Коментари Новини

Седмичен коментар

   
Седмичен коментар

Заглавия и цитати от медиите

7-13 април 2025

Оптимизмът е гневът да поддържаш, че всичко е наред, когато нищо не е в ред.

Волтер

Сияйната Сияна

Да се боря със собствената си държава?

Ако Сияна можеше да види, би благодарила на всички, които ни подкрепят, сигурно щеше да нарисува и картина. Мечтаеше да бъде ядрен физик и да изучава вселената. След това реши, че ще стане художник. Майка й страда и е в много тежко състояние, не може да си каже името.

Отсечката, на която загина дъщеря ми, с всеки изминал ден е във все по-лошо състояние. Това не е път, а поток от нагънат асфалт - абсолютна свинщина. Какъвто и контрол да се прилага, ако няма нормални пътища и не си променим самосъзнанието като участници в движението и граждани - нищо няма да се промени. Всички ми казват, че трябва да се боря със собствената си държава за справедливост. Нормално ли е? Чувствам се виновен, че по-рано не предприехме действия срещу нередностите на пътя. (Николай Попов, бащата на 12-годишната Сияна, Нова нюз)

Възмущението не спира

Протести в цялата страна белязаха Лазаровден. Хиляди хора почетоха  паметта на децата, загинали на пътя. Поискаха повече контрол за шофьорите и по-добри пътища. Най-мащабен беше протестът в с. Телиш в памет на 12-годишната Сияна, която загина в катастрофа с камион на 31 март на пътя Плевен-Луковит. Рано сутринта към селото се извиха колони от автомобили и мотори от цялата страна. Въпреки дъжда на площада на селото се събраха хиляди и почетоха паметта на Сияна с песен.  Протест се проведе и в София под надслов "България няма деца за убиване". 

Необявената война

По-строгите закони и по-стриктното наблюдение върху пътните артерии биха могли да помогнат, но това ще реши само част от големия проблем за пътната безопасност. По пътищата в България се води необявена гражданска война. Не съм сигурен, че намаляването на скоростта по магистралите би разрешило големия проблем. Най-големият фактор за сериозно увеличаване на пътните инциденти е изключително лошата ни инфраструктура - дупки, липса на маркировка и знаци. Самоцелното драстично увеличаване на наказанията не означава, че ситуацията ще се промени. (Бившият вътрешен министър проф. Веселин Вучков, Би Ти Ви)

Колчетата спасяват живот

Като няма свестни пътища и колчетата помагат. И пет да са – пак спасяват живот. Когато разединителните колчета бяха поставени в дефилето на Кресна, имаше мрънкане. Но месеци след това се видя, че има ефект. Броят на тежките катастрофи спадна значително. Заради трагичната смърт на малката Сияна започнаха да се търсят спешни решения. Логично е примерът от Кресна да се повтори в онези „точки на смъртта“, в които стават най-много тежки инциденти. (Из коментар на („24 часа“)

Една лъжица асфалт не са изсипали

За 1300 г. България никога не се е славела с добри пътища. В последните 4 г. една лъжица асфалт не са изсипали, каза Бойко Борисов пред журналисти в парламента. „Не мога да бъда лицемер, не мога на всички опити едно правителство да прави нещо след тези четири години хаос да му намирам кусури. Не мога, ако съм настоял да се подпише договор с „Боташ“, след това да се опитвам да се измъкна и да обяснявам, че друг е виновен и накрая да излезе, че правителство на два месеца е виновно“, каза още Борисов.

Списъкът е дълъг

Прехвърлянето на собствените грехове върху другите е запазена марка на Борисов и хората около него. Служебните правителства, назначени от мен, започнаха разкритията на корупционния модел на предишното му управление. Това заяви президентът Румен Радев по повод обвиненията към назначените от него служебни кабинети по отношение на пътищата и работата на АПИ. "Когато тези хора обвиняват другите в корупция, трябва да си дават ясна сметка, че дължат редица отговори и тъй като компетентните институции не могат да ги дадат, следва обществото да им ги напомня. Това е "Хемус" с чувалите с парите, язовири и свлачища, които глътнаха по половин милиард, проби от тангенти и пътища, които доказват явен грабеж при строителството. Да не продължавам с шкафчета, кюлчета и т.н. Списъкът е дълъг“, каза още Радев. 

Трябват милиарди

35 млрд. лв. са необходими за рехабилитацията на проблемните пътни участъци. Неразплатените средства от минали години за извършени дейности възлизат на един милиард и трябва да бъдат платени тази година. Наша основна задача е строителството на магистралите "Хемус", магистралата между Велико Търново и Русе, завършването на пътя между Ботевград и Мездра, участъка между Враца и Монтана, между Монтана и Видин. Дирекцията за национален и строителен контрол е проверила над 400 барове, нощни клубове и дискотеки, за да не се повтори трагедията в Кочани. (Регионалният министър Иван Иванов в парламента)

Европа може да се справи

Динамиката на геополитическите процеси става все по-висока, руши се архитектурата на международната сигурност, разпадат се установени бизнес модели, наложените нови мита разтърсват пазарите, а стагнацията засяга водещи европейски икономики, което прави изключително трудно да се правят прогнози за бъдещето. Това заяви президентът Румен Радев на Делфийския икономически форум в Гърция. Европа може да се справи с предизвикателствата и да укрепи позициите си в силно оспорван свят, ако признае значимостта на проблемите, повиши нивото си на амбиции и предприеме конкретни действия, като излезе от зоната си на комфорт, посочи още Радев. 

Нови перспективи между България и Гърция

България и Гърция издигнаха на ново равнище двустранното си сътрудничество в развитието на енергийната и инфраструктурната свързаност. Такава позиция изразиха президентите на двете държави Румен Радев и Константинос Тасулас на среща в рамките на Делфийския икономически форум. Гръцкият президент подчерта значението на проекта за изграждането на мултимодален транспортен коридор, свързващ гръцки пристанища в Егейско море с българските пристанища в Бургас, Варна и Русе, и открои значението за страната му от споразумение за водите на р. Арда. Радев посочи интереса на страната ни да участва в управлението на пристанищата в Александруполис и Кавала и изрази готовността на България да подходи конструктивно към въпроса за водите на Арда.

Стратегическо партньорство със САЩ

Приветствам усилията на президента на САЩ Доналд Тръмп и неговата администрация за възможно най-скорошно прекратяване на войната в Украйна. Това заяви президентът Румен Радев на среща с Дейвид Бейкър, заместник помощник секретар по отбрана за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ. Радев открои значението на развитието на отбранителния потенциал на България и стратегическото партньорство със САЩ.

Ще останем рамо до рамо с ВВС на България, докато интегрирате F-16 като водещ изтребител, каза по време на срещата ръководителят на Офиса за военно сътрудничество към американското посолство в София Дейвид Нокс.

Тържествената церемония по посрещането на първия български F-16 се състоя в неделя в авиобазата „Граф Игнатиево“. В събитието участва и премиерът участва премиерът Росен Желязков.

Крайъгълният камък

Като страна-членка на ЕС и съюзник в НАТО, България е активен участник във всички инициативи за солидарност, които имат за цел да засилят нашите възпиращи и отбранителни способности, заяви министър-председателят Росен Желязков в изказването си по време на Анталийския дипломатически форум.

Премиерът акцентира върху предложението на българското правителство за създаване и домакинство на многонационален морски координационен център, който да гарантира безопасността на корабоплаването в западната част на Черно море. Инвестицията в сигурността на Черноморския регион е инвестиция в сигурността на евроатлантическата зона, каза Желязков.

Задълбочава се сътрудничеството с Турция

Росен Желязков и Реджеп Ердоган разговаряха в Анталия. Българският премиер посочи, че от десетилетия изграждаме приятелски и партньорски отношения с Турция. Той изтъкна отличното взаимодействие между двете страни като ключово в борбата с нелегалната миграция и увери, че сътрудничеството по тази значима тема ще продължи и занапред.

Българският премиер акцентира върху надграждането на ГКПП „Капитан Андреево“, който е най-големият граничен пункт в света, с оглед на огромния обем на ежедневния тежкотоварен трафик. Приоритет на правителството е разширяването на капацитета и пропускателната възможност на пункта. Желязков изтъкна значението и на други важни гранични пунктове като „Лесово“ и „Малко Търново“.

Президентът Ердоган подчерта ангажимента на Турция за задълбочаване на двустранното сътрудничество с България и посочи специално борбата с тероризма. Запазването на солидарността между Анкара и София остава от особено значение за двете страни. Турция очаква от България да предприеме конкретни мерки в тази посока.

Договорът с „Боташ“

България плаща на „Боташ“ за капацитет, който не може да се използва,  съобщи енергийният министър Жечо Станков в парламента. Става дума за договора с турската компания, отражението й върху „Булгаргаз“ и необходимостта за предоговаряне на условията по него.

От „Булгаргаз“ сигнализирали още при одобряване на споразумението, че българската страна ще дължи такса за услугата – доставка на 53 200 мегаватчаса дневно, независимо дали те се използват, подчерта министър Станков.

Договорът е подписан под ръководството на служебния министър Румен Христов със срок 13 години и не включва клауза за прекратяване. Според Станков това означава, че ако той се прекрати, българската страна ще дължи цялата сума – около 4,2 млрд. долара, без да се отчита инфлацията. Министърът подчерта неравнопоставеността на договора, защото той не предоставя достъп до турската газопреносна мрежа на българската страна. България трябва да получава 1,84 млрд. куб. м газ годишно. На практика обаче може да пренася не повече от 1,3 млрд. куб. м, което означава, че за 500 млн. куб. м неизползваем капацитет ще плаща 1,2 млрд. лв. В договора допълнително е записано, че „Боташ“ има право да променя точката на доставка, което води до допълнителни разходи. („Телеграф“)

Напрежение в „сараите“

Полицията е действала по закон след подадените сигнали за ситуацията около "сараите" в Бояна. Това обяви в позиция СДВР, след като в събота младежката организация на ДПС-ДПС в присъствието на Доган проведе съвещание в имота. Стигна се до напрежение и два сигнала в полицията - единият от участниците в срещата, а другият - от собственика на къщата Данаил Папазов. Според представители на младежкото движение полицията е действала неправомерно, а те подали сигнал, че сградата е с отворени врати и липсващи предмети.

"Полиция нахлу в залата. През нощта беше спрян токът. След това отново нахлуха полицаи. Момичета на 18, на 20 г. бяха блъскани, дърпани, удряни. Полицаите не бяха провокирани по никакъв начин от действията на наши членове и симпатизанти“, заяви депутатът Севим Али.

От полицията съобщиха, че са образувани две досъдебни производства. Едното е за намерени в сградата осем огнестрелни оръжия, а второто - за самоуправство.

Богати - бедни

Българите в момента живеят най-богато в историята, което се дължи до голяма степен на собствените им усилия. Това, че бедните стават все по-бедни, а богатите богатеят, е фундаментален проблем. През 90-те години съотношението между бедни и богати беше почти като в Германия - имаше много тъничка прослойка от богати. В последните 30 г. тази ножица се отвори. Решението не е в декрети или завист, а в подпомагане на средната класа, бизнеса и образованието. Ако не влезем в еврозоната, водим със себе си рискове. Валутният борд е закон. Утре някакви щураци ще превземат властта и бордът го няма. (Левон Хампарцумян, Нова тв)

България няма паричен суверенитет

Държавата вече взима половината от това, което сме произвели, и го харчи политически, преразпределя 45% от БВП. Няма обществена поръчка, която да не е предварително уредена, което води до концентрация на средства в определени кръгове. България няма паричен суверенитет и трябва спешно да създаде фонд като този в Норвегия, който да включва пари, злато и суровини, за да се подготви за евентуални кризи. (Кузман Илиев, Нова тв)

Политически игри

Ако Доган и Пеевски са в Холивуд, заслужават “Оскар“ за добра роля. Дойде време Доган да предаде щафетата на Пеевски и голяма част от кадрите веднага се насочиха към него.

През цялата предизборна кампания Доган се появи един-единствен път на гладната стачка на своята секретарка, съпругата на Джейхан Ибрямов, и то за 10-15 минути. През останалото време го нямаше, сега пак го няма. Тази пасивност има едно-единствено обяснение: Доган полека-полека иска Пеевски да овладее ДПС и това е една игра. Защото е програмиран още преди 1989 г. да държи турците и мюсюлманите в България далеч от реалната централна власт, да не реши нито един техен проблем , както и направи. И сега спокойно предава на следващия. Доган и Пеевски са програмирани на едно и също място. (Гюнер Тахир, бивш зам.-председател на ДПС, actualno.com)

Полицаи проговориха

Случаят с контрабандния канал за цигари, разкрит в Пловдив, е от ноември м.г. Предполага се, че полицаите на терен са работили дълго време, за да го разбият. Когато им се отдава възможност да хванат контрабандистите и цигарите, началниците им казват да се оттеглят. Това каза пред Нова нюз журналистът от „24 часа” Кирил Борисов по повод контрабандния канал, за който се твърди, че е бил под чадъра на старши комисар Калин Литов, зам.-директор на ГДБОП, който беше отстранен от вътрешния министър Даниел Митов.

Сега на ход е Прокуратурата. Тя трябва да реши дали ще повдигне обвинения, посочи журналистът. По думите му в Пловдив преди години е имало няколко големи случая с разкрити фабрики за незаконно производство на цигари. „След това, в продължение на 4-5 г., е имало затишие. Изведнъж през ноември залавят тир с контрабандни цигари и след това разкриват депо. А полицаите, които разследват, са били „помолени” да напуснат и едва ли не работата им е саботирана”, посочи Борисов. Според него това не става само със санкцията на прекия им началник или зам.-директора на ГДБОП, защото над него има главен секретар и министър.

Нервите на българите са изтънели

Вотът на недоверие към правителството, внесен от МЕЧ, няма да мине. Шансът на този кабинет е, че опозицията е много разцепена. Казусът "Сияна" и много такива показват колко изтънели са нервите на българите. Приеха с облекчение, че има правителство, но всяко прекаляване на властта и разбунтуване на народи около нас сгъстява очакването да избият някакви протестни настроения у нас. Може да не се оправдае, защото 2020 г. изпуснахме парата. Но извън политиката казусът може да избие в антиуправленски. (Първан Симеонов, БНР)

Парламентът не е трибунал

Рискуваме да изпаднем в ситуация, при която Народното събрание отново се превръща в арена на обвинения, както и да станем свидетели на правосъдие, което превръща парламента в трибунал. Вот на тема "Корупция" звучи като всичко и нищо. Да се рискува страната да остане без правителство, когато трябва да се преведе през последния мост към сърцевината на ЕС, e доста наивно и опростено мислене. (Политологът Любомир Стефанов, „Хоризонт“)

Вече се усеща тежестта на мерките

Има опасност българският пазар да бъде наводнен с китайски стоки заради митата на САЩ. Предприятия у нас вече усещат тежестта на мерките и съкратиха 10-20% от персонала . Причините са зелената сделка, скъпата енергия, липсата на човешки ресурси. Нужни са адекватни действия, но не очаквам те да се приемат от ЕК. Затова трябва да се поиска оставката на нейното ръководство, зелената сделка да бъде анулирана, а санкциите към Русия - отменени. Действията на Тръмп са напълно обосновани. Американската индустрия върви надолу. Производството на САЩ и ЕС, взети заедно, са колкото това на Китай. Санкциите към Русия вредят на ЕС. Той се самоубива с тях. (Васил Велев, председател на АИКБ, Нова тв)

Да виждаме и добрите примери

След трагедията в Кочани се обединихме за помощта, остава да се научим да не е само в нужда и беда. Балканските медици реагирахме като един организъм, какъвто всъщност сме. Не бива погледът ни непрестанно да е вперен само в тъмното, трябва да виждаме и добрите примери. Губим страшно много хора в катастрофи - 900-1000 годишно. Загинали, не ранени, и това е гигантски проблем! Много се надявам гибелта на 12-годишната Сияна да не се окаже поредният случай в медиите за няколко дни, а след това нещата да тръгнат по същия начин. Българите сме малко саможиви, но все пак смея да твърдя, че когато може да направи добрина, българинът я прави. (Проф. Николай Габровски, „24 часа“)

100 г. след атентата в „Св. Неделя“

Атентатът в църквата "Света Неделя" от 16 април 1925 г., извършен от комунистически и атеистически кръгове, представлява тежък грях и престъпление, за което са възможни най-различни обяснения, но за което няма и не може да има никакво оправдание. Грехът може да бъде простен при наличие на дълбоко и искрено покаяние, но престъплението трябва да бъде помнено, за да не бъде повтаряно. В паметта на Православната ни църква и на нашия народ атентатът остава завинаги едно позорно петно от миналото, което може да бъде изчистено единствено по пътя на покаянието. (Патриарх Даниил по повод 100-годишнината от атентата в „Св. Неделя“)

Заедно в кризата

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства решението на президента Тръмп за 90-дневна пауза на реципрочните мита. „Тарифите вредят на бизнеса и потребителите. Ето защо се застъпвах за споразумение за нулеви мита между ЕС и САЩ ", посочи тя. И подчерта, че "ЕС остава ангажиран с конструктивни преговори със Съединените щати с цел постигане на безпроблемна и взаимноизгодна търговия".

Пред прага на търговска война

Тръмп ускорява един неизбежен инфлационен процес. Но съотношението на силите не е в полза на САЩ, които са на прага на търговска война с целия свят. Немалка част от ценните книжа по американския държавен дълг се държат от Китай, който може да влияе на курса на американските борси. Това прави агресивния подход на Тръмп към Китай много рискован. Противоречивите анонси от Вашингтон карат много производители да задържат натоварените си кораби в китайските пристанища, за да си спестят огромните мита. Те са в очакване Тръмп и Си Дзинпин да се договорят и търговията да влезе в обичайното си русло. Цялата световна търговия ще забави оборотите си. За пръв път има глобална криза от такъв мащаб. (Бившият евродепутат Иво Христов, БНР)

Вярност към истината

В обръщението си на форума „Памет за победителите - 80 години от победата във Великата отечествена война“ Путин каза, че стотици хиляди хора по целия свят участват в мащабни шествия на Безсмъртния полк. Те искрено се стремят да допринесат за съхраняването на паметта за най-жестоката война на 20 век. Руският президент подчертава: „Такава сплотеност и вярност към истината придобиват особено значение сега, когато се правят опити за ревизия на резултатите от Втората световна война“.

Мерц става канцлер на 6 май

Консерваторите от ХДС/ХСС и лявоцентристките партии в Германия се споразумяха за ново правителство след месеци на политически противоречия. Фридрих Мерц, лидерът на Християндемократическия съюз, се очаква да стане следващия германски канцлер, заменяйки на поста Олаф Шолц.

Революция в Сърбия нямало да има

"Ще се бия, докато съм жив, но "цветната революция" в Сърбия няма да успее", заяви сръбският президент Вучич на контрапротест, организиран от негови симпатизанти в Белград. Той постави искания, най-вече към прокуратурата, да се предприемат всички законови мерки, за да установят мир и ред в страната. Въпреки натиска срещу Сърбия, страната е втора по икономически ръст в Европа през миналата година, а ако нямаше протести, щеше да бъде дори №1, каза още Вучич.

"С цялата възможна логистика и хиляди автобуси, едва 20 000 души присъстваха на "най-голямото събиране на Вучич в историята на Белград. И на него вече му е ясно "какво фиаско е претърпял" и че "това е краят", коментира лидерът на опозиционната Партия на свободата и справедливостта Драган Джилас.

Кой ли е виновен?

Сметната палата на ЕК публикува доклад за парите, които хранят неправителствените организации. За две години Комисията е субсидирала 12 хил. НПО със 7,4 млрд. евро. Едва 10% от тях декларират счетоводните си книги. Останалите взимат и харчат без никаква отчетност. Каква отчетност може да има армията от 70 хил. неофициално регистрирани организации, присламчили се към първите 12 хил. декларирани, но провъзгласили се за неправителствени?

Сметната палата обвинява ЕК в затваряне на очи пред лобирането на НПО в Европарламента в полза на вредни за европейската икономика проекти. Десетки примери показват как парите на европейските данъкоплатци се изразходват в разрез с техните интереси… Всички засегнати намериха обяснение на разобличителния доклад. Виновниците според тях са Тръмп и Мъск. Ако излезе друг подобен доклад на Сметната палата, виновникът за разточителството няма да са те, а Путин! (Божидар Чеков, писател, fakti.bg)

Тръмп има 1 млрд. по-малко от братя Домусчиеви

Богатството на американския президент се стопи с 500 млн. долара за дни, след като наложи мита на почти целия свят. Според „Форбс“ състоянието на Тръмп преди това се оценява на 4,7 млрд. долара, а седмица по-късно то намалява на около 4,2 млрд. Дори състоянието на братята Кирил и Георги Домусчиеви в момента е по-голямо.

По широкия свят

Суша вместо вода

До 60-те години на миналия век Аралско море е един от най-големите водни резервоари в света. С площта си от 68 хил. кв. км то се е считало за третото по големина езеро в света след Каспийско море и Горното езеро. Но в продължение на седем десетилетия се разделя на по-малки езера, които покриват едва 10% от първоначалната му повърхност, а по-голямата част се изпарява напълно, оставяйки след себе си пустиня.

Аралско море се намира на границата между Казахстан и Узбекистан. Преди години неговите два основни източника на прясна вода са реките Сърдаря и Амударя, но когато те започват да се използват за напояване, езерото започва да намалява. Днес източният дял е изчезнал, оставяйки след себе си солена безводна област - пустинята Аралкум, най-младата на Земята. Зимата в региона е по-студена, лятото по-горещо, а жестоки пясъчни бури разнасят пясъка и солта на стотици километри.

Зашеметяваща скорост

Астероидът, за който в началото на годината се смяташе, че може да се сблъска със Земята, се оказа по-безобиден. Нови наблюдения показват, че той ще премине безопасно покрай нашата планета през декември 2032 г. Според ново изследване космическото тяло е от главния астероиден пояс между Марс и Юпитер, който досега рядко се е свързвал с астероиди, достигащи вътрешната част на Слънчевата система.

Астероидът е сплескан и наподобява хокейна шайба, докато повечето астероиди са с "картофена" форма. Освен това се върти със зашеметяваща скорост – само 20 минути са нужни за едно пълно завъртане около оста му. Тези наблюдения са важна стъпка в изграждането на глобална стратегия за реакция при потенциални астероидни заплахи, казват учените.

Вести от България

3,7 млpд. лв. е пeчaлбaта на банките у нас зa 2024 г., ĸoeтo e c 277 млн. лв. пoвeчe от 2023 г., сочат данни на БНБ.

Близо 2,5 млн. евро се очаква да е глобата за периода, в който не е била транспонирана европейска директива от 2018 г. за ВЕИ проекти, съобщи енергийният министър Жеко Станков в парламента.

Вести от света

Проектоспоразумението за украинските полезни изкопаеми, подготвено от САЩ, съдържа искане за прехвърляне на контрола върху тръбопровода на „Газпром“, който минава през Украйна за Европа, на американска правителствена корпорация, съобщи Ройтерс.

Президентът Тръмп е един от малкото западни лидери, които разбират същността на конфликта в Украйна и че траен мир е възможен само чрез отстраняване на дълбоките геополитически причини, довели до него, заяви руският външен министър Сергей Лавров.

Китай вдигна митата за стоки от САЩ от 84% на 125%, съобщи Държавният съвет на КНР, след като Тръмп увеличи митата за Китай до 145%. Президентът Си Дзинпин призова ЕС да обединят усилията си срещу американските мита.

Няколко страни от ЕС са категорично против използването на замразените на Запад руски активи за нуждите на Украйна, заяви върховният представител по външна политика Кая Калас.

9.2 млн. евро ще вложат шведските власти в модернизацията на 64 хил. бункера, за да защитят гражданите от ядрен удар, химическо и биологично оръжие.

Словакия създава фонд с капитал над 3 млн. евро за обезщетение на хората, които не са спазили епидемиологичните мерки по време на ковидпандемията, когато за неносене на маска или нарушаване на вечерния час глобата беше 65 хил. евро. В провинция Долна Австрия пък има фонд с капитал 31,3 млн. евро, който обезщетява хората, смятани за жертви на ваксинацията.

Из архива

Април 1876

Март 1878

Априлското въстание е кървавият акт, с който българският народ направи решителна заявка пред световното обществено мнение за държавна независимост. Неведнъж са казвани много приказки за саможертвата и героизма, че е време в учебниците по историята „Причините за неуспеха на Априлското въстание“ да се замени с „Причините за успеха на Априлското въстание“.

Причината е съвършено ясна – въстанието постига политическата си цел – възстановяването на българската държавност. Само две години по-късно имаме не една, а две български държави (Княжество България и Източна Румелия). Въстания и войни наистина се вдигат с политически цели, а не с военно-спортни (кой ще победи в серия от битки). От тази гледна точка Априлското въстание е една стопроцентова политическа победа. В петте войни, които води България между 1878 и 1945 г., армията ни не загуби нито едно сражение със сърби, турци, гърци, румънци, англичани, руснаци и германци – Одрин, Люлебургас, Чаталджа, Кресна, Калиманци, Добрич, Тутракан, Дойран, Пирот, Ниш и Драва. Но загубихме на политическата сцена две от петте войни и бяхме териториално ампутирани и натоварени с репарации – огромни финансови задължения.

Още един въпрос се поставя във връзка с Априлското въстание – кои са били българите, готови на саможертва през април и май 1876 г. Твърдеше се, че това са бедните трудови маси от безимотни и малоимотни селяни, разорили се дребни занаятчии, които няма какво да загубят освен веригите си. Намекваше се, че тези хора са нямали представа за мощта на османската армия и наивно са вярвали, че предварителното им самообричане е в резултат на реалното съотношение на силите.

Социологическият анализ обаче показва участието на няколко десетки села във въстанието – около връх Еледжик в Тракия, селата около Габрово, Мизия, около Малашевската планина в Македония. Но основната маса въстаници са от заможните търговско-промишлени градове като Копривщица, Панагюрище, Клисура, Батак, Брацигово, Перущица, Пловдив, Габрово, Сливен. Доста заможни хора има и в четите на Христо Ботев и Таньо войвода.

Освен заможни, тези хора са завършили класни училища, дори колежи и университети в Европа. По стар български обичай те плащат тежки данъци (повече подробности в „Записки по българските въстания“ на Захарий Стоянов). Те пишат „кървавите“ писма. Тези хора са знаели, че отиват на смърт или в най-добрия случай на дълго заточение в Диарбекир. Те има какво да губят – жени, деца, близки, скъпо имущество, пари. Няма вече такива българи, казват някои. Но къде е голямата общобългарска кауза? От тази гледна точка Априлското въстание е една стопроцентова българска политическа победа. Отново ще посоча, че в петте войни, които България води през 1878-1945 г., армията ни не загуби нито едно сражение. (Проф. Божидар Димитров по случай 130 години от Априлското въстание, Копривщица, 2006 г.)