Коментари

Елена Поптодорова: Най-лошият сценарий е регионална война в Близкия изток, която да трае дълго

   
Елена Поптодорова: Най-лошият сценарий е регионална война в Близкия изток, която да трае дълго

Най-лошият сценарий е регионална война в Близкия изток, която да трае дълго време. Такава прогноза направи в ефира на БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ.

"Докато се изтощят силите. Тя ще премине през силните военни машини на Израел, но и на Иран.

Близките дни и часове ще определят дали там ще се развие такава война".

Наложително беше да се свика КСНС при президента, коментира Поптодорова решението на държавния глава Румен Радев. 

"Големият риск за България е една нова вълна от мигранти, които панически ще напускат зоните на военни действия. В тази посока трябва да бъдат насочени анализите и мерките на органите за сигурност".

Държавите в ЕС не са готови за посрещането на такава вълна, смята Поптодорова.

"Започна някакво осъзнаване на проблема, но сравнително скоро. На първо място трябва да бъдат националните мерки, след това да се премине към общностните. Постоянна координация и консултация със съюзниците ни и в ЕС, и в НАТО – това е пътят да съхраним сигурността на границите си в едно непредсказуемо време".

Бившият ни посланик в САЩ отбеляза в предаването "Преди всички", че ракетите, изстреляни от Иран срещу Израел, не доведоха до загуба на човешки животи сред цивилното население. 

"Иран внимаваше да се цели във военни обекти. Очакването очевидно е било Израел да предприеме огледален удар – да търси такъв тип мишени, а да бъдат пощадени гражданите и в Ливан, и в Иран. Не може обаче да бъдем сигурни какъв ще бъде отговорът на Израел, съдейки по направените до момента декларации. 

"Хизбула", "Хамас" и хутите бяха силно обезсилени. Вече няма кой друг да действа от името на Иран и Техеран се видя принуден да действа пряко. Това е по-сериозното развитие на обстановката там. Израел със сигурност ще предприеме последващи удари. За Нетаняху път назад няма. Той вече  е заявил като цел гарантирането на сигурността на израелските граждани, а това минава през точно такива болезнени преки удари срещу основния противник – Иран. Няма друга държава, която да е обект на целенасочени опити за унищожаване. Затова не бива да се изненадваме от тези остри действия на правителството в Тел Авив".

Винаги съм била сред привържениците на търсене на дипломатическо решение, но с кого и как да се преговаря, запита Поптодорова. 

"Докато Нетаняху не види достатъчни гаранции за сигурността на гражданите си на север и на юг, няма да може да се пристъпи към някакво дипломатическо решениеСъздаването на Палестинска държава би успокоило обстановката, но кой ще я създаде – "Хамас" с терористичните актове или Абас в Западния бряг? Обстановката там е сложна и не е оптимистична".

До 7 октомври 2023 г. имаше създаден някакъв баланс в региона, припомни Елена Поптодорова.

"Вървяха преговори между Саудитска Арабия и Израел и бяха на път да подпишат документ за признаване на Израел от страна на Саудитска Арабия. Арабските режими са по-умерени и имаше склонност и в Обединените арабски емирства, и в Египет, и в Йордания, и в Саудитска Арабия да установят цивилизован диалог с Израел. На това се попречи. Това прекрати "Хамас" с удара си на 7 октомври. За съжаление, трябва да се премине през военни прийоми в момента, за да се стигне до умиротворяване. Това е цикличност, която не намира своето окончателно решение, поради съществуването на такъв вид организации. 

ЕС винаги  е имал категорична позиция – че чрез икономическо сътрудничество и мирни отношения може да подпомогне региона. САЩ са най-мощен фактор там. Ако реакциите на Нетаняху бяха по-постепенни, то това се случи под острото настояване на Вашингтон да не се ескалира напрежението. Но това беше възможно до един момент. Нетаняху е поел посока на военно осигуряване на сигурността на Израел". 

В оставащото време до 5 ноември, когато са президентските избори в САЩ, няма да има много рязка намеса на Вашингтон в региона на Близкия изток, смята Поптодорова.