Новини От мрежата

Кметицата на Чупрене в конфликт на интереси

   
Кметицата на Чупрене в конфликт на интереси

Поредният общинар, който ще бъде разследван от "Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно имущество" е Мария Цецкова Тодорова, кмет на Чупрене.

Въпреки категоричното изискване на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество тя все още е представляваща неправителствена организация наречена "Местна инициативна група-Западна Стара планина-Копрен -Миджур-Чипровци,Чупрене, Георги Дамяново и Ружинци".

Нарушението при нея е още по-тежко, защото тя едновременно като кмет участва в осигуряване на публични финанси за дейността на НПО, а същевременно пак от нея, като председател, зависи тяхното изразходване. При Мария Тодорова това е рецидив. Докато е била зам.кмет на Чупрене, четири години тя е била член на Управителния съвет на друго частно НПО-"Еко иновейшън хъб-Стартъп вилидж Чупрене".  Тя е в управата на това сдружение и след като е избрана за кмет. Тодорова е напуснала Еко иновейшън хъб, чак 7 месеца, след като е станала кмет на община Чупрене.

От справка за актуалното състояние в Търговския регистър се вижда, че Мария Тодорова е освободена едва на 04.04.2024 г., въпреки че това е трябвало да се случи незабавно още през ноември 2023 г ., след като е станала кмет на Чупрене. Така че към встъпването си в длъжност кмет Мария Тодорова е била член на две НПО, на едното от които все още е представляваща.

Нещо, което е абсолютно недопустимо. Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси е пределно ясен. В чл.3 са изброени лицата заемащи публични длъжности по смисъла на този закон. В точка 8 е записано, че той се отнася за "кметове, зам.кметове на общини и на райони". Нямат право да участват във фирми, включително и в неправителствени организации.

Тоест нарушението на Мария Тодорова е двойно. Един път като е била зам.кмет и втори вече като кмет на община Чупрене. Неспазването на този закон е често срещан факт. Много избрани кметове не желаят да напуснат частни сдружения, защото имат материален интерес, който е особено голям при усвояване на обществени поръчки и еврофондове. Очаква се проверка по случая.