Европейската прокуратура в България запорира имущество във връзка с разследването на измама за 2,6 милиона евро, свързана с водоснабдяването. Това съобщиха от ръководената от Лаура Кьовеши институция днес. Това се случва на фона на проблеми с безводието в различни части на страната и протести на гражданите.
Разследва се проект за реконструкция на водоснабдителната мрежа и водохранилището на община в България, финансиран от българския Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) по Програмата за развитие на селските райони на ЕС на стойност 2,6 млн. евро (5,2 млн. лв.).
Проектът за 2,6 млн. лв. включва дейности по водоснабдителната мрежа на община в България, като е финансиран от ЕС, обясняват от Люксембург, без да конкретизират за коя община става въпрос. Разследвани са длъжностни лица и кмет, заподозрени в измама на бюджета на ЕС, пише "Сега".
По искане на Европейската прокуратура Софийският апелативен съд наложи обезпечителни мерки, включително запор на недвижими имоти и превозни средства, които са притежание на разследваните заподозрени. Запорирани са 7 сгради с обща площ 1956 кв. м, както и три превозни средства, с цел да се компенсират предполагаемите щети за бюджета на ЕС, уточняват от Люксембург.
Разследването разкри доказателства за измама при изпълнението на договора, възложен на частни дружества. Държавните служители от ДФЗ са заподозрени, че са сключили измамни споразумения с кмета и тези дружества, за да завишат цената на строителните работи и да натоварят с надценка разплащателната агенция, посочва пресслужбата на Кьовеши.