ (5%), „Маркетинг и реклама“ (3%) и „Изкуство“ (1%).

Предлагане по градове

И през м. юли продължаваме да наблюдаваме спад във всички водещи областни градове. В София спадът е 9%, а в останалите е както следва:  Пловдив (-10%), Варна (-12%), Бургас (-13%), Русе (-12%) и Стара Загора (-15%).

Като дялово разпределение в гр. София обявите са 41%, а в останалите градове са: Пловдив (10%), Варна (9%), Бургас (4%), Русе (3%) и Стара Загора (3%).

Секторът “Човешки ресурси” остава динамичен. В началото пролетния сезон се наблюдаваше повишено търсене и обичайната липса на кадри, които да покрият липсващите звена. Истинския повод за притеснение не е летният спад на търсенето, а липсата на активно работещи, което остава основният фокус на корпоративния свят.