"Президентът има правомощието да наложи вето - това е един вид вето на предложението на номинираната за министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева. Използването на вето е редно тогава, когато човекът, който го използва, има пред себе си вариант за изход от ситуацията, а не я блокира. Ние в момента явно сме в един вид политическа криза и от нея трябва да бъде намерен изход".
Това коментира пред БНР проф. Румяна Коларова - преподавател по политология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Изходът, който предлага Горица Грънчарова-Кожарева, явно е неприемлив за президента. Ветото, което президентът наложи, е свързано и с факта, че номинираната за министър-председател държи на състава, който е предложила", добави тя.
Проф. Коларова не е сигурна, че президентът е наясно какъв изход иска:
"Това, което публично оповести, не е никакъв изход. Това, реално погледнато, е желание парламентът да формира мнозинство, за което е ясно, че НС няма възможност. Това по скоро е декларирана възможност, която е малко вероятна".
Според нея Кожарева и Радев са обсъдили въпроса непублично, но тя е отказала да промени състава на кабинета:
"Мисля, че това, което видяхме, е повторение на разговор, който те вече са провели".
Имаме сблъсък, при който президентът се позиционира при ПП, изказа мнението си Румяна Коларова. Тя предполага, че останалите министри в проектокабинета са консултирани с президента:
"Убедена съм, че Горица Грънчарова-Кожарева е направила отстъпки пред президента, но явно това е номинация, на която тя държи".
Според нея сега въпросът е какъв е профилът на служебния кабинет.
Политологът посочи, че оттук нататък имаме два варианта. Първият е номинация за нов министър-председател. По думите ѝ това ще забави процеса, но едва ли ще даде изход от ситуацията. Другата опция е да продължи да действа служебният кабинет на Димитър Главчев и да бъдат насрочени избори, добави тя.
"Оттук нататък президентът започва да плаща политическа цена", категорична бе проф. Коларова и обясни, че Радев е направил политически ход.
Според нея няма основания да се говори за нарушение на Конституцията. За този акт той има своите правомощия, обясни тя. По думите ѝ Радев сериозно трябва да помисли за следващия си ход:
"Той не може да вменява на сегашния парламент избора на омбудсман и зам.-омбудсман. Ясно е, че няма политическа воля за подобно нещо".