Заглавия и цитати от медиите
12-18 май 2025
"Народът мисли! Въпреки пламенното желание на тоя или оня да не мисли. И това е великият момент, на който сме съвременници: пробуждането на народа, неговата еволюция от „стадо” до народ. Глупци! Още не са измислени средства, с които да може да се унищожи народ, още по-малко народ, който мисли.”
Гео Милев
Неспокойни думи
Обида за интелекта на българите
Президентът Румен Радев заяви, че ще сезира Конституционния съд, след като Народното събрание отказа да разгледа предложения от него референдум за еврото. По думите му има "безпрецедентно нарушение на законността от Народното събрание в лицето на неговия председател". "Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да заглушат важните теми в обществото", посочи Радев.
Адмирации
Позицията на председателя на НС Наталия Киселова заслужава адмирации, защото е в синхрон с принципите на правовата държава. Коалицията твърдо стои зад правителството и е стабилна. (Росен Желязков)
Вече пазаруват в евро
Ако Киселова не знае какво подписва, надали Румен Радев, който е пилот, знае какво е погазване на Конституцията, така че нито аз ще се произнасям по Румен Радев, нито по неговите оценки. Факт е, че в последния момент реши да бламира България и да не можем да влезем в еврозоната. И в момента всички пазаруват в евро. България отдавна е приела еврото в този смисъл, но КЗК и КЗП отсега трябва да наблюдават пазара, цените - и жестоки глоби, който направи спекула, тогава само ползите от еврото ще видим. (Бойко Борисов)
Наистина да има контрол
Референдумът е ясно, че няма да се случи. Призовавам да се разширят правомощията, да се увеличи щатът и на КЗК, и на КЗП, за да има наистина контрол и хората въобще да не почувстват разликата в цените. (Делян Пеевски)
Защо, г-жо Киселова?
Преди да влезете в НС с доверие слушах Вашите анализи. Струваше ми се, че освен високо изграден професионалист, сте и почтен човек. Излиза, че съм се излъгала. Какво става, г-жо Киселова? Чувствате ли се удобно – Вие и всичките Ви колеги (най-вече социалисти) в ролята на телефонни измамници? Вие се отвращавате от популизма. Тогава сте длъжни да отговорите кой и как по Конституция защитава интересите на „широките народни маси“. Вие забихте последния пирон в ковчега на БСП. (Нешка Робева, фейсбук)
„За“ и „против“
63.3% от българите подкрепят идеята за референдум за въвеждането на еврото от 2026 г., докато 35.3% са "против“. Само около една десета казват, че не биха гласували в подобен референдум или се колебаят, сочи изследване на социологическата агенция „Мяра“. Българите остават с много високо положително отношение към ЕС – 64.4%, отрицателното е 25.5%.
Блокада на София
Разни хора, разни коментари
Васил Терзиев:. Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град. Трябва да има честен разговор какво е възможно и какво не. Стачката има ясни правила и тя включва задължително поне част от транспорта да работи. Това нито е протест, нито е стачка, а гражданско неподчинение. Не виждам как мога да дам това, което протестиращите искат. Не е въпрос на инат. Не съм магьосник. Ако се даде исканото увеличение от 300 лв., това би означавало половината от предвидените нови детски градини в София да не бъдат построени.
Бойко Борисов: Софиянци трябва да си изстрадат промяната и спасителите. Явно българинът научава по трудния начин уроците си. Аз казах на ГЕРБ да гласуват за Васил Терзиев. Ако за това казват, че сме виновни, имам вина. Абсурдни са твърденията, че стоим зад този протест.
Божидар Божанов: Борисов да не се прави, че няма нищо общо с протестите. Това, че те опитват да саботират столичния кмет е изцяло политически ход и ние трябва да го осъдим.
Лена Бориславова: Това, което най-добре могат „можачите“ от ГЕРБ е да наказват гражданите на София, защото не са гласували за тях на последните избори.
Делян Пеевски: Какво се случва в София?! Виждам „страхотното“ управление на пуделите - където те са управлявали, всичко е крах. Където има управление на пуделите, има грабежи и крах и хората са в това положение. Надявам се скоро да свърши.
Реч омайна, сладка
Можачи - неможачи
Момчето (б.р. Васил Терзиев) е неможач – мръсотия, задръстване, две години нито един инфраструктурен проект. (Бойко Борисов)
Бойко Борисов е най-големият ми избирател. Пожелавам му да бъде все такъв добър "можач". Всичките тези проблеми са благодарение на "можачите" като Борисов и всички покрай него, които са управлявали некадърно и безотговорно и са ни довели дотук. Ние, "неможачите", всеки ден оправяме това, което той е "можал" да направи." (Васил Терзиев)
Вълна на взаимопомощ
Не можем да отменим матурите или да променим датата, защото са свързани с кандидатстване във висшите училища. Зрелостниците в София са 11 хил. в София. Ще ангажираме целия автобусен парк на министерството. Кметът също е готов да съдейства. Има голяма вероятност стачката да продължи и в дните на зрелостните изпити на 21 и 23 май. Възможно да бъде обявено обучение в онлайн среда, ако това се наложи. Има голяма вълна на взаимопомощ. Родители помагат на учители да се придвижат до работа, таксиметрови фирми, които са готови да превозват. Това е впечатляващо. (Просветният министър Красимир Вълчев, БНТ)
Кой кого извози
Ето, че настъпи часът на истината. Всеки от негодуващите може да се цани на работа в градския транспорт. Ще го лапнат като топъл хляб. Само че хващайки се на въдицата на популизма, скоро ще разбере, че тая работа не е като оная. Нищо, че у нас меренето на атрибути и заплати е масов спорт. Кой кого извози, като вкарва нова поредна разделителна линия в обществото? Това е темата, над която не е зле да се замислим. (Из коментар на Кристи Петрова, „Телеграф“)
100 приоритета в 19 сектора
Правителството прие своята програма за управление за 4-годишен период на 24 февруари т.г. В нея са включени 100 приоритета, разпределени в 19 сектора, като в резултат на изпълнението са очаква да бъдат постигнати 257 цели чрез изпълнение на 710 мерки. В кратки срокове беше изготвен и приет Законът за държавния бюджет. През този период са приети промени в Закона за БНБ, изпълняват се дейностите по Плана за въвеждане на еврото, мерките за повишаване събираемостта на бюджетните приходи и борбата със сивата икономика. Постъпленията, спрямо отчетените стойности за миналата година, показват повишение в размер на 1 млрд. и близо 100 милиона, което е 7% ръст. (Премиерът Росен Желязков пред журналисти)
Повод за оптимизъм
Това, че бяхме оценени с положителна оценка по отношение на нашата фискално-структурна програма и данните, които имаме за размера на инфлацията, ни дават основание да сме оптимисти за конвергентния доклад на 4 юни. С управителя на БНБ подписахме позиция, с която заявихме своята непоколебима решителност въвеждането на еврото от догодина да се доведе до успешен завършек. 171 народни представители подписаха позиция в подкрепа на еврото. Това е повече от конституционно мнозинство. Това е проевропейско мнозинство, което дава повод за оптимизъм. (Премиерът Росен Желязков на пресконференция)
55 години по-късно
Участието на България в ЕКСПО Осака 2025 ще покаже пред японската общественост и бизнес съвременния облик на страната ни като утвърждаващ се регионален инвестиционен и иновационен хъб. Богатата култура, история и традиции на България днес се развиват хармонично с високите технологии. България може да предложи на Япония възможности за сътрудничество в сектори на бъдещето. Това заяви президентът Румен Радев на официалната церемония по отбелязването на Деня на България на световното изложение, където страната ни е представена със свой павилион, посетен от над 50 хил. души за един месец.
Радев припомни, че на първото Световно изложение в Осака през 1970 г. за пръв път е представено българското кисело мляко, станало изключително популярно в Япония.
Талисман на нашия павилион е фигурата на Лакто-чан, която съчетава Лактобацилус булгарикус и чан - японската дума за привързаност. Посетителите бяха посрещнати с красиви гледки, музика и много танци.
Сътрудничеството ни с Турция е отлично
"Добросъседските отношения между България и Турция и личните ни и професионални контакти с президента Ердоган са гаранция за опазването както на националните ни, така и външните европейски граници по начин, който е за пример. Това заявих по време на срещата си с Ердоган в Истанбул. Сътрудничеството ни с Турция е отлично и ключово в борбата с нелегалната миграция и опазването на общата ни граница, която е и външна за ЕС", написа Бойко Борисов във фейсбук.
"Обсъдихме също разширяването и модернизацията на ГКПП "Капитан Андреево", който вече е най-големият граничен пункт в света“, допълва лидерът на ГЕРБ.
Срещи на премиера в Тирана
Министър-председателят Росен Желязков се срещна с лидери на европейски страни в Тирана, където участва в Шестата среща на върха на Европейската политическа общност.
Желязков разговаря с австрийския канцлер Кристиан Щокер, на когото благодари за подкрепата за присъединяването на България към Шенген.
В разговорите си с молдовския президент Мая Санду премиерът посочи, че България ще продължи да оказва подкрепа за опазването на културната идентичност и образователните възможности на българите в Молдова.
България остава последователна в подкрепата си за Украйна и в усилията си за мир в Европа, каза Желязков по време на срещата си с върховния представител по външната политика на ЕС Кая Калас.
България продължава да подкрепя усилията на Украйна за установяването на справедлив и траен мир, заяви Желязков на срещата си с президента Зеленски и акцентира върху значението на засилването на индустриалния военен потенциал на Европа.
Пъзелът „Боташ“
Договорът с "Боташ", който дава правото България да получава природен газ през турските терминали за втечнено синьо гориво, не е необходим на страната и ще доведе до 1,2 млрд. лв. загуби. България плаща по 1 млн. лв. на ден, без да използва пълния му капацитет, заяви енергийният министър Жечо Станков по време на изслушване в парламента. Договорът няма клауза за разваляне, освен ако не заплатим цялата сума от над 4 млрд. лв. До края на годината "Булгаргаз" ще плати с 20 млн. лв. повече заради индексация. България е в капан - нито може да оползотвори договора, нито може да го развали или промени, а фактурите от "Боташ" си вървят, каза още Станков.
Три часа депутатите задаваха въпроси на Росен Христов, бивш енергиен министър, Деница Златева, ексдиректор на "Булгаргаз", и Владимир Малинов, шеф на "Булгартрансгаз". Тримата отрекоха да са били притискани "отгоре".
Единствената алтернатива
Договорът с "Боташ" беше без алтернатива през 2022 г., когато ни казаха изрично - вие трябва да доставите неруски газ. Макар икономически неизгоден, той беше единствената алтернатива геополитически на фона на войната в Украйна и призивите за натиск над Русия. Ние не купуваме газ от Турция, просто купихме достъп до техните терминали, за да вкарваме газ от всеки производител, който гарантира, че не е руски. Всичкият газ, който в момента влиза в България, освен азербайджанския, е руски. (Бившият енергиен министър Росен Христов, БНТ)
Не се обсъжда възрастта за пенсия
До шест месеца отговорните институции трябва да изготвят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система, реши НС.
"Не става въпрос за реформи, за революции, а за експертни предложения, насочени към ограничаване на сивия сектор, намаляване на злоупотребите, повишаване на събираемостта на вноските, отделяне на пенсиите от системата за социално осигуряване, заяви председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева. - Категорично не се е обсъждано увеличаването на пенсионната възраст".
А сега магазини за хората
В ход е учредяването на "Магазин за хората" ЕАД, съобщи земеделският министър Георги Тахов пред парламентарната Комисия по земеделието. Под тази марка ще се реализира идеята за хранителни магазини с минимални надценки, за което в държавния бюджет бяха заложени 10 млн. лв. В около 1500 магазина в цялата страна, собственост на ЦКС, а не в пощите, каквато беше първоначалната идея, ще се създадат магазини за къси вериги на доставки. В момента се подготвя списък на стоките, които ще се продават в тях, съобщи министърът.
Проектът "Магазини за хората" ми дава основание да подкрепям правителството. (Делян Пеевски)
Къде колко получават
2443 лв. е средната заплата за страната през първото тримесечие. Най-висока е в София - 3386 лв., а най-ниска в област Хасково - 1635 лв., показват данни на НСИ. В сектор “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” средното възнаграждение е 5739 лв., докато в "Хотелиерство и ресторантьорство" е 1514 лв.
Областите с над 2000 лв. са София-град (3386 лв.), Варна (2238 лв.), Софийска област (2220 лв.), Враца (2093 лв.), Пловдив (2056 лв.) и Стара Загора (2051 лв.) На дъното са областите Видин (1648 лв.), Смолян и Кюстендил (1656 лв.), Благоевград (1666 лв.), и Силистра (1673 лв.).
Внос на работна ръка
Липсата на кадри е сред основните предизвикателства пред транспортния бранш. В последно време не само в България, но и в цяла Европа доста компании вкарват чуждестранна работна ръка. Имам приятели, които се занимават само с това - да вкарват хора от азиатските държави - Узбекистан, Казахстан, Пакистан, които са не по-лоши от нашите шофьори, говорят перфектен английски, нямат огромни изисквания, а си вършат работата. (Петър Стоянов, създател на платформата "Тръкспедия", която свързва товародателите с транспортните фирми, Money.bg)
Училището не е църква, а нейно чедо
Патриарх Даниил поведе хиляди на шествие в събота, за да подкрепят изучаването на предмета "Добродетели и религии" в училище. "Виждаме до каква бездуховност, до какъв срив на ценностите, до какъв разпад на семейните връзки, на връзките в обществото се достига. Нека да подкрепим министър Вълчев, МОН и всички, които поеха върху себе си политическата отговорност за въвеждането на този предмет", заяви патриархът.
"Училището не е църква, да, но то е нейно чедо, родено е от църквата. С въвеждането на вероучението не само ще се възстанови историческата правда, но ще ни се даде истинска възможност да възобновим делото на Кирил и Методий. Без вярата, в която те са ни просветили, не е възможно да осмислим и да имаме адекватно разбиране нито за историята, нито за книжнината, литературата или нашата култура", каза още патриарх Даниил.
За кой ли път
Външно министерство връчи протестна нота на посланика на Северна Македония у нас Агнеза Руси Поповска, в която българската страна "изразява сериозно безпокойство и загриженост от поредни случаи на поругаване на български национални символи на територията на съседната държава и осъжда категорично подобни неприятелски действия“.
На 4 май, часове след поставянето на венци на гроба на Гоце Делчев в църквата „Св. Спас“ в Скопие, е установено, че сред множеството положени венци единствено трикольорната лента с българския флаг е премахната. Извършен е и пореден акт на вандализъм спрямо морената в Парка на франкофонията в Скопие, дарена от България.
Откровения
Българските граждани не могат да бъдат разглеждани като стадо, защото еврозоната не е кошара, в която те трябва да бъдат вкарани. (Янаки Стоилов)
Не правим серсемлък на Радев за еврото. (Лена Бориславова)
Днес отменят референдума, утре ще отменят и изборите. (Петър Волгин)
Няма да допуснем шоково поскъпване на тока за бита. (Жечо Станков)
Поне три завода за военни дронове са нужни на България. (Томислав Дончев)
Българският парламент не е институция на държавността, а панаир на глупостта, война на елементарни проксита, среща на кукли на задкулисието. (Калина Андролова)
Искам да бъда пример за децата и да ги вдъхновявам. (Карлос Насар)
Конник без глава в Хераклея Синтика
Археолозите от екипа на проф. Людмил Вагалински се натъкнаха на нова интересна находка в Западния некропол на Хераклея Синтика - играчка на колела, която представлява конник без глава върху кон. Гробът е на дете, в който не е оставено нищо друго, освен играчката, а главата на конника е отчупена още в античността, най-вероятно от иманяри.
Преди време археолозите се натъкнаха на 13 кремации и 4 погребения при спасителни разкопки заради разширяване на газопроводната мрежа България-Гърция. Открит бе и гроб, покрит с масивни дялани камъни, свързани с железни скоби. По думите на проф. Вагалински, тези открития дават информация за дълъг период от втори век преди до трети век след Христа.
Договорена е размяна на пленници
Украйна и Русия се споразумяха да си разменят по 1000 военнопленници, съобщи след преговорите в Истанбул украинският министър на отбраната Рустем Умеров. Ако тази размяна се осъществи, тя ще е най-голямата от началото на войната, отбелязва Ройтерс.
В близките дни ще има мащабна размяна на военнопленници по формулата 1000 за 1000, заяви на свой ред ръководителят на руската делегация в Истанбул Владимир Медински, съветник на Путин. В интервю за тв "Россия-1" той припомни думите на Бисмарк - не бива да се опитвате да измамите руснаците или да им вземете нещо, защото рано или късно те ще си върнат своето.
Реакции след Истанбул
Президентът Тръмп заяви, че ще обсъди мира в Украйна и търговски въпроси с Путин в телефонен разговор на 19 май. „После ще разговарям с украинския президент Зеленски, а след това и със страните-членки на НАТО. Надявам се, че ще бъде постигнато прекратяване на огъня“, написа той в социалната мрежа Truth Social. А в интервю за "Фокс Нюз" нарече Зеленски "търговец", тъй като след пътуванията си до САЩ той винаги получава средства в подкрепа на Украйна. На въпрос дали е добра идея сега да се наложат нови санкции срещу Русия, Тръмп отговори, че би могъл да го направи, но не би искал, тъй като това би било "опустошително за руската икономика".
Толерантност за толерантност
Президентът Путин заяви, Русия има достатъчно сили да завърши специалната военна операция с желания резултат, който е премахването на причините, предизвикали тази криза, създаването на условия за дългосрочен устойчив мир, гарантирането на сигурността на руската държава и на интересите на нашите хора на тези територии, които смятат руския за свой роден език и Русия за своя родина. Американският народ и американското ръководство, включително президентът, имат свои национални интереси и ние уважаваме това. Подхождаме с желанието и надеждата, че ще бъдем третирани по същия начин, каза още Путин.
Папата призовава за световно единство
По време на интронизацията си в неделя папа Лъв XIV призова за по-голямо световно единство, остро разкритикува вредното влияние на неконтролирания капитализъм и злоупотребата с власт. "Свидетели сме на твърде много разделения и страдания, породени от омраза, насилие, предразсъдъци, страх от различното, както и от икономическа система, която изчерпва ресурсите на планетата и изключва най-уязвимите“, заяви папата в обръщение към стотиците хиляди вярващи и официални гости на площад "Св. Петър" и неколкократно апелира световните лидери да се стремят към прекратяване на международните конфликти.
Премиерът Росен Желязков поздрави папата и му пожела здраве, дълголетие и мъдрост. Двамата имаха кратък разговор след края на тържествената литургия във Ватикана. Желязков изрази увереност, че отношенията между българската държава и Ватикана ще продължат да се развиват възходящо и изтъкна значението на добрия диалог между Ватикана и БПЦ.
По широкия свят
Небето на Марс позеленя
За първи път марсоход на НАСА засне зелено полярно сияние на Марс над кратера Джезеро, което е видимо за човешкото око. Досега са наблюдавани полярни сияния, но само в ултравиолетовия спектър, невидим за човешкото око. Откритието, станало възможно благодарение на мощно слънчево изригване, последвано от изхвърляне на маса, което изпрати милиарди тонове заредени частици към Марс, дава ценна информация за взаимодействието между слънчевия вятър и атмосферата на Червената планета, което е от съществено значение за бъдещите мисии с човешки екипаж.
„Леденият червей“
Учени на НАСА, които тестват нова радарна система над Северна Гренландия, откриват дълбоко в ледената покривка селища, свързани с мрежа от тунели. Става дума за останки от американска военна база, построена под леда по време на Студената война. Тя била част от таен план на Пентагона, известен като проект „Леден червей“, за мрежа от площадки за изстрелване на ядрени ракети под арктическия лед, пише „Уолстрийт джърнъл“.
Подземният обект, предназначен за 600 балистични ракети със среден обсег, разкрива мащабите на американското присъствие в Гренландия в продължение на повече от половин век. Построен е през 1959 г. и изоставен през 1967 г., но военното му предназначение е засекретено до 1996 г. Сега съоръжението е погребано под 100 фута лед.
Земята ще съществува още 1 млрд. години
Загубата на богатата на кислород атмосфера може да бъде най-вероятната причина Земята да стане необитаема, твърдят учени. За да проучат как ще се развива атмосферата, Казуми Озаки от Университета Тохо, и Кристофър Райнхард от Технологичния институт в Джорджия, създадоха компютърен модел на Земята, за да симулират климатичните и биохимичните процеси. Установено е, че Земята ще съществува още 1 млрд. години. Общоприето е, че биосферата на нашата планета ще изчезне след 2 млрд. години поради комбинацията от прегряване и недостиг на въглероден диоксид за фотосинтеза.
Вести от България
Две трети от 15-годишните българчета са функционално неграмотни и не умеят да правят математически упражнения, сочи изследване на УНИЦЕФ.
Българският език, българската история, фолклор и традиции влизат в програмата по българистика на Университета на Илинойс - един от най-престижните в САЩ, съобщиха от МОН. Това ще бъде първият лекторат по български език в Америка от десетилетия насам.
На всеки десет минути един българин получава инсулт, а на всеки час и половина един българин умира от инсулт. Годишно почти 50 хил. българи получават инсулт.
България е сред страните с най-дълга работна седмица в ЕС през 2024 г., показват данни на Евростат.
НОИ реши тази година пенсиите да нараснат с 8.6%.
ДПС на Доган остава без партийната си централа на бул. “Александър Стамболийски” 45 А, съобщи депутатът Джейхан Ибрямов.
Национален протест за запазване на лева на 31 май организира "Възраждане". Това беше обявено в НДК на форум "Битката за лева е последната битка за България".
Един от рехабилитираните хидроагрегати на ПАВЕЦ "Чаира" получи Акт 16. Продължава връщането в експлоатация на хидроагрегати 1 и 3, съобщи НЕК.
Служителите в музеите в цялата страна символично протестираха в събота заради ниските заплати и настояха за постепенното им увеличение до 125% от средната работна заплата за страната.
377 са новите милионери у нас, показват данни на БНБ към края на март тази година спрямо същия период на миналата. 1895 българи държат на влог над 1 млн. лв. в банките, като общата сума стига над 4,6 млрд. лв.
Американският фонд „Елиът“ наистина има интерес към продължението на „Турски поток“ през България. Това се разбра от думите на Бойко Борисов пред журналисти в НС. Той обаче отрече да става въпрос за „продажба“, както писа „Уолстрийт джърнъл“, а за разширяване на капацитета му.
50 млн. лв. от бюджета и до 900 млн. лв. от ББР отиват за инвестиционните програми на общините за 2025 г.
Ще чистят София за 435 млн. лв. Това е сумата, която Столичната община трябва да плати през следващите 5 г. на Домусчиев, Гайтански-Вълка и „Титан“ за чистенето и извозването на боклука.
Абитуриентите от трите средни училища в община Руен получиха подаръци лично от кмета Ахмед Мехмед, който отправи топли думи към завършващите ученици и техните преподаватели.
Вести от света
Турция откри в Черно море, близо до изключителната икономическа зона на България, газово находище със запаси от 75 млрд. куб. м, чиято стойност се определя на около 30 млрд. долара.
Съдът на ЕС постанови, че ЕК е нарушила правилата за прозрачност, като не е предоставила достъп до текстовите съобщения между Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на фармацевтичния гигант Pfizer. Комисията "не е дала правдоподобно обяснение, за да обоснове“ отхвърлянето на искането на журналист от „Ню Йорк таймс“ през 2023 г. за достъп до текстовете.
Европа може да оцелее без военната подкрепа на САЩ, но заместването на американците ще отнеме четвърт век и ще струва до 1 трилион долара, пише "Политико".
САЩ ще започнат дискусии с европейските си партньори за намаляване на броя на американските войски в Европа, заяви американският посланик в НАТО Матю Уитакър.
Украйна е загубила стотици милиони долара при погрешни оръжейни сделки, сочи разследване на „Файненшъл таймс“. Към днешна дата тя е платила 770 млн. долара авансово на чуждестранни оръжейни брокери за оръжия и боеприпаси, които не са доставени.
Из архива
24 май ни дава корени
За нас, българите, е исторически приоритет, че имаме своите букви, своя език. Но само с историческа репутация не се живее. Като гледаме как говорят някои потомци на Солунските двама братя, се убеждаваме, че някои неща вървят накриво, въпреки основателната ни историческа претенция. Една историческа репутация има историческа стойност само когато има съвременни потвърждения за нея. Днес тя отсъства.
Едно е да четеш класици, а съвсем друго жълтурии за това кой спортист с коя изпълнителка на чалга си ляга. Навремето учехме не само за партизани, а и за Байрон, Шилер, за световното литературно класическо наследство. Сега в основата на всичко е интригата, която има битов, а не морален характер. Много от класическите ни произведения днес изглеждат архаични, дори наивни. Но над тези книги са плачели нашите праотци, родителите ни, така че е добре да се обяснява, че става въпрос за общочовешки стойности, които не само че споделяме, но и сме ги създавали на Балканския полуостров.
Материалната част от нашето битие доминира, натрапват се възгледите, че най-важното нещо за повечето човеци е колко получават, отколкото вечните човешки ценности и добродетели. Опростачването е световен процес, днес няма авторитети като Достоевски, Хемингуей, Иван Вазов и др. Занимават ни преимуществено с това коя знаменитост с какъв шампоан си върши хигиената, кой за кого се жени, къде са им къщите и вилите.
Заслугата на България е, че стои в темелите на една цивилизация, наричана славянска, която е преминавала през различни етапи, но днес трудно ще погледнем на историята на човечеството без да имаме предвид, че от нашите земи е тръгнала, развила се е по света, стигнала е до бреговете на Тихия океан, запленила е много хора по света. Затова когато четем славянски автори, независимо дали са поляци, българи или руснаци, трябва да знаем, че става въпрос за автори от не по-малко значима Европа, отколкото са онези в библиотеките в католическите манастири на Средна и Западна Европа.
24 май вече не е манифестация, но ни дава корени. Да си припомним за „Език свещен на моите деди“. И да знаем, че когато казваме „обичам те“, така са казвали някога и нашите баби и дядовци. Литературата, буквите, писмеността, словото са предадени безсмъртно по кръвен и родов начин на днешните поколения. Словото, превърнато в писменост, следва да е утеха и опора за нас, за нашите деца и внуци. (Проф. Андрей Пантев, 24may.bg)