Правилата в училище са много условни – за учениците и родителите, а са задължителни само за учителите. Всяка забрана в училище е малко условна. Много често съществуващите инструменти не се прилагат, защото има достатъчно препъникамъни.
Това мнение изрази пред БНР Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
От 2016 г. телефоните в час са забранени, напомни той.
"20% в училищата и в момента имат конкретни правила – "къщички" за телефони, и ги събират. Даже това не мисля, че е добрият формат. В Англия нямат право дори да го носят в училище, като е гарантирана връзката с родителите в извънредни ситуации. Телефонът не се използва за връзка с родителите – за забавления, социални контакти, нещо, което е много по-интересно за ученика."
МОН са притиснати от тези учебни програми, смята синдикалистът. По думите му, от тях следва да се изхвърли "малко баласт", за да се освободи място за повече упражнения.
Във връзка с предложението за отпадане на матурите след 4-ти и 10-и клас, Петров посочи, че това е само "натоварване на системата".
Учителят стана момче за всичко. Задълженията му прехвърлиха всички психологически граници, коментира Юлиян Попов в предаването "Преди всички".
"Младите учители, дори до 75%, не успяват да се преборят с предизвикателствата и не остават в училище. Много от тях не откриват това, което са очаквали за професията учител. Търсят се учители – над 1000 за цялата страна. Като цяло има отлив." Наредбата за избор на директори е била направена "сякаш напук" и без участието на синдикатите и учителите, отбеляза още Петров.
"Общественото усещане е, че има и партийни намеси."