16-22 декември 2024
Любезна Българийо, на теб желая честито бъдеще!
Когато си помислих кого да сурвакам, ми дойде на ум да поздравя тези, които са най-близо до сърцето ми: моите братя българи. Реших да сурвакам общата наша майка, която ни е родила и откърмила – България. И седнах та написах:
Любезна Българийо, на тебе желая стремление към прогрес, тоест към честито бъдеще.
Драги братя! Вам желая нравствена революция на мислите, революция на нравите, революция в характера!
На духовните ни началници желая да бъдат истинни будилници на народа.
На всички мили и велики управители: отворено и справедливо око, затворена и чиста ръка.
На селяните: виделина на очите, сиреч здрава наука.
На нашите млади: братска и задружна деятелност.
На възрастните: да не умират преди да зърнат барем отдалеко България по-честита, по-развита.
На нашите жени: ако са стари, самоотверженост, ако са млади, сериозен дух, чисто сърце.
Думи на големия български будител проф. Стефан Бобчев, създател на днешния Университет за национално и световно стопанство.
21 декември, 11 часа и 22 минути: зимата спази точното време
Какво казаха преди четвърт век
ВАЛЕРИ ПЕТРОВ: Шекспир никак не ми помогна – така и не успявам да се ориентирам добре в политическите подробности. Но нещата като цяло не са трудни за разбиране и общата ми позиция е тази, която се знае: където е сърцето. Вляво. Необходимо е да имаме държавници с широка хуманистична култура, носещи най-добрите качества на народа ни. За жалост не такива са тези, които изплуват у нас в днешно време. Тези хора правят на пух и прах и Мечо Пух, и принца на Екзюпери. („Сега“)
ГЕНЧО СТОЕВ: Българинът е изпитал разни сатрапи и робства. Иска му се днес да ги няма. Като поддържа правителството днес, той плаща цена – гладува, не се облича добре, не лекува децата си както трябва, не ги образова… Сега търпи. Това не е ли цена? При това бомба със закъснител. Дългият фитил, който гори, още не е стигнал до основния взрив. Дано не е по-дълъг и да се оправят много неща. Иначе българинът ще покаже полиците на политиците си – вие ми дължите това и това. („Сега“)
СЛАВКА СЛАВОВА: Политиката е гнусотия. Тия българи не могат да разберат, че най-великият човешки акт е прошката. Докога ще се гоним и преследваме? Докога ще гледаме на кой какви били майка му, баща му и прадядо му? Хайде стига! („Труд“)
ИВАН МЕТОДИЕВ: Поезията е единствено възможната религия за много генерали. Ако българинът е съхранил вярата си, то е благодарение на семейството и поезията. Затова не мога да разбера без свян, че зад гърба ни няма нищо. Кълнат се, че са им пречели да се изявят, но и до днес си остават бездарни. И в рая да ги качиш, те ще пишат същите боклуци. Трагедията на България е средното равнище – дежурната интелигенция, хората, които стават похлупак на всяко гърне. Те не са глупави, но са лишени от свещената лудост на таланта. („Стандарт“)
АНДРЕЙ ПАНТЕВ: В наши дни плаши не толкова личностната хамелеонщина, а възприятието й като нещо нормално. Нещо, което не можем да кажем за епохата на нашето Възраждане. Защото онези, които са сътрудничели на турците преди Освобождението, са се държали поне мълчаливо. Имало е някакъв свян. Но проклятието и величието на нашия исторически живот е, че под робство ние не сме били достатъчно бедни и гладни, за да предпочетем куршума пред хляба. (Новинар)
КИРИЛ СТЕФАНОВ: Кое е моето верую? Песен за теб, обич за теб, мой роден край, моя родна страна! В моя южен край е така – или не даваш нищо, или даваш сърцето си докрай! На това верую посветих своя творчески свят, своето съвместно съществуване с ансамбъл „Пирин“. В тази симбиоза човек-творчество се родиха голямата истина и съвместната обич. (Новинар)
Срещата Радев-Орбан
За мир с дипломация
Споделяме убеждението, че приоритет за Европа е мир с водеща роля на дипломацията. Това обяви президентът Румен Радев след срещата си с унгарския премиер Виктор Орбан.
„Съгласно поверието, който на Игнажден дойде първи гост в къщата ти, по това се определя и каква ще е годината. Радвам се, че това е човек като Виктор Орбан“, каза президентът, по чиято покана унгарският лидер посети България.
Радев поздрави госта „за ясната му позиция за неговата страна и Европа, за смелостта му да отстоява позициите си, за силното лидерство. И подчерта, че предстои да се подпишат важни документи за разширяване на двустранното сътрудничество в областта на транспорта, пристанищата Варна и Бургас, както и в отбранителната индустрия.
От своя страна Орбан подчерта, че като президент на България Радев винаги е подкрепял развитието на икономическите връзки между двете държави и е давал стабилност на взаимните отношения. Той даде пример с приемането на България в Шенген.
Орбан се срещна и с Бойко Борисов, който подчерта, че от „Балкански поток“ България печели милиони и милиарди и добави, че печелят и сърбите, и унгарците, и македонците. Сиреч, „Балкански поток“, който искаха да го сринат, в момента е „тръба на дружбата“, а транзитните такси ще останат за българите.
Тръмп за Орбан
Няма по-добър, по-умен от унгарския министър-председател Виктор Орбан. Той наистина е фантастичен, един от най-уважаваните политически лидери в Европа и по целия свят. Изключително корава личност, която заслужава уважение за непреклонните си политически позиции през годините. (Доналд Тръмп, цитиран от „Труд“)
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“, съобщи унгарският премиер Орбан пред журналисти ден след посещението му в България. MOL е единственият кандидат от ЕС.
Сериозни въпроси не бива да бъдат промушвани
Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи. Борислав Сарафов по-скоро ще бъде номиниран за главен прокурор. Има два варианта за управление или за мнозинство за правителство - единият е с ГЕРБ, другият без ГЕРБ. Без ГЕРБ не може да има промени при квалифицирано мнозинство и това дава отговор на въпроса защо от ДБ водят разговори.
Министър-председателят е в много тежка ситуация, защото не е подкрепен нито от НС, нито от президента. Проект за нов бюджет и за удължаване на действието на стария следва да бъде внесен от правителството. Не може да бъде критикувано НС, че не е предприело нищо. В последните дни има усилия за правно-политически провокации. Дори НС да изглежда малко мудно, по-добре да се забави, отколкото после да бъде критикувано за приемането на закони. Не трябва сериозни въпроси да бъдат промушвани. (Председателят на парламента Наталия Киселова, "Политически НЕкоректно", БНР)
Факти и коментари от седмицата
Оптимист съм, че ще има редовно правителство. В момента политическите сили не просто си говорят, а поставят на масата конкретни условия и изисквания. Това означава, че има поле и за разговори, и за преговори между тях и ги отличава от предишната сглобка, в която така и не стана ясно какво точно свързваше партиите. (Вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти)
Възмутен съм, че не можем да направим избори без фалшификации. Не умеем да създаваме ред и да спазваме правила. Нищо няма да променят нови избори и това е лошото. Само ще се изхарчат нови милиони. (Проф. Огнян Герджиков, „Труд“)
Цената за гуляя, който си устроихме, и махмурлукът от него, идват сега. Предстоят ни мрачни и тежки следновогодишни месеци. Въпросът е как ще се справим с това и дали ще намерим решение, или ще продължим да се бием и да се мразим и да търсим някаква изкупителна жертва за колективния си провал. (Харалан Александров, „Труд“)
Ако сега България не влезе с летящ старт в новия политически цикъл с устойчиво и легитимно от гледище на изборните резултати правителство, това ни обрича на още по-периферно бъдеще през следващото десетилетие. (Доц. Борислав Цеков, „Труд“)
Непосредствените финансови загуби за България от Плана за възстановяване и устойчивост ще надхвърлят 1 млрд. Това е малката загуба. Голямата ще бъде несвършените реформи, от които зависи да получим парите. Не може отсега да се каже дали ще загубим всички 4 млрд. евро от следващите плащания, защото вътрешната ни политика е непредвидима. (Бившият вицепремиер Зинаида Златанова, тв „България он ер“)
Проектобюджетът за 2025 г. е неизпълним. Ако бъде приет, трябва да целунем мечтата за еврото за довиждане и повече да не се занимаваме с това. (Левон Хампарцумян, Би Ти Ви)
75% от българската почва са трайно засушени. Пилее се колосално количество вода. В момента поливната инфраструктура е 370 хил. дка, което е 1,7% от това, което сме имали в миналото. 83% от водния ни ресурс са от Дунав, но в днешно време той не се ползва. (Министърът на околната среда и водите Петър Димитров, „Телеграф“)
Политиците си мерят големината на ушите. Не е достойно. Предпоследният и последният парламент бяха нещо страшно за гледане. Делян Пеевски играе добре някакъв спектакъл и превъзбужда страстите на всички. Той е герой номер едно в политиката в момента. Етническият модел отдавна го няма. Отдавна мина възродителният процес, промениха се нещата. Младите хора искат да са еднакви и всички да са заедно, равнопоставени. (Вежди Рашидов, Би Ти Ви)
В Европейския парламент има мнозинство на глупостта. Колкото по-скоро бъде разбито, толкова по-добре за Европа. (Петър Волгин, БНТ)
Не може да продължаваме да живеем в държавата на двойните стандарти на шепа нагли сополанковци, които според конюнктурата и интересите си или се “сглобяват” с Бойко Борисов и Делян Пеевски, или ги дамгосват, или си показват задните части на парк „Росенец“, за да седнат и те на масата на властта. (Стоян Тончев, fakti.bg)
Мисли ли някой
Ако демографската криза продължи
Най-голямата текуща криза на България е масовата бедност и нарастващата социална поляризация. Най-голямата криза със стратегически последствия обаче е демографската, започнала преди 50-60 г. и нарастваща през последните десетилетия. Нашето население достигна почти 9 млн. души през 1990 г. Сега сме около 6,5 млн. Ако демографските процеси продължат със сегашните темпове, към края на настоящото и началото на следващото столетие ще спаднем до 3-3.5 млн.
Овладяването на мощните демографски процеси не може да се постигне с административни, силови, пожелателни и други мерки. Още по-малко с внос на стотици хиляди имигранти, повечето без подходящо образование и практически опит. Тези хора имат 2-3 пъти по-висока раждаемост от нашата. Това ще позволи в течение на няколко десетилетия сегашното местно население да се превърне в малцинство. (Чл.-кор. проф. Иван Ангелов, pogled.info)
Защо е този цирк
В споразумението с Украйна се ангажираме за 10 г. с нещо, свързано само с военния компонент, няма и дума за дипломация и икономика. Когато две страни се договарят, винаги има права и задължения за страните. А тук има едностранно споразумение в полза на Украйна. В момента се говори за прекратяване на военните действия и мирно споразумение, а ние говорим за военна помощ.
Трябва да си отговорим защо искаме правителство. По-важният въпрос е какво ще прави то, как ще отговори на интереса на обществото. След последните седем избори партиите ни спретват шоу, което сме гледали много пъти. Създават се санитарни кордони, стигматизира се името на Пеевски, а в същото време той си действа спокойно. Създава се митология, че едва ли не това е човекът, от когото зависи всичко. Защо ни е този цирк? (Стефан Янев, Би Ти Ви)
Парите за Антарктида за зърнарите
"В последния момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември, получихме писмо, че парите, които трябват, за да се върне корабът обратно, са пренасочени за зърнопроизводителите. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, ръководител на българските антарктически експедиции. Според него при това положение корабът не може да се върне, което е прецедент - в 21 век да бедстват български учени и моряци на другия край на света. Проф. Пимпирев уточни, че целта е корабът да занесе провизии и да подкрепи българската антарктическа станция "Св. Кл. Охридски". "Говорих с премиера Главчев, който лично ми се обади. Няма да оставим бедстващи нашите полярници, нещата се задвижиха", каза той.
"Парите за наука заминават при овцете (вероятно и при други животни). Честита новина и на еврокомисаря ни по иновации и растеж, нека разкаже в Брюксел как се "расте" научно в нейната мила, родна страна". Това написа във фейсбук проф. Ана Кочева от Института по български език към БАН. "33,9 млн. лв. от фондовете за наука - за земеделците. Ние сме абсолютното дъно в ЕС по пари, отделяни за наука. Да вземеш от тези и бездруго мизерни пари е кощунство", коментира имунологът и депутат от ИТН проф. Андрей Чорбанов.
Рюте похвали нашите военнослужещи
Президентът Радев проведе телефонен разговор с генералния секретар на НАТО Рюте, който бе на посещение в учебния полигон "Ново село", за да се запознае с дейността на многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която България е домакин, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Двамата са обсъдили усложнената среда на сигурност в Източна Европа и необходимостта от укрепване на отбранителните способности на страните членки на Алианса в региона. Държавният глава е подчертал предприетите от България действия за модернизация на Въоръжените сили и е посочил, че очаква Народното събрание и правителството да продължат да подкрепят този процес. Президентът е призовал за по-скорошното изграждане на петролопровода на НАТО в Източна Европа, който ще повиши сигурността на доставките на енергийни ресурси в региона.
От своя страна Рюте е подчертал приноса на България към колективната система за сигурност и значението на процеса на модернизация на българските Въоръжени сили и е откроил високия професионализъм на нашите военнослужещи.
Тихо под изтривалката
Бойко Борисов беше договорил кабинет с БСП и Пеевски преди вота. Само че БСП получи по-малко гласове и сметките не излязоха. БСП формално се бори с ГЕРБ 10 г. да разгражда модела "ГЕРБ" и сега се оказа, че ще го разгражда със самия ГЕРБ. Това са смешни работи. Все още не може да се каже дали ще има правителство, защото не е връчен първият мандат. Има условия, които не се знае дали ще се случат или не. ПП са се хванали за отстраняването на Борислав Сарафов, а случващото се с исканите от главния прокурор депутатски имунитети може да блокира съставянето на правителство.
Вместо да се обсъждат законопроекти, всичко е намъкнато тихо под изтривалката. В бюджета има кощунствена идея за сливането на НАП и митниците, прокарано с Преходните и заключителни разпоредби. Това се прави, за да бъдат овладени структури и е опит данъчните да започнат да проверяват, обискират, разследват и т.н. (Татяна Дончева, Би Ти Ви)
Сами сме си виновни
Как стигнахме дотам, че да дадем правото на такива хора да ни управляват, да определят живота ни, бъдещето на нашите деца. Ние сме виновни, ние ги избирахме, ние им вярвахме. Целият български народ е разочарован. Къде ни е енергетиката, какво става с промишлеността и селското стопанство? Дори сме зачеркнали образованието си. Някои млади нямат способността да разсъждават, да търсят и питат. Има хора, които получават толкова, че не могат дори да си купят лекарствата, да си платят отоплението.
Тръмп няма да реши войната в Украйна, дори тя да стихне, вижте какво става в Сирия. Как няма санкции за Израел? Когато жертвите се превърнат в палачи, става страшно. Правим се, че не виждаме. Путин е поставен в такова положение, че трябва да брани Русия. Какво общо има НАТО със спора между Русия и Украйна? Нали ние влязохме в НАТО, защото имала отбранителни функции, кого отбранява? (Нешка Робева, "Денят ON AIR")
Когато няма вода
Партиите пропускат същностните неща за хората. Не може цяла година да няма вода и политиците да говорят за главния прокурор и председателя на ВАС. Трябва да има правителство, избори в никакъв случай не ни трябват, защото те разрушават наранената тъкан на българската държавност. За ГЕРБ е ясно - да се оттегли кандидатурата на Борисов за премиер, защото нито една друга политическа сила не я приема. И ако настояват да остане Борисов, ще саботират собствените си преговори. ДБ правят компромис, че влизат в коалиция с ГЕРБ. БСП ще има много да обяснява - първо пред избирателите си, че партията си изгради имиджа, като се бореше срещу модела на ГЕРБ и сега - драстична промяна, за която няма видимо обяснение. ИТН вероятно ще поставят сериозни условия. (Людмил Илиев, БНР)
Появява се „Непокорна България“
Корнелия Нинова създава национално ляво-центристко движение "Непокорна България“, чийто символ ще бъде летящ орел. Във външната политика фокусът ще е върху европейска България, но със силен акцент на националното и българския интерес, обяви Нинова пред БНТ.
"В политиката има всичко като идеи и разговори, но няма достойнство, чест и морал, а ние сме се събрали хора, които няма да правят личен бизнес от политиката“, коментира тя.
За първи път ще посрещнем годината без бюджет за 2025 г. и без закон за удължаване на бюджета за 2024 г. На 1 януари ще е огромен хаос - цените тръгват нагоре. И на този фон депутатите излизат във ваканция. Парламент, избран с фалшиви избори, е фалшив парламент и няма как да произведе нещо смислено, посочи Нинова.
Ще „заговори“ ли ПАВЕЦ „Чаира“
След като не получи нито една оферта през ноември, НЕК обяви нова обществена поръчка за ремонт на два хидроагрегата на ПАВЕЦ "Чаира" с 10% по-висока цена. Сега тя е 242,6 млн. лева (без ДДС), а оферти ще се събират до 17 февруари 2025 г. Срокът за изпълнение на проекта е 42 месеца.
ПАВЕЦ "Чаира" има общо четири хидрогенератора с обща мощност 864 мегавата. Тя се използваше активно за балансиране на мрежата, особено през вечерния пик на потреблението в зимните месеци. От няколко години съоръжението не работи заради сериозни проблеми в конструкцията.
Според статистиката
17 600 са свободните работни места в страната, а заетите са почти 2 270 000, към края на третото тримесечие на годината.
През въздушното пространство на България за по-малко от година са прелетели 1 млн. самолета. На денонощие над страната ни прелитат 3200 самолета.
Пенсия над 5 хил. лв. трябва да вземат 392 души, ако нямаше таван на пенсиите в размер на 3400 лв.
Закриват още 39 средищни училища в страната поради липса на деца.
Не общински площад, а историческо място
Светият синод на БПЦ заяви отрицателно становище относно преименуването на площада пред Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“. Идеята дойде от общинските съветници от „Синя София“ през септември. "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с Българската православна църква – Българска Патриаршия - през последните 100 г., което го прави не просто един общински площад, а неизменно историческо място, пряко свързано със „Св. Александър Невски“, се посочва в становището.
Европа не е подготвена за мигрантите
Европа страда от радикализация и се проваля по отношение на мигрантската си политика. Атентатът в Магдебург, където психиатърът Талеб Ал Абдулмохсен се вряза в автомобил в коледен базар, е пример за патологичен тероризъм. Въпреки професията си на лекар и работата си в помощ на емигранти, той не е интегриран социално в германското общество. Именно заради такива проблеми с миграцията Европа не е подготвена. Според изследване, ако тя продължава със същите темпове, през 2050 г. мюсюлманското население ще бъде 17.9%. Във Франция и Великобритания ще достигне 18-20%, а в Швеция, където в момента е 5% на сто - над 30%.
Много от икономическите мигранти са с много опасен профил. В основата на радикализацията, която е в основата на тероризма, са две неща: липса на достатъчно добра социална интеграция и социална криза. България е слаборискова за този вид атентати, но не трябва да бъдем спокойни. (Бившият вътрешен министър и шеф на ДАНС Цветлин Йовчев, Нова тв)
За Тръмп войната е на Байдън
Тръмп призна, че няма да успее да вкара Зеленски и Путин в една стая и да реши конфликта за 24 часа. Той иска да остави тази война зад гърба си. Смята, че това е война на Байдън и едва ли се интересува при какви условия ще стане това. В някакъв момент ще каже нещо като: "Владимир, трябва да дойдеш на масата за преговори". Путин ще увърта и ще се оплаква, но в крайна сметка ще се съгласи: "Доналд, ще го направя заради теб!". Путин знае как да си играе с Тръмп, как да го ласкае. Ако демонстрираме по-слаба подкрепа за Украйна, Европа бързо ще ни последва. И това е много лошо за Киев. (Джон Болтън, съветник по националната сигурност на Тръмп в първия му мандат, из интервю за „Дойче веле“)
Когато дойде отрезвяването
Противниците на Русия ескалират ситуацията, но няма защо да ни плашат с трета световна война. Ако това искат - тогава така да бъде. Живее ли им се лошо? Нека ескалират още повече. Ние винаги ще отговорим на всяко предизвикателство, винаги! Когато сегашните ни противници и възможни партньори най-накрая чуят, разберат и осъзнаят това, тогава ще дойде осъзнаването, че трябва да търсим компромиси и ние сме готови, но без да накърняваме нашите интереси. Това заяви президентът Путин в интервю за Общоруската държавна телевизионна и радиопредавателна компания. "Всичко може да бъде направено, ако има желание. Ние това желание никога не сме го губили". Така той отговаря на въпроса за подобряване на отношенията между Русия и САЩ, след като "сегашната американска администрация ги "погреба", подкрепяйки Украйна".
Политиците нямат отговор
Германия достига точка, от която няма връщане назад. Бизнес лидерите го знаят, хората го усещат, но политиците нямат отговори. Това постави най-голямата икономика в Европа на пътя на упадък, който заплашва да стане необратим, пише „Блумбърг“. След пет години на стагнация икономиката на Германия сега е с 5% по-малка, отколкото би била, ако тенденцията на растеж отпреди пандемията се беше запазила. По-тревожното е, че по-голямата част от загубеното ще бъде трудно да се възстанови заради загубата на евтината руска енергия и трудностите на „Фолксваген“ и „Мерцедес Бенц“ да поддържат темпа на китайските автомобилни компании. Намаляването на националната конкурентоспособност означава, че всяко домакинство изостава с около 2500 евро годишно.
Европа да преосмисли сигурността си
Европа е в трудна позиция, защото светът, в който тя се чувстваше добре и в който имаше своето място, се променя. Границата между демокрацията и авторитаризма се разми. Европа е принудена да преосмисли разбирането си за сигурността. Ако Тръмп постигне това, което говори, ще означава примирие, изтъргувано срещу неутралитета на Украйна и загубата на част от украинските територии.
Самоубийствена е неспособността на елитите да формират управление след 8 избори. България е най-бързо свиващата се нация в историята на света, в която няма война или природно бедствие. През 1989 г. в страната са живеели 9 млн. души, а днес са 6,5 млн. Всеки месец по едно село изчезва. (Политологът Иван Кръстев, из интервю за германско-френската телевизия АРТЕ).
И ще видим какво ще се случи
Няма никакъв шанс ракетите "Орешник" да бъдат свалени. Обсегът им е до 5500 км, заяви президентът Путин на пресконференция и предложи: "Нека те (западните експерти, които се съмняват в "Орешник" - бел. ТАСС) да ни предложат и нека да предложат на тези на Запад и в САЩ, които им плащат за анализите, да проведем един такъв технологичен експеримент, високотехнологичен дуел на 21 век. Нека да определят някой обект за поразяване, да речем в Киев. Да съсредоточат там всичките си сили за ПВО и ПРО. А ние ще нанесем там удар с "Орешник". И ще видим какво ще се случи. Ние сме готови за такъв експеримент", посочи руският президент.
Путин обясни, че не е говорил с Тръмп от 4 г., но е готов да се срещне с него „по всяко време“, и е сигурен, че има за какво да си поговорят. По-рано Тръмп каза, че иска да разговаря с Путин и Зеленски, за да спре „касапницата“ в Украйна.
Клюките са зло
Папа Франциск каза на ватиканските служители да спрат да говорят лошо зад гърба на другите и предупреди най-близките си сътрудници да се въздържат от клюки и сплетни. "Клюките са зло, което поболява сърцата на хората и не води до нищо. Пазете се от това", допълни той. Франциск отдавна приветства откровените и открити дебати и дори критиките към собствената му дейност.
Облеклото като неуважение
Зеленски избра да се облече в ежедневни дрехи в стил "милитари" за срещата с Тръмп и Макрон в Елисейския дворец. Той беше с военна куртка, суичър и боти, пише New York Post. В социалните мрежи нарекоха това позор. Роджър Стоун, съветник на Тръмп, каза, че облеклото на украинския президент показва "неуважение към американския народ". "Той носеше костюм и вратовръзка на Световния икономически форум. Но не може да ги носи, за да се срещне с Конгреса и новоизбрания президент на САЩ ", каза Стоун пред New York Post.
Вести от България
Европейската комисия прекрати разследването по споразуменията на българската страна с турската енергийна компания "Боташ", без да установи нарушения. ЕК трябваше да провери дали те нарушават конкурентните правила на енергийния пазар.
България може да загуби 640 млн. лв. за нови електрически мотриси по Плана за възстановяване и устойчивост, след като ВАС върна обществената поръчка за доставката им. Страната ни трябваше да закупи 35 нови електрически мотриси за над 1 млрд. лв. До момента са договорени само 20 мотриси за половината от тази сума.
Конституционният съд отклони исканията на политиците за тълкуване правомощията на Висшия съдебен съвет, чиито членове са с изтекъл мандат и може ли той да избира т. нар. трима големи в съдебната власт. Така процедурата по избор на главен прокурор може да продължи.
18 летци до момента са изпратени за обучение на F-16 в САЩ, като двама от тях са завършили основния курс. Обучението на летателен състав по договорите за придобиване на самолетите започна през 2020 г. България ще получи осем F-16 догодина, като първите два ще дойдат в края на март - началото на април.
Парламентът отхвърли предложението на ИТН депутатите да дават кръвни проби за алкохол и наркотици. "Какво е това разколебаване", попита Тошко Йорданов и добави, че народните представители могат да идват дрогирани и "фиркани" и това е "абсолютно законно". Никой не му отговори, пише "Труд".
АЕЦ "Козлодуй" и американската "Уестингхаус Електрик къмпани" подписаха договор за лицензиране на ядрено гориво на американската компания за шести блок в атомната ни централа със срок 4 г.
Световноизвестните тенори Пласидо Доминго и Хосе Карерас и оперната ни прима Соня Йончева ще имат общ концерт в рамките на „Гала в София“. На 27, 28 и 29 август 2025 г. площадът пред храм-паметника „Ал. Невски“ ще се превърне в център на световното оперно изкуство. Първата вечер ще е със специален гост Веско Ешкенази, а втората - с участието на голямата звезда на италианската оперна музика Виторио Григоло.
Вести от света
Увеличават се противоречията за Сирия между турския президент Ердоган и републиканците в САЩ, пише „Файненшъл таймс“. "Те искаха това от хиляди години и Ердоган го получи. Турция извърши неприятелски захват на властта, без да загуби много животи“, заяви Тръмп. Според него Ердоган е "умен човек и много корав“.
Може би предстои най-трудната зима за Украйна. Обезпокоени сме от обстановката на бойното поле, Русия напредва, макар и постепенно. В последните седмици виждаме мощни руски удари по украинската инфраструктура, загинаха цивилни, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте.
Държавният дълг на Франция надхвърли 3,3 трилиона евро в края на септември.
Учениците в полските начални училища имат нов задължителен предмет - стрелба.
Из архива
Лошото е, когато всеки има само своя истина
Николай Добрев: Досега позицията ми е била семейните проблеми да се решават в семейството, а не на площада или в медиите
Привърженик съм на онези, които мислят, че и либералите, и социалдемократите търсят нови решения в условията на глобалния свят и на интеграционните процеси в Европа. Вярвам, че предстоящият конгрес на БСП трябва да обясни света, в който живеем, реалностите в България. Тревога ми е какъв път ще поеме партията – напред към реалностите или назад към носталгията.
Проблеми и брожения имало в националното ръководство на БСП на лична основа. В местните структури няма разделение и конфликти. Не омаловажавам направеното през годините, държа да има уважение към Тодор Живков като бивш държавен глава. Малцина обаче мислят, че бъдещето е отново в тези 45 г. назад.
Идва време за взаимодействие между по-широк кръг демократични сили, защото сегашното управление върви по много ясен тоталитарен път. Въпросът днес е: цялата власт в държавата да не се съсредоточава в едни ръце. У нас не се е изменило абсолютно нищо, освен очакваната неизбежна стабилизация, дошла от Паричния съвет. Няма мърдане в производството, в социалната сфера, селското стопанство, в услугите. Корупцията вече е система за държавно управление. Може би трудно ще го докажа с документи. И премиерът разбира безсилието си в тази област. Затова в чужбина, а не в страната, прави изявления от рода, че наследил държавата със суперинфлация и суперкорупция. На премиера Костов са му много ясни взаимоотношенията, кръговете, формата на корупция в първия ешелон. Но всеки опит да го изчисти е невъзможен. Това е като играта на кубчета – като се махне едно, пада цялата конструкция. Затова той ще продължи да имитира, като гони дребния чиновник или се занимава с престъпници от по-малък калибър.
Кабинетът не чува гласа на опозицията, цензурира медиите и ги прави послушни и подкрепя организации в гражданското общество, които имат апологетични функции.
По повод изявлението на премиера, че харесва Първанов за лидер на БСП, Добрев подчертава, че Костов най-напред бил влюбен във Виденов и досега публично високо оценява неговата работа, нарича го твърд политик, който налага волята си. БСП е демократична пария, заключава Добрев. Всеки има право да оценява и плюе както си иска. Лошото е, когато всеки има само своя истина. (Из интервю с Николай Добрев в „24 часа“, април 1998 г.)