На разклона за Банско на Е-79 се появи билборд с лицето на Тома Белев, свързан с опашките на кабинковия лифт в ски курорта, пише Еко Новини.
За него се смята, че е главният виновник не само за огромните опашки на кабинковия лифт в Банско, но и за блокажа на зимния туризъм в цялата страна.
Кой е Тома Белев?
Белев е бивш директор на Природен парк "Витоша", бивш общински съветник в София от "Демократична България", кандидат за депутат и евродепутат от БСП, бивш заместник-министър на околната среда от ПП-ДБ, учредител на частната Асоциация на парковете в България, бивш председател на УС на "Зелени Балкани" и настоящ съпредседател на партията "Зелено движение".
От другата страна на билборда е снимка на огромна опашка от скиори пред единствената кабинка в Банско – постоянна гледка през последните 20 години. Отдолу има надпис:
"ДОКОГА?"
Кога най-сетне държавата ще си свърши работата? Кога институциите ще изпълнят законовите процедури и ще разрешат изграждането на втория лифт за достъп в планината, вместо да абдикират пред платени частни НПО?
С какво може да застраши природата един лифт?
Как лифт в Пирин може да застраши природата на България, Балканите и Европа, че екологичните организации, финансирани от чужбина и други източници, водят вече 20-годишна война срещу Банско?
Защо само у нас се случва това? Как във всички балкански държави – Сърбия, Северна Македония, Косово и Румъния – се изграждат нови лифтове и писти, които не вредят на природата? В Алпийските държави има хиляди лифтове и писти – да не би там да няма природа или еколози? Разликата е, че там държавата не абдикира, а е на мястото си, а екологичните организации не са рекетьори, както е у нас.
Как действат "зелените"?
Освен протести и организиран медиен и политически натиск, "зелените" водят и нескончаеми съдебни дела срещу всеки опит на институциите да разрешат казуса с втората кабина. Пример е от 2017 г., когато кабинетът на Бойко Борисов прие решение за промяна на плана за управление на Национален парк "Пирин". Това решение допускаше само изграждане на втора кабинка в ски зона Банско – нищо повече. Но решението беше незабавно обжалвано.
Кои са жалбоподателите?
Първата жалба е подадена от Асоциация на парковете в България с председател Тома Белев. Втората – от Световния фонд за дивата природа (WWF) - България, управляван от съпругата на Белев – Веселина Кавръкова.
Дали е случайно, че швейцарска НПО като WWF обжалва обект от туристическата инфраструктура в България? Какво печели семейство Белеви от тези жалби, ако не стои друга, скрита причина?
Съмнително е, че ВАС отменя решението на Министерски съвет, като разчита на аргументи от две свързани лица. Съдът е трябвало да изиска доказателства за интереса на тези НПО, както и да отхвърли позоваването на Орхуската конвенция – акт от 1998 г., който позволява злоупотреби от зелени неправителствени организации.
Сега, след феноменалния успех на Алберт Попов и натрупалия обилен сняг, все повече българи искат да посетят Банско или Витоша. Но в Банско ги чака огромна опашка, а на Витоша – 10-километрово задръстване. Всичко това се случва заради либералното законодателство, което позволява на зелени НПО да блокират развитието на инфраструктурата.
ДОКОГА