Коментари

Седмичен коментар

   
Седмичен коментар

Заглавия и цитати от медиите

21-27 октомври 2024

 

Нали сме си българи

В тайните революционни документи той е Ахил Бързоногия; за  вбесената турска полиция е канатлъ щейтан – Крилатия дявол; за неговия съвременник Симеон Радев е праведник с кама в пояса; за своето семейство и приятели е просто Гоце – гальовното умалително на кръщелното му име; той е Гоце за целия народ, за млади и стари, за бедни и богати. За тях презимето Делчев е излишно – всяка улица, всяко семейство може да има своя Гоце, но в Македония има само едно Слънце. Гоце – който според народните песни е жених на Македония, „църна му земя невеста, тънка му пушка зълвица, а чифт пищови – девери, църни гарвани – сватове. (Мерсия Макдермот, „Свобода или смърт. Биография на Гоце Делчев, 1980 г.)

Отцепленията и разцепленията, пише Гоце на войводата Никола Малишевски, никак да не ни плашат. Действително жалко, но що можем да правим, когато сме си българи и всички страдаме от една и съща болест! Ако тая болест не съществуваше в нашите прадеди, от които е в наследство,и в нас, нямаше да попаднат под грозния скиптър на султаните. (Акад. Димитър Косев, „Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г., 1978 г.)

 

Да пазим вярата

Ако ви задам въпроса какъв е народният, националният идеал на България, може ли да ми отговорите? Ако попитам десет човека – десет различни отговора ще ми дадат. Обединени ли сме тогава? Не. Забравили сме вярата. Аз затова казвам да пазим вярата, тя ще ни обедини. Това ни е завещал Свети Евтимий, нека го чуем и ще видим след това ползата. Това каза патриарх Даниил на тържествено богослужение на прославлението на мощите на Св. Патриарх Евтимий в Бачковския манастир, открити в обителта през 1905 г.

По средата става нетърпимо

След 10 ноември България се трансформира радикално, това не може да се отрече. Но къде стигна? Да го наречем капитализъм - ами не съвсем. Собствеността изобщо не е свещена, тя пред очите ни се отнема с насилие, измами и законов произвол. Буржоазна демокрация? Едва ли, никой не пита избирателя за нищо, а и той вече губи интерес. Значи сме в упадъка на модернизирания феодализъм, наречен погрешно комунизъм. Сега системата е в хаос, но ще се стегне, когато се появи нов автократ. Това и очаква българинът - или здрава ръка, или истинска демокрация. По средата вече става нетърпимо. (Из коментар на Валери Найденов, „24 часа“)

Ужасни неща, за които не се говори

Това са много важни избори, те имат уникален аспект. За пръв път се бият идеи и технология в лицето на Пеевски. Има традиционното суетене на идеите и един човек, който говори само за технология. Тя мина не в партиите, които са в криза, а в ДПС. Това е много опасна ситуация за страната, защото технологията не бива да се допуска до властта. Тя ще ни навреди като изкуствения интелект. Това е огромен тест към идейните партии, при които корупцията не е водеща. Трябва да се осъзнае опасността, че идеите могат да бъдат подменени.

ПП-ДБ не са се извинили, че са арестували Борисов и после управляваха с него. Те не смятат, че са извършили нещо нередно – напротив, гордеят се. Те водят политика на слепци. Легитимираха и Пеевски. Може да се оформи коалиция със състав Борисов – ПП – Слави Трифонов и БСП. ДПС-тата не е ясно каква подкрепа ще получат. Има ужасни неща, за които не се говори – Украйна, зеленото и Ковид. Това са много големи и скъпи провали. Трябва да се смени курса – да се намали харченето и да се стабилизират нещата, за да не попаднем във водовъртежа. (Андрей Райчев, Би Ти Ви)

700 милиона на вятъра

Когато се види план-сметката за шестте вота дотук в рамките на четири години, сумата изглежда стряскащо. Похарчени са 700 млн. лв., но без да има редовно правителство, което (по възможност) да управлява цял мандат. Ясно е, че на България й трябва стабилно правителство. И за да не хвърляме на вятъра поредните 100 и повече милиона за избори, политиците да спрат да правят безплодни упражнения. (Из коментар на „24 часа“)

Има фатална комбинация

C нaceлeниe, ĸoeтo e нaмaлялo c oĸoлo 2,5 млн. дyши oт 90-тe гoдини нa минaлия вeĸ дoceгa, Бългapия ce изпpaвя пpeд pиcĸ, ĸoйтo вeчe oĸaзвa знaчитeлнo влияниe въpxy иĸoнoмичecĸия pacтeж и пaзapa нa тpyдa, сочи дoĸлaд нa Cъвeтa зa иĸoнoмичecĸи aнaлизи. Има фaтaлнa ĸoмбинaция oт ниcĸa paждaeмocт, виcoĸa cмъpтнocт и знaчитeлнa eмигpaция нa тpyдocпocoбнo нaceлeниe. Бългapия e cpeд cтpaнитe в EС c нaй-ниcĸa пpoдължитeлнocт нa живoтa - 74,2 г., в cpaвнeниe cъc cpeднo 80,6 г. зa EC. 

Bиcoĸaтa cмъpтнocт и зacтapявaщoтo нaceлeниe вoдят дo cepиoзeн нeдocтиг нa paбoтнa pъĸa, ĸoйтo тeпъpвa щe oĸaзвa вce пo-гoлям нaтиcĸ въpxy пaзapa нa тpyдa. Стpaнaтa се изправя пpeд cлoжни пpeдизвиĸaтeлcтвa, cвъpзaни c финaнcиpaнeтo нa пeнcиoннaтa cиcтeмa и пoддъpжaнeтo нa coциaлнитe ycлyги, пише още в дoĸлaдa.

Крещящи разлики между цени и доходи

Влизането ни в еврозоната в следващите няколко години не е добре обмислена постъпка. Въпросът едоколко икономиката и фирмите ще бъдат в състояние да посрещнат натиска на прираста на доходите, който за последните 3 г. изпреварва с около 1/4 прираста на производителността на труда. Цените на потребителските стоки у нас е под 60% от средното европейско равнище, а то е дори с още 2 пункта по-ниско, отколкото в еврозоната. Рано или късно трябва да гравитираме към европейските ценида постигнем до 75% от средноевропейското равнище, за което ще ни трябват още поне десетинагодини. Проблемът е как населението ще понесе такъв изпреварващ ръст на цените. След включването ни в еврозоната отпадат всякакви ограничения и тогава това крещящото различие на ценово равнище и в доходите ще се чувства много по-болезнено от хората. (Проф. Гарабед Минасян, „Хоризонт“)

Демографията е изяла 1.6 млрд. лв.

 

С около 2,5 млн. души е намаляло населението на България от началото на 90-те години на миналия век досега, което се дължи на спад в раждаемосттазастаряване на населението и емигриране на много българи основно в Западна Европа и САЩ. Това води до пропуснати ползи за икономиката, показва доклад на Съвета за икономически анализи. Растежът би бил с 0.9 пункта по-висок, ако не беше тежката демографска ситуация, което представлява около 45% от средния годишен темп на растеж на БВП за периода 2010-2021 г. За 2023 г. БВП е 184 млрд. лв., което означава, че факторът "демография" е изял над 1.6 млрд. лв. само за тази година. Без промяна в икономическите условия и политики има риск този отрицателен ефект да продължи да действа, а след 2035 г. да се засили поради застаряване на населението.

ПАВЕЦ „Чаира“ ще го бъде

Възстановяването на ПАВЕЦ "Чаира" напредва пографик. В ход са интензивни ремонтни работи за връщането в експлоатация на хидроагрегат 2 чрез прилагане на специално разработено иновативно решение за модификация на турбинната част. Вече са завършени рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината на хидроагрегата, чийто монтаж се планира да бъде завършен в началото на ноември и да бъде пуснат в експлоатация от началото на 2025 г. Това съобщиенергийният министър Владимир Малинов, който провери на място как вървят възстановителните дейности.

Предстои да бъде възстановен и хидроагрегат 3, а за другите два хидроагрегата НЕК инициира процедура за пълната им подмяна, с което ще се гарантира устойчивата дългосрочна работа на ПАВЕЦ Чаира."Изпълнението на мащабния проект за възстановяване на най-голямата ПАВЕЦ на Балканите има ключова роля за успешното интегриране на нарастващото производство от ВЕИ, в синхрон с целите за декарбонизация и устойчиво развитие на енергийния отрасъл", коментира министър Малинов.

Кризата в Германия удря и по България

Стагнацията в германската икономика се отразява зле и на България. Дъщерните фирми на германски компании в страната се тревожат за бъдещето и търсят нови пазари, пише "Берлинер цайтунг". През последните години българската индустрия се развива и благодарение на изгодното двустранно сътрудничество с Германия, която днес е най-големият търговски партньор на България. Между 2013 г. и 2023 г. търговията между двете страни се е увеличила със 120%.

Знак за стабилност

170 разрешения за строеж са издадени от община Гоце Делчев от началото на годината досега, съобщава ТопПреса. Основната част от тях са за жилищни сгради и инфраструктура на територията на цялата община. Седем са разрешенията за строеж на училища. В сМосомище ще бъде изградена фабрика за производство на сокове, а в с.Борово за дървообработване. Издадено е разрешение и за реконструкция и рехабилитация на общински път Баничан – Брезница, както и за реконструкция на фонтана пред Дома на културата.Данните показват, че броят на строителните разрешения е знак за стабилна местна икономическа обстановка.

Търсят се…

Българският бизнес ще има нужда от близо 262 хил. работници и специалисти в следващите 12 месеца, показва проучване на Агенцията по заетостта. Всеки четвърти работодател поставя на първо място личностната и социална компетентност като решаващ фактор за успеха, следвани от езиковата и предприемаческата компетентност. За 87% от бизнеса самоконтролът и дисциплината са най-необходимото умение на персонала. На второ място са уменията за работа в екип и комуникативност. Бизнесът ще се нуждае и от 59 хил. специалисти с правоспособност или с висше образование, като най-търсени ще са учители, медицински сестри, шофьори, лекари, машинни инженери, преподаватели, фармацевти и др. В близките 3 до 5 г. търсените специалисти с висше образование ще бъдат 226 864, а със средно - 255 864 души. 

Взривовете не са случайни

Складовете в Елин Пелин, в които избухна експлозия, отнела живота на трима души, не са имали разрешение за ползванеТова научих от главния архитект на Елин Пелин, съобщи Иван Делчевследовател от НСлС, разследващ взривовете, пише „Фокус“. Пиротехническите изделия, които останаха незасегнати от пожара, все още се извозват от склада. Ако те бяха избухнали, в града щеше да има много повече жертви и разрушения, каза Делчев. Двете основни версии на следствието са човешка грешка и техническа неизправност, породена от високите температури.

Крадат водата

Управлението на водите в България е безобразно лошо. За да се подобри финансовото състояние на ВиК дружествата първо трябва да се спрат кражбите на вода, които са ужасяващи. Този, който краде, не плаща нищо, а тези, които едва си покриват жизнените нужди, плащат и неговия масраф, което е абсурдно. Основната цел трябва да бъде пестенето на вода, а това може да стане само с цената. Трябва да има две цени  едната до определен лимита от над него да скача драстично, като за социално слабите има помощи, за да си покриват сметките.(Димитър Куманов от Сдружение "Балканка", БНР)

Светлината я има

Вярата е във всеки един от нас. Обезверен е едно, невярващ е друго. Хората, които се опитват да се занимават с политика, мислят с коремите си. Политиците нямат чувство за историчностДокато беше т. нар. народна власт, всички бяхме равни, но бедни, сега сме неравни и това е големият проблем.В момент на развитие сме. За отделния човек може да е трагедия, но обществото като цяло зрееСветлината я има. Ние сме слепи. Гледаме, жумейки. Със затворени очи гледаме. Част от нас са прогледнали. Част от нас се намират в момент на проглеждане. За жалост има и част, която ще си отиде сляпа. Времето трябва да роди политици, които да тръгнат пред народа(Отец Йоан, който служи в седем малки села във Великотърновско, БНР)

Без писмо до Брюксел

Македонският премиер Мицкоски се отказа от идеята да изпрати писмо до институциите на ЕС с нови искания за евроинтеграцията на Скопие, предаде БГНЕС. Той призна, че това е безпредметно, тъй като "всичко, което е трябвало да се съдържа в него, вече е обсъдено с лидерите на ЕС и с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен", която посети страната на 24 октомври. Тя предупреди Мицкоски, че единственият път за започване на преговорите е осъществяване на конституционните промени, тоест - вписването на българите в Конституцията на РСМ.

Отстъпки и компромиси

Няма да има корейски или кипърски сценарий в Украйна. Всеки изход трябва да е в полза на Русия и да изхожда от реалностите на бойното поле. Казвам го честно, без никакво смущение. Ние няма да правим никакви отстъпки. Готови сме да направим разумни компромиси. Западът започва да оценява реалистично ситуацията около Украйна и променя риториката си към Русия, което заслужава похвала. Но градусът на конфронтация между Русия и Запада още не е намалял. Русия не се е отказала от контакти с Украйна по определени инициативи, но няма да навреди на своите интереси. Украйна вече два пъти, с посредничеството на Турция, се е обръщала към Русия с предложения, но веднага се е отказвала от тях. (Президентът Владимир Путин в интервю за тв "Россия-1") 

Разбрах: като Киевска Рус

"Да направим Русия отново малка". С такъв надпис върху черна тениска се появи президентът Зеленски за ежедневната си вечерна реч, а не с традиционната в цвят каки. Най-вероятно като препратка към украинското нахлуване в Курск, където и в момента се водят боеве, съобщи Business Insider.

"Малка като какво? СССР? Руската империя? О, разбрах! Като Киевска Рус. Затова имаме нужда от Киев. Ти сам го каза, проклет глупак", репликира говорителката на руското външно министерство Захарова в платформата Х.

Мечката решава кога ще свърши танцът

В подхода на Запада към Москва слушаме само за да чуем това, което искаме да чуем, а именно, че Путин иска да преговаря за прекратяването на конфликта в Украйна. Но дали е така? Има поне четири фактора, които правят ситуацията непредсказуема. 

Първо, Русия и Украйна се намират в значително различни ситуации. Кремъл е убеден, че Русия побеждава на бойното поле. Зеленски се намира в несигурна ситуация. Военните неуспехи на Украйна отслабиха неговата политическа подкрепа. Украинците искат войната да приключи възможно най-скоро, но все още не са готови да заменят земя за мир. 
На второ място, много от тези, които говорят за преговори, предполагат, че знаят какво иска руският президент и какво е готов да отстъпи. Проблемът е, че никой западен лидер няма твърда представа за сегашните мотиви на Путин. Предвоенният Путин и днешният Путин са толкова различни, колкото Сталин от 1940 г. е различен от Сталин от 1944 г. 
Трето, целите на Русия са се променили.Първоначално “специалната операция” беше фокусирана като лазер. Нейната основна цел беше да прекъсне магията на Запада над украинското общество. Предположението беше, че украинците са “омагьосани руснаци”, които се нуждаят от кратка война, за да се събудят. Но събуждането не се получи. Путин няма да допусне нито един американски президент, дори старият му приятел Тръмп да играе ролята на героичен миротворец. Разрушаването на НАТО е една от военните цели на Москва. 
Четвъртата трудност е, че нито САЩ, нито ЕС имат дългосрочна стратегия за Русия. Лидерите на САЩ и Европа трябва да си върнат инициативата в отношенията с Русия. Всякакви смислени преговори ще се отнасят не само за Украйна, но и за бъдещето на европейския ред. Както гласи старата руска поговорка: “Ако поканиш мечка на танц, не ти решаваш кога ще свърши танцът, а мечката”. (Из анализ на политолога Иван Кръстев за “Файненшъл таймс”)

Жестоката истина

За съжаление Путин няма да предложи лесен изход. Усещайки, че Западът е уморен, а Украйна е отслабена, той със сигурност ще поиска много висока цена за мира. Вероятно ще има много сериозни териториални искания и няма да позволи на Украйна да се присъедини към НАТО, пише "Уолстрийт джърнъл". Путин иска три неща: колкото се може повече украинска територия и население, руско право на вето върху външната и икономическата политика на следвоенните остатъци от Украйна и значително отслабване на НАТО и ЕС. Цената на тези желания е висока, но всеки ден на бойни действия приближава Путин все повече към постигането на тези три цели. Това е жестоката истина, която нито екипът на Байдън, нито екипът на Шолц искат да видят. Те нямат реалистичен отговор на това развитие, коментира изданието. 

Събужда ли се Европа

Докладът на Марио Драги е призив Европа да се събуди от състоянието, в което е изпаднала. Тя постави началото на зеления преход с недобра готовност на индустрията да започне тези промени, което я прави неконкурентна. Реиндустриализацията и технологичното наваксване са критични точки. Европа днес има нужда от нов план "Маршал". В следпандемичните времена няма голяма компания от типа стартъп, която да е направила огромен скок в Европа. Страните от БРИКС започват да генерират икономически заплахи, но това все още не означава, че са се превърнали в сила, че икономическото и технологичното развитие вече е на изток. Въпросът е кой ще бъде губещ и колко ще бъде загубата. (Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България, „Хоризонт“)

Шенген пропада?

Франция възстановява от 1 ноември т.г. до края на април 2025 г. проверките по всички свои сухопътни, въздушни и морски граници с Люксембург, Белгия, Германия, Швейцария, Испания и Италия поради заплахи за сигурността. В средата на септември Германия въведе отново временни гранични проверки в опит да се бори с незаконната миграция и трансграничната престъпност. Австрия също въведе отново проверките, като се позова на рисковете, свързани с незаконната миграция през балканските маршрути, миграционния натиск в предграничната зона и напрежението върху системата за предоставяне на убежище. Дания ще направи същото с границата си с Германия от 12 ноември.

"Героите от 1956 г. не сполучиха, но ние ще победим"

Премиерът Орбан призова унгарците да се съпротивляват срещу Брюксел, както са го направили срещу съветската армия през 1956 г., предаде АФП. "Трябва ли да отстъпим пред волята на чуждестранна сила, този път Брюксел, или трябва да ѝ се съпротивляваме? Пред това трудно решение е изправена сега Унгария. Предлагам нашият отговор да е толкова ясен и недвусмислен, колкото през 1956 г.", заяви той пред хиляди хора в парк в Будапеща. Според Орбан Брюксел иска да направи от неговата страна "марионетна държава, васал". "Героите от 1956 г. не сполучиха, но ние ще победим. Знаем, че искат да ни вкарат във война, да ни наложат да приемем техните мигранти, да втълпят на децата ни джендър идеологии", посочи той.

Орбан стигна още по-далеч, като намекна за опасност от украинско настъпление на унгарска територия. Заклеймявайки "плана за победа" на Зеленски, той предупреди: "Една сутрин ние, унгарците, ще се събудим и ще намерим войници, източни славяни на наша земя", пише Франс прес.

Алтернативата БРИКС

Путин е създал идеален паралелен свят за себе си, в който той вече не е грозният изгнаник, пратен на заточение от себеподобните си. Затрупвайки го със санкции, изключвайки го от всички големи световни срещи, издавайки му международна заповед за арест, което на теория му пречи да пътува в чужбина, Западът смяташе, че го е изхвърлил от световната сцена, без да успее да отслаби неговата власт в Русия. И в продължение на три дни в Казан Путин оферира една явна демонстрация на провала на западната политика на икономически санкции и дипломатическа изолация, насочена срещу страната му след агресията на руските войски в Украйна.

Путин няма да може да отиде на Г-20 в Бразилия през ноември. Ама за него това няма значение! Светът от БРИКС дойде при него в Русия за среща на върха, където той беше церемониалмайстор, заобиколен от около двадесет световни лидери. (Из статия на Патрик Сен-Пол във в.“Фигаро”, публикувана в „Труд“)

За“ и против

В момента светът преминава през промени, невиждани от 100 г.международната ситуация е оплетена в хаос. Но аз силно вярвам, че приятелството между Китай и Русия ще продължи за поколения напред и отговорността на големите страни към техните народи няма да се промени. Това каза китайският лидер Си Дзинпин на своя руски колега Путин на срещата на БРИКС в Казан. Путин нарече Си „скъп приятел“ и посочи, че руско-китайското сътрудничество в световните дела е един от основните стабилизиращи фактори.

Путин предлага на лидерите на БРИКС да изградят нова глобална финансова и платежна система, която „да нанесе удар на господството на САЩ в световните финанси и да защити Русия и нейните приятели от санкции“, пише британското списание „Икономист“.

Изолиран от Запада заради войната си в Украйна, Путин постигна дипломатическа победа, след като приветства лидерите на Китай, Индия и Южна Африка на срещата на върха на страните от БРИКС, които се стремят да възстановят баланса в световния ред, доминиран сега от САЩ, пише в. "Ню Йорк таймс". Путин, който не може да пътува свободно в чужбина заради заповедта за арест, издадена от Международния наказателен съд, имаше възможността да се представи като глобален държавен лидер, посрещайки личности като китайския президент Си Дзинпин и индийския премиер Моди, коментира изданието.

В Казан започна подготовката за Първата световна финансова войнакоято ще се води от държавите членки на БРИКС срещу хегемонията на САЩ и долара и ще бъде доста продължителна, заяви пред БНР Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи. 

Водещите държави от БРИКС не искат да изместват Запада, искат да работят с него.Организацията никога не е била, не е и никога няма да бъде витална алтернатива на свободния свят, коментира Петър Кичашки в „Труд“.

 

Срещата в Казан е исторически момент. Фактът, че на едно място се събират Индия и Китай, които са постоянно в много тежък конфликт, че присъстват толкова много ключови политически фигури в БРИКС и региона, е знак, че те искат да покажат, че светът вече има много полюси, а не САЩ диктуват и всички слушат. БРИКС предлага на държавите в него да си запазят суверенитета, да бъдат сред равни, без някой да бъде хегемон. Времето ще покаже дали това ще се случи. (Икономистът Кузман Илиев, БНР)

 

През следващите 5 г. световната икономика ще разчита повече на БРИКС, отколкото на Г-7Според последната прогноза на МВФ по-голямата част от растежа ще дойде от Русия, Китай, Индия и Бразилия. В същото време очакваният принос към световната икономика на членовете на Г-7 като САЩ, Германия и Япония беше ревизиран от МВФ в посока надолу, показват данни, цитирани от "Блумбърг".

Индонезия изрази желание да се присъедини към групата БРИКС. Досега тази четвърта по население страна в света следваше неутрална външна политика, пише Ройтерс.

БРИКС съставлява 45 на сто от световното население и 35 на сто от икономиката на планетата.

Насилието не е от вчера

Процентът на убийствата в Швеция, свързани с гангстерски войни, е един от най-високите в Европа. Престъпниците се обръщат към непълнолетни за поръчкови убийства, тъй като те биха получили по-леки присъди в сравнение с възрастните и е лесно е да бъдат манипулирани. Ескалиращото гангстерско насилие се подхранва от трафика на оръжия и наркотици, който е наводнил големите пристанища в Швеция. От 2013 г броят на фаталните престрелки в страната се е увеличил повече от два пъти. Голяма част от насилието е в по-големите градове, но постепенно се разпространява и в по-малките.(Евронюз България)

Вести от България

1077 лв. ще бъде минималната работна заплата от януари 2025 г.

1454 лв. на месец са необходими на един работещ, за да се издържа, а за тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2616 лв. Под заплатата за издръжка получават над 1 млн. и 640 хил. работещи, сочат данни на КНСБ за третото тримесечие на годината. 

Необходимо е спешно дисциплиниране на бюджета. Бюджетът за следващата година ще бъде индикатор дали вървим в правилната посока, заяви управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за БТА във Вашингтон, където участва в годишните срещи на Световната банка и МВФ. 

Най-късно в края на декември България може да изпълни и последния критерий за присъединяване към еврозоната, свързан с ценовата стабилност. Това е потвърдила финансовият министър Людмила Петкова на среща с управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева във Вашингтон.

България очаква над 1,9 млн. чуждестранни туристи през този зимен сезон, заяви пред Нова тв министърът на туризма Евтим Милошев.

Успешен тестови полет на първия български изтребител F-16 Block 70 бе извършен в производствената база на „Локхийд Мартин“ на 22 октомври в базата на компанията-производител в Грийнвил, Южна Каролина, съобщи Министерството на отбраната

Напрежение и масово недоволство предизвика планираното от БДЖ закриване на линии. Най-потърпевши са пътниците от Северна България. Години наред директната жп връзка Русе-София е "Синият Дунав", който също се очаква да бъде спрян, след като беше пуснат на 1 октомври.

Ще има въздушна линия между София и Подгорица, съобщи служебният министър на туризма Евтим Милошев след среща с премиера на Черна гора Милойко Спаич. Според него един полет от 40 минути може да промени напълно динамиката на туризма и бизнес връзките между двете страни. 

За първи път военните признаха за сексуален тормоз, психическо насилие и изнасилвания на жени в армията. През миналата година 9 жени са се оплакали от сексуален тормоз, 7 са подали сигнали за сексуално психическо насилие, а 22 - за сексуално физическо насилие, пише „24 часа“. 

Бизнесът предлага България да има общ бранд за здравния туризъм, който използва минералната вода, като идеята е да бъде със слогана “Честита баня!”, съобщи Travel News.

Заключителният концерт от националното турне на Лили Иванова на 14 декември ще може да бъде слушан във всяка точка на света. Това ще стане чрез стрийминг платформата 7Arts, която ще излъчи в реално време шоуто в зала "Арена".

Различни видове дървеници, пренесени от Иран, Африка и Азия, пъплят към всяко кътче на страната. Няма място в България, където да не са плъзнали най-разпространените от тях - креватните кръвосмучещи дървеници. Причините са затоплянето на климата, пътуванията и транспортът, но и използването на отрови, към които гадините развиват резистентност. Така те продължават да се въдят и да хапят, обясниха пред “Труд” здравни експерти и определиха ситуацията като сериозна.

Вести от света

Заем от 35 млрд. евро за Украйна одобри Европейският парламент. Той ще се изплаща чрез извънредните приходи, генерирани от блокираните активи на Руската централна банка. С тях ще се изплащат и заемите от други държави от Г-7.

САЩ и Украйна сключиха договор за заем в размер на 20 млрд. долара, който ще бъде отпуснат на Киев с пари от замразените руски активи.

Германия и САЩ не са единствените, които блокират поканата на Украйна за членство в НАТО. Съпротива оказват още Унгария, Словакия, Белгия, Словения и Испания, пише „Политико“.

Вашингтон е отхвърлил плана за победа на Зеленски, но избягва директна критика. Те казват, че планът е обречен на провал, но част от проблема е, че не казват това в очите на президента. Това е заявил високопоставен украински служител пред британското списание „Икономист“.

Зеленски утвърди закон, позволяващ чужди граждани да служат като офицери във Въоръжените сили на Украйна. 

Германският отбранителен концерн Rheinmetall изгражда 4 завода за производство на оръжия в Украйна. Единият до края на годината ще произведе първата партида бойни машини на пехотата, съобщи директорът Армин Папергер и добави, че компанията притежава 51% от акциите на това предприятие. Изграждат се и фабрики за производство на барут и боеприпаси. Последният планиран завод е за производство на системи за противовъздушна отбрана.

Несъгласие с откриването на нов щаб на германските военноморски сили, за да се повиши отбранителната готовност на НАТО в региона на Балтийско море, изрази руското външно министерство. Според Москва това нарушава договора "2+4", сключен при обединението на ГДР и ФРГ, който забранява разполагането на войски на НАТО в Източна Германия.

В ЕС има 32,3 млн. пpeдпpиятия, в ĸoитo paбoтят 160 млн. дyши, пoĸaзвaт дaнни нa Eвpocтaт за 2022 г.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен отказала да се срещне със сръбския премиер Милош Вучевич заради заявените му намерения за икономическо сближение с Русия. Малко преди предварително договорената среща с нея в Белград, Вучевич се е срещнал с руска делегация, водена от икономическия министър Максим Решетников.

Турция удвои таксите за преминаване през проливите си на корабите с руски нефт, което ще се отрази тежко на Русия, която превозва през тях около половин милион барела нефт дневно. Това стана точно преди пътуването на турския президент Ердоган за срещата на БРИКС в Казан, отбелязва Ройтерс.

Държавният дълг на Гърция през 2023 г. възлиза на 163,9% от БВП (369,09 млрд. евро), съобщи Евростат.

6,17 млрд. долара загуба през третото тримесечие заради последствията от стачката на над 33 хил. работници през септември и значителните разходи в гражданската авиация и сектор "Отбрана и космос" обяви американският самолетостроителен гигант "Боинг".

Четирима астронавти се завърнаха на Земята след почти осеммесечен престой в космическата станция, удължен от проблема с капсулата на „Боинг“ и урагана „Милтън“. Капсула на SpaceX с четиримата на борда се отдели от Международната космическа станция и пристигна на Земята в петък, съобщи НАСА.

Норвегия възнамерява да въведе възрастова граница от 15 г. за използване на социалните мрежи. „Децата трябва да бъдат защитени от вредно съдържание. Големите технологични гиганти са се изправили срещу мозъците на малките деца", каза премиерът Юнас Гар Стьоре.

Над 6000 ученици в Гърция са били отстранени от училище за ползване на мобилни телефони в клас от началото на учебната година. 

Патриотични учебници по английски език са въведени в редица престижни училища в Тверска област в Русия. Тяхната цел е да обучават гимназистите на английски език без американски ценности.

Из архива

Нашият парламент

Проф. Петър Корнажев,  български юрист, парламентарист, публицист и един от създателите на новата българска Конституция, писа във в. „Новини плюс“, 12 януари 1996 г.:

Нямам никакво намерение нито да коря, нито да славословя сегашния състав на парламента. Днес той стана любима дума на вестникарите, за нещастие и на гражданите. Казвам за нещастие, защото при парламентарната република всеки гражданин наистина трябва да има някакво понятие за висшия законодателен орган, но не и да си обяснява несполуките с него.

Желая обаче да кажа други неща. Понятието „парламент“ е от английски, немски и френски произход. Но то има своя зародиш още в древна Елада и затова говорят Плутон и Ксенофонт във връзка с процеса срещу Сократ. На Панаира на книгата в София позната продавачка ми подаде новото издание на монографията на акад. Петко Стайнов „Компетентност и народовластие“. Първото издание е още от 1923 г. Трудно ми е да разказвам още за този труд на моя любим преподавател. Оставам настрана също така сложния политически път на Петко Стайнов,  но искам в началото на тези свои бележки просто да поднеса на читателите нещо от казаното от него:

„Класификацията на формите за държавно управление е извършена още от Аристотел, който установява като форма монархия, аристокрация и демокрация“. Или „плащаното политиканстване следователно датира отдавна“.

В преамбюла на новата конституция писахме изрично, че България е парламентарна, демократична, правова и социална държава. Щом като е така, тя трябва да има и ще има парламент. Лош, добър, той е нужен на нашето общество, докато то има тази Конституция. Ако я няма, би имало начало на хаоса.

Преди няколко дни журналистът Димитри Иванов показа интервю със Збигнев Бжежински, който се страхува за бъдещето изобщо на демокрацията и т.нар. в САЩ гражданско общество.

В цяла Източна Европа има проблеми. Включително и парламентарни. И затова не е виновна институцията на парламента. Засега разумните същества не са измислили по-добра система. А колкото до чудаците - в Италия беше депутат даже Чичолина. 

Не казвам и няма да кажа, че сегашният парламент с досегашната си дейност ми харесва, но не мога да приема за всичко да бъде анатемосван и чрез него институцията. Страшните вицове, които се ширят за „нуждата от силен човек“ или за „конституционна криза“, са присъщи на хора с комплекси, които не мислят за бъдното и не разбират настоящето. 

Парламент трябва да има. Лош или добър, той е избран от нас, от българския народ. 

При поляризацията, каквато има у нас, очевидно законодателният процес не може да върви без трусове. Още през 1934 г., преломна за българската демокрация, трима-четирима народни представители са адвокати. А знае ли са колко министър-председатели са били също адвокати. А знае ли се например, че Стефан Стамболов и Константин Стоилов, който го замества преди неговото убийство, са били адвокати. Че Г.С.Раковски даже е бил адвокат. Че Митеран е доктор по право.

Въпросът не е в професията, а в компетентността и затова акад. Петко Стайнов е нарекъл книгата си „Компетентност и народовластие“. И двете са нужни. Особено в преход, който в никой учебник не е описан, който не е бил предвиждан нито в Библията, нито от Маркс и Хегел. 

Затова трябва да признаем, че много неща не ни харесват, че много народни представители са несговорчиви, даже тъжни, даже смешни, но затова не е виновна парламентарната демокрация. И няма защо да създаваме „конституционна криза“ с писания или изявления, които имат друг субстрат. Нужно е може би да се прочетат извлечения от дневниците на Учредителното събрание за отговорността на „некомпетентни хора“, но с чувство за „отговорност и народовластие“.