Новини от „друг“ свят
Нови разкрития във Велики Преслав
Нов зид, водопровод и пещ са открити при археологически проучвания в района на владетелската резиденция във Велики Преслав, съобщи ръководителят на разкопките д-р Радостина Благоева. „Все още не сме уточнили предназначението на зида. Предполагаме, че на него са стъпвали колони. Интересното при пещта е, че са използвани архитектурни детайли от жилищния дворец. На един от блоковете са изобразени четирилистни и шестлистни розети в рамка, които са били част от интериорната украса на двореца“, отбеляза Благоева. Разкрити са също три нови гроба от 13 век и водопровод, който минава под стената.
Най-голямата колония на прилепи
Размножителна колония на прилепи от видовете малък подковонос и трицветен нощник в района на Маджарово в Родопите е най-голямата в света, съобщи международното списание European Journal of Wildlife Research. Изследването е на български и чешки учени с водещ автор д-р Хелиана Дундарова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. България има богата прилепна фауна с големи колонии в пещери, мини и други подземни убежища, като само малка част от тях са в сгради. Между 15 000 и 18 500 индивида от осем вида прилепи обитават изоставен воден резервоар и две сгради като лятно убежище.
Коралите побеляват
Световните коралови рифове са опустошени от затоплянето на океана и е необходимо спешно финансиране, за да бъдат спасени. Планетата може да загуби първата си екосистема, каза Питър Томсън, специален посланик на ООН за океаните. Ако климатичните промени продължават да водят до повишаване на температурата на водата, коралите ще бъдат подложени на още по-голям топлинен стрес и ще губят водораслите, живеещи по повърхността им. Без тези водорасли коралите са уязвими на болести, глад и смърт. По данни на Национално управление по изследване на океаните и атмосферата на САЩ 77% от коралите са побелели.
Първият в света дървен сателит
Той е създаден от японски учени и беше изстрелян от космическия център на НАСА в Кейп Канаверал, Флорида. С размери на човешка длан, сателитът ще бъде изпратен до Международната космическа станция с мисия на SpaceХ, а по-късно ще бъде пуснат в орбита на около 400 км над Земята. Целта е да се изследва потенциалът на възобновяем материал като дървото за проучванията на Луната и Марс.
Къде е водата от Марс
Благодарение на китайския марсоход "Чжужун" учени са събрали нови доказателства, че преди милиарди години на Марс е имало океан и планетата не е била пуста и суха. Те описват корита, седиментни канали и кални вулканични образувания, свидетелстващи за брегова линия и за плитка и дълбока морска среда. Океанът вероятно е изчезнал преди приблизително 3,42 млрд. г. Подобно на Земята и другите планети от Слънчевата система, Марс се е формирал преди около 4,5 млрд. г., когато океанът е съществувал. Изследователите се опитват да разберат какво се е случило с цялата вода, която някога е била налична на неговата повърхност.
Музей на откраднатото изкуство
На малка уличка в непалския град Бхактапур се намира Музеят на откраднатото изкуство, където са изложени реплики на статуи на богове и богини, сред които на хиндуистката богиня на мъдростта Сарасвати. Всички те ще бъдат преместени през 2026 г. в музей в град Панаути, на 32 км от столицата Катманду. Музеят е дело на природозащитника и създател на репликите Рабиндра Пури, чиято мисия е да върне десетки откраднати непалски артефакти от музеи, аукционни къщи и частни колекции в САЩ, Великобритания и Франция.
Най-бързите животни
Най-бързото животно на сушата е гепардът, който може да достигне максимална скорост от 104 км/ч. Във водата най-бързи са жълтоперата риба тон и уаху, които се движат със скорост съответно от 75 и 77 км/ч. Във въздуха титлата за най-бърз хоризонтален полет със 112 км/ч принадлежи на белогушия иглоопашат бързолет. Нито едно от тези животни не е нито особено голямо, нито особено малко за вида, който представлява. Всички са със среден размер. Причината е, че когато увеличават масата си, те променят биологичните си характеристики.
Максималната възраст на мъжете и жените
Учени от университетите Тилбург и „Еразъм Ротердам“ са анализирали продължителността на живота на повече от 75 хил. души, починали 30 г. преди 2017 г. Заключението е, че хората със здравословни навици живеят до 90 г., а максималната възраст е около 115 г. - 115,7 г. при жените и 114,1 г. при мъжете. Според Книгата на рекордите на "Гинес" французойката Жан Луиз Калман е най-възрастният човек, живял някога. Тя умира през 1997 г. на възраст 122 години и 164 дни. Интересното е, че пушила до смъртта си.
Гробница на 4000 години
Уникална гробница на 4 хил. г., първата по рода си от периода на Средното царство (1938 г. пр. Хр.-1630 г. пр. Хр.) с няколко непокътнати погребални места откриха археолози от съвместна американска и египетска експедиция край египетския град Луксор. Намерени са бижута, огърлици, гривни, ръкавици, две медни огледала с дръжки от слонова кост, както и пръстени и колани от скарабей, изработени от гранат, фаянс и др. Една от огърлиците е с аметистови и ахатови мъниста, обграждащи амулет с глава на хипопотам. През годините в Луксор са разкрити стотици гробници, включително на фараона Тутанкамон, управлявал от 1332–1323 г. пр.н.е.
Снегът на Фуджи закъсня
Сняг покри склоновете на японската планина Фуджи в началото на ноември. Това е близо 130-годишен рекорд за най-късен снеговалеж. За сравнение миналата година бялата пелена е покрила планината още в първите дни на октомври. Метеоролозите от синоптичната станция „Кофу” са потвърдили наличието на сняг на 3776-метровата планина, която е най-високата в Япония. За първи сняг на Фуджи се смята, когато всички склонове на планината са покрити с плътна пелена, която може да се види от „Кофу”.
Открита е древна астрономическа обсерватория
Мексикански археолози разкриха при разкопки голям церемониален комплекс, обхващащ площ от 7,4 акра в Тетелихтлик, който достига своя разцвет между 200 г. и 100 г. пр.н.е. и е обитаван още четири века. Учените смятат, че той е служил като астрономическа обсерватория. Най-голямата структура в него е подравнена с Канопус, най-ярката звезда в южното съзвездие Кил. Открит е и кладенец, в който има дървени въглища, керамика и скулптура от палмово дърво, символизираща змия, в знак на почит към древните предци. Разкопките са потвърдили, че първоначалното оформление на Тетелихтик и подравняването на неговите пирамидални структури са били ръководени от астрономически познания. Една от структурите е била предназначена за наблюдение на Слънцето.
Новите камбани на "Нотр Дам"
Осемте камбани на северната камбанария на "Нотр Дам" в Париж, която отново ще отвори врати на 7 декември, забиха на 8 ноември за първи път след пожара, опустошил прочутата катедрала преди повече от пет години. Те бяха демонтирани, почистени от оловен прах и реставрирани преди да бъдат върнати на мястото им. От "Габриел" с тегло над 4 тона до най-малката "Жан-Мари", която тежи около 800 кг и е кръстена на кардинал Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 до 2005 г., осемте камбани носят имената на личности, белязали живота на епархията и църквата.