Церемонията започна в градините Тюйлери, където бе поставен Олимпийският огън по време на Игрите.
Звездата на Франция в плуването, Леон Маршан, се приближи до Олимпийския огън с фенер и го запали. С него той се отправи към "Стад дьо Франс".
Президентът на МОК Томас Бах и президентът на Франция Еманюел Макрон, бяха посрещнати еуфорично от хората по трибуните.
Последва изпълнението на "Марсилезата" по аранжимент на Виктор льо Масне. След това бе време за парада на нациите, като всички знаменосци излязоха заедно.
Българското знаме бе развято гордо от Боряна Калейн и Семен Новиков.
Атлетите продължиха да се забавляват по време на парада, като чухме хитове като "Les Champs-Elysées" от Жо Дасен, "Freed From Desire" и великата песен на Queen "We Are the Champions".
По традиция на церемонията по закриването обикновено се състои награждаване за медалистите в маратона. Обикновено това е за призьорите в мъжкия маратон, но този път дамите имаха честта да получат отличията си на "Стад дьо Франс", за да се подчертае "Женския марш във Версай" през 1789 година.
Сифан Хасан, Тигст Асефа и Хелън Обири получиха медалите си. След това... маратон, който се проведе в Париж на 10-ти август. Над 20 000 се включиха в събитието. Този масов маратон "Маратон за всички" (Marathon Pour Tous) се провежда за първи път на Олимпийски игри.
Нямаше как и доброволците да не получат заслужените аплодисменти. Бяха представени и четиримата новоизбрани членове на Комисията на спортистите към МОК - Алисън Феликс, Ким Буи, Джесика Фокс и Маркъс Даниел. Те връчиха подаръци на представителите на доброволците.
След това последва и артистичната част от церемонията. От небето се появи златен пътешественик. Този герой е вдъхновен от препратки към френската история.
Гръцкото знаме бе издигнато и прозвуча националният химн на страната в знак на признание за ролята й старта на Олимпийските игри. Тук видяхме много оригинален начин за спазване на традицията, като бяхме пренесени по стъпките на Пиер дьо Кубертен в края на XIX в., когато той възражда древните Олимпийски игри.
Нике, богинята на победата, която е изобразена на всеки олимпийски медал, се появи в средата на сцената.
На трибуните LED гривни, раздадаени на зрителите, създаваха изображения на спортисти, нарисувани върху керамика, след това гълъби на мира и накрая - олимпийските пръстени.
Във впечатляващ хореографски балет златният пътешествник откри олимпийските пръстени. През това време френският оперен певец Бенжамен Бернхайм изпя "Химна на Аполон". Ален Рош пък свиреше на пиано, докато е окачен вертикално във въздуха.
Спортистите се качиха на сцената, която е подредена така, че представлява картата на света. За музикалната част от шоуто първа на сцената се качи групата Phoenix, а в един момент се присъедини Анжел. Kaminsky, Air, и Vannda също се включиха.
В края на церемонията Леон Маршан се появи с олимпийския огън на "Стад дьо Франс". Той заедно с Томас Бах и още шестима известни спортисти, символично угасиха пламъка. Това бяха представител на олимпийския отбор на бежанците Синди Уинър Джанкеу Нгамба (бокс, бронзов медал), от Азия Сун Инша (тенис на маса, три златни и два сребърни медала), от Африка Елиуд Кипчоге (лека атлетика, два златни, един сребърен и един бронзов медал) от Америка Михаин Лопес (борба, пет златни медала), от Европа френската звезда в джудото Теди Ринер (пет златни и два бронзови медала), от Океания Ема Маккиоун (плуване, шест златни, три сребърни и пет бронзови медала).
Накрая песента "My Way" беше изпълнена от френската певица Yseult, подчертавайки връзките между Франция и САЩ и символичното преминаване от настоящите в следващите игри в Лос Анджелис през 2028 година.
Прекрасно светлинно шоу закри церемонията в Париж, а Олимпиадата във френската столица ще остане като една от най-запомнящите се в съвременната спортна история.