Бизнес

Министърът на туризма иска 9% ДДС за ресторантите и ски съоръженията и през 2025 г.

   
Министърът на туризма иска 9% ДДС за ресторантите и ски съоръженията и през 2025 г.

Министерство на туризма изразява пълна подкрепа за запазването на намалената ДДС ставка от 9% за заведенията, ски и спортните съоръжения в ски курортите в бюджета на страната за 2025 г. и Закона за ДДС. Това се казва в позиция на ведомството, която беше изпратена до TravelNews. „Тази мярка трябва да стане постоянна, за да се гарантира правилното планиране в туристическия сектор и да се осигурят условия за устойчиво развитие на туризма в България“, посочват от Министерството на туризма. В момента намаленият ДДС за заведенията, ски съоръженията и фитнес центровете е гласуван от Народното събрание до края на тази година, като от догодина трябва да се върне на 20%.

Според служебния министър на туризма Евтим Милошев, 9% ДДС е ключов инструмент за създаване на благоприятна бизнес среда и запазване на конкурентоспособността на българския туристически продукт. Освен това, тази мярка ще подпомогне ресторантьорството и туризма в условията на нарастваща инфлация и ще създаде по-добро съотношение между качество и цена, което е от съществено значение за запазването на добрия имидж на страната като туристическа дестинация.

В предложението на Министерството на финансите за бюджета за 2025 г. няма удължаване на ДДС от 9% за ресторантите, ски съоръженията и фитнес центровете, обясниха пред TravelNews от браншовите организации в туризма. “Финансовото министерство действа подмолно и не предлага нищо, свързано с намален ДДС за ресторантьорския бранш в бюджета. Правят го с надеждата, че ние не четем, че не сме информирани и, че не знаем това какво значи. Това, че те не са го написали в бюджета, че отказват 9% ДДС, а не пишат нищо значи, че когато стане 1 януари 2025 г. мярката изтича и тъй като не е описана никъде, тя няма да бъде удължена“, коментира Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията. Организациите в бранша вече водят разговори с политическите партии това да не се допусне.

Председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Георги Щерев обяви пред TravelNews, че ще настояват за намален ДДС за заведенията и ски съоръженията и през 2025 г. Причината е, че туризмът не се е възстановил изцяло от Ковид пандемията и войната в Украйна. „Искаме мярката от 9% да се задържи дългосрочно и бъде еднаква за целия туристически сектор“, подчерта Щерев.

Зимните курорти също настояват за удължаване с една година на ставката от 9% на ДДС за спортните съоръжения. Това може да бъде разписано в преходните и заключителните разпоредби на предложените промени в Закона за ДДС, който сега е публикуван за обществено обсъждане и в него се предлага вдигането на прага за регистрация по ДДС на 166 000 лева, обяви Мариян Беляков, изпълнителен директор на "Пампорово" АД, по време на изнесеното заседание на парламентарната Комисия по туризъм в к.к. Боровец, който представи позиция на трите основни ски курорта.

Връщането на ДДС на 20% за достъпа до спортни съоръжения ще се отрази негативно върху конкурентоспособността на българските ски курорти. Освен това ще се отрази и върху цената на услугата, а и ще лиши от компенсаторен механизъм на бизнеса да "обере" инфлацията, ръста на заплатите, коментира Беляков. В допълнение напомни, че туристическите пакети са договаряни с туроператорите миналата година, когато е била заложена ставка от 9% ДДС и изрази опасения от счетоводен хаос.

Мая Христоскова, изпълнителен директор на концесионера на ски зоната в Банско - "Юлен" АД, изтъкна, че ски курортите имат еднакви проблеми и също изрази притеснение от увеличената ставката на ДДС за спортните съоръжение от 9 на 20%. Това оскъпява туристическата услуга и в един момент тя ще стане непродаваема, каза Христоскова. При връщането на ДДС на 20% лифт картите ще минат над 100 лева и може да достигнат някои нива в останалите ски курорти в Европа.