Американски служители очакват Израел да отмъсти на Иран за атаката му по-рано този месец преди 5 ноември. Това твърдят източници на Си Ен Ен.
Тази времева линия ще изведе нарастващата нестабилност в Близкия изток директно в публичното пространство само дни след президентските избори в САЩ.
Графикът и параметрите на отмъщението на Израел срещу Иран са били обект на интензивен дебат в правителството на Израел и не са пряко свързани с времето на изборите в САЩ, поясниха източниците.
Все пак министър-председателят Бенямин Нетаняху - описван от високопоставени служители на американската администрация като политическо животно, дълбоко настроено към американската политика - изглежда силно чувствителен към всякакви потенциални политически последици от действията на Израел в САЩ, допълниха те.
Нарастващият конфликт в Близкия изток се очерта като постоянен проблем на американските избори. Президентът Джо Байдън, а оттам и вицепрезидентът Камала Харис, са изправени пред натиск от страна на прогресистите за справяне със ситуацията. Междувременно републиканците, включително бившият президент Доналд Тръмп, обвиниха администрацията, че е влошила кризата и е хвърлила света в хаос.
С наближаването на изборите американското правителство започна да оказва нов натиск върху Израел за подобряване на хуманитарните условия в Газа. В остро писмо държавният секретар Антъни Блинкън и министърът на отбраната Лойд Остин предупредиха Израел, че ако не предостави повече помощ на анклава, военната помощ на САЩ може да бъде преустановена.
В знак на тежката политическа динамика обаче писмото не беше подписано от президента или вицепрезидента, нито един от които не е заплашил публично да прекъсне помощта за Израел въпреки натиска от левицата. Крайният срок за допускане на повече хуманитарна помощ в Газа изтича след изборите. Предупреждението бе отправено същата седмица, когато в Израел пристигна усъвършенствана американска система за противовъздушна отбрана, която да защити страната срещу ирански атаки.
Как ще се развие конфликтът през трите седмици преди деня на изборите остава една от най-големите несигурности за двамата кандидат-президенти. Въпреки че не е проблем от първостепенно значение за много избиратели, кризата усложни усилията на Харис да спечели Мичиган - щат с голяма концентрация на арабско-американски избиратели.