Може би има подобна схема и в киното, а не само в някои театри, казва министърът на културата. След този скандал за източване на пари в културни институции се чувствам излъган. Не става дума сам, че някои са нарушили закона. Въпросът е по-тежък - хвърля петно върху хората, които честно работят за културата в България.
Това каза министърът на културата Найден Тодоров в "Денят започва" по БНТ. Той обясни, че инспекторатът на министерство е изпратен веднага за проверки в двата театъра - в Разград и Смолян, и директорите им бяха отстранени.
Проверките текат, открихме допълнителни неща и ще ги дадем на разследващите. Има игри с фирми, а не само източване на заплати. Не знаем с какво се занимават тези фирми, но към тях са изтичали стотици хиляди левове. Назначени са вече нови директори.
Тези схеми могат да се правят без някаква подкрепа, но без човек в министерството не може да става. В момента не знаем дали тези в министерството са действали небрежно или с умисъл. Изпратихме инспектората ни във всички институции и повикахме инспекторат да ни провери нас.
Вече знаем кои двама от нашето министерство са участвали в схемите, проверките ще установят има ли умисъл и каква е причината. Аз дори нямам законово основание да отстраня онези двама в министерството - единият от вчера е в отпуск. Въпросът е не кой е виновен, а с колко", разказа министър Тодоров.
Според него само 5 човека отговарят за плащанията в цялата страна.
Министерството е превърнато в подпомагащ, а не контролиращ орган - това е част от законодателните промени, които той предлага.
"Трябва да се забърза промяната, за да се спрат подобни процеси. Не само директорът на театъра в Пазарджик, но и други хора са знаели за тези схеми - защо не са сезирали прокуратурата. Министерството е направило проверка там и директорът е наказан със забележка", обясни Найден Тодоров. И припомни, че всичко става ясно, след като театри постигнали годишния лимит в края на септември.
"Не изключвам нищо, но хората на изкуството не са престъпници. Сегашната схема за финансиране е трудна даже за финансисти - там е заложено камъчето. Трябва да се промени. Но сега спрените плащания трябва да се възстановят много спешно.
Може би има подобна схема и в киното, там не са престъпления - проблемът в Националния филмов център е обратен. Според е начинът, по който се избират хората, които взимат парите. А и може да се обжалва процедурата, което много спъва процеса.
Има 4 различни начина за финансиране в културата и всеки е неадекватен. Трябва промени в закона - парите не достигат и сега тепърва няма да са достатъчни след скандала. Подготвяме пакет от промени, ще ги внесем в служебното правителство правителство и в новия парламент", обясни министър Найден Тодоров.