Коментари Новини

СЕДМИЧЕН КОМЕНТАР

   
СЕДМИЧЕН КОМЕНТАР

Заглавия и цитати от медиите

21-27 април 2025

Вече не сме роби на разпадащата се държава, а сме роби на великите сили, с които Турция подписа пълна капитулация в Берлин. Затова трябва да се борим за автономията на Македония и Одринско, за да ги запазим в тяхната цялост като етап към общото българско Отечество.

Гоце Делчев, из писмо до съратника му Никола Малешевски

Ново начало на модела

Няма 100 дни кабинет "Желязков", а ново начало на модела "Борисов". Реалността е, че вместо кабинет "Желязков", имаме правителство на Пеевски и Борисов от година и е съвсем естествено преливане от последното служебно правителство. Най-видимите резултати са заграбване на избори, власт и ресурси по още по-брутален начин. Завладяване на нови и нови общини с механизмите и ресурсите на изпълнителната власт. В кабинета има министри, които имат искреното желание да работят, но няма да имат свободата да го правят в тази конфигурация. От действията на кабинета ще зависи дали ще има дългосрочен хоризонт пред него. (Президентът Румен Радев пред журналисти) 

Не толеранс, а равносметка

Стоте дни не са период на толеранс, а момент за равносметка. Много е важно когато говорим за стоте дни на това правителство, да имаме предвид, че за този период то прие своята програма, своя бюджет, премина през два вота на недоверие. Министрите е важно да следват много ясно визията и приоритетите, които сами си поставили в програмата за управление. Администрацията трябва да бъде изпълнител на тяхната политическа визия, а не на задачите на администрацията.  (Премиерът Росен Желязков на заседанието на МС)

10 законопроекта за 100 дни

Технократски ориентирано към проблемите на гражданите – така бих окачествил управлението на първите 100 дни на кабинета. Положихме много усилия за отместване на големите камъни по пътя ни към еврозоната и към това да защитим полагащите се на българските граждани пари от Европа. 10 законопроекта за 100 дни означава, че на всеки 10 дни сме подготвили закон или наредба, които в голямата си част са за разблокиране на 10 млрд. лв. по Плана за възстановяване

Имотната мафия е по-силна, отколкото си мислих, но не е по-силна от държавата. Това е цял подземен свят от групировки, организирани престъпни групи, които се занимават и с пране на пари. Хора без всякакви скрупули, зад които не стоят само изпълнители с прякори, а юристи с много сериозни познания. Държавата се завърна след хаоса и си е на мястото. Няма чадър, чадърче или нещо друго, което да може да ги спаси. (Министърът на правосъдието Георги Георгиев, „Неделя 150“)

Харесват – не харесват

Явно и масивно е неодобрението на българите към коалиционния кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН, оглавяван от Росен Желязков. След първите 100 дни положителното отношение към него е едва 19.2%, а отрицателното – 66%, показват данни от проучване на социологическата  агенция "Мяра".

Доверието спада

Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата коалиция. Във властовата структура зад него има движения, които го поставят под риск. След юни ще има по-ясна перспектива. Дори лятото да сме отново със служебен кабинет и дата за избори, това не би спряло България по пътя на еврозоната.

(Добромир Живков, управител на "Маркет линкс", „Хоризонт“)

Отстраниха човека-метро

Николай Найденов е новият изпълнителен директор на "Метрополитен", след като Съветът на директорите отстрани дългогодишния ръководител на общинското дружество Стоян Братоев. Според Найденов Братоев не е добре здравословно, "трябва да ходи на физиотерапия". 

„Лъжите на Хекимян лъснаха, плаща ги всеки софиянец“. Така столичният кмет Васил Терзиев коментира във фейсбук смяната на човека-метро Стоян Братоев. „Антон Хекимян, Ваня Григорова и цялото икономическо мнозинство в СОС не просто лъжат. Те демонстрират дълбоко презрение към софиянци – към хората, които всяка сутрин чакат метрото, плащат данъци и вярват, че решенията в този град се взимат в тяхна полза. Без капка срам бе направена стъпка назад – към порочните схеми, към безконтролното харчене и потъпкване на обществения интерес“, заявява Терзиев.

Борис Бонев от „Спаси София“ нарече смяната на Братоев преврат, в чиято основа стоят ГЕРБ, а причината е прекратеният търг за доставка на нови метровлакове за 140 млн. лв. По думите му новият директор ще пусне нов търг на по-висока цена, "защото така се качват и комисионни".

Ах, тези пенсии!

Вдигането на пенсионната възраст е червената линия, която не бива да бъде прекрачвана. Нашата система е достатъчно рестриктивна, за да бъде допълнително натоварвана. Има и 40 г. изискуем стаж, което е някакъв ужас. Масовата възраст за пенсиониране вече стана 67 г., защото не достига осигурителен стаж. Най-важно е освобождаването на системата от плащанията, които не са покрити с осигурителни вноски. Това е  най-късият път за балансиране на системата. (Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“, БНР)

Да има или да няма

Дилемата да има или да няма обучение по религия този път не раздели, а разтрои обществото. МОН организира кръгла маса, за да се чуят тревогите и плюсовете за въвеждането на предмет по християнски ценности, пише dir.bg. Как ще се казва той - вероучение, както настоява БПЦ, или "Добродетели и религии", както предлага министърът на образованието Красимир Вълчев, предстои да бъде решено. БПЦ, МОН, СБУ, голяма част от учителите и родителите държат да бъде въведен предмет по обучение в християнско поведение. От другата страна са немалка група родители, НПО-та, та дори и институцията на омбудсмана, която изрази тревога.

Проучване на "Тренд" пък показа, че 57% от българите подкрепят идеята, а допитване на Синдиката на българските учители добави мнението на близо 70 на сто от педагозите, които подкрепят обучението по религия.

Православната църква от години настоява вероучението да стане задължителен предмет в училище, издала е учебници от 1 до 12 клас, но засега то е само предмет на свободен избор на детето и родителите му. Министър Вълчев обещава, че оценки няма да се пишат, а църквата ще има само консултативна роля, без да се меси.

Бихме искали да заявим категорично несъгласие с идеята за задължително религиозно обучение в училище, пишат несъгласни родители в отворено писмо.

Милиони за извънреден труд

120 774 801 лв. за извънреден труд са платени на служителите на МВР през 2024 г., който по норматив се заплаща с 50 на сто увеличение върху основното месечно възнаграждение, но не може да надвишава 280 часа годишно. Общата щатна численост на МВР е 51 526 бройки, но не ясно между колко души са разпределени сумите за извънреден труд. Общите разходи за персонал в МВР се увеличават от 2,536 млрд. лв. през 2024 г. на 3,819 млрд. лв. през 2025 г. 

В МВР има 50% увеличение на заплатите от тази година. Работещите пенсионери са около 5 хил.

Като гладиаторска битка

Бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев е обвинен в безстопанственост за 1,5 млн. лв и е с мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 хил. лв. Според прокуратурата разследването е за анекс към договора за изграждане на системата за нови лични документи, подписан от Демерджиев през лятото на 2023 г., докато беше вътрешен министър. С допълнителното споразумение на фирмата-изпълнител се дават още близо 1 482 218 лв. в нарушение на ЗОП и вътрешноведомствени актове в МВР, без да се извърши пазарна оценка и не по методика, одобрена от МС, казват от прокуратурата.

"Когато разкриеш влиянието на Пеевски в МВР и разпънатия чадър срещу контрабандата. Когато го накараш да мълчи и да не може да отговори на елементарни и конкретни журналистически въпроси, той реагира по единствения възможен начин – задейства своите бухалки в лицето на овладените от него институции", написа Демерджиев в социалните мрежи.

1,5 млрд. е стокообменът ни със САЩ

България има с какво да е интересна на инвеститори от САЩ. Добри са възможностите ни в сферата на изкуствения интелект, енергетиката и отбраната. Само тези три области да вземем, имаме чудесни възможности за разговори със САЩ.

Нашата страна стои доста добре по отношение на трансатлантическата икономика - обменът ни със САЩ достига 1,5 млрд. долара за миналата година. Изнасяме електронни компоненти, метали, части за автомобилната индустрия, лекарства. Американските компании, които оперират в ЕС и България, не са малко и продължават да се развиват. (Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара, БТА)

България да си върне държавността

"Белене" беше най-добрият проект на атомна централа в световен мащаб. Ние вече сме купили оборудването. Имаме да направим един далекопровод до станция "Царевец" за 200-300 млн. и финансови разходи по проекта, а се хващаме за АЕЦ с "Ей Пи 1000", за която харчим огромни пари.

И Бойко Борисов, и Румен Радев бяха много глупаво излъгани за договора с „Боташ“. 3.8 млрд. лв. ще платим до 2035 г. за нещо, което не получаваме и няма да получаваме. Радев искаше да изчисти посредниците, които започнаха да доставят газ в България, след като правителството на Кирил Петков прекрати договора с "Газпром". Големите пари се харчат в големите газопроводи, докато две-три години се лутаме какво да правим с магистралите. "Чирен" се размина заради европейската прокуратура, заради сигнали, които и аз подавах. 

Имаме една изключително важна задача – България да си върне държавността. (Румен Овчаров, бивш енергиен министър, БНР)

Детски дворец на здравето

Премиерът Желязков обеща детската болница в Бургас да бъде готова до края на 2025 г. По думите му обществото се е уморило да чака детска национална здравна политика, а всички спорове около изграждането на Националната детска болница трябва да спрат и да започне нейното ефективно строителство. Кметът Димитър Николов посочи, че лечебното заведение, в което ще работят 120 лекари и 220 медицински сестри, ще разполага със 147 легла и 16 отделения и ще обслужва близо 1,5 млн. души в региона.

Роди се „Непокорна България“

Бившият лидер на БСП Корнелия Нинова вече е начело на „Непокорна България“, учредена в неделя. Тя заяви, че мотивът ѝ за създаването на партията е алтернатива на управляващия модел: "Да преборим паралелната държава, задкулисието и модела "ГЕРБ", модела "Борисов-Пеевски". Ще бъдем лява партия, тъй като лявото вече няма представителство". Като основна политическа задача тя посочи свикването на Велико Народно събрание, което да промени Конституцията.

Свързани с обща памет

Председателят на  АБВ Румен Петков и президентът (2002-2012) Георги Първанов разговаряха с руския посланик Елеонора Митрофанова, съобщиха от пресцентъра на партията. Обсъдени са теми от взаимен интерес. Акцент е поставен върху Освободителната Руско-турска война и необходимостта от отстояване на историческата истина, особено в контекста на опитите за пренаписване на събития, свързани с освобождението от нацизма.

Българите намаляват

Страната ни има едно от най-бързо намаляващите населения в света. Една четвърт от него изчезва заради висока смъртност и ниска раждаемост, пише сп. „Нюзуик“.

ООН прогнозира, че световното население ще достигне 9,7 млрд. до 2050 г. и ще нарасне до 10,4 млрд. до 2100 г., което отчасти се дължи на намаляващите нива на смъртност и нарастващата средна продължителност на живота. Някои региони обаче, особено в Европа, изпитват спад на населението поради спада на раждаемостта и тенденцията към по-малки семейства.

Българите търсят духа

Ние сме извисен народ, но не го съзнаваме. Проникнати сме от чувство на нихилизъм не защото сме лоши, а така ни учат в училище. Медиите внушават постоянно колко сме зле и бедни. Ние не сме просто народ страдалец, ние сме народ, който е бил подложен на геноцид. Страданието дава сила и е причината за възвисения дух дори в хора, които мислим, че не са образовани. Българите търсят духа.

Времето е болно. Политическите играчи станаха холивудски. Няма извисени политически личности. Промени се ценностната система. Училището има нужда от реформа. Учебното съдържание трябва да се преразгледа и да се освободи от всичко излишно. (Бившият просветен министър проф. Сергей Игнатов, БНТ)

Привилегията да бъдеш част от времето

„Силите ме напускат. Винаги съм бил жизнерадостен и позитивен, но на 87 г. осъзнавам истинността на поговорката „Старост - нерадост“. Човек не забелязва как времето лети, докато един ден не се обърне назад и не види колко много се е променил животът му“. Това споделя пред „Ретро“ легендарният синоптик Минчо Празников, който през десетилетията си на екран стана емблема на българската метеорология.

Ето още от неговия разказ: „Научих се да не очаквам чудеса, а да се надявам, че дните ми ще минават спокойно, без болка. Приемам старостта като естествена част от живота, но не е лесно. Изживях пълноценно дните си. Имах привилегията да бъда част от времето – буквално и в преносен смисъл. Едно време си мислех, че винаги ще бъда нужен на телевизията. Днес разбирам, че времето не чака никого.“

Морфов отново

Големият режисьор започна репетиции в Драматичен театър – Пловдив, на спектакъл по пиесите на Михаил Булгаков „Съзаклятието на лицемерите“ и „Животът на г-н дьо Молиер“. Премиерата е планирана за 10 септември. „Съзаклятието на лицемерите“ проследява сложните и драматични отношения между великия френски драматург Молиер и неговия покровител – краля слънце Луи XIV.  („Сега“)

Прощаване с папата на народа

Папа Франциск, който почина на 88 г., беше изпратен в последния му земен път със специална траурна церемония във Ватикана, продължила повече от 4 часа. Огромната и сложна операция по сигурността включваше хиляди полицаи и военни, както и швейцарската гвардия на Ватикана, най-малката армия в света. Войниците на площад  ''Св. Петър'' бяха с оръжия, които свалят дронове, а снайперисти бяха в готовност по покривите. Мерките бяха драконовски заради десетки чужди лидери и кралски особи, изпълнили площад "Св. Петър" заедно с още 250 хил. вярващи.

По маршрута на траурната процесия от Ватикана до базиликата "Санта Мария Маджоре" имаше хиляди богомолци, предадоха световните агенции. Във Ватикана и Рим бяха разположени големи екрани, на които можеше да се следи всичко случващо се.

Около 60 чужди лидери и короновани персони заеха час преди началото на церемонията местата си на площад "Св. Петър". Най-отпред бяха представителите на Аржентина, където е роден папата, и на Италия, в която той завърши земния си път. След тях бяха монарсите и държавните глави, подредени по азбучен ред, който обаче беше променен и най-отпред бяха лидерите на САЩ и Украйна, но на разстояние един от друг. На първа линия бяха и лидерите на Франция и Испания.

Държавните ръководители и кралски особи бяха подредени от дясната страна на площада, а от лявата се настаниха 224 кардинали и 750 епископи и свещеници.

На церемонията присъстваше и българска делегация, водена от премиера Росен Желязков.

Китай бойкотира погребението на папата, защото Ватиканът е една от малкото държави, които имат дипломатически отношения с Тайван.

Достъпът до площада беше затворен, след като на него се събраха 50 хил. души за заупокойната литургия, която започна с изнасяне на ковчега на папата, носен от 16 души.

Uовчегът беше докаран в базиликата "Санта Мария Маджоре" в центъра на Рим, където Франциск беше погребан според волята му. На гроба е изписана само "Франциск", каквото бе неговото желание.

Лицето на папата беше покрито с бял копринен воал, тялото му - поръсено със светена вода, а в края церемонията ковчегът беше запечатан с печатите на Ватикана.

Разноските по погребението бяха поети от анонимен благодетел.

 „Скритата“ дипломация

Погребението на папата предостави възможност за импровизирана международна дипломация, отбеляза "Гардиън". Събитието стана повод за срещи на четири очи между световни лидери в кулоарите на катедралата "Свети Петър".

Тръмп и Зеленски разговаряха 15 минути преди траурната церемония. Това беше първата им среща, откакто двамата се скараха в Белия дом в края на февруари. Те се видяха ден след като в Москва специалният емисар на Тръмп – Стивън Уиткоф, се срещна за четвърти път в рамките на няколко седмици с Путин, за да обсъждат край на войната в Украйна.

"Това беше много символична среща, която има потенциал да се превърне в историческа, ако постигнем съвместни резултати", написа Зеленски в "Телеграм".

Докато Тръмп и Зеленски разговаряха, от Москва дойде новината, че руските сили са си върнали пълния контрол върху Курска област.

Срещата във Ватикана прерасна в четиристранен формат – Тръмп, Зеленски, френският президент Макрон и британският премиер Стармър.

Тръмп и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен се видяха и се договориха за друга среща, без да посочват конкретна дата.

Путин потвърди пред специалния пратеник на Белия дом Стив Уиткоф готовността на Москва да преговаря за мир с Киев без предварителни условия, съобщи говорителят на Кремъл.

Какво предвижда евентуално споразумение?

За Русия

Контрол в Крим. Москва запазва почти цялата Луганска област и окупираните части от Донецк, Херсон и Запорожие. Украйна няма да стане член на НАТО, но може да стане част от ЕС. Отмяна на санкциите, наложени от 2014 г. Засилено икономическо сътрудничество със САЩ, особено в енергийния и индустриалния сектор.

За Украйна

Стабилна гаранция за сигурност, включваща група от европейски и неевропейски държави, но не е ясно как ще функционира тази мироопазваща операция. Не се споменава никакво участие на САЩ. Връщане на част от Харковска област. Безпрепятствено преминаване на река Днепър, която минава по фронтовата линия в части от Южна Украйна. Компенсации и помощ за възстановяване, без се споменава откъде ще дойде финансирането.

Вашингтон предлага и неутрална зона за АЕЦ „Запорожие“. Зеленски заяви, че ще бъде готов да си партнира със САЩ в тази посока.

Говорителят на Кремъл Песков пък каза, че обещанията за готовност на Путин за прекратяване на огъня в замяна на териториални отстъпки са „фалшиви новини“. Русия не възприема и идеята за европейски мироопазващи сили.

Владимир, спри!

Не съм доволен от руските удари по Киев. Не е необходимо и моментът е много лош. Владимир, спри! Всяка седмица умират 5000 войници. Нека сключим мирната сделка. (Президентът Тръмп в социалната си мрежа)

Движение в правилна посока

Президентът Тръмп е може би единственият световен лидер, който признава необходимостта от отстраняване на първопричините за украинската криза. Той каза, че привличането на Украйна в НАТО е голяма грешка на администрацията на Байдън и иска да я поправи. Тръмп е прав в преценката си, че САЩ и Русия се движат в правилната посока по въпроса за уреждането в Украйна. Русия е готова да сключи споразумение, но има някои положения, които изискват фина настройка, и ние сме ангажирани в този процес. (Руският външен министър Сергей Лавров в интервю за тв Си Би Ес)

Вяра фантазия

Невъзможните искания на Зеленски, които той поставя като част от преговорите за прекратяване на конфликта, могат да унищожат Украйна. Тази позиция е като подписване на смъртна присъда за украинските граждани. Докато той продължава да поставя абсолютно нереалистични условия, които само влошават положението на страната му, Тръмп вече е разбрал, че страната му и Украйна са загубили от Русия и иска да прекрати този конфликт. Украйна няма да победи на бойното поле, няма да може да си върне в границите от 1991 г. Вярата в това е фантазия. (Известният американски икономист Джефри Сакс, цитиран от Епицентър)

Ако нещо се обърка

Повечето хора в Украйна са убедени, че руската експанзия е причината за войната в Украйна и тя ще бъде причина и за бъдещи войни, ако не бъде обуздана. Ако сега нещо се обърка, Украйна просто ще изчезне. Много украинци копнеят за прекратяване на огъня в изтощителната война, но в същото време са силно притеснени от евентуално неблагоприятно споразумение с Русия. („Дойче веле“)

Свободата на действие

Геополитическата ситуация сочи към споразумение, при което Русия запазва окупираното от нея, а Украйна приема западната икономическа подкрепа. Свободата на действие на Тръмп у дома зависи от това дали ще сплаши и преодолее опозицията си, а тази на Путин - от това да демонстрира, че войната не е напразна. Залагам на това, че Тръмп се възприема като по-силен и непредсказуем от Путин и ще има споразумение. Путин може да поеме по-малко рискове, а Тръмп не може да предприеме провалена инициатива. (Американският политолог Джордж Фридман, Geopolitical Futures)

Пред трудни решения

Глобалният икономически растеж е под сериозна заплаха поради задълбочаващи се търговски конфликти, затягане на финансовите условия и повишена пазарна волатилност, каза управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. По думите й рискът от рецесия се е увеличил от 17 на 30 на сто след разгарянето на търговското противопоставяне в света. Тези фактори, съчетани с намалена възможност за фискални буфери след поредица от кризи в последните години, поставят страните пред трудни решения, посочи Георгиева. 

Ще има ли споразумение за литий

Най-голямото находище на литий в Европа със залежи от около 40 млн. тона е в Украйна. Пробни сондажи обещават добив до 1,5 млн. тона руда годишно за период от 20 г., съобщава „Дойче веле“. До момента в Украйна са проучени четири литиеви находища - две на територии, окупирани от Русия, и две в Централна Украйна. „Файненшъл таймс“ пише, че ирландска компания, чийто партньор е милиардерът Роналд Лаудер, приятел на Тръмп, се интересува от разработването на едно от находищата. Това може да е един от първите проекти по споразумението за суровините между САЩ и Украйна.

Отношения от особен характер

Руско-сръбските отношения винаги имат особен характер, защото ни свързват силни, дълбоки, духовни, общи корени. Това заяви президентът Путин по време на срещата си със сръбския патриарх Порфирий и руския патриарх Кирил в Москва. Путин допълни, че народите на Русия и Сърбия традиционно поддържат най-топли, най-близки, съюзнически отношения.

Сърбите гледат на себе си и на руснаците като един народ. Понякога може да се окаже, че голямата надежда на сърбите зависи повече от руската политика, отколкото от сръбската. Без вашата подкрепа и тази на Китай не знам какво би станало с Косово. Без Косово и без Република Сръбска сръбският народ няма бъдеще, обърна се Порфирий към Путин.

Руският патриарх Кирил каза на свой ред, че любовта към Русия е заложена в гените на сръбския народ и че Сърбия никога не е предавала Русия.

Започва приземяване на самолети

През следващите пет години руските авиокомпании ще се разделят с поне 200 западни пътнически самолета от флота на Еърбъс и Боинг, тъй като западните санкции правят невъзможни сложните ремонти, съобщи Сергей Чемезов, ръководител на държавната корпорация "Ростех".

Въздушният транспорт на пътници в Русия през 2024 г. се е увеличил с 5,9% в сравнение с 2023 г. и е достигнал 111,7 млн. души. Сега 90% от полетите в страната се извършват със самолети западно производство. Самолетният парк е намалял с около 25% от началото на войната. Без пълен достъп до световния пазар на резервни части, авиокомпаниите са принудени постепенно да демонтират част от самолетите си, за да поддържат останалите в изправност.

Вести от България

1521 лв. е необходимият „чист“ месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам, а за семейство с едно дете – 2738 лв., според данните на КНСБ за първото тримесечие на годината. Близо 1,6 млн. работещи или 62% от всички наети са с доход под заплатата за издръжка.

2780 лв. става минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища – асистент.

Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит няма да е последната добра новина по пътя към еврото. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев, след като Евростат и НСИ съобщиха, че бюджетният дефицит у нас през 2024 г. е 3 на сто.

БНБ преведе в държавния бюджет 550 млн. лв. Банката предвижда да направи и лихвени плащания по сметки в полза на бюджета до 250 млн. лв.

През 2024 г. България е похарчила 3,964 млрд. лв. или 2,04 на сто от БВП за отбрана, сочи годишният доклад на генералния секретар на пакта Марк Рюте.

България и Израел поддържат дългогодишни искрени отношения на приятелство. Убийството на Марин Маринов, естествено, хвърля сянка върху тях. Признанието на въоръжените сили на Израел беше много важно, но то е само първата стъпка. Редно е оттук нататък да има официално извинение и справедлива компенсация на семейството. 

Транспортният министър Гроздан Караджов договори с ЕК покупката на 35 мотрисни влака да стане с европари, а не от бюджета.

КЗК наложи санкции за нарушения при продажбата на млечни продукти на две млекопреработващи предприятия заради наличие на краве мляко в овче сирене. Глобата е в общ размер на близо 1,1 млн. лв. 

Вести от света

Тръмп заяви, че Зеленски е "закъснял с три седмици" с подписването на сделката за редкоземните елементи на Украйна с неговата администрация, но се надява това да стане "незабавно".

На американските кораби - военни и търговски - трябва да се разреши да преминават през Панамския и Суецкия канал безплатно. Тези канали не биха съществували без САЩ, написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут соушъл".

Висши служители на ЕС са все по-убедени в токсичността на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и искат тя да подаде оставка, пише швейцарското списание Die Weltwoche, позовавайки се на източници от дипломатическите среди. Според тях политическата криза в ЕС не говори в полза на политическия и дипломатически талант на Фон дер Лайен.

Правителството на Великобритания може да се откаже от плановете си да изпрати войници в Украйна като мироопазващи сили. Рисковете са твърде високи, а силите недостатъчни за подобна задача, пише "Таймс". 

Предприятията в ЕС потребяват ток от 2 до 3 пъти по-скъп, отколкото в САЩ, а при цената на газа разликата е 4-5 пъти. Почти 30% от скоро създадените предприятия в ЕС се изнесоха  от ЕС. ВЕИ индустрията в ЕС има 94% зависимост към вноса на суровини, каза Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт по БНР.

Германия е наводнена от кокаин, който се разпространява бързо из цялата страна, съобщи ръководителят на Федералната криминална служба Холгер Мюнх.

Американският държавен секретар Марко Рубио обяви план за преструктуриране на Държавния департамент, според който ще бъдат закрити повече от 130 офиса по света. Си Ен Ен съобщи, че само във  Вашингтон ще бъдат закрити около 700 длъжности. Според „Ню Йорк Таймс“ е възможно да се стигне и до закриване на дипломатически мисии в чужбина. 

Харвардският университет заведе иск срещу администрацията на Тръмп заради орязаното си финансиране. А над 100 президенти на университети, колежи и научни дружества се противопоставиха на отношението към висшите училища.

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на Тръмп, заяви американският финансов министър Скот Бесънт. 

Изключително близко сме до това да заемем мястото в световния ред, което ни се полага, заяви турският президент Ердоган на церемония по въвеждането в експлоатация на първия комуникационен сателит „Тюрксат 6А“, произведен изцяло в страната. 

Из архива

Оцеляване в безнадеждност

В България цензор е самият живот. Това е ужасяващо. Със своето качество животът у нас е цензурирал не една дарба. Поетите в най-голяма степен са непреклонни и трудно се огъват. Който веднъж се предаде, се разрушава. Мръсното в тоя занаят е, че писателят няма инструмент. Музикантите си имат китари, цигулки, пиано. Могат да правят компромиси и пак да свирят. Инструментът на писателя е душата му. Като почне да прави компромиси я съсипва. След това инструментът не му служи. Става фалшив.

Моето поколение няма нужда от адаптация. То не се приспособи към драстичните изисквания на новото време. Разделението между хората на изкуството е наложено силово, играеше със залъка им. Те са от една партия – на изкуството. Техните идеи са едни и същи – за Доброто и Злото, за Грозното и Красивото. Който не ги изповядва, отпада. Нелепо е да бъдат разделяни по партийни признаци. Не виждам в политиката стойностни хора. Отегчават ме. Нямаме първенци. Винаги сме имали управници, които влизат в политиката не за да споделят съдбините на народа. 

Чужбина прибра каймака на българската интелигенция. Но никой не казва, че сме спонсори на западната култура, и то такива, каквито не са милиардерите.

Българинът е шампион по оцеляване в безнадеждност. Мисля, че съм извлякъл тайната на този опит – дори ако нямаш никаква надежда, прави онова, което би правил, ако я имаш. (Калин Донков, поет и публицист, „Новинар“, 1999 г.)


Коментари Новини 22.04.2025 09:14
Коментари Новини 14.04.2025 19:52
Последни новини
Анкета
Видео