Новини Светът

Вълна от птичи грип в Европа

   
Вълна от птичи грип в Европа

Птичият грип се разпространява бързо сред домашните птици в Европейския съюз този сезон, съобщава "Ройтерс".

Това поражда опасения от повторение на предишни кризи, довели до смъртта на десетки милиони домашни птици в Съюза, както и опасения, че заболяването може да се разпространи и при хората.

Високопатогенната инфлуенца по птиците, обикновено наричана птичи грип, е убила стотици милиони птици по света през последните години.

Разпространението ѝ сред хора и други видове бозайници, включително млекодайни говеда и свине в САЩ, поражда опасения, че вирусът може да мутира в такъв, който лесно се предава между хората, и да предизвика пандемия.

Между началото на миграционния сезон на 1 август и края на миналата седмица страните от ЕС са докладвали общо 62 огнища на птичи грип в различни птицеферми, предимно в източната част на блока, показват данни на Световната организация за здравеопазване на животните.

За сравнение, през същия период през 2023 г. са регистрирани седем огнища на птичи грип, докладвани във ферми в ЕС. Нивата обаче остават все още е доста под 112-те огнища, установени до края на октомври 2022 г.

Птичият грип обаче не е открит при хора или при говеда в ЕС, за разлика от САЩ, където вирусът се е разпространил в близо 400 млекодайни стада в 14 щата тази година и е открит при 36 души от април.

Четирима от тях са работили във ферма за яйца, заразена с вируса.

Птичият грип е сезонно заболяване сред домашните птици, което се разпространява предимно чрез изпражнения на заразени диви птици и транспорт на заразен материал. Обикновено се появява през есента при прелетните птици и намалява през пролетта.

Подобно на миналия сезон, Унгария регистрира най-големия брой огнища от началото на сезона на 1 август, като броят им нараства бързо през последните седмици.

В Полша - най-големият производител на птиче месо в ЕС, вирусът доведе до умъртвяването на 1,8 милиона птици, от които близо 1,4 милиона бяха само в една ферма.

Франция, която претърпя най-сериозните загуби през 2022/23 г., но беше почти пощадена през миналия сезон, засили мерките за биосигурност около птицефермите в средата на октомври, предвид нарастването на броя на случаите на птичи грип в няколко съседни страни.