Проектът „OPEN арт София“ завърши с впечатляващи резултати, обединявайки млади хора от крайните квартали на София и предоставяйки им достъп до културни институции, които обикновено остават недостъпни за тях. Инициативата, реализирана с финансовата подкрепа на Програма „Европа“ на Столична община, успя да вдъхнови десетки ученици и младежи да се потопят в света на изкуството, музиката и театъра.
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отвори вратите си за ученици от Специализираното училище за ученици с увреден слух „Проф. д-р Дечо Денев“. Посетителите имаха възможността да разгледат задкулисните пространства, да научат как се създават костюми и декори, и дори да се качат на главната сцена. Те се срещнаха с артиста Румен Григоров, който ги запозна с богатата история на оперетата, и с директора Еделина Кънева, която разказа за сложния процес на подготовка на представленията. Разходката включваше и посещение на шивалните и гардероба, където учениците се вдъхновиха от изкуството на създаване на сценични облекла.
Малък градски театър „Зад канала“ посрещна младежи от София на открита репетиция на пиесата „Есенна градина“. Те бяха топло приети от режисьора Юрий Дачев, който разказа за етапите на създаване на спектакъл. Младите посетители се запознаха с работата на артистите и имаха уникалната възможност да наблюдават творческия процес зад кулисите. Срещата завърши с прожекция на готовия спектакъл, оставяйки дълбоки впечатления у младежите и провокирайки интерес към театралното изкуство.
Националното музикално училище „Любомир Пипков“ прие ученици от 94 СУ „Димитър Страшимиров“ от кв. Христо Ботев, за да ги потопи в магията на музиката. Те разгледаха изложба, която разказва историята на училището и постиженията на неговите възпитаници. Кулминацията на посещението беше наблюдението на открита репетиция на Младежка филхармония София под диригентството на маестро Славил Димитров. За мнозина това беше първият досег със симфоничен оркестър, който остави траен отпечатък и вдъхновение.
Столична библиотека организира специално събитие за ученици със слухови увреждания, което включваше разглеждане на библиотечните зали, дигиталния център и богатия книжен фонд. Учениците проявиха особен интерес към литература, свързана с техните хобита и образование, като някои дори започнаха да четат книги на място. Събитието беше подкрепено от доброволката Мариела Боянова, която осигури превод на жестов език и активно участва в инициативата, оставяйки трайно впечатление у младежите.
Всички събития от проекта бяха заснети, за да достигнат до по-широка аудитория и да насърчат други млади хора да се включат в културния живот на столицата. Освен това, беше създадена дигитална книга, която събира историите, впечатленията и кадрите от тези вдъхновяващи срещи.