Анализи

Евробарометър: Повечето българи са оптимисти за ЕС

   
Евробарометър: Повечето българи са оптимисти за ЕС

Мнозинството от българите (60 на сто) и останалите граждани на ЕС (65 на сто) изразяват оптимизъм за бъдещето на Обединена Европа. Това сочат данните от проучване на "Евробарометър", представени днес от Европейския парламент.

Над половината българи (51 на сто) и почти половината от останалите в ЕС (48 на сто) изразяват положително отношение към Общността. Попитани дали страната им печели от принадлежността си към ЕС, 53 на сто от българите отговарят положително (70 на сто в ЕС). Според 61 на сто от българите и 72 на сто от останалите в ЕС, общоевропейските действия се отразяват на тяхното всекидневие.

За 53 на сто от българите и за 67 на сто от останалите в ЕС членството на страната им в Общността е важно. Уточнява се, че тези отговори в нашата страна са нараснали с 6 на сто за последните месеци.

Изследването показва, че българите ценят ЕС най-високо заради възможностите за работа (47 на сто у нас, при 24 на сто в останалите страни от ЕС). Българите и другите от ЕС оценяват високо също и това, че членството дава възможности за сътрудничество между европейските държави, допринася за мира и сигурността, както и за растежа на икономиката. Мнозинството (60 на сто у нас и 65 на сто в другите страни от ЕС) изразяват оптимизъм за бъдещето на Обединена Европа, а половината очакват в следващите пет години стандартът им на живот да не се промени.

Близо половината (48 на сто) от българските участници изразяват положително отношение към Европейския парламент (42 на сто в ЕС), като най-често така са настроени хората на възраст 25-39 години и завършилите образованието си след навършване на 20 години. Според 43 на сто от гражданите на ЕС и 32 на сто от българите, добре би било ЕП да има по-важна роля, а малко над 30 процента са на мнение, че досегашната роля на евродепутатите не трябва да се променя, пише БТА.

Проучването показва, че на изборите за евродепутати това лято 66 на сто от българите не са гласували (49 на сто в ЕС). Като основна причина да не гласуват, българите поставят на първо място липсата на доверие в политиката изобщо (40 на сто и повишение с 2% в последните месеци), като 30 на сто казват, че гласуването им не би променило нищо (17 на сто подобни отговори в ЕС). Онези, които са гласували, отбелязват като причина на първо място поскъпването на живота (56 на сто у нас и 42 на сто в ЕС) и икономическата обстановка в страната (53 на сто у нас и 41 на сто в ЕС).