Заглавия и цитати от медиите
14 - 20 април 2025
Не се унижавай в трудни времена, не се превъзнасяй в дните на славата и мощта.
Фани Попова-Мутафова, писателка (1902-1977)
Преди 122 години
Ботевият ден на Гоце Делчев
Гоце пристига вечерта на 20 април 1903 г. в село Баница, не много далеч от град Сер. Там отиват четите на Георги Бродалията и Димитър Гущанов. И още две-три момчета с Димо Хаджидимов. Другите четници се настаняват в съседна къща. Целият 20 април минува твърде весело. Гоце не знае, че в утрешния ден той не ще бъде жив. И трупът му ще бъде носен чак до Сер, откъдето ще го върнат за погребение в село Баница.
Това са редове от Биографията на Гоце Делчев, написани от друго божество… на поезията – Пейо Яворов. „Чудно стилизирана поема живот“ я наричат другари на поета, който започва да я пише след гибелта на верния си приятел (21 април 1903 г.). Излиза от печат на 25 януари 1904 г.
Рано сутринта Гоце и другарите му биват разбудени от една бабичка, която влетява при тях, изгубила ума и дума.
- Станете, Момци! Аскер загради селото и търси по къщите…
Един Гоцев съученик от Военното училище в София, бившият на българска офицерска служба турчин Тефиков, началства хилядата души низами, които обръщат селото наопаки…
С гордо вдигната глава и с пламък в очите Гоце повежда малката си дружина срещу неприятеля. Обаче подир минута обсадителите изсипват с викове върху тях градушка от няколкостотин куршума.
- Лягайте! – командва Гоце.
- Убиха ме – обажда се глас измежду момчетата.
- Майко, умирам – чува се глас по-нататък.
- Убиха Димитра – вика друг.
- Кучета – каза Гоце и гръмва срещу турците.
Но преди да презареди куршум го шибва в гърдите и бликва струя гореща кръв…
Почти едновременно с Гоце са убити още шестима, в това чисто и Гущанов. Останалите живи влизат в една плевня наблизо, отдето след цял ден сражение се измъкват незабелязано. Цялото село е изгорено. Петнадесет часа, спомня си Хаджидимов, турците не посмяха от куршумите ни да приближат нашите убити. Петнадесет часа гледахме мъртвия Гоце, приведен сякаш върху гроба на Македония. И петнадесет часа ни се късаха сърцата… Защото осиротяваше цял народ.
Седмица след сражението в с. Баница виенският кореспондент на лондонския в. „Таймс“ съобщава за смъртта на „българския революционен водач Делчев, който бе истинският ръководител на прочутата организация“. Още на 11 май по трансатлантическия кабел новината е и в „Ню Йорк таймс“.
Гоцеви другари разкопават гроба му край Баница, сваряват вода, измиват костите, дезинфектират ги със суров спирт и предупреждават клисаря на църквата в селото: „Змия езика ти ще изяде, ако освен тебе друг узнае, че това са костите на Гоце Делчев“.
През 1906 г. войводата Чаков се връща в Баница и съгласно стария обичай изкопава костите на Гоце и ги поставя в сандъче под олтара на църквата. Известно време те се пазят в Македонския дом в София. Когато в рамките на югославската федерация е създадена Македонската република, костите са предадени на Югославия и зазидани в глинен съд в двора на църквата „Св. Спас“ в Скопие. Днес се говори, че там гробът на Гоце.
Първият български вестник в Америка – „Освободителната борба на Армения и Македония“, издаван през пролетта на 1903 г. в Чикаго, в бр. 4/5 с.г. в траурна рамка помества портрета на Гоце Делчев и отбелязва: „Георги Делчев - това бляскаво и славно име сега е името на бездиханно тяло. Несравнимият революционер, ученикът на Гарибалди, последователят на Левски и Ботев не е вече между живите. Македонийо нещастна, люлка на кръв и сълзи, майко на мъченици, кърмилнице на герои, знаеш ли кого загуби тази пролет на 21 април? Знаеш ли, че край село Баница загуби най-смелия си син? Загуби най-способния, най-истинския, великия герой, обичан от всички…“.
И днес
Бившият външен министър на Северна Македония Бояр Османи заяви, че „най-добрият начин да се отдаде почит към Гоце Делчев е бъдещата магистрала София-Скопие да носи неговото име“.
Сърцевина на вярата
Православни и католици празнуваха Възкресение Христово. Най-значимият църковен празник беше посрещнат в полунощ срещу неделя, когато в храмовете прозвуча пасхалният поздрав "Христос воскресе!".
Патриарх Даниил оглави богослужението за Второ възкресение в препълнения с хора столичен митрополитски храм "Св. Неделя" в неделя. В него участваха и митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, епископ Герасим, архимандрити и свещенослужители от Софийска митрополия, които заедно с патриарха прочетоха на 12 езика евангелския разказ за срещата на възкръсналия спасител с неговите ученици апостолите.
Преди да влезе в храма патриарх Даниил припомни, че възкресението е сърцевината на православната вяра. (БНР)
Народното събрание да започне да работи нормално
Допреди пет месеца си мислех, че правото надделява пред политиката, че хората могат да седнат и да се разберат, но при тази сериозна фрагментация в Народното събрание това е трудно. Не е имало случай, в който да не се даде 100 дни толеранс на правителството. Да се искат вотове на недоверие за неща, случили се в предишни състави на правителството, е стремеж да се дестабилизира НС и то да не работи.
Моето голямо желание е Народното събрание да започне да работи нормално, да има законодателна дейност, формите на парламентарен контрол да бъдат по важни и значими за обществото и политиката на правителството въпроси. (Председателят на Народното събрание Наталия Киселова, БНТ)
Конструкцията не е стабилна
На 92-ия ден от създаването на кабинета 130 депутати от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица, ИТН и ДПС-Ново начало го подкрепиха при втория вот на недоверие на тема корупция, внесен от МЕЧ, „Възраждане“ и „Величие“. Формацията на Пеевски подкрепи кабинета с аргумента, че трябва да се опази стабилността на държавата, но няма намерение да се присъедини официално към коалицията.
Новото в сравнение с предишния вот на недоверие, който също претърпя провал, беше откритото присъединяване на ДПС-ДПС в лагера на опозицията. Депутатите на Доган гласуваха срещу правителството. От ПП-ДБ пък не участваха в гласуването, за да не навредят на шансовете на страната за влизане в еврозоната, ако кабинетът падне.
Правителството на Росен Желязков е първото в най-новата ни история, който преживя два вота на недоверие още преди да навърши 100 дни.
Трябва да удържим
Пеевски не е санкциониран за корупция и ще дойде време за него и Горанов да излезе истината. Ако нещо е направено по доноси, то трябва да отпадне. За Горанов съм сигурен, че е санкциониран по доноси. Когато бяхме в сглобката, ПП-ДБ си признаха как са го направили. Те дойдоха и предложиха на Пеевски да свалят санкциите за жена му, децата му и за майка му… Внасянето на вота на недоверие и най-вече оттеглянето на подкрепата за кабинета от ДПС-ДПС не е добър сигнал. (Бойко Борисов пред журналисти в парламента)
Става ясно
Конституционният съд отмени решение на Народното събрание, с което бе възложено на тогавашния финансов министър Асен Василев да покрие оперативния дефицит от 1 млрд. лв. във фонд "Сигурност на електроенергийната система" до 31 март 2024 г. То бе оспорено от правителството на Николай Денков.
Всичко е в ръцете на Пеевски. Борисов е в добро настроение, което показва, че поне от неговата кабинка хоризонтът е чист. Ще се наложи на ПП-ДБ още няколко месеца да преглътнат това правителство. ИТН, ако продължават да са в правителството, не знам как ще го обяснят на избирателите си, освен ако не разтурят седянката. (Политологът доц. Петър Чолаков в сутрешния блок на БНТ)
Илияна Йотова е подходящ кандидат за президент и евентуалната ѝ кандидатура ще получи подкрепа от БСП - Обединена левица. (Зам.-председателят на БСП Калоян Паргов, Нова нюз)
Президентът Радев ще търси неярка политическа фигура, на която да предаде поста. Някой като Янаки Стоилов, Крум Зарков, Даниел Вълчев. Хора, които не са активни в политическото ръководство. (Социологът Кольо Колев, Нова нюз)
Корнелия Нинова прави нов Отечествен фронт. Тя готви апел към русофилите да се включат в борбата за сваляне на правителството и за нови избори. Бунтовното си възвание се очаква тя да обяви в края на април, когато е учредителното събрание на новата й партия „Непокорна България“. („Уикенд“)
Близо 2300 длъжности, от които 580 офицерски и близо 1700 войнишки и сержантски са вакантни, което е около 10% от длъжностите в армията. Това става ясно от доклад на министъра на отбраната Атанас Запрянов за март. Най-големите липси са в Сухопътни войски, където се търсят 1317 войници и сержанти и 351 офицери. Те са основно в Стрямската бригада, която е основната бойна единица на Сухопътните войски. Тя ще бъде първата, която ще получи новите бронирани бойни машини “Страйкър”, които България закупи от САЩ за 2,2 млрд. лв. В гарнизоните в Карлово, Казанлък и Плевен, които са към Стрямската бригада, се търсят над 600 души, което е над 10% от общата ѝ численост. („24 часа“)
Да разчупим мисленето
Геополитиката се промени не само заради Украйна, а и заради САЩ. Днес трябва да действаме по-бързо, да разчупим мисленето и да ускорим процеса по разширяването. Бихме искали възможно най-скоро да се отворят преговорите с РСМ. Знаем, че България и Северна Македония ще стигнат до споразумение за закрилата на българското малцинство. Надяваме се, че Сърбия ще се върне към своя европейски път. (Европейският комисар по разширяването Марта Кос, БНТ)
Оптимизъм за европейските пари
Правителството намери начин да не загуби пари от Плана за възстановяване и устойчивост. То ще оттегли подаденото през октомври 2023 г. искане за второто плащане в размер на 653 млн. евро и заедно с преработения план и енергийните проекти ще подаде ново искане за второ плащане. Така страната ни няма да бъде санкционирана от ЕК, че се отказва от обещани реформи и предоговаря други. Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев в парламента и обяви, че е оптимист страната ни да получи и трето плащане до края на тази година.
Добри възможности за оцеляване
Управлението има добри шансове за оцеляване и след присъединяването ни към еврозоната. Не виждам възможност за формиране на друга управленска алтернатива. "ДПС-Ново начало" ще бъдат от ключово значение за оцеляването на правителството. Случващото се е част от състезанието между трите основни политически фигури – Румен Радев, Бойко Борисов и Делян Пеевски. Това създава непредвидимост и крехкост на политическата ситуация в страната, но предотвратява едноличната авторитарна концентрация на власт. Не е много вероятно есента да има избори. (Доц. Огнян Минчев, БНР)
Може да се случи, може и да не се случи
И при позитивно, и при негативно решение за еврозоната ще отидем на нови избори. Дотогава управлението ще оцелее. Приемането ни в еврозоната е чисто политическо решение. Никакви критерии не покриваме, но такова е желанието на Европа. Вкарването на страната ни в еврозоната в този момент е търсене на политическа индулгенция и хвърляне на прах в очите на хората. Индулгенцията за тази върхушка, която управлява сега, е в Брюксел. Обидно е, че България се свежда до някаква коленичила, молеща се и хленчеща държава.
Има очаквания в обществото, че при нови избори президентът ще напусне своя пост и ще участва в парламентарната борба. Това може да се случи, но може и да не се случи. (Социологът Кънчо Стойчев, „Хоризонт“)
Ясни са връзките
Еврозоната се превърна в основен инструмент за оцеляване. След като тази цел бъде постигната, смисълът от съществуването на това мнозинство изчезва. ГЕРБ, БСП и ИТН са склонни да приемат сътрудничество от Пеевски, но продължават да го игнорират, когато става дума за публични постове. Това двояко положение ще продължи. Но след еврозоната ще има нови избори. Другият вариант е преформатиране на мнозинството с включване официално на Пеевски. В момента, в който стана ясно, че без него няма работещо мнозинство, излезе съобщението на Борисов. В момента, в който стана скандалът в Боянските сараи, ДПС на Доган излезе от мнозинството. Не са много фини в действията си българските политици. Прекалено ясни са връзките между събитията и тяхното поведение. (Проф. Светослав Малинов, БНР)
Неясно докога
Шенген падна, но тези, които пътуват към Гърция, ще продължават да се сблъскват с "вътрешен Шенген" - недовършената магистрала "Струма".
И така колчетата през дефилето от временно се превърнаха в трайно решение… неясно докога. Затова ще положим усилия за ускоряване на процедурите за довършване на "Струма", както и на останалите магистрали. (Председателят на парламентарната комисия по регионална политика Николай Нанков, бивш регионален министър, фейсбук)
Като убеден демократ
Когато станах премиер, спрях да изпълнявам функциите си на монарх, но с времето, а също и с влошаването на политическата ситуация, усещам, че съм се върнал към първоначалната си роля на стария мъдър цар, към когото хората обичат да се обръщат за съвет. Моят капитал е моята възраст, опитът ми и услугите, които съм оказал на страната си, служейки й още от най-ранна възраст. Като убеден демократ, изглеждам умерен в епоха, която страда от липса на нюанси. (Симеон Сакскобургготски, из интервю за френското издание „Пари мач“)
Защо е тази пасивност
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. В тази продължителна криза огромна част не гласуват. Големият въпрос е защо е тази пасивност, откъде идва? Когато личността или народът има достойнство, не се примирява със злото, лъжите, корупцията, с произвола на властите. Протестиращият човек пази своето достойнство. Ценността е сърцевината на всяка добродетел. Мястото на истината трябва да се срещне с публичния форум на обществото. (Проф. Георги Фотев, „Хоризонт“)
Няма друг изход
Не виждам причини БСП да остане в това управление. Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на социалистическата пария от властта. Няма полза от участие в управлението, освен за тези, които са пряко в него. БСП е в едно по същество дясно управление и изцяло носи отговорност за това, което произтича от него. Излизането на ДПС-ДПС ще принуди управляващата коалиция да стигне до преконфигуриране с явната подкрепа или на ДПС-Ново начало или на ПП-ДБ. Няма друг изход. (Михаил Миков, бивш председател на НС и бивш лидер на БСП, БНР)
Продаваме и не продаваме реактори
БСП и ГЕРБ са се договорили да не се продават двата реактора от АЕЦ „Белене“ на Украйна. Тази изненада вицепремиерът и лидер на социалистите Атанас Зафиров съобщи ден преди разискванията за втория вот на недоверие към кабинета. Договорката била направена в личен разговор между него и Бойко Борисов, който се съгласил ГЕРБ да направи крачка назад.
Сделката за реакторите беше сред основните въпросителни при формирането на мнозинството. БСП бе твърдо против, а ГЕРБ подкрепяше. Крайното решение беше на Народното събрание, което гласува страната ни да продаде реакторите на Киев. В него бе записано реакторите да се продадат на цена, не по-ниска от тази, която България е платила – 1,2 млрд. лв. Неотдавна се появи информация, че държавата е поискала още 100 млн. повече, а Украйна да плати не 600, а 700 млн. евро. Тя се нуждае от двата реактора за изграждането на трети и четвърти блок на Хмелницката АЕЦ.
Остава една финална крачка
България е в много солидна изходна позиция за присъединяване към еврозоната. Остава ни една финална крачка. Убеден съм, че сме в състояние да я направим достойно и със самочувствие. Страната ни към момента е една от малкото в ЕС, които изпълняват безусловно всички критерии. (Управителят на БНБ Димитър Радев на среща, организирана от Американската и Британската търговска камари в България)
Нефт и газ от Черно море?
Ѕhеll пoлyчи oфициaлнo пpaвoтo дa започне пpoyчвaниятa зa нeфт и гaз в в Чepнo мope след подписването на договор с българското правителство. Според премиера Росен Желязков тoвa нapeждa Бългapия cpeд cтpaнитe, ĸoитo aĸтивнo paзpaбoтвaт нeизпoлзвaния пpиpoдeн пoтeнциaл нa чepнoмopcĸoтo дънo. Пpяĸoтo пpeдимcтвo зa бългapcĸитe гpaждaни e, чe пpи нaличиe нa oтĸpитиe, дo 30% oт пoлзитe щe ocтaнaт в дъpжaвaтa пoд фopмaтa нa ĸoнцecиoннa тaĸca, посочи енергийният министър Жечо Станков.
Разходите преди 10 години и сега
2,5 пъти са се увеличили разходите ни за последните 10 г. Например за храна сега те са 2,3 пъти по-големи, отколкото през 2015 г. За здравеопазване преди 10 г. българинът е давал средно по 248 лв. годишно, а през 2024 г. - 716 лв., сочат данни на НСИ. Парите за развлечения, свободно време и образование вече са 3,4 пъти по-големи в сравнение с 10 г. по-рано, а за данъци и социални осигуровки - 3,1 пъти.
Най-големият разход е за храна – 28,7% - и по този показател България е на последно място в ЕС. На второ място са парите, които се харчат за ток, вода, отопление, обзавеждане и поддържане на дома - 15,7%, а на трето - за данъци и осигуровки - 14%. Следват разходите за транспорт, съобщения, здравеопазване, облекла и др.
Г-н Борисов не е богослов
Това каза патриарх Даниил пред журналисти по повод думите на Бойко Борисов за разпъването и възкресението на Исус Христос - как "тръни му забивали в главата", "вързали го на дървото". А когато всички го предали и се отрекли от него, Исус се показал отгоре и казал "Ту-тууу". „И понеже Тома Неверни не вярвал, Исус му казал - сложи си пръста, в която си искаш дупка, ама внимавай да не излезе от другата страна", каза Борисов.
"Вие ми задавате един въпрос, аз ще ви задам друг. Има ли нужда от вероучение и предмет "Религия и православие" в българското училище, или няма?", отвърна патриархът по повод намерението на МОН да въведе задължително този предмет.
Петте ключови добродетели
Честност и справедливост като основа за доверие за съжителство; уважение към различията между хората; прошка, съпричастност и милосърдие като прояви на емоционална интелигентност; толерантност и диалогичност за мирна и приобщаваща училищна среда; отговорност към себе си и другите. Това са петте ключови добродетели, върху които МОН смята да постави акцент в новия задължителен предмет "Добродетели и религии", става ясно от отговор на просветния министър Красимир Вълчев на депутатски въпрос.
Новите открития продължават
Екипът на проф. Людмил Вагалински откри част от западния некропол на древния град Хераклея Синтика, който се намира на голяма дълбочина в терен, заливан многократно от р. Струмешница. Намерени са няколко гроба, затрупани от нанов насип и разбити още в древността, но са останали керамика, съдове и бронзови монети. Предварителната датировка на погребенията е около новата ера. Некрополите са съсипани от иманярите, но това е голям град, съществувал стотици години и все още има запазени гробни комплекси. Предстоят ни със сигурност интересни открития, отбеляза проф. Вагалински.
Никой не си играе с мен
"САЩ ще напуснат преговорите, ако Русия и Украйна усложнят прекратяването на войната. Но се надявам, че няма да се стигне до това. Сега има добри шансове да се стигне до руско-украинско споразумение за приключване на войната. Виждам стремеж и от двете страни", заяви президентът Тръмп. На въпрос не си ли играе Русия с него, той отговори: "Никой не си играе с мен. Умея да различавам кога си играят с нас и кога не. Когато се намесих, започнаха да говорят - това е войната на Тръмп. Не, това е войната на Байдън".
Американци срещу Тръмп
Хиляди американци протестираха в навечерието на Великден в столицата Вашингтон и други градове на САЩ срещу правителството на Тръмп. Демонстрантите се обявиха против депортациите, уволненията в държавната администрация и войните в ивицата Газа и в Украйна, съобщи БТА. Те се събраха пред Белия дом и издигнаха плакати с надписи "Властта трябва да е в работещите", "Не на култа към Краля" (така се бе нарекъл Тръмп) и "Спрете въоръжаването на Израел", отбелязва Ройтерс.
Миротворецът Мелони
Италианският премиер Джорджа Мелони прикани президента Доналд Тръмп в Белия дом да „направим Запада отново велик“, а той отговори "Ние можем". Двамата изразиха оптимизъм, че може да бъде постигнато търговско споразумение между ЕС и САЩ за митата.
Според европейски коментатори Мелони е пратеничка на Урсула фон дер Лайен заради добрите си отношения с президента на САЩ.
Тръмп нарече Мелони "фантастична личност", а Италия - голям съюзник на САЩ. "Истинска чест е Мелони да е тук с нас. Тя върши изключителна работа и буквално завладя Европа. Не само че се превърна в чудесен приятел, но изградихме и фантастични отношения", похвали я Тръмп.
В чий интерес е
Емблематичният френски следвоенен лидер Шарл дьо Гол, който ръководи френската съпротива срещу нацистите по време на Втората световна война и е президент от 1959 до 1969 г., е бил прав, когато е настоявал за европейска военна независимост. Той осъзна това, което и аз категорично признавам: не е в интерес нито на Европа, нито на Америка, Европа да бъде постоянен васал на САЩ в областта на сигурността... Абсурдно е Зеленски да казва на американското правителство, което в момента поддържа цялата му държавна и военна структура, че по някакъв начин сме на страната на руснаците. (Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс, цитиран от „Политико“)
Търговията е като водата
Световната икономика функционира добре, въпреки голямата несигурност заради ескалиращите митнически войни. И САЩ, и Китай имат свои основания за търговски недоволства, но за света е важно двете най-големи икономики да се споразумеят за по-честна и основана на правила търговска система. Прогнозите за растежа включват значителни спадове, но не и рецесия.
Търговията е като водата: когато страните поставят прегради под формата на мита и немитнически бариери, потокът се отклонява. Някои сектори в някои страни може да се наводнят от евтин внос, други може да се изправят пред недостиг. Търговията продължава, но смущенията водят до разходи. (Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева в реч, наречена "повдигане на завесата")
Ще има ли транзит на китайски стоки
Търговското противопоставяне между Китай и САЩ навлиза в критичен етап. Белият дом е готов напълно да скъса търговските връзки с Китай. Администрацията на Тръмп планира да използва тарифни преговори, за да окаже натиск върху търговските партньори да ограничат максимално взаимодействието си с Китай. В преговори с повече от 70 държави САЩ ще търсят забрана за транзит на китайски стоки през техните територии, както и да попречат на разполагането на китайски предприятия, съобщава „Уолстрийт джърнъл“.
Театър на абсурда
Всяко участие на европейска страна в парадите или честванията на 9 май в Москва няма да бъде приемано с лека ръка, като се има предвид, че Русия води пълномащабна война в Европа, заяви първият дипломат на ЕС Кая Калас.
На Сърбия може да бъде забранено да се присъедини към ЕС, ако президентът Вучич пътува до Русия за парада по случай Деня на победата, съобщава The Telegraph.
Ще отида в Москва за 9 май, дори цялото небе да се стовари върху главата ми, заяви сръбският президент Вучич.
Словашкият премиер Роберт Фицо отхвърли призивите на ЕС да не отива в Москва за военния парад.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова нарече "театър на абсурда" евентуалната покана на украинските власти към лидерите на ЕС да отидат в Киев на 9 май.
Замразяват финансирането на Харвард
"Харвард е посмешище, в него учат на омраза и глупост и той не трябва повече да получава федерални средства", написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social. Американският президент твърди, че Харвардският университет повече не трябва да бъде включван в нито един списък на най-добрите университети или колежи в света. Той обвинява Харвард, и други елитни американски университети, че насаждат лява идеология и допускат антисемитизъм в кампусите си.
След като Харвард отказа да въведе промените в наемането на преподаватели и приема на студенти, за които настоява Тръмп, неговата администрация замрази финансирането на университета на стойност над 2 млрд. долара и заплаши, че Харвард може да загуби статута си на освободено от данъци висше училище.
По широкия свят
Бягане към бъдещето
Първият в света полумаратон с участието на хуманоидни роботи от 20 компании и изследователски институции и на 10 хил. души се проведе в Пекин. След 21 км бягане финалната линия пресече пръв роботът „Тянгун Ултра“ с време 2:40 часа, но беше изпреварен от най-бързия човек, който пробяга разстоянието за 1:11,07 часа. Вместо вода и закуски, на местата за почивка се раздаваха батерии и технически инструменти. За да се класират, роботите трябваше да отговарят на определени критерии - най-вече да имат два крака. Някои от тях обаче не успяха да направят дори една крачка, а други се движеха толкова бавно, че инженерите можеха да вървят зад тях.
Безводието ни очаква
28,2% от територията на 27-те страни членки на ЕС са предразположени към безводие, което може да се задълбочи с настъпване на лятото. Учени от Европейската обсерватория по засушаването определят почти цяла България и други части на Балканите, Полша, Швеция, Ирландия и Германия с код оранжево. Това означава, че сушата там нараства, започва да влияе на почвените условия и да засегне селското стопанство. Причината е липсата на валежи, съчетана с необичайно топлото време. Сред най-засегнатите страни са Полша и Украйна, които са водещи износители на зърно в света.
Опасност за Ню Йорк
Над 80 хил. домове в района на Ню Йорк може да потънат в следващите 15 години, съобщава "Ню Йорк таймс". През последните години не е инвестирано в жилища, което води до все по-високи цени на имотите и остър недостиг на жилищна площ. През февруари в Манхатън наемът на жилище е средно 4500 долара на месец. Поради това хиляди работещи са принудени да спят при познати или в приюти. Над 350 хил. нюйоркчани нямат собствено или наето жилище.
Заличаването на жилищна площ от природните стихии ще задълбочи още повече този проблем. Населените места край Атлантическия океан ще са сред най-засегнатите.
Канада може да замести САЩ и Китай
Китай обяви, че спира износа на шест редки суровини и земни магнити с голяма мощност, които са много важни за производството на автомобили, роботи, дронове и ракети. Тази драстична мярка засяга не само САЩ, но и Европа, съобщава „Дойче веле“.
Сега много страни отправят поглед към Канада, в която се намират близо половината от котираните на борсата рудодобивни предприятия. Различни минерали и метали се добиват в около 200 мини, много от тях смятани за критични суровини. В областта на редкоземните метали най-голям производител е Китай, но в Канада има големи залежи.
Вести от България
На 4 юни Европейската комисия ще публикува конвергентния доклад относно готовността на България за приемане на еврото. Евростат съобщи, че и през март България покрива критерия за ценова стабилност за влизане в еврозоната.
Проектобюджетът на София за 2025 г. възлиза на 2,840 млрд. лв. Ако трябва да го определим, той е реалистичен, но недостатъчен, заяви столичният кмет Васил Терзиев.
Пеевски съобщи, че е подал всички необходими документи, за да бъде изваден от списъка по закона "Магнитски".
Пожар унищожи почти цялата площ на Алдомировското блато, както и значителна част от растителността и местообитанията. Обявено за защитена територия през 1989 г., блато има важно значение за опазването на биоразнообразието в региона. В него гнездят множество птици - бял щъркел, малка бяла чапла, крайбрежен бекас и др.
Мемориалът на миньора в центъра на Перник, дело на скулптора проф. Секул Крумов, отново отвори врати. Пространственото оформление пресъздава рудничната атмосфера, а разположените в него скулптурни композиции представят миньорския труд. Построен през 1982 г., през 90-те години той беше затворен и занемарен.
Вести от света
Смъртоносната експлозия на 19 март в сградата за гости на ООН в централната част на Газа, при която загина българският хуманитарен работник Марин Маринов и бяха тежко ранени петима други чуждестранни служители, най-вероятно е била причинена от израелски танкови снаряди, сочи разследване на „Вашингтон пост“.
Путин обяви Великденско примирие. Руската страна преустанови всички военни действия от 18 часа на 19 април до 00:00 часа, московско време, на 21 април. Зеленски заяви, че Москва не спазва примирието.
САЩ са готови да признаят руския контрол над украинския регион Крим като част от по-широко мирно споразумение между Москва и Киев, твърдят източници на Bloomberg.
Санкции на ЕС срещу руския втечнен природен газ засега няма да има поради съпротивата на някои правителства и преди всичко заради несигурността относно алтернативните източници, съобщи Ройтерс.
Не е лесно да се споразумеем със САЩ по ключовите части от възможно мирно споразумение за прекратяване на войната в Украйна. Русия никога повече няма да позволи да зависи икономически от Запада, заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от "Ройтерс".
САЩ отказаха да подпишат изявление на Г-7, което осъжда руския удар срещу Суми, защото "работят за запазване на пространството за мирни преговори".
Руската рубла се превърна в най-добре представящата се световна валута, като отбеляза най-силните си ръстове спрямо долара през тази година и изпревари дори традиционния актив златото, пише Bloomberg.
Турция се стреми да привлече над 7 млн. туристи от Русия през 2025 г. Откакто рублата повиши стойността си, руснаците правят повече резервации.
Ендокринологът и новак в политиката Джуро Мацут е новият премиер на Сърбия. В страната се изгpaждa пъpвaтa нa Бaлĸaнитe нaциoнaлнa фaбpиĸa зa изĸycтвeн интeлeĸт.
Албанците не се споменават в учебните програми по предмета „История и общество“ за седми клас в Северна Македония, съобщи една от албанските партии в страната – Демократическият съюз за интеграция. Според нея това игнорира албанците, тяхната култура, история и принос към общата държава.
Зeмeдeлcĸoтo пpoизвoдcтвo нa Typция e излoжeнo нa мнoгo гoлям pиcĸ заради нeблaгoпpиятнитe мeтeopoлoгични ycлoвия. Температурите, които на някои места паднаха до минус 15 градуса, бяха нaй-ниcĸитe пpeз пocлeднитe 30 г.