Заглавия и цитати от медиите
24-30 март 2025
„Каквото и да е написал той, както и да го е казал, душата всецяло е участвала в думите му, в плача му, в смеха му.“
Захарий Стоянов за Христо Ботев
Русе, 7 август 1888 г.
Докато не си отворят очите
Стабилността на правителството зависи от архитектите на мнозинството г-н Борисов и г-н Пеевски. Зависи от диалога между тях, от разбирателството между тях, защото те са кадровиците на правителството, те са хората, които взимат решенията. Но е много трудно да говорим за стабилност в държава, в която функциите на правителството се изземват от двамата архитекти, които почти всеки ден говорят от името на властта и налагат управленски решения,
а в същото време претендират да са му опозиция. Това превръща ситуацията в леко шизофренна.
Правителството трябва да си дава сметка, че нашето общество очаква то да покаже, че проявява загриженост за всеки български гражданин, независимо къде се намира по света, че има ясно осъзнаване на националните интереси, че външната ни политика се ръководи от тях и че отстоява националното ни достойнство. Затова очаквам от правителството да има много по-проактивна и достойна позиция и да изиска информация за убития български гражданин в Газа.
Присъствието ми в Конституционния съд не е заради полагането на клетва от определен конституционен съдия, а за да изразя подкрепата си към ключова за върховенството на правото институция, която не си затвори очите за безобразията по време на последните парламентарни избори. А народните представители би трябвало да си дават сметка, че техният избор за конкретен съдия в Конституционния съд продължава да поражда обществени реакции и въпроси.
Докато българските институции не си отворят очите, докато нямаме сериозно и цялостно българско разследване на тези случаи, няма да има доверие от обществото в правосъдната система, и от нашите европейски партньори, а страната ни няма да се развива по демократичен начин и ще продължи да бъде в плен на определени зависимости. (Президентът Румен Радев пред журналисти)
Приемам всякаква подкрепа
След влизането на България в еврозоната ГЕРБ вече ще има много ясна и твърда реакция. След това повече няма да позволя на никой да ми се катери по гърба! Ултимативното говорене на Пеевски и ДПС-ДПС изнервя ГЕРБ. Това ме връща преди 30 г., тогава на ДПС му викаха балансьор, а те трябваше да решават дали са със СДС или с БСП. Приемам всякаква подкрепа от всяка една парламентарна група, която иска да придвижи България към eврозоната и страната ни да бъде нормална и правова държава! Ако „Демократична България“ възприеме разбиранията, че партията победител излъчва правителство и министър-председател, мога да седна с тях на преговори. (Бойко Борисов пред журналисти в парламента)
Колко съм ясен!
Борисов окончателно да свали Доган от гърба си, да носи своята отговорност с достойнство. Ще подкрепям кабинета, ако изпълни тези неща, които заложихме в държавния бюджет. Аз ще стабилизирам държавата и когато видя, че всичко е спокойно и не могат олигарсите и определени групи, които са с чужди влияния, да направят проблеми за хората, ще оттегля тази подкрепа. Вижте колко съм ясен! (Делян Пеевски пред журналисти в парламента)
Извън „тъмните стаички“
Радостин Василев: След безпрецедентната си грешка Наталия Киселова с половин уста предложи вариант за изход от парламентарната криза. Аз в зала говоря от трибуната, докато някои говорят по тъмни стаички и вземат решения в противовес с волята на хората. Не съжалявам за нито една дума, която съм казал, защото това е единственият начин всички да видят безнаказаността в парламента.
Наталия Киселова: Заплахи от председател на парламентарна група не съм получавала. Тонът на Василев ме кара да преосмисля това си разбиране. („Телеграф“)
Властта обявява война на имотната мафия
Натъкнахме се на имотна мафия, която заради последните четири години на безвластие и политическа несигурност е придобила безпрецедентни мащаби и се откроява с изключителна наглост. От името на държавата обявяваме война на имотната мафия. Организираните престъпни групи ще се сблъскат челно с държавата и правораздавателните ѝ структури и механизми. (Правосъдният министър Георги Георгиев на пресконференция)
Звучен шамар
Рано е да се каже за пълен мандат на това управление, но то няма да падне от днес за утре. На никой не му е до избори и сериозни трусове. При нови избори ГЕРБ и ДПС-Ново начало няма да имат достатъчно мнозинство в НС и ще имат нужда от малките партии. Правителството се радва на нелоша обществена подкрепа, дава знаци за разумна политика и ще остане здраво стъпило на земята. Не очаквам сътресения поне в близките няколко месеца… Скандалът с българския европейски прокурор Теодора Георгиева ще се замете по чекмеджетата у нас, но не и в Европа. В Европейската прокуратура добре знаят, че има проблем с българската съдебна власт, която е потънала в зависимости и дълбоко корумпирана. Скандалът е звучен шамар за България. (Политологът Милен Желев, „Хоризонт“)
Не се ли качваме на "Титаник"
Светът се тресе. Поставя се под въпрос съществуването на НАТО, на ЕС. На този фон хората започват да се чудят къде сме тръгнали с това евро, не се ли качваме на "Титаник". Геополитическите турбуленции са изключително силни. На този фон дребните политически играчи на национално ниво се щурат като маймуните от експериментите. Виждаме странна коалиция, която не само влиза в остро противоречие с желанията, стремежите и страховете на хората, но е в разрез и с основните геополитически тенденции. Колкото повече се задълбочава това противоречие, толкова по-нестабилна става властта. Заливат ни с измислени сценки и гафове, за да не гледаме къде отиват нашите пари. (Социологът Кольо Колев, БНР)
Моделите се сменят
Върви процес на смяна на модела "ГЕРБ" с модела "Ново начало". Всичко, което чуем от Пеевски, се случва. Това е много последователна линия на поведение, която води до реални резултати. Малките формации в парламента нямат шанс да застрашат управляващото мнозинство. Няма да има, поне в близките месеци, заплаха отвън за съществуването на коалицията. Отвътре е друг въпрос. В един ден може нещата да са спокойни, но на следващия да бъдат изведени до много тежка крайност. До юни, когато чакаме конвергентен доклад за влизането в еврозоната, сериозно взаимодействие на цялата опозиция в опит да се сваля кабинета не очаквам. (Управителят на “Маркет линкс“ Добромир Живков, БНР)
Нова промяна в ДПС
Пратихме санитарния кордон в историята и за нас нещата могат да станат фатални, губим морален облик. Подкрепихме правителството, за да демонтираме модела "Пеевски", а самото то е в ръцете на този, когото искаме да демонтираме. Може ли правителство, в което участваш, де факто да не участваш. Вина има само ръководството на нашата формация и то трябва да понесе отговорност. Не желаем повече да продължаваме в този формат. Предлагам нова национална конференция на АПС, която да утвърди нова партия, в която да влязат млади и образовани хора. Най-ценният актив на партията е Доган, а не трите букви ДПС. Където е той, там е и истината. (Юджел Атилла от Алианса за права и свободи, „Неделя 150“, БНР)
Пореден пример за несъвместимост
Добър или лош, кабинетът няма силна политическа алтернатива. Пеевски и неговата група подкрепиха бюджета, което е сигнал, че имат конструктивно отношение спрямо правителството. Радостин Василев се възползва от случващото се, за да мобилизира някакви въображения в определени групи хора. Очевидно няма формално нарушаване на правилника на НС. Но това е поредният пример, че има несъвместимост между процедура и политическа култура. (Политологът Страхил Делийски, БНР)
Може да произвеждаме боеприпаси заедно с Германия
Немският концерн “Райнметал” е готов да работи съвместно с български фирми за производството на боеприпаси и барут, стана ясно при срещи на делегация на концерна в София по покана на президента Румен Радев.
България е един от водещите европейски производители на боеприпаси и леко въоръжение, компаниите ни непрекъснато разширяват обхвата на продукцията си в сферата на високите технологии. А това открива възможности за взаимноизгодно сътрудничество в тези области, подчерта президентът Радев.
На срещата си с немската делегация премиерът Росен Желязков подчерта, че „трябва да излезем с ясен резултат и ясно послание за развитието на съвместните начинания в сферата на отбранителната индустрия”.
Врата на турския бизнес към Европа
Турция е ключов външнотърговски партньор на България. Стокообменът между двете страни е 7,7 млрд. евро през 2024 г., а в рамките на две години може да стигне до 10 млрд. евро, което прави южната ни съседка един от водещите пазари за износ на български стоки. Много турски компании избират България за правене на бизнес, като в някои региони те са сред най-големите работодатели у нас. Това заяви икономическият министър Петър Дилов, който заедно с министъра на търговията на Турция Йомер Болат откри българо-турски бизнес форум в София.
България е врата на турския бизнес към Европа, каза Йомер Болат и посочи, че турските инвестиции в България са над 2,6 млрд. евро, като над 2500 турски компании оперират у нас.
Смехотворна търговия
Държавни магазини е прекрасна идея, но не в пазарна икономика. Има опасност да създадат дефицит. Откриването им изисква доста инвестиции. Представяте ли си в пощата леля Станка от едната страна да раздава пенсии, а от другото гише да продава сирене и кашкавал. Ролята на държавата е да контролира. Сега веригите натискат преработвателите, а те - производителите. Министърът на земеделието да се занимава със стимулиране на производството, а не с магазини. (Мехмед Дикме, бивш земеделски министър, Би Ти Ви)
Игра с милиони
Близо 2 млн. лв. е струвала на бюджета Държавната петролна компания, която така и не заработи, става ясно от писмен отговор на енергийния министър Жечо Станков на въпрос от депутата Мартин Димитров. Компанията беше създадена през 2021 г. с идеята да съхранява запаси с горива вместо Държавния резерв и да изгради верига от близо 100 държавни бензиностанции като конкуренция на частните. Общият разход на бюджета от създаването до закриването й възлиза на 1 893 990 лв., от които 1 202 370 лв. са за възнагражденията на персонала.
Новите райони
Вместо шест България ще има четири района на планиране, като столицата се обособява като отделен район, реши правителството. Това се налага заради изпадане на част от районите под минималния праг за брой население от 800 хил. души. Според експертите новото райониране ще улесни транспортната свързаност и трансграничните инициативи, ще доведе до по-ефективна регионална политика и по-оптимално разпределяне на човешки и финансови ресурси.
Новите райони са: Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра; Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол; 3. Южен, включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали; 4. Столичен, включващ област София (Столична община).
Предстоят промени в образованието
Скоро няма да има задължителна матура по математика. Но часовете по математика и природни науки трябва да се увеличат. Часовете по чужди езици в гимназията са повече, отколкото по български език, литература, математика и природни науки, взети заедно. Учебните програми и учебният план трябва да се променят, да има повече часове по български език и в частност по литература. Не е нужно след 12 г. в училище учениците да излизат полувисшисти… Ще предложа на народните представители да има обща забрана за използване на телефони в училищата. (Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, Би Ти Ви)
Европейски препоръки
Всеки гражданин на ЕС трябва да разполага с хранителни и питейни запаси поне за 72 часа в случай на природно бедствие, война или въоръжено нападение срещу страна членка на съюза. Идеята е до три дни след началото на бедствието или конфликта ЕС да реагира бързо. Това предвижда план за действия при кризи, представен от Европейската комисия.
Енциклопедична глупост
Списъкът за принадлежностите, които всеки трябва да има в случай на военен конфликт, е енциклопедична глупост на ЕК, малоумна история. Вместо да се занимават с по-сериозни неща, като например как да се укрепи отбранителната способност на ЕС, как да се набавят боеприпаси, войници, резервисти, как да се обменя информация между страните членки, по-ефективно да се охраняват границите на съюза, те ни казват как да се запасяваме с консерви и вода. (Цветлин Йовчев, бивш председател на ДАНС и бивш вътрешен министър, Би Ти Ви)
Съвети за оцеляване
Белият дом отхвърли предложението на Путин, че мирните преговори в Украйна трябва да зависят от това дали страната ще бъде управлявана от ООН, докато се проведат нови избори.
Говорителят на Белия дом посочи, че властта в Украйна се определя от нейната конституция и народ. Според един от съветниците на Зеленски стопанинът на Кремъл трябвало да си пие хапчетата.
По време на посещението на руска ядрена подводница в Мурманск Путин повтори твърдението си, че мандатът на Зеленски е нелегитимен. Проучване на Киевския международен институт по социология обаче установи, че 69 на сто от украинците имат доверие в сегашния си президент.
Франция е последната държава, която написа справочник за оцеляване в първите часове след евентуална военна атака. Според Макрон френските изтребители са оборудвани с ново поколение хиперзвукови ядрени ракети. Това е част от идеята за ядрен щит на европейските съюзници, ако Вашингтон осъществи заплахата си да извади САЩ от НАТО. На ядрена защита от Франция разчитат Германия и Полша.
Германските политици заговориха за ускорена военна подготовка на населението. „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ разкри наличието на план от 1000 страници за подготовка на военни действия с оглед конфликта в Украйна.
Норвегия планира масови учения за евакуация. Настоява цивилни да се включат във военните учения на НАТО.
Швеция е една от първите, която започна да разпространява листовки под заглавие „Ако кризата или войната дойдат“.
Съвети за оцеляване се разпространяват и във Финландия и Норвегия. Миналото лято Дания също предупреди населението да си държи резерв от вода, храна и лекарства поне за три дни в случай на криза. („24 часа“)
Масата е за трима
Европа може да съществува без Русия, но не и срещу нея: това е тривиално заключение от историята, което назначените без избори управляващи лица на върха на ЕС не могат да осъзнаят. Но Русия не само не възнамерява да нахлува в Брюксел, но и не може да го направи, дори да иска. Парадоксално мислене като популисткото твърдение, че Русия е толкова слаба, че е само една бензиностанция с ядрени оръжия, от една страна, и че Русия е толкова силна, че ще завладее всичко до Лисабон, от друга страна, е очевидно психическо заболяване.
Преди началото на украинската криза ЕС беше на масата на най-големите световни играчи. Сега той е извън нея и масата е за трима. Състезанието не е вече кой да бъде на върха с пръчка в ръка, а кой да заеме мястото по средата. И Тръмп, и Си Дзинпин, и Путин разбират това много добре. За въоръжаване на Европа, за обща армия и пр. е отчайващо късно. И не е въпрос на пари. Нека си припомним какво се случи с планината от пари, похарчени за COVID от Брюксел – половината беше открадната, половината беше хвърлена в грешна посока. Същите тези елити искат сега да направят същото нещо. (Социологът Кънчо Стойчев, из интервю на програмата „Запознайте се с експерта“ на Шанхайския център за стратегически и международни изследвания «RimPac“, glasove.com)
Възраждане на „Северен поток“?
Представители на Русия и САЩ обмислят възобновяване на експлоатацията на газопроводите „Северен поток“, заяви руският външен министър Сергей Лавров. Според него „ще бъде интересно“, ако Вашингтон използва лостовете си за влияние върху ЕС и принуди страните от общността да не се отказват от газа от Русия. Само болни хора или самоубийци могат да се противопоставят на възстановяването на „Северен поток“ в Европа, тъй като ЕС сега плаща няколко пъти повече за енергия, отколкото САЩ, каза още Лавров.
Германският вестник „Билд“ коментира, че газопроводът „Северен поток 2“ може да бъде прехвърлен под управлението на САЩ, за да може Германия да получава газ от Русия през него. Но за да стане това, антируските санкции трябва да бъдат вдигнати.
Съкрушителен трус в Мианмар
Земетресението с магнитуд 7,7 по Рихтер в Мианмар в петък отприщи енергия, равна на повече от 300 експлозии на атомни бомби. Това каза геологът Джес Финикс пред Cи Ен Ен и предупреди, че вторичните трусове в региона ще продължат няколко месеца, тъй като индийската тектонска плоча продължава да се сблъсква с евразийската под Мианмар. Тайланд също беше засегнат от бедствието, трусове бяха усетени в Китай и Виетнам. Много страни вече изпращат помощи.
Загиналите са най-малко 1700 души, ранените - над 2300, но броят им непрекъснато се увеличава. Тежка техника разчиства отломките от рухналите сгради, а на места, където тя не достига, хората ровят с ръце, за да търсят оцелели под развалините. Според изследователя от Британската геоложка служба Роджър Мейсън броят на жертвите вероятно ще бъде между 10 хил. и 100 хил. души, а икономическите загуби - 70% от БВП на страната.
Картина на Вешин продадена на търг
Картината „Лов на сърни край София“ (1912) на работилия у нас чешки художник Ярослав Вешин беше продадена за рекордните 65 хил. евро. Платното се появява за пръв път на българския пазар на изкуство, след като е било част от американска колекция, а по-късно е продадено на британски търг през 2007 г. Съгласно експертното заключение за идентификация произведението съответства на изискванията и критериите за културна ценност, пише „Сега“.
По широкия свят
Когато ледът се пропуква
Огромен айсберг с размерите на Чикаго се откъсна от антарктическия леден шелф и разкри морско дъно, което не е виждало слънчева светлина от стотици години. С помощта на дистанционно управлявана подводница учени проучиха дъното на дълбочина до 1300 метра и откриха процъфтяваща екосистема с корали, гъби, ледени риби, гигантски морски паяци и октоподи, непознати досега на човечеството. Някои от тях са с толкова големи размери, че вероятно съществуват там от векове, а част от тях са непознати на науката. Изследователите сега търсят отговор на въпроса как такъв живот оцелява в пълна тъмнина и без достъп до хранителни вещества.
Първата светлина е на 330 млн. години
Ключов момент от историята на ранната Вселена, започнал по-рано, отколкото се смяташе досега, констатираха учени с помощта на космическия телескоп "Джеймс Уеб". Наблюденията показват, че първата светлина на Вселената е проникнала през мъглата на космическите "тъмни векове" само 330 млн. години след Големия взрив. 380 хил. години след огненото си начало разширяващата се Вселена се превръща в мъгла от предимно неутрални водородни и хелиеви атоми.
Мистериозният самолет
Чартърен самолет с 57 пътници и 4 души екипаж, извършвал полет от Ню Йорк до Маями през 1955 г., изчезнал от радарите и от него не били открити отломки и тела на пътници. Неочаквано обаче той се завърнал 37 г. след това в района на летището в Каракас, Венецуела, през 1992 г. Когато от кулата поискали пилотът да се идентифицира по радиото, чули странни думи: „Къде се намираме? Аз съм чартър от Ню Йорк до Майами”. От кулата отвърнали: ”Вие сте в Каракас, на 1800 км от Майами. Имате ли проблем? В бедствие ли сте?”. Не получили отговор. Веднага след това самолетът излетял.
Открит е най-старият изгубен континент
Изследователи от университета в Утрехт, Холандия, са установили, че преди около 140 млн. години на нашата планета е съществувал огромен континент, наречен Голяма Адрия, който бил погребан под Южна Европа. Образуването му започва преди 240 млн. години. По-голямата част от Голяма Адрия била унищожена постепенно, докато е избутана под мантията на Южна Европа, а от останките по-късно се образуват части от Алпите, Апенините, Балканите, Гърция и Турция.
Вести от България
В ПАВЕЦ "Чаира" в момента работи един хидроагрегат. За другите два започна ремонт, а четвъртият е безнадеждно счупен, заяви енергийният министър Жечо Станков пред Нова нюз.
Васил Големански беше избран за председател на Комисията за финансов надзор с шест години мандат. Досега той беше изпълнителен директор на Българската фондова борса.
Пламен Младеновски беше избран от парламента за председател на КЕВР, където работи от 2013 г.
Вести от света
Ако някой си помисли, че може да се измъкне с нападение срещу Полша или срещу който и да е друг съюзник, ще бъде посрещнат с цялата сила на НАТО. Нашата реакция ще бъде унищожителна. Това трябва да е много ясно на Путин и на всеки друг, който иска да ни нападне, заяви ръководителят на НАТО Марк Рюте във Варшава.
Тръмп подписа заповед, съгласно която гласоподавателите, които искат да участват във федерални избори, ще трябва да доказват, че са граждани на САЩ, когато се регистрират за вота.
Из архива
Най-важна е вътрешната свобода
Има криза на идеите не само в изкуството. Хубаво е, че то не се развива по възходяща линия, а е независимо от хода на времето. На културата се обръща малко внимание. Когато хората се борят да преживеят, творчеството престава да е най-важното. Много са опитите за използване на творците. Макар че диктатът на парите не е по-малък. Той е по-незабележим само на пръв поглед. Насочването на изкуството в някаква посока най-често става по икономически път.
Предпочитам да си гледам работата. Но това не значи, че съм против участието на хората на изкуството в обществени дискусии. Въпрос на характер и на личен избор. Бързите и неадекватни промени в мисленето и държанието на определени личности ме отблъсква. Потиска ме масовото обедняване на българите. Имам колеги, които твърдят, че действителността и депресията им пречат на работата. Опитвам се да се спася поне от това.
В творчеството има индивидуална свобода, която може да се изявява при всякакви условия. Друг е въпросът дали може да се покаже на изложба, да се напечати в книги или да се заснеме на кинолента. Най-важна е вътрешната свобода. Ако има външни причини, които не ти дават да работиш, това би било най-жестокото. Ще минат доста години, докато държавните мъже се научат да управляват. Гении в тази област засега няма. В България политиците постоянно се сменят, нямат сериозен екип, хващат се обикновено за външна сила, без да е сигурно дали това е полезно за България. Аз съм от хората, които търсят вината в себе си, а не в среда, личности и институции. (Художничката Дора Бонева, „Монитор“, юни 1999 г.)