Анализи Новини

Седмичен коментар - Заглавия и цитати от медиите

   
Седмичен коментар - Заглавия и цитати от медиите

18-24 ноември 2024

„Нашата държава страда не толкова от слабите партии, колкото от некултурността на политическите мъже, които са неспособни да съзрат задачите, поставени от националното и общественото развитие на България.“

Симеон Радев, „Строители на съвременна България“

 

Или отлагаме еврозоната, или отлагаме плащанията 

Нашата политическа класа е мързелива - предпочита да си взима заплатите и да тупа топката. Ако през декември не се сформира правителство и не се приеме бюджет за догодина с поне 3% дефицит, влизането ни в еврозоната се отлага за 2028 и дори 2029 г. В предизборна ситуация е много опасно да се гласува бюджет, защото всички партии ще наддават, за да се харесат на електората. Заради такова наддаване при предишни избори сега се очертават големи дупки в бюджета. Трябва много сериозна фискална политика. Няма как да се направят допълнителни разходи за милиарди за вдигане на заплатите на полицаи, армия и други. Или отлагаме еврозоната, или отлагаме тези плащания. 

Предложената амнистия за неплатени данъци и осигуровки и очакваните 4 млрд. лв. постъпления в хазната са невъзможни, защото никъде по света подобни амнистии не са сработили. Не бива да се разчита и на допълнителни постъпления от данък свръхпечалби на банките. Неминуемо ще се стигне до вдигане на данъци. Новото правителство се нуждае от финансов министър камикадзе. (Симеон Дянков, бивш финансов министър, БНТ)

Поканата е приета

ПП-ДБ прие поканата на ГЕРБ за среща, подписана лично от Бойко Борисов. В нея се посочва необходимостта от формирането на парламентарно мнозинство и излъчването на редовно правителство.

Бойко Борисов предлага за председател на Народното събрание да бъде издигнат лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов. За себе си обаче Борисов категорично запазва премиерския пост на редовно правителство, съобщи Епицентър.

По-късно от ГЕРБ съобщиха, че не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите, както предлагат от ПП-ДБ, и призовават той да бъде на масата на преговорите.

Откровения

Кирил Петков: Непреодолими ли са условията, които ПП-ДБ поставя на ГЕРБ - да се откажат от Пеевски, Сарафов да не е главен прокурор, Борисов да не е премиер, а срещата между двете формации да бъде лидерска и в присъствието на медии.

Наталия Киселова: Горят се мостове, отправят се обиди, лепят се етикети. Не отива на Народно събрание да използва такъв език. За нас Бойко Борисов е неприемлив за премиер.

Станислав Балабанов: Не бихме подкрепили ген. Атанас Атанасов за председател на Народното събрание.
Павела Митова: Няма да гарантираме служебен кабинет, подвластен на ГЕРБ.

Надежда Йорданова: ГЕРБ проявява политически егоизъм. Опасността от предсрочни избори става все по-голяма, защото политическите партии избягват причината, поради която изборите не бяха честни.

Кристиан Вигенин: Подходът на ГЕРБ ни води към нови избори. Пеевски и ДПС-Ново начало нямат място в управлението на държавата.

Любослав Костов: Подоходната политика не трябва да е заложник на политически интриги.

Илхан Кючюк: Ние заменихме лекарите, инженерите, юристите с хора, които носят гласове в джоба си! Време е да коригираме това.

Хамид Хамид: Не очаквайте ДПС-Ново начало да даде подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това.

Без ясна политическа воля

Не мисля, че се задава конституционна криза, поне дотолкова, доколкото нашата Конституция преди промяната гарантираше непрекъсваемост в управлението на страната, при положение, че имаме едно политически неутрално правителство с ясно изразена воля и подкрепа. Проблемът е, че в момента не виждам правителството да функционира по този начин. Зад него няма ясно изразена политическа воля и от това се възползват редица хищници, които дебнат в засада и ги устройва да имаме точно такова състояние на държавата. Не искам да вменявам вина на този кабинет, но той е поставен в такива условия. (Президентът Румен Радев пред журналисти по време на посещението си в Сингапур) 

Ще се почисти ли политическото поле

Не е възможно Борисов да бъде премиер, независимо какво се говори от неговото обкръжение, че Тръмп и Европа го очаквали. В Европа са чули, че ГЕРБ е против Украйна да се защитава с далекобойни ракети, не са затворени досиетата "Барселона", "Пачки, шкафчета, пистолети и Мата Хари". Пеевски и Борисов нямат интерес с ПП-ДБ да има коалиция. ПП и ДБ да не се полъжат, да не счупят стомната трети път. Те трябва да се мобилизират в борбата за умовете и сърцата на хората, да тръгнат из страната, да бъдат лидери, а в парламента да бъдат опозиция.

Без да се ометат купувачите на гласове, корумпирани прокурори, всички останали изкривявания в обществото, няма да има честна политическа борба. Може би не след едни, а след два или три избора ще започне укрепването на онези политически групи, партии или съюзи, които ще почистят политическото поле от мафията. Вдигнатият юмрук на Радев не беше театър. (Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат, „Хоризонт“) 

В очакване на Шенген

Австрийското правителство подписа споразумение с България и Румъния за пълното присъединяване на двете страни към Шенген за пътуване без граничен контрол. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви: “България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие“.

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено. 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиция ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната граница, съобщи служебният вътрешен министър Атанас Илков. Шест месеца ще остане засиленият граничен контрол на границата с Румъния, но от януари не се очаква да има опашки от тирове, увери Илков. На българо-турската граница, която ще стане външна за Шенген, ще има подсилване и обмяна на опит между Унгария, Австрия и Румъния с България. Заради новите ангажименти ще има нужда от повече пари. Сътресения в "Гранична полиция" няма да има, увериха от МВР.

Като семеен скандал

За партньорите отвън изглеждаме изключително нестабилни и уникални. Трябва да кандидатстваме за рекордите на Гинес – за много кратък срок, толкова избори без резултат. Все още не се работи да се търси изход от ситуацията. Сега всеки си мери мускулите. Дебатите приличаха на семеен скандал. … Още 2011 г. бяхме готови да влезем в Шенген. Най-важното за българските граждани е, че като минават през границите на Гърция и Румъния няма да чакат на граничен контрол. Това ще създаде усещането колко голяма е Европа, а ние принадлежим към нея. (Румяна Бъчварова, бивш вътрешен министър, депутат и дипломат, Нова тв)

Режат клона, на който стоят

Председател няма и Народното събрание изглежда напълно безпомощно и безполезно. За политиците това не представлява проблем – едни искат нови избори, други си правят кръчмарски сметки за следващия служебен кабинет, а трети чакат Конституционният съд да пореже и последните остатъци от миналогодишните промени в основния закон.

Хората гледат позорния хаос в Народното събрание и се оглеждат за нови партии и спасители. Мнозина нескрито мечтаят за президентска република или президентска партия и биха посрещнали с възторг политическия възход на Радев. Някои политици – ДБ например, вече се усещат, че прогнилият парламент е проблем за демокрацията и правовата държава. Повечето обаче си карат както си знаят, без да им пука, че режат клона, на който седят. И с безобразието, което творят в Народното събрание, организират собственото си погребение. (Из коментар на Людмил Илиев, „Сега“)

За три седмици 36 сътрудници

Всяка парламентарна група има право на постоянни сътрудници, които се назначават за служители на НС, за да подпомагат дейността на депутатите. Заплащането им идва от допълнителните разходи, които народните представители вземат над заплатите си. Те са в размер на две трети от основното им възнаграждение. Парите могат да се ползват за консултации, експертизи, наемане на помещения и др.

За три седмици в този парламент са назначени 36 сътрудници на 25 депутати. С трима са се сдобили Асен Василев, Любен Иванов и Тома Биков, а по двама имат Александър Ненков, Атанас Атанасов, Елисавета Белобрадова, Татяна Султанова. Кирил Петков засега има само един сътрудник за ресора външна политика. Николай Денков ще се подпомага от Иван Модев, бивш шеф на политическия му кабинет като премиер, а Бойко Рашков е назначил като експерт Николай Спасов, който оглавяваше политическия му кабинет като вътрешен министър.

Да надделее националният интерес

Грешка беше да се сложи списък на служебните премиери. Това е авантюризъм, законодателна аматьорщина. Правомощията на президента идват по време на служебни правителства, но той няма вина, че често ни управляват такива. Защо е проблем изборът на председател на парламента, след като той няма кой знае какви правомощия. Крайно време е да излезем от политическата криза, националният интерес да надделее над партийния. Ситуацията е благоприятна Румен Радев да направи партия, без да изчаква края на мандата си. Цялостно касиране на изборите ще е катастрофа. (Проф. Огнян Герджиков, БНТ)

Досега не е имало такова чудо

Всички политически партии атакуват изборните резултати. Излиза, че сами признават, че парламентът е нелегитимен. Тогава всеки си задава въпроса: "А какво правите в този парламент, след като признавате, че сте нелегитимни?". Странна картина се очертава, досега не е имало такова чудо, но очевидно трябва да изживеем тази политическа болест докрай. Политическият елит показва, че не е в състояние да ръководи държавата. Вместо интересите на избирателите той представлява интересите на един тесен политически кръг, който мисли единствено и само за облагите от властта. Когато има нормален диалог и  не се поставят червени линии, които се защитават с голи гърди, тогава ще се намери изход. Когато се подхожда с оглед на партийния интерес, резултатът е този, който наблюдаваме.

Конституционният съд не е пожарна команда или спешна медицинска помощ. Той може да обяви, че нещо противоречи на Конституцията, но не може да измени Конституцията. Не виждам как може да ни избави от това сполетяло ни конституционно нещастие и да оправи всичко. Струва ми се, че ще се наложи друго мнозинство да извърши седма конституционна поправка. (Проф. Пламен Киров, радио "Фокус“)

Демокрацията у нас има проблеми

След шест предсрочни парламентарни избори за три години за пореден път Народното събрание зацикли. На думи народните представители, избрани да оправят държавата, само имитират отговорно поведение, а изцяло са погълнати от вражди и лични интереси и не могат да се разберат за елементарни компромиси в името на хората, които са ги издигнали. На този фон шансовете за формиране на нормално правителство с всеки изминал ден се изпаряват и държавните институции са в нещо като будна кома. Правосъдната система също се оказа ялова – Висшият съдебен съвет не само не може да избере главен прокурор, но дори не успява да обнови по законен път органите си на управление, чийто мандат е изтекъл.

Появиха се съмнения за злоупотреби на току-що отминалите избори и искания за касирането им. След възстановяването на демократичната система у нас през 1989 г. има цели девет назначени без избори кабинети. Това е абсолютен рекорд в Европа. (Иван Бутовски, „24 часа“)

Театър пред избирателите

Дневният ред на всяка една от политическите формации не е свързан с управлението на държавата, нито с конкретни политики, а с театър, който да бъде показан на собствените им избиратели и това да им гарантира политическото оцеляване. В момента се разрушава всяка възможност за функциониране на демократични институции в държавата, като всяка една бива развенчавана и разбивана. Това прави невъзможен какъвто и да е разговор и ход напред. Възможността да се създаде смислено управляващо мнозинство е изчерпана, тъй като единствената възможност минава през ясна договорка между ГЕРБ, ПП и ДБ, но има липса на каквото и да е желание в тази посока. (Политологът Христо Панчугов, радио "Фокус")

Криза на партийните елити

Това не е криза на демокрацията, а на партийните елити. До края на годината правителство – абсурд! Хипотетичните радикални решения за пробив в сегашната ситуация са оттегляне на политическите елити на големите партии, което е с почти нулева вероятност да се случи, или ръст на резултата на националистическите и радикалните партии, който да принуди останалите да се споразумеят, което е с по-висока вероятност за случване. Третата хипотеза – най-вероятната, е свързана с края на мандата на президента Радев, повече от половината от който изтече. Има заряд в референдум за смяна на формата на управление с по-голяма тежест на президента. (Политологът Георги Киряков, БНР)

Има ли изход

Страната върви към поредните парламентарни избори най-вероятно през пролетта, за да може на 16 януари да се избере главният прокурор, който е крайно нежелан от ПП-ДБ и доста приемлив за Бойко Борисов. Изход за решение на парламентарната криза е да се избере за председател Силви Кирилов от ИТН. Бойко Борисов не вярва, че може да направи правителство с ПП-ДБ, по-скоро ще вземе първия мандат и ще го върне. Той ще получи мощна подкрепа от чужбина, ще има достъп до международния си капитал - Германия и Тръмп, но чак през февруари. Решение на политическата криза е създаването на партия от президента Радев, но трябва да е сега и то с движение, а не да стане партиен лидер. Нови предсрочни избори ще доведат до сегашната патова ситуация, но с Радев във вота ще е друга история. (Андрей Райчев, БНТ)

Когато направим като Тръмп

Тръмп ще уволни през следващите 18 месеца повече от 50 хил. федерални чиновници, в т.ч. от Държавния департамент, ЦРУ и Пентагона. Очаква се най-голяма да е "метлата" в структурите, които регулират и контролират бизнеса в различни сектори, които генерират корупция и задушават свободната стопанска инициатива. Когато направим нещо подобно в България и намалим администрацията поне наполовина, тогава имаме шанс за развитие и просперитет в бъдеще. Всичко останало е преливане от пусто в празно. Нужни са масови съкращения в бюджетния сектор и закриване на регулатори, регулаторчета, агенции и агенцийки. Дебюрократизация и разумна дерегулация! (Доц. Борислав Цеков, фейсбук)

Продължава сагата с промените

Президентът Румен Радев отново оспори частта от шестата поправка в Конституцията, свързана с назначаването на служебното правителство, възможността депутатите да са с двойно гражданство и непрекъсваемостта на мандата на Народното събрание. Според него със заложения механизъм за назначаване на служебното правителство се "отменят механизмите за носене на политическа отговорност при формирането и функционирането на органите на държавно управление".

Радев смята, че когато едни и същи хора да са едновременно народни представители от действащия парламент и кандидати за следващия, това им осигурява непропорционално предимство заради двойния имунитет.  Що се отнася до това български граждани с двойно гражданство да могат да бъдат избирани за народни представители, президентът се позовава на Конституционния съд, че "упражняването на властта във всяка държава е елемент от държавния суверенитет" и е "съмнително доколко упражняването на властта от лица с чуждо гражданство гарантира нейната независимост".

На какво разчита "България може"

"България може" ще се бори за връщане на българския дух и вярата в традиционните български ценности, с уважение към традициите и отворени към новото, ще разчита на модерните консервативни избиратели и в центъра ѝ ще са бизнесът и икономиката. Това заяви икономистът и бивш тв водещ Кузман Илиев в събота при учредяването на новата партия. Тя ще има двама съпредседатели – Кузман Илиев и предприемачът Иво Русчев. В нея е и бившият президентски съветник Александър Маринов.

Ще има ли 9 млрд. повече в хазната

Няма предвидено увеличение на осигурителните вноски догодина, нито премахване на добавките към пенсиите, въведени през пандемията, съобщи служебният финансов министър Людмила Петкова пред журналисти. Обсъжданите приходни мерки в проектобюджета за 2025 г. се очаква да донесат около 9 млрд. лв. повече в хазната, от които около 3.9 млрд. лв. от еднократна мярка за доброволно внасяне на данъци и задължителни осигурителни вноски.

Сред идеите за повече постъпления в хазната са увеличаване на акциза върху цигарите; амнистия за неплатени задължения към хазната, еднократно деклариране на необявени досега доходи; увеличаване на събираемостта; налагане на данък върху свръхпечалбата на банките; възстановяване на единната ставка от 20% ДДС. Предвижда се увеличението на пенсиите да е 9,7%, а заплатите в държавния сектор да се вдигат поетапно.

Дългът ще продължава да расте

Данъчната амнистия е еднократна мярка, отчаян опит е да се запуши дупката в бюджета. Не може всяка година да има данъчна амнистия, защото никой няма да плаща данъци, а повишените разходи са всяка година. Дори сега да запушат някаква част от дупката, тя с още по-голяма сила ще се отвори в следващия период. Тогава какъв фокус ще направим, какво ще извадим от ръкава?

Искаме да увеличим разходите за сектор „Сигурност“ при условие, че имаме най-големите разходи за този сектор в целия ЕС като дял от БВП. Всякакви неразумни решения на депутатите в стремежа им да се харесат на избирателите отварят огромната дупка в бюджета, която все по-трудно ще бъде запушена с все по-големи и скъпи кредити. Дългът ще продължава да расте, докато в един момент банките спрат да ни кредитират. (Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, „Телеграф“)

Накъде се движат влаковете

БДЖ е като черна дупка за парите на данъкоплатците, заяви пред радио "Фокус" проф. Симеон Ананиев, бивш директор на Агенция "Железопътна администрация", сега председател на Клъстер "Зелен Транспорт". В държавните железници се преразпределят огромни обществени средства, нереформирането им е изгодно за тези, които се страхуват да не изгубят много лостове за тяхното усвояване.

БДЖ е в ужасно състояние, а България е една от малкото страни в ЕС, които не са либерализирали пътническия си жп транспорт, каза професорът. БДЖ получава милиони за изминати влак/км и най-печеливши се оказват линии, по които има един вагон и един локомотив, изтъкна Ананиев. Според него БДЖ е един от бастионите, който властимащите и разпределящи средствата искат да запазят, като обясняват как всичко се прави за хората като социална политика..

Безводието за водата

Няма бързо решение на проблема с безводието. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Водният сектор е бил зарязан десетилетия. Ако просто се вдигне цената, това няма да оправи нещата. Необходими са сериозни административни и законови промени, които да променят начина, по който водите да се управляват много по-добре. Колкото и вода да има в язовирите, много вероятно е да има режим, защото тя изчезва по пътя. Ако се включат водите на Дунав, България става богата на водни ресурси. Проблем е и разрушаването на напоителната система, която беше много добре развита в миналото. (Юлиян Попов, бивш екоминистър, „Неделя 150“, БНР)

В сърцето на българите

Тържествена света литургия по случай 100 г. от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" отслужи в събота патриарх Даниил.

"Днес е ден за прослава на Бога - 100-годишнина от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Повече от 100 г. тази катедрала е най-дълголетният храм на Балканския полуостров“, каза патриархът. "Този храм е дело на целокупния ни народ. Всеки един българин е взел участие с пожертвувания, толкова държавни служители и църковната йерархия, за да се извърши подготовката на храма и ето едно всенародно усилие, в едно трудно време. В основата на този храм е благодарността и резултатът е налице и през всички превратности на времето, през бомбардировките на Втората световна война, храмът пострадва, но до днес стои непоклатен и утвърждава и столицата ни, и утвърждава всички нас, защото "Св. Александър Невски" е в сърцето на всеки един българин. Тук е съсредоточието на църковния живот и живота на народа ни", каза още патриарх Даниил.

„Имаме представители от почти всички Поместни църкви. Вчера руската делегация беше. Поради прекъснатото евхаристийно общение на Руската православна църква и Вселенската патриаршия, не могат да вземат участие в светата литургия, но вчера отслужиха молебен“, каза още патриархът.

Пришълци спасяват България

56 807 имигранти, променили мястото си на пребиваване от чужбина у нас, почти са спрели стопяването на българското население през 2023 г., става ясно от данните на НСИ, предоставени на „Телеграф“. Сред заселилите се има както завърнали в родината си българи, така и чужденци, избрали да живеят в България. Най-многобройни са емигрантите от Турция - 14 178 души. Статистиката обаче не дава отговор дали това са етнически турци или потомци на изселилите се по време на възродителния процес.

Вторите по численост са украинците – 9953 души, а трети - емигрантите от Руската федерация, които са 5506 души. Сирийските бежанци са 4990. Много са и емигрантите от Германия – 4108. Повечето от тях обаче са българи, завърнали се да живеят в родината си. Доста емигранти има и от Великобритания, Гърция, Италия, Испания. През миналата година има 369 заселници от Индия, търсени за работна ръка. Ако през последните години хората, избрали да се заселят в България, са около 37-40 хил., през 2023-а броят им надхвърля 56 хил.

Тревожна хроника

С 50% са се увеличили работещите бедни през последните години у нас. Независимо, че минималната работна заплата постепенно се увеличава, 48% от домакинствата са под линията на бедност, съобщиха от КТ "Подкрепа". От КНСБ предупредиха, че без балансиран подход към дефицита в бюджета за догодина ще се стигне до протести в много сектори.

63% е спадът за първите девет месеца на годината. Към края на септември те възлизат на 1.242 млрд. евро. 

37% от българите смятат, че животът се е подобрил, откакто страната ни е в ЕС, а 32%, че се е влошил, показва изследване на "Тренд"

40 хил. младежи до 25 г. са изтеглили заеми. Длъжниците до 30-годишна възраст са 120 хил., а общо длъжниците в България, срещу които се водят изпълнителни дела, са малко над 1 млн., показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.

Русия отговаря с „Орешник“

Президентът Путин заяви, че конфликтът в Украйна е придобил глобален характер и не изключи удари срещу страните, предоставили въоръженията за удари дълбоко в територията на Русия. В телевизионно обръщение той осъди украинските ракетни обстрели срещу военни цели с американски и британски ракети. Путин съобщи, че в отговор руските сили са изстреляли срещу Украйна нов тип балистична хиперзвукова ракета "Орешник". Ударът без ядрена бойна глава е бил насочен срещу обект на украинския военно-промишлен комплекс. Руският президент изтъкна, че „Орешник“ развива 10 пъти скоростта на звука и не може да бъде прихваната от западните противовъздушни системи.

30 минути преди изстрелването на „Орешник“ Русия е предупредила САЩ по линия на руския Национален център за намаляване на ядрената опасност, който работи в автоматичен режим и поддържа постоянна връзка с аналогичната система на Съединените щати, съобщи говорителят на Кремъл Песков.

Нова стъпка в ескалацията

Решението на Байдън да разреши използването на оръжейни системи, доставени от САЩ, от Украйна за атаки на територията на Русия искаше да изпревари встъпването на Тръмп в длъжност. То няма за промени драматично ситуацията на фронта, но е нова стъпка в ескалацията на войната. Но доколкото динамиката на бойните действия определено не е в полза на Украйна, то би могло да засили нейните бъдещи преговорни позиции. Тръмп няма да бъде про-руски президент. Той ще бъде про-американски и най-вече – про-Тръмп. И няма да спре помощта за Украйна, но вероятно значително ще я съкрати, а доставките на оръжие все повече ще се осъществяват на търговска основа. (Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, из интервю в „Труд“)

Огъвай дървото, но внимавай да не се счупи

Бившият германски канцлер Ангела Меркел не смята за грешка, че през 2008 г. се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО. В мемоарите си, откъси от които бяха публикувани в "Ди Цайт", тя предупреждава, че Русия е ядрена сила, с която няма как да не се съобразяваш. 

"Разбирам източноевропейците, които след като току-що са се отърсили от съветската хегемония, че не искат да развиват никакви отношения с Русия, но тя няма да изчезне от географската карта", пише Меркел.

В спомените си от срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 г. тя обяснява, че към онзи момент Украйна, като никоя друга държава е била обвързана с военен договор с Русия за разположения на п-в Крим руски Черноморски флот. "Би било безотговорно да взимам решения без да се съобразя с руския президент", пише Меркел. И припомня, че НАТО не е имал стратегия за отношенията с Русия, а съдбовната среща на върха в Букурещ се е състояла година след ключовата реч на Путин в Мюнхен, от която е станало ясно, че той няма да се примири с водещата роля на Съединените щати в света след края на Студената война. 

В мемоарите си Меркел описва трудностите си в отношенията с новоизбрания тогава американски президент Тръмп, който според нея е изглеждал очарован от Путин и други авторитарни лидери. След първата си среща с него в Белия дом тя потърсила съвет от папа Франциск как да работи с Тръмп, когото описва като човек с "манталитета на брокер на недвижими имоти". "Огъвай дървото, но внимавай да не се счупи", казал папата.

Европа е губеща номер едно

Петстотингодишната ера на господство на западната цивилизация приключи и идеята светът да бъде организиран според западния модел се провали. Центърът на световната икономика се е измества на Изток и следващият век ще бъде векът на Евразия. Европейските държави вече не са в челната петица в световната икономика. Европейските лидери не могат да се откажат от идеята за разделяне на блокове, не искат да изграждат отношения с азиатските страни и да извличат полза от факта, че Европа е част от Евразия, затова европейското икономическо изоставане ще продължи още много години. Ако ЕС беше част от САЩ, той щеше да е третият най-беден щат. Това показва, че Европа е губеща номер едно в настоящите процеси. (Унгарският премиер Виктор Орбан в реч на Евразийския форум в Будапеща)

Шекеринска става зам.-шеф на НАТО

Щастлив съм да съобщя за назначаването на Радмила Шекеринска за следващ заместник генерален секретар. Тя е истински вярваща в НАТО, знае каква работа е необходима за присъединяване към алианса и какво означава да си пълноправен член на НАТО. Очаквам с нетърпение да работя с нея, когато пое тази важна функция. (Марк Рюте, генерален секретар на НАТО, цитиран от медиите в Северна Македония)

Защо загинаха 1 млн. момчета

Западът загуби войната в Украйна, въпросът е как Тръмп ще уреди нещата. Путин няма да напусне Украйна. Войната ще бъде решена, както навремето във Виетнам или Корея. Русия бе отслабена, Америка получи всичко, което искаше, както и Китай. Един милион момчета умряха. За какво? Америка иска друго място в  света. Китай никога няма да е супер сила, това е империя, обърната навътре в себе си. Америка ще бъде хиперсила, но по-миролюбива. Тръмп ще се опита да привлече Русия към себе си и да я откъсне от китайската прегръдка. (Журналистът Тома Томов, Би Ти Ви)

Въпросът е кой?

Тръмп обеща, че ще прекрати войната за 24 часа, но едва ли това ще се случи. Има два много важни въпроса. Първо, кой ще плати реконструкцията на Украйна за половин трилион долара? До момента няма механизъм, по който това да стане. Ако Русия победи, някой ще трябва да извади тези пари под формата на заеми или помощ за Украйна. Въпросът е кой? Второ - готова ли е американската и изобщо западната военна индустрия да загубят войната и да оставят Русия да продава оръжие на половината свят идните 30 г.? Ще има отрезвяване и това ще попречи на Тръмп да направи радикални промени. (Николай Стайков, журналист и съосновател на Антикорупционния фонд, из интервю в OFFNews)

И Солун с метро

На 30 ноември премиерът Мицотакис ще открие метрото в Солун, чийто проект се обсъжда повече от сто години. То ще има 13 станции, 18 автоматизирани влака, които ще се управляват без машинисти, ще превозва около 315 хил. пътници на ден и ще намали автомобилния трафик в града с около 60 хил. коли. Влаковете ще се движат през 90 секунди в пиковите часове. Цената на билета ще е 0,60 евро. Средната дълбочина на тунелите е 20 м, за да се запазят ценни артефакти, които са по-близо до повърхността. Стойността на проекта е около 3 млрд. евро, като включва и предстоящо разширение до Каламария с още пет станции. Солун е последният европейски град с население над 1 млн. души, който нямаше метро.

Подаръци за Северна Корея

Повече от 60 животни, включително лъв и две кафяви мечки, подари руският президент на главната зоологическа градина на Северна Корея. Министърът на околната среда Александър Козлов докара животните в Пхенян с товарен самолет. Пратката включва два яка, пет какаду и десетки фазани и мандарински патици. Подаръците идват, след като Северна Корея изпрати войници да се бият редом с руснаци в Украйна. Преди това Путин подари на севернокорейския лидер Ким Чен Ун 24 чистокръвни коне. Той от своя страна изпрати на руския президент две кучета.

Вести от България

Делян Пеевски беше отличен с медал за особени заслуги към украинския народ от председателя на Върховната рада в Украйна Руслан Стефанчук. Отличието му беше връчено от украинския посланик у нас Олеся Илашчук, която му благодари за подкрепата по време на 1000 дни от руската агресия в Украйна. Същите медали са получили Бойко Борисов и Кирил Петков.

Целият втори етаж на централата на ДПС на ул. „Стамболийски“ в столицата е поискал Джевдет Чакъров.

България е първата държава в Европа, която пуска собствен изкуствен интелект от последно поколение. Постижението е на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет и е създадено да работи на български език.

Вести от света

Европа е на ръба на нова енергийна криза, тъй като бързо изчерпващите се запаси от газ и потенциалните прекъсвания на доставките от Русия заплашват да влошат и без това трудната ситуация, сочи анализ на „Блумбърг“.

Корупцията в правителството на Зеленски ще остави украинците на студено тази зима, коментира Максим Тъкър в „Таймс“.

Сръбският президент Вучич и словашкият премиер Фицо обявиха, че ще присъстват на парада на Победата през май 2025 г. в Москва. 

300 тoнa злaтo нa cтoйнocт oĸoлo 82,8 млрд. дoлapa ca oтĸpити в ĸитaйcĸaтa пpoвинция Xyнaн. Гeoлoзитe ca намерли пoвeчe oт 40 злaтoнocни жили нa дълбoчинa нaд 2 ĸм.

Американски и китайски изследователи са предложили проект за покриване на основните световни магистрали със слънчеви панели. Това може да осигури до 60% от световното потребление на електроенергия и да намали въглеродните емисии и загубите от трафика.

Заради рекордно високите температури на морската вода в Гърция това лято почти са изчезнали мидите. Това води и до промени в цялата флора и фауна в Егейско и Йонийско море.

Илон Мъск уволни 80% от служителите на социалната мрежа X.

Компания на Тръмп е подписала договор с виетнамски строителен предприемач за изграждането на луксозен курорт на стойност 1,5 млрд. долара.

4,2 млн. туристи са посетили Сърбия през 2023 г., което е почти два пъти повече от 2013 г. 5,6 млн. са нощувките на чуждестранни туристи.

50-годишен мъж от щата Алабама беше екзекутиран с газ азот за извършено убийство през 1994 г. Той беше един от четиримата тийнейджъри, осъдени за убийството на 37-годишната Вики Деблио.

Из архива

България е съкровеният ми пейзаж

Винаги се връщам с вълнение. Сега не е чак толкова, каквото беше първият път. Тогава бях страшно въодушевена. Искаше ми се да скачам, да пея. Не мога да забравя детството си, не мога да забравя и София.

Разбирам, че хората са нетърпеливи, иска им се веднага да бъдат по-богати. Според мен идват по-добри дни, прогресът ще стане бърз и необратим. Обичам да пея за деца. Това също е свързано с детството ми. При децата човек пее повече със сърцето, чувства се малко като Дядо Коледа. С големите имена и певци е по-друго – то е повече работа, но и малко вихър.

Вярвам, че българите ще имат по-приятен живот. Ще бъдат по-щастливи. Музиката е едно от най-важните неща в света. Вижте колко са свързани с песента децата, колко необходима е тя за израстването им, за удоволствието и обучението им. Освен това песента е най-интернационалният език. Тя не е само средство да си прекарваш добре времето, но и да разбереш, че другите те разбират.

Спомените, свързани с детството, и носталгията към онези времена ще ме връщат в България и насън и наяве. Донякъде се смятам за гражданин на света. Мъжът ми е американец, живяла съм доста и в САЩ, и на други места. Но България остава моят най-съкровен пейзаж. (Силви Вартан, „Сега“, декември 2004 г.)