Коментари Новини

Седмичен коментар

   
Седмичен коментар

Заглавия и цитати от медиите

5 - 11 май 2025

От всички български поети Христо Ботев е най-близо до народната песен, да се напои от духа и да усвои формата й до неподражаемост, и в нея да облече с голяма сполука своите мечти и идеали.

Иван Вазов, 1890 г.

Референдум за еврото  - „за“ и „против“

Приемането на еврото трябва да стане с убедителен национален консенсус. За тази цел президентът Румен Радев ще внесе в Народното събрание предложение за референдум, на който гражданите да отговорят на въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?". Това обяви самият в обръщение към нацията в петък.

В събота той обясни пред журналисти: Не казвам "за" или "против" еврото, искам българският народ да се произнесе.

Реакциите

Наталия Киселова: Така, както беше представен, въпросът за референдума е спорен.

Бойко Борисов: Народното събрание трябва по най-бързия начин да отхвърли този референдум, дори да не разглежда подобно предложение, защото е противоконституционно.

Костадин Костадинов: Битката за лева е последната битка за България.

Николай Денков: Решението за референдума дестабилизира България и противоречи на Конституцията.

БСП-Обединена левица: Няма да подкрепим предложението за референдум.

Слави Трифонов: ИТН подкрепяме идеята на президента да се питат гражданите за еврото. 

Джевджет Чакъров: Нашият избор на еврото е направен преди 35 години.

Проф. Пламен Киров: Парламентът е длъжен да се произнесе по предложението на президента за референдум.

Европейската комисия: Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. 

Разчитаме на данъчните приходи

Формално сме изпълнили всички критерии за еврозоната. Въпросът е колко можем да разчитаме на това, че хората и бизнесът са подготвени за приемане на еврото. Приходната част по бюджета на страната не се изпълнява спрямо заложените разчети. Те са по-малко с 20% от заложеното. Разчитаме изцяло на данъчните приходи. Вече сме в дефицит в първото тримесечие, а това не може да се навакса с бърз темп на разходната част. Според мен авторите на бюджета са осъзнавали, че приходната част няма да бъде изпълнена. Целта е била да представим перфектния разказ пред ЕК и ЕЦБ, за да ги убедим, че приходите са изпълними. (Любомир Каримански, член на УС на БНБ, Би Ти Ви)

Активен българо-полски диалог

Полша е изключително важен икономически, търговски и инвестиционен партньор на България, за което свидетелства нарастващият двустранен стокообмен. Това заяви президентът Румен Радев по време на официалното посещение на полския си колега Анджей Дуда у нас. Радев открои активния политически диалог на най-високо равнище между България и Полша и подчерта, че това е петата визита на Дуда в страната ни. Обща бе позицията, че създадените преки въздушни линии от 13 полски града към България стимулират икономическия обмен и туризма.

Радев и Дуда предложиха 14 февруари да бъде обявен за Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество в чест на Светите братя Кирил и Методий и обявяването им от папа Йоан Павел Втори за съпокровители на Европа. 

Държавни имоти на публичен търг

Над 4400 имота, собственост на държавата, ще бъдат включени в програма за по-ефективно управление, съобщи премиерът Росен Желязков на заседанието на МС. По думите му в продължение на години голяма част от тях са използвани без ясна визия и дългосрочна стратегия. Предвижда се част от имотите да останат в полза на държавната администрация, а други, които са излишни или прекалено скъпи за поддръжка, да се продадат. Постъпленията от сделките ще отидат в специален фонд за изграждане на училища, детски градини и др.

Откровения

Изчерпан парламент! Ако продължат така, всичко е свършило! Очаквам програмата на управляващата тройка и на премиера. Ако така ще работим, няма смисъл! Търпението ми се изчерпва! Надявам се да вземат мерки и да започнат да работят. (Делян Пеевски)

Пеевски има право на критика за забавената управленска програма. (Бойко Борисов)

Дали в България ще има нови избори, зависи от Борисов и Пеевски. (Ивайло Мирчев)

България се движи по тезите на Пеевски, избори няма да има. (Диана Дамянова)

Имунитетите трябва да паднат за абсолютно всички депутати. (Драгомир Стойнев)

Нямаме намерение да забраняваме изучаването на руски език или да изхвърляме от учебните програми Ломоносов, Менделеевата таблица, Пушкин и Чайковски. (Красимир Вълчев)

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка, излъчва усещането за социална несправедливост. (Христина Христова)

Бъдещето на България е на обслужваща и изчезваща нация. (Красимир Каракачанов)

Мнозина говорят от името на украинския, руския или израелския народ. А за българския има ли кой да се обади? (Петър Курумбашев)

Не искат религия в клас, но объркват децата с гримирани мъже в рокли. (Цветелина Узунова)

Какво прави парламентът

Пеевски е прав, че парламентът нищо не прави. Освен вотове на недоверие и изслушвания, нищо не се случва. А трябва да има законодателна функция, не може да се превръща в седене само заради еврозоната. Това не е и приоритет, който масовият българин разбира. Ако влезем в еврозоната, ще бъде един взет рубеж, на който управляващите могат да се закрепят. Въпросът е дали в един момент на Борисов няма да му писне, или на Пеевски няма да му писне. Пеевски работи много енергично и утре може да се окаже основната политическа сила в държавата. (Първан Симеонов, Би Ти Ви)

Въпросът е по-дълбок

Няма промяна в позицията на ГЕРБ за имунитетите. Ако питате хората обаче, почти всички биха подкрепили свалянето им, тъй като спрямо политическата класа е натрупано огромно недоверие от десетилетия. За да се стигне до оставката на Киселова, трябва да има предварителни разговори с БСП, защото това може да доведе до много тежък трус. Въпросът е по-дълбок, защото свалянето й е сваляне на един потенциален служебен министър-председател. (Политологът Димитър Ганев, Би Ти Ви)

Безсмислени битки

Опитът на Пеевски да дисциплинира управляващите е малко смешeн, защото самият той е част от управляващите и единственото, което демонстрира, принуждавайки правителството да изработи програма, е за пореден път да покаже, че той командва парада. Работата с исканите имунитети прилича на зле скалъпен театър, в която има един триъгълник от Борисов, Сарафов и Пеевски, които разиграват топката помежду си и хвърлят прах в очите на публиката.

Само скандали и драми се генерират в парламента. Липсата на управленска програма не говори добре за кабинета, който предпочита да се ангажира с дребнави разговори и безсмислени битки. Доверието в правителството е много ниско и няма да бъде изненадващо, ако дръпнат килимчето изпод краката на Борисов и Пеевски и решат ходим на предсрочни избори. Търпението на хората започна да се изчерпва. (Доц. Петър Чолаков, радио "Фокус“)

Ако…

ГЕРБ ще получи 21,9% подкрепа, а ПП-ДБ 14,9%, ако изборите бяха сега. Следват „Възраждане“ (11,2%), ДПС-Ново начало“ (11,1%), БСП (5,6%), ДПС на Доган (5,4%), МЕЧ (4,5%) , „Величие“ (4%). ИТН остава под 4-процентната бариера с 3,7%. Това показва национално проучване в периода 18-30 април, финансирано и реализирано от Би Ти Ви и „Маркет ЛИНКС“.

Край на „зеления“ рекет?

С окончателно решение от 8 април Върховният административен съд отхвърли жалба на „зелените“ неправителствени организации, групирани около Тома Белев, Борислав Сандов и Андрей Ковачев, че АМ „Струма“ нямала валидна ОВОС. Затова много важен е въпросът: кога институциите и правораздавателните органи ще реагират и ще потърсят отговорност от виновните? Фактите са налице – от 14 заведени дела от еколозите, всичките са отхвърлени от съда. Това говори, че „зелените“ непрекъснато злоупотребяват с правата, дадени им от прекалено либералното българско екологично законодателство. Най-накрая трябва да се сложи край на „зеления“ рекет и терор в България. (ekonovini.bg)

Между Косово и Сенегал

България е на първо място в ЕС по разходи за правосъдие като процент от БВП, сочи изследване на Института за пазарна икономика. В същото време по удовлетвореност от правосъдието и по борба с корупцията страната ни се нарежда между Косово и Сенегал. 

93% от бюджета на съдебната власт отиват за заплати и премии. Магистратите трябва да бъдат добре платени, но има и до 4 заплати годишен бонус плюс 5 хил. лв. за облекло. Трябва ли да има четирима заместници на окръжен прокурор? Редно ли е във ВСС агроном да се занимава със статистиката и да има над 100 души администрация? Нужно ли е заместниците на главния прокурор да имат служебни автомобили и лични шофьори? (Иван Брегов, правен експерт в ИПИ, Нова тв)

Бедни - богати

През 2024 г. бедните са 21,7% от населението на България. Техният дял при безработните е 58,7%, при заетите -  11,8%, при хората с начално и без образование – 56,3%, при висшистите – 4,8%, при ромите – 62,5%, а при българите – 16%. Доходите на най-бедните 20% от населението са 7 пъти по-ниски от тези на най-богатите 20%. Всяко второ от семействата с три деца живее в недоимък, както и половината от зле образованите, докато при висшистите са едва 5%. („24 часа“)

Това не са болници

За 15 години цените на лекарствата са скочили 10 пъти, а злоупотребите - 28 пъти. Отдавам го само на фармацевтичен лобизъм, който е изключително силен. Касата плаща лекарствата в болниците и няма причина някой да си ги купува, освен ако не са регистрирани у нас. В България има 205 болнични аптеки, а договорите за болнично лечение с НЗОК са 373. Извинявайте, това не са болници. (Д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването, БНР)

Най-малките и най-големите

Броят на населените места в България е 5256 - 257 града и 4999 села, 199 от които са без нито един жител, съобщи НСИ. С население над 100 хил. души са шест града, в които живее 35,5 на сто от населението на страната. Най-големите по територия области са Бургас, София, Благоевград и Пловдив, а най-малките - Перник, Габрово и София (столица), която обаче е най-голяма по население - 1 295 931 души. Най-малка е област Видин - 70 542 души. Най-голямата по територия община е Сливен, а най-малката -  Челопеч.

Пак с тежки раници

И през новата учебна година раниците на учениците няма да са по-леки, нито родителите ще доплащат по-малко за помагала към безплатните комплекти. На въпрос на offnews.bg от МОН са отговорили, че промени не се предвиждат. Причините за тежките раници са отпечатването на излишно много учебници и помагала към безплатните комплекти; купуването на още толкова от родителите по изискване на учителите; неефективната употреба на шкафчетата в много от класните стаи; отпечатването на учебници в голям формат на луксозна хартия, която тежи; множество лични вещи (вода, храна и др.) заради целодневното обучение.

Тръмп приветства предложение на Путин

Путин предложи възобновяване на преките преговори с Украйна от 2022 г. без предварителни условия, които да започнат на 15 май в Истанбул.

"Настроени сме за сериозни преговори с Украйна. Смисълът им е да бъде отстранена първопричината за конфликта и да бъде достигнат дългосрочен и траен мир. Не е изключено в хода на разговорите да успеем да се договорим за нови примирия или спиране на огъня, но реално и което би било спазвано и от Русия, и от Украйна. То би било първата стъпка към устойчив мир", каза руският президент.

Путин направи изявлението си, след като Украйна и лидерите на Великобритания, Франция, Германия и Полша постигнаха съгласие в Киев за безусловно 30-дневно примирие по земя, въздух и море от 12 май с подкрепата на Тръмп. 

Зеленски отговори: "Положителен знак е, че руснаците най-накрая мислят за прекратяване на войната. Очакваме Русия да потвърди прекратяването на огъня - пълно, трайно и надеждно. Украйна е готова да отговори".

Тръмп приветства предложението на Путин за възобновяване на преките преговори с Киев. "Това може да е велик ден за Русия и Украйна. Помислете за стотиците хиляди животи, които ще бъдат спасени, когато това безкрайно „клане“ приключи“, написа той в социалната мрежа Truth Social. И добави, че "ще продължи да работи и с двете страни, за да се увери, че това се случва".

Първият папа Лъв след 120 г.

"Нека мирът да бъде сред всички вас. Светът има нужда от неговата светлина. Стройте мостове чрез диалог." За това призова от балкона на базиликата "Свети Петър" в първото си обръщение новият папа Робърт Превост, след като беше избран от 133 кардинали и прие името Лъв XIV. Той е първият американец, станал папа, и първият, носещ това име от над 120 г.

69-годишният глава на Римокатолическата църква е роден в Чикаго. Бил е мисионер в Латинска Америка и епископ в Перу преди да бъде повикан в Рим от папа Франциск. Известен е с балансирания си подход, уважение към традицията и отвореност към нови реалности.

Русия и Китай с позиция за Украйна

Русия и Китай понесоха най-големите загуби във Втората световна война. Нашето общо героично минало, бойното братство са надеждна основа за развитието и укрепването на руско-китайските отношения, които достигнаха най-високото равнище в цялата си история. Това заяви президентът Путин пред медиите след подписването в Москва на 26 съвместни документа с китайския президент Си Дзинпин.

"Връзките между Китай и Русия се радват на стабилно, здравословно и високо равнище на развитие благодарение на общите усилия на двете страни", посочи Си.

Взаимни поздравления за 9 май

"Ние помним уроците от Втората световна война и никога няма да се съгласим с изопачаването на нейните събития, с опитите да се оправдаят палачите и да се оклеветят истинските победители“. Това заяви Путин в 10-минутната си реч на Парада на победата на Червения площад в Москва и посочи: „Цялата страна, общество и народ подкрепят участниците в специалната военна операция“. Той отбеляза, че „откриването на втория фронт в Европа е приближил победата“.

 „Путин и Тръмп си размениха чрез сътрудници поздравления по случай 80-тата годишнина от общата победа на страните им над нацистка Германия. Това бяха сърдечни думи, взаимни поздравления по случай нашия общ голям празник“, съобщи Юрий Ушаков, съветник на Путин.

Предстои ли газова сделка

Американският хедж фонд „Елиът“, ръководен от милиардера Пол Сингър, преговаря за закупуване на дял от газопровода "Турски поток", включващ участък от трасето в България, съобщи „Уолстрийт джърнъл“. Това е последната отсечка от инфраструктурата, която е единственият достъп на "Газпром" до европейския пазар. В допълнение към инфраструктурните активи, компанията планира да получи достъп до мрежа от центрове за данни, кабели за предаване на данни и др.

Haй-гoлeмият пpoизвoдитeл и изнocитeл нa aмepиĸaнcĸи втeчнeн пpиpoдeн гaз Сhеnіеrе Еnеrgу oчaĸвa вpъщaнeтo нa pycĸия гaз в Eвpoпa ĸaтo чacт oт "гoлямaтa cдeлĸa" мeждy Pycия и CAЩ, зaяви pъĸoвoдитeлят нa ĸoмпaниятa Джaĸ Фacĸo.

Град на ръба

Поредица от смъртоносни престрелки, свързани с наркотици, в сърцето на Брюксел - дома на институциите на ЕС, разкрива колко зле е положението в града: фалирал, обхванат от насилие и престъпност и политически съсипан, пише "Политико". Далеч от туристическия площад Гран-Плас с неговите симпатични магазини за шоколадови изделия и пъстри бирарии, Брюксел е град на ръба. Дългът на столицата възлиза на над 14 млрд. евро. Престрелките в Брюксел продължават. Рано или късно, хаосът в града ще принуди някого да действа. Но явно това време все още не е дошло, коментира изданието.

Може ли без насекоми

Насекомите на планетата са застрашени от изчезване - то е осем пъти по-бързо от това на бозайниците, птиците и влечугите, а общата им маса спада с 2,5% на година. Големи загуби има и при по-големи животни, но насекомите са от решаващо значение за функционирането на всички екосистеми, защото са храна за други същества, основни опрашители и преработватели на хранителни вещества.

Кризата е глобална, а последствията за екосистемите и за оцеляването на човечеството – катастрофални, твърдят учените. Според тях след 10 г. ще има една четвърт по-малко, след 50 г. ще останат само половината, а след 100 г. няма да има никакви насекоми. Едно от най-големите въздействия е върху многото птици, влечуги, земноводни и риби, които се хранят с тях. Ако този източник на храна бъде отнет, всички тези животни ще умрат от глад.

Вести от България

19 лицензирани въздушни превозвачи с общо 105 самолета оперират в момента в България, като само през последната година са добавени 20 нови машини. През 2024 г. българските летища са обслужили над 11.5 млн. пътници, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов.

С две трети са нараснали приходите на ВМЗ-Сопот, където работят над 5000 души, и през първото тримесечие наближават 300 млн. лв., пише „Капитал“. Поръчките до края на годината ще позволят на държавния оръжеен производител да достигне оборот около 1 млрд. лв. 

България е осъдена от Съда на ЕС да плати 2 млн. евро заради неприлагане на две директиви за авторските права.

Малката община "Родопи" в Пловдивска област е втора в страната след София по издадени строителни разрешителни.

Вести от света

Ceвepнa Maĸeдoния зaпoчвa cтpoитeлcтвoтo нa eдин oт ocнoвнитe yчacтъци oт Kopидop 8. Πpoeĸтът e нa cтoйнocт 90 млн. долара, ĸaтo пътнoтo тpace щe cтигa дo Bapнa.

Пентагонът извежда от въоръжените сили на САЩ близо 1000 открито самоопределящи се като транссексуални военнослужещи и ще даде на останалите 30 дни да се самоопределят.

Румъния няма да даде повече и една лея за друга държава, а ще се съсредоточи върху собственото си население. Така кандидатът за президент Джордже Симион, отговори на въпрос дали би гласувал на Европейски съвет за нов пакет помощ за Украйна.

Бил Гейтс ще дари 99% от своето състояние за благотворителност в следващите 20 г. "Ще направя така, че когато умра, да не могат да кажат "той умря богат".

 

Из архива

При доброто в себе си

Сестра Валентина доведе Йовков и Балзак в Калофер и окъпа душите на децата в подбалканското градче

В нашата градина само един ден няма цветя – когато прецъфтят лалетата и изваждаме луковиците. Но веднага засаждаме гергините. Цветята ни отвеждат към духовната чистота – казва игуменката на женския манастир в Калофер „Свето Въведение Богородично“ Валентина Друмева.

Тя е добруджанка. Завършва математика в Полувисшия институт във Варна, продължава висше в София, но един ден минава край Калофер и оставя точната наука зад гърба си. Три години обмисля решението си да стане монахиня, без да го споделя с никого. „Нали съм математик, трябваше сериозно да преценя дали не става дума за моментно настроение. Изпитвах се, самоизпитвах се и накрая разбрах, че желанието ми да се посветя на такъв живот е непреодолимо.“

Преди 12 години сестра Валентина открива неделно училище. Първият й ученик тогава бил в първи клас, а догодина ще бъде абитуриент. Други деца идват от 5, 6, 8-годишни. Богословската материя се поднася по достъпен начин и винаги интересно. Не е нито поет, нито писател, а сух математик, както сама се определя, но започва да пише разкази, стихове, забавни нравоучения за малките и есета за големите. Така неделното училище вдъхновява своята създателка да напише 18 книги!

Във възрожденския Калофер се появява секта на адвентисти и започва да вербува децата. Тогава сестра Валентина събира двайсетина деца за неделно училище, които после стават 70, а сега са 150. Почти няма дете от Калофер, което да не е идвало. Уроците са открити, на тях присъстват и родители. Няма нито учебници, нито програми. Води си дневник и от сряда започва да мисли какви да бъдат уроците за трите възрастови групи. Иска да са интересни, различни, увлекателни.

„Порових се в литературата и намерих списание „Християнче“ от 30-те години – спомня си тя. – Наивно звучи, не мога да го предложа на нашите деца. Затова започнах да пиша разкази с етична насоченост, в които вярата само леко е загатната. Така децата попиват чутото дума по дума.

На следващата година още в първия учебен час ме питат каква пиеска ще подготвим. Ами като няма? Сядам и пиша. Нали съм добруджанка, започнахме с Йордан Йовков – „Серафим“, „Вълкадин говори с Бога“, „Платено“. Така доведох Йовков в Калофер. Ами после? Сетих се за „Солунският чудотворец“ на Фани Мутафова. Поверих ролята на Калоян на Петко, който сега учи в Музикалното училище. Взехме дрехи от театъра – кадифени мантии, саби, ризници, шлемове. Първо показахме тежестта на държавните дела, второ – личните тревоги и страдания на Калоян за дъщеря му Мария, а накрая най-страшното – когато съгрешава. Тогава идва най-голямото страдание и Калоян казва: „Какво са държавните дела, какво са личните тревоги? Грехът е страшен. Грехът тежи като камък“. И рухва на земята. На следващата година направихме „Престъпление и наказание“ на Достоевски. Когато видя нашите млади артисти, директорът на артучилището каза: „Тези деца веднага можем да ги приемем при нас“.

Според сестра Валентина децата сега са подложени на много изкушения – интернет, видео, телевизия. Но душата им по природа е християнска и те имат вътрешна потребност от духовното, макар и неосъзната. „Човек е тяло и душа. Тялото се задоволява с храна, облекло, развлечения, но душата иска храна, която религията може да даде. Децата са чисти и най-бързо усещат тези неща“. Първия ден им казва: „Не съм ви събрала, за да ви правя религиозни“. Обяснява им какво е вяра, неверие, добро и зло, грях и добродетел. „Имате ум, сами преценявайте“. Не им налага нищо. На седмата година им предлага: „Хайде да пристъпим към тайнството изповед, защото вярата без дела е мъртва“. Довежда свещеници от Казанлък, които децата не познават, за да не се притесняват. Изповядват се само онези, които искат. Лалю, ученик в пети клас, след изповед казва на сестра Валентина: „Ох, олекна ми, окъпах си душата“. („Вестник за жената“, септември 2002 г.)

Духовна опора

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че часът по „Добродетели и религия“ в училищата се предвижда да бъде избираем предмет от 1 до 10 клас и ще залегне в програмата най-рано през учебната 2026/2027 година. По думите му „дисциплината ще е изцяло светска и ще се преподава от учители, квалифицирани в университетите“.

Мнението за въвеждането на този предмет в учебните планове провокира различни реакции. Родители се обявиха твърдо против.

Патриарх Даниил успокои обществеността и каза, че няма повод за протести: „Новият учебен предмет не цели да прави децата вярващи или църковни, а да им предостави познания и морални ориентири в свят, където духовната опора често липсва. Много от социалните проблеми, като престъпност, агресия, зависимости, се коренят именно в липсата на духовно възпитание“.