Бизнес Новини

Изхвърлиха Ахмед Доган и от борда на директорите на ТЕЦ Варна

   
Изхвърлиха Ахмед Доган и от борда на директорите на ТЕЦ Варна

Войната в ДПС докара още един удар за почетния председател на движението Ахмед Доган. И ако досега не беше ясно на коя страна е довчерашният му съратник - бившият транспортен министър Данаил Папазов, вече е сигурно, че предвидливо се е окопал в лагера на Делян Пеевски.   

С ново заявление в Търговския регистър Папазов отстранява Доган и като член на борда на директорите на ТЕЦ "Варна", съобщи "Капитал".

Това става броени дни след като собствеността на теца бе прехвърлена и неин едноличен притежател (както и на компанията, която притежава сараите на Доган) става Данаил Папазов.

Заявлението за борда на директорите е подадено на 26 август, но е с дата 20 август - т.е. буквално дни след смяната на контрола върху "ТЕЦ Варна".

Паралелно Папазов е предприел аналогични действия да отстрани Доган и от управата на още едно дъщерно дружество на "ТЕЦ Варна" - охранителната "Електрик секюрити", създадена през 2020 г. (около времето на протестите и десанта на Христо Иванов в "Росенец"), която по последни данни в АПИС има около 40 служители. Там също Доган е освободен с решение на Папазов в ролята му на изпълнителен директор на теца.

В края на 2017 г. CEZ продаде "ТЕЦ Варна" на семейната компания на Папазов "Сигда" за около 48.5 млн. евро, финансирани със заем от ПИБ. Около половин година по-късно обаче като мажоритарен собственик изненадващо се появи Ахмед Доган, който е придобил 70% от "Сигда". Останалите 30% формално бяха собственост на децата на Папазов. Това му участие в следващите години беше ползвано като основа за изсветляване на част от владенията му, като постепенно под шапката му минаха дружествата, притежаващи боянския и морския сарай на Доган.

Задълженията пък бяха рефинансирани от Д банк на считания за близък до политика бизнесмен Фуат Гювен.

Това разпределение се запазва до края на миналата година. През декември 2023 г. акциите на дружеството, опериращо централата, бяха прехвърлени в нова компания - "Сигда инвестмънт", където вече Доган и Папазов имат по 50%, а старото "Сигда" остава само за Папазов. Паралелно с тези рокади е сключен и договор за заем с Общинска банка за 30 млн. лв., по който са заложени и двете компании, а пък са погасени задължения на ТЕЦ-а към Д банк.

Насред войната в ДПС обаче е представено ново споразумение от 5 август, с което акциите се връщат на "Сигда", като обяснението е, че "Сигда инвестмънт" не е успяло да осигури финансиране за заплащане на цената за придобитите акции. Документът, както и джирата от 6 август, са подписани само от Папазов, който е представляващ и на двете компании.

На 8 август е задействано прехвърляне и на морския сарай на Доган в Росенец. Той е в активите на "Хермес солар", което дотогава се притежава от "Порт логистика Бургас" - дъщерно дружество на ТЕЦ "Варна". А също и на "Варна мода" - компания, притежаваща други имоти, а също и яхти, ползвани от Доган.

С подписите на Папазов дяловете в тях са прехвърлени към наскоро създаденото и управлявано от него "Сигда пропърти".

Всички тези действия не бяха оспорени и в регистъра не се виждат никакви опити вписванията да бъдат блокирани. Така реално по документи Доган практически вече няма фирмени участия, а скоро вероятно ще бъде лишен и от участието си в управлението на компаниите, пише още "Капитал".